Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda holistik SEO kavramından bahsedeceğiz. Geleneksel SEO’dan alıştığımız adımların dışına çıkarak daha garantili ve başarılı SEO çalışmaları yapabileceksiniz. Ancak bu SEO çalışması kapsamında mutlaka başarılı bir SEO Firması ile çalışmanızı öneririz.

Holistik SEO Nedir?

Holistik SEO, kullanıcıyı ön planda tutan ve klasik çalışmalarla arama motorlarını kandırmaya yönelik yapılan çalışmaları bırakan yönteme verilen isimdir. Geleneksel SEO’dan farklı olan holistik yani bütünsel SEO, temelde kullanıcı memnuniyetini baz alır. Alışmış olduğumuz geleneksel SEO çalışmalarında arama motorlarına uygun olacak şekilde anahtar kelime ve diğer SEO çalışmaları yapılırdı. Holistik ile artık arama motorlarına verilen önem ikinci sıraya düşmüştür. Tamamen kullanıcıya yönelik anahtar kelime, backlink ve diğer SEO çalışmaları devreye girmiştir. Bu durum, Google’ın gerçekleştirdiği Panda ve Penguen algoritmalarının devreye girmesiyle daha güçlü bir hal almıştır. Öte yandan bu SEO çalışmalarında her şey, olabildiğince organik olmalıdır. Bu çalışmalar, kullanıcıların hareketlerine göre şekil alır. Potansiyel kullanıcının davranışları değişirse bütünsel SEO çalışmaları da aynı oranda değişir. Sonuç olarak daha kalıcı ve garantili SEO çalışmaları için bütünsel SEO birebirdir. 

&Quot;≪Yoastmark

Holistik SEO ve Geleneksel SEO Farkı

Temelde çok basit bir farkı vardır. Geleneksel SEO arama motoruna göre hareket ederken; holistik SEO, kullanıcı deneyimine göre çalışır. Ayrıca bu çalışma ile uzun vadede daha başarılı sonuçlar elde edebilir ve satış hacmini artırabilirsiniz. Öte yandan SEO deyince aklımıza ilk gelen anahtar kelime çalışması da farklıdır. Holistik çalışmalarda daha uzun kuyruklu anahtar kelime grupları tercih edilirken; geleneksel SEO’da yüksek aranma hacmine sahip anahtar kelimeler kullanılır. Buradaki amaç, kullanıcının sorusuna tam olarak cevap verebilmek ve böylece daha garantili ve kalıcı çalışmalar yapabilmektir.

Holistik SEO Çalışması İçin Neler Yapılabilir?

Daha detaylı bakacak olursak bütünsel SEO için geleneksel SEO’dan farklı olacak şekilde bazı taktikler uygulayabiliriz. Öncelikle anahtar kelime çalışmasından bahsedelim. Burada uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması yapmanız gerekir. Bu işlem, rekabeti düşük kelimelerden oluşabilir. Böyle olsa bile siz daha alakalı aramalarda çıkmış olacaksınız. Öte yandan içeriğiniz de son derece güncel ve ilgi çekici olmalıdır. Güncel içerik sunarak hem kullanıcıyı hem de Google’ı tatmin etmiş olursunuz. Oluşturduğunuz içerikleri sosyal medyaya taşımayı unutmayın. Böylece hedef kitlenizin bulunduğu alanı da genişletmiş olursunuz. Ayrıca sitenize sosyal medya butonları eklemeyi de unutmamak gerekir. Sitenizin link yapısı ve alacağınız backlinkler de oldukça önemlidir. Link yapınızda alakalı anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Böylece arama motorları sizi daha kolay bir şekilde anlamış olur. Backlinkler sayesinde de Google sizin kalite puanınızı arttırır. Son olarak rakiplerinizi her alanda analiz edin. Site yapıları, sosyal medya hesapları ve kullandıkları link yapısı size yön veren unsurlar olacaktır.

Nasıl Uygulanır?

Holistik SEO’yu uygulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Doğru Backlink Çalışması

Burada yapacağınız backlink çalışması doğal olmalıdır. Kalite puanı yüksek ve olumsuz içeriklere sahip olmayan sitelerden backlink almak gerekir. Ayrıca alakalı sitelerden de alındığı sürece organik bir backlink’e sahip olabilirsiniz. Aksi takdirde alakasız ve olumsuz sitelerden backlink alırsanız Google bunu fark eder ve sıralamanızı düşürür.

Anahtar Kelime Seçimi

Geleneksel SEO’da alıştığımız üzere anahtar kelimeler arama motorlarına göre seçilirdi. Ancak burada, kullanıcının isteklerine göre şekillenmelidir. Diğer bir deyişle aranma hacmi ve alaka düzeyi oldukça önemlidir. Fakat rekabeti yüksek olan ve sitenizle tam anlamıyla alakalı olmayan kelimeleri kullanmanıza gerek yoktur. Öte yandan bütünsel SEO’da, bir kullanıcının sizi bulması için kullandığı kelimeleri analiz ederek baz olarak alabilirsiniz.

Güncel İçerik Kullanarak Sitenizi Canlı Tutmak

Güncel içerik her zaman dikkat çekicidir. Özellikle kullanıcılar, sürekli canlı olan platformlarda zaman geçirmeyi severler. Bu nedenle içeriğinizi canlı ve güncel tutun. Sürekli olarak paylaşımlar yapın ve bunların sitenizle alakalı olmasına dikkat edin. Bu tür güncel ve canlı çalışmaları Google onaylar ve kalite puanınızın artmasına neden olur. Öte yandan arama sonuçlarındaki yeriniz de yükselir. Holistik bir SEO çalışmasında yapabileceğiniz en başarılı çalışmalardan biri budur.

Sosyal Medya Platformlarında Aktif Olmak

İçeriğinizi mutlaka sosyal medya hesaplarınızdan da yayınlayın. Ayrıca ilgi çekici görsel ve videolarla sitenizi daha büyük kitlelere tanıtın. Böylece siteye tıklanma oranları da artmış olur.

Rakip Siteleri Doğru Analiz Edin

Rakiplerinizin attığı adımları dikkatlice izleyin. Ayrıca onların kullandığı anahtar kelimelerden yola çıkın ve arama sonuçlarındaki yerinizi yükseltin. Bulundukları sosyal medya hesaplarını, kullandıkları link yapısını ve aldıkları backlinkleri inceleyin. Sonuç olarak bütün bunlardan yola çıkarak da kendi sitenizi güçlendirin. Böylece başarı garantili bir bütünsel SEO çalışması yapmış olursunuz.

&Quot;≪Yoastmark

Holistik SEO Yapmak için 12 Sebep

Holistik SEO yapmanız için 12 sebep şu şekildedir:

 1. Teknik SEO açısından kullanıcı odaklıdır, böylece daha nokta atışı sonuçlar elde edersiniz.
 2. Alacağınız organik backlink’ler sayesinde sıralamanız ve kalite puanınız yükselecektir.
 3. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler sayesinde arama sorgularında direkt olarak alakalı kullanıcıya görüneceksiniz. Ayrıca kullanıcılara aradıkları şeyi tam olarak sunabileceksiniz.
 4. Sitenizde sahip olacağınız içerik ve SEO sayesinde kullanıcıların oturum süresi artacak ve böylece hemen çıkma oranı düşecektir.
 5. Sürekli olarak güncel ve yenilikçi bir stratejiyle çalışacaksınız.
 6. Güncel içeriklere sahip olarak Google’daki sıralamanız yükselecektir.
 7. Adwords ile birebir çalışarak daha başarılı sonuçlar alabileceksiniz.
 8. Sahip olduğunuz kullanıcıyı anlayan bir dilde SEO çalışması yaparak bir etkileşim içerisinde olmuş olacaksınız.
 9. Tamamen hedef kitleye odaklı bir holistik bir SEO çalışması yapacaksınız ve gereksiz tıklamaların önüne geçmiş olacaksınız.
 10. Reklam bütçenizi tam anlamıyla hedef kitlenizin içinde bulunanlara harcayarak, gereksiz bütçe harcamalarından kurtulmuş olacaksınız.
 11. Oluşturacağınız linklerle, site içi link hiyerarşisini sağlamış olursunuz.
 12. Sosyal medya hesaplarınızla markanızın bilinirliğini ve güvenirliğini arttırırsınız.
Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content