Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazıda başarılı bir içerik pazarlama için SEO stratejisi nasıl oluşturulur ondan bahsedeceğiz. Ürettiğiniz içeriklerin kalitesini üst seviyelere taşımak ve bu içeriklerden başarılı dönüşümler elde etmek için mutlaka bir SEO Firması ile çalışmaya başlamanızı öneririz. Keyifli okumalar.

İçerik Pazarlaması ve SEO Nedir?

Bir içerik stratejisi oluşturacağınız zaman bilmeniz gereken iki unsur vardır. Birincisi, içerik pazarlama, ikincisi ise SEO stratejisidir. İçerik pazarlama, alakalı hedef kitlenin dikkatini çekmek için kullanılan bir yöntemdir. Genelde satış odaklıdır ve amaç potansiyel müşteriyi getirmektir. Öte yandan bir dönüşüm aracı olarak da kullanılır. SEO ise, organik aramalarda kullanılan bir trafik çekme yöntemidir. Her içeriğin mutlaka sahip olması gereken bir çalışmadır. Yapmış olduğunuz SEO çalışmaları aracılığıyla arama sonuçlarında ücretsiz bir şekilde sıralamaya girebilirsiniz. Hatta başarılı bir SEO çalışması, sizi sıralamada en üst seviyelere getirebilir.

İÇErik Pazarlaması Ve Seo Nedir?

İçerik pazarlaması ve seo nedir?

İçerik Pazarlaması ve SEO’nun Birbirleri ile Etkileşimleri

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki içerik pazarlama için SEO strateji mutlaka ama mutlaka gereklidir. SEO bu işin anahtarıdır diyebiliriz. Öte yandan içerik pazarlaması da SEO için aynı derecede önemlidir. Kısaca tanımlamak gerekirse, SEO ihtiyaçtır içerik pazarlama ise ihtiyacı oluşturandır. Bu ikili birbirinden ayrılamaz. Öte yandan SEO, arama sonuçlarında başarılı olmasına yarayacak her şeyi, içerik pazarlamasından bekler. Bunlar backlink’ler, kaliteli içerikler ve alakalı anahtar kelimeler gibi çalışmalar olabilir. Bu nedenle oluşturacağınız içerik stratejisi buna uygun bir şekilde oluşturulmalı, aksi takdirde bu alanda istenilen hedefe ulaşamazsınız.

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

Başarılı bir içerik pazarlama için SEO stratejisi gerekir. Adımlarınızı bu alanda dikkatli atarsanız hedefinize kolayca ulaşırsınız. Hedef kitlenizi çok iyi tanımalısınız. Ayrıca içeriğinizi ilgi çekici ve kitlenizle alakalı olacak şekilde yaratmalısınız. Bunun gibi daha birçok faktör kullanarak içerik stratejisi alanında başarılı olabilirsiniz.

Kitlenizi Tanıyın

İçerik stratejisi kısmında en önemli unsur, kitleyi tanımaktır. Alakalı hedef kitlenizi her alanda iyi tanımanız gerekir. Onları en temelden tanımaya başlayabilirsiniz. Yani yaş, cinsiyet, meslek, gelir düzeyi, eğitim gibi alanlarda bilgi sahibi olmanız işinize yarayacaktır. Bu bilgileri, potansiyel kitlenizin sosyal medya hesaplarından, ziyaretçilerinizden veya e-posta abonelerinizden öğrenebilirsiniz. Kitleniz hakkında daha fazla bilgiye erişebilmek için Google Analytics uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için oradaki “ Kitle” bölümünden “ İlgi alanları” kısmına ulaşıp “ Genel bakışa” tıklayabilirsiniz.

Kitlenizi tanımak için kullanacağınız bir diğer yol, alacağınız geri bildirimler olabilir. Burada oluşturacağınız anket veya formlardan elde edeceğiniz bilgileri içerik stratejisi çalışmalarında kullanabilirsiniz.

Sizi tanımlayan kitlenin genel bir yapısını oluşturabilirsiniz. Böylece hangi alana yönelmeniz gerektiğini kolayca anlayabilirsiniz. Toplam kitlenizin sahip olduğu ortak özellikleri çıkararak, bu özelliklere uygun bir şekilde hareket edebilirsiniz.

Kitlenizi TanıYıN

Kitlenizi tanıyın

Mevcut Konumunuzu Değerlendirin

İçerik pazarlama için SEO stratejisi yaratırken var olan çalışmalarınızı değerlendirin. Hali hazırda oluşturmuş olduğunuz içeriğin kalitesini ölçün. En çok dönüşüm toplayan çalışmalarınıza uygun şekilde hareket edin. Ziyaretçilerinizin sitenizde en çok neleri sevdiğini analiz edin ve içeriğinizin geri kalanını bunlara göre şekillendirin. Ayrıca bunları Google Analytics, Ahrefs, Semrush gibi uygulamalarda analiz edebilirsiniz.

Pillar ve Cluster Sayfaları Oluşturun

İçerik stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur Pillar ve Cluster sayfalarıdır. Pillar, içinde birden fazla içeriği düzenli bir şekilde barındırır, böylece kullanıcılara kaliteli bir deneyim sağlarsınız. Öte yandan, Google, dağınık olmayan ve içerik açısından zengin olan Pillar sayfalarını arama sonuçlarında üst sıralara yerleştirir. Memnun kalmış bir kullanıcı deneyimi ve dolu bir içerik her zaman işinize yarayacaktır. Cluster sayfası ise, her içeriğin ayrı barındığı sayfalardır. Pillar sayfasında bulunan başlıklardan Cluster sayfasına geçerek içeriğin detayına ulaşabilirsiniz. Bütün bu çalışma, düzenli bir içerik stratejisi oluşturmanızı sağlayacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime çalışması, içerik pazarlama için SEO stratejisi olarak kullanılır. Bildiğiniz üzere SEO, doğru anahtar kelimelerle başarıya ulaşır. Bu nedenle içeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri bulmak çok önemlidir. Çalışmaya başlamadan önce içeriğinizi inceleyin. Sahip olduğunuz ürün veya hizmetin anahtar kelimelerini oluşturun. Bu çalışmayı olabildiğince geniş tutun. Ardından işinize en çok yarayan kelimeleri içlerinden seçin. Tabi bütün bunları yaparken Google Anahtar Kelime Planayacısından faydalanabilirsiniz. İdeal kelimeleri bulduktan sonra bunları içeriğinizde uygun olan yerlere serpiştirin.

Değer Katan Uzun İçerikler Yazın

İçerik stratejisi kapsamında oluşturacağınız içerik yazılarınızı olabildiğince uzun tutun. Ziyaretçiyi sıkmayacak şekilde yazılarınızın kelime sayısını yüksek tutmanızda fayda var. Yapılan araştırmalara göre Google, 3 binden fazla karaktere sahip olan içerikleri ön planda tutarken,  3 binin altında olan yazıları arkada tuttuğu keşfedildi. Ancak her zaman 3000’den fazla karakter kullanmak kolay olmayabilir. İçeriğiniz uzun olacak diye kalitesini bozmayın, ortalama 900-1200 karakter de işinizi görür. Ancak 900 karakterin altına kesinlikle inmenizi tavsiye etmeyiz.

İçeriğinizi Mobil Cihazlar için Optimize Edin

İçerik pazarlama için SEO stratejisi oluştururken mobil cihaz kullanıcılarını da dikkate almanız gerekir. Artık yapılan aramaların büyük bir kısmı mobilden gelmekte. Bu nedenle içeriğinizi mobil ekranlara uyumlu olacak şekilde tasarlamalısınız. Öte yandan, arama sonuçlarında görünen meta başlık ve açıklamalar bilgisayar ekranında göründüğünden daha dar görünür. Bu nedenle yazıların görüntüsü uzar. Bu uzayan satırların mobilde doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir. Mobil ekranlarında kullanıcıyı yormayan tasarımlar oluşturmalısınız. Ziyaretçinin genelde hareket halinde olacağını varsayarak, aradığı şeyi kolayca nasıl bulabileceğini hesaplamanız gerekir. Google, mobil uyumlu siteleri ön sıralara yükseltir, çünkü kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir.

İÇEriğInizi Mobil Cihazlar IÇIn Optimize Edin

İçeriğinizi mobil cihazlar için optimize edin

İçeriklerinizi Öne Çıkan Snippet’lar için Optimize Edin

Başarılı bir içerik stratejisi için öne çıkan snippet’lar size yardımcı olacaktır. Bunlar, arama sonuçlarında en üst sıralarda bulunan ek kutucuklardır. Yapılan aramanın bulunduğu içeriği ve siteyi gösterir. İçeriğinizin organik aramalarda snippet ile görünmesini sağlamak için mutlaka ilk sıralarda olmanız gerekir. Ayrıca bir diğer yöntem, en çok aranan sorgular hakkında kısa paragraflar yazabilirsiniz. Google, yapılan aramanın sizinkiyle alakalı olduğunu ve zaten ön sıralarda olduğunuzu gördüğü an snippet’ınızı hazırlar. Son olarak, sitenizde oluşturacağınız bir soru-cevap sayfası snippet için son derece faydalı olacaktır. Gelen ziyaretçilere hakkınızda en sık sorulan soruların cevaplarını yazabilirsiniz. Böylece en sık yapılan arama sorgularında yer alma şansınız artar.

İçeriğinizi zaman içinde güncelleyin

Güncel bir içerik pazarlama için SEO stratejisi, sizin üst sıralara çıkmanızı sağlar. Eski içeriklerinizi güncelleyerek veya yeniden tasarlayarak sıralamada yükselebilirsiniz. Önceden hazırladığınız ancak yeteri kadar ilgi görmeyen içeriklerinizi düzenlemeyi deneyin. Hangi sayfanın ne kadar ilgi çektiğini görmek için Google Search Console uygulamasını kullanabilirsiniz. Eski içeriklerinize yapacağınız bu çalışma başarılı olursa, trafiğinizi arttırır ve sıralamadaki yerinizi yükseltir.

Artık içerik pazarlama için SEO stratejisi nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Geriye sadece başarılı dönüşümler ve yüksek sıralamalar elde etmek kaldı. Bunun için de mutlaka profesyonel bir SEO Firması ile çalışmanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply