Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Tüm detaylarıyla long tail keywords nedir konusunu sizler için derledik. Bu yazıda, uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere ulaşacaksınız. Ayrıca web sitenizde başarılı bir long tail keywords çalışması uygulayabilmek için mutlaka profesyonel bir SEO Ajansı ile ya da SEO alanında uzmanlaşmış bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz. 

Long Tail Keywords Nedir?

Kısaca long tail keywords, bir arama için birden fazla anahtar kelimenin kullanılmasıdır. Yani kısaca bu çalışma yönteminde, bir konu hakkında bir adet anahtar kelime kullanmak yerine, birden fazla kullanarak çemberi daraltırsınız. Long tail keywords SEO çalışmasını genelde, daha nokta atışı aramalar yapmak için kullanırız. Böylece aramak istediğiniz terimi daha spesifik bir şekilde arama çubuğuna yazarak, doğrudan ulaşırsınız. Örneğin, internette kırmızı bir ayakkabı aramak istiyorsunuz. Eğer direkt olarak “kırmızı ayakkabı” yazarsanız karşınıza binlerce alakalı veya alakasız sonuç çıkacaktır. Fakat long tail keywords kullanarak arama çubuğuna “kırmızı parlak şık ayakkabı” yazarsanız arama sonuçlarını filtrelemiş olursunuz. Bu çalışma aynı zamanda aramadaki rekabeti de düşürür. Rekabeti düşürürken de aynı anda etkileşim oranını yükseltir. Kısaca uzun kuyruklu anahtar kelimeler, aradığınız şeyi daha kolay bulmanıza yardımcı olan, başarılı bir SEO çalışmasıdır.

Long Tail Anahtar Kelimeler Hakkında Tüm Detaylar

Neden Long Tail Keywords Olarak Adlandırılır?

Long tail keyword SEO çalışmasının Türkçe karşılığı, uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Bunun bu şekilde adlandırılmasının sebebi, yapılan aramaların uzun bir yapıya sahip olmasıdır. Yani iki kelimeden fazla anahtar kelime kullanarak, daha spesifik ve uzun bir arama yapılmasıdır. Yapılan birçok araştırmaya göre, uzun kuyruklu aramaların daha olumlu sonuçlar verdiğini biliyoruz. Kullanıcıların genellikle aradıkları şeyi birden fazla anahtar kelime yazarak bulduklarını tespit ettik. Böylece normal aramalara kıyasla, long tail keywords çalışmaları daha başarılı sonuçlar verir.

Long Tail Keyword’ler Nasıl Bulunur?

Birçok kaynaktan kolayca long tail keywords bulabilirsiniz. Bunların en başında Google’ın arama çubuğundaki öneriler gelir. Bu alanda bulacağınız uzun kuyruklu anahtar kelimeler genelde kullanıcıların yaptığı aramalardan oluşur. Arama çubuğuna yazmak istediğiniz terimi girin. Örneğin “kırmızı ayakkabı” ardından hemen altta sıralanan arama terimleri, sizin kullanabileceğiniz long tail keywords’ler olur. Bir diğer kaynak, Google’ın arama sonuçlarının en altında bulunan “ilgili aramalar” kısmıdır. Buradan da, yine kullanıcıların sıkça yaptığı alakalı ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşan örnekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, Google’ın anahtar kelime planlayıcısından da bu çalışmayı yapabilirsiniz. Aratmak istediğiniz kelimeleri girin ve ayarlardan birden fazla kelimeleri işaretleyin. Bu şekilde karşınıza arama hacmi yüksekten düşüğe doğru bütün uzun kuyruklu anahtar kelimeler sıralanacak. Google, bu konuda size en büyük yardımı sunan araçtır. Fakat bunun dışında kullanabileceğiniz farklı uygulamalar da mevcut. Bütün bu uygulamalar sayesinde, aynı şekilde long tail keyword çalışması yapabilirsiniz. Bu sırada dikkat etmeniz gereken nokta, aranma hacmi yüksek olan kelimeleri kullanmaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinde aranma hacmini yüksek tutabilirsiniz. Böylece kullanıcılar sizi daha kolay bulur ve etkileşim sağlar.

Long Tail Anahtar Kelimeler Hakkında Tüm Detaylar

Long Tail Keyword’ler SEO İçin Neden Önemlidir?

Long tail keywords SEO açısından oldukça önemlidir. Bunun sebebi, sitenizi daha kolay bir şekilde öne çıkartabiliyor olmasıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yapılan aramayı daha spesifik sonuçlarla karşınıza çıkartır. Böylece yüz binlerce sonuç ile uğraşmaktansa, direkt olarak en alakalı olan sonuçlara yönelirsiniz. SEO’daki en büyük avantajlarından biri de bu. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, rekabeti düşürür. Milyonlarca sonuç arasından sıyrılmanız oldukça zor. Fakat bu SEO çalışması sayesinde daha rahat ve kolay bir rekabet ile karşı karşıya geliriz. Ayrıca rekabet azaldıkça, alacağınız dönüşüm oranı artar. Bunun sebebi, arama yapan kullanıcıya tam olarak aradığı şeyi sunmanızdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle yapılan aramalarda, kullanıcı nettir. Yalnızca detaylı bir şekilde arama yaptığı şeyi bulmak ister. Böylece, sizinle karşılaştığı an, size bir dönüşüm sağlar. Bu avantajlar sayesinde, sitenize başarılı bir SEO çalışması yapabilirsiniz.

Long Tail Anahtar Kelimeler Hakkında Tüm Detaylar

Long Tail Keywords’ler Nasıl Kullanılır?

Genel olarak, long tail keywords kullanımı oldukça basittir. Önceden de anlattığım gibi kolayca size en uygun uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarını bulabilirsiniz. Fakat bundan önce, içeriğinizi doğru analiz etmelisiniz. Arama yapacak kullanıcıya ne sunduğunuzu doğru tarif edin. Bu noktada seçeceğiniz kelimeler, arama çubuğunda sizin için harekete geçecektir. Sonuç olarak, alakasız anahtar kelimeler kullanmaktan kaçının. İçeriğinizi doğru tarif ettikten sonra, ilgili anahtar kelimelerle rekabeti düşürün. Bunun için, anahtar kelimeleriyle yapılan en sık aramalara göz atın. Örneğin, “satılık ev” anahtar kelimelerini, arama çubuğuna yazın. Altta Google’ın sıraladığı öneriler sizin için birer örnek olur. Daha birçok yöntemle de uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarınızı oluşturabilirsiniz. Ardından, oluşturduğunuz kelime grubunu, SEO başlık ve açıklamasına yerleştirin. Ayrıca, sitenizdeki ilgili sayfaya da bu uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarını yerleştirin. Böylece yapılan aramalarda, arama motorları sizi daha kolay hedefleyecek.

Long Tail Anahtar Kelimelerle Çalışmak Mantıklı Mı?

Yukarıda da belirttiğim gibi long tail keywords sayesinde düşük rekabet oranıyla yüksek dönüşümler elde edersiniz. Düşük rekabet oranlarına sahip anahtar kelimelerin bütçesi de daha az olur, bu sayede düşük bütçeyle yüksek başarı oranları elde edersiniz. Tabi ki de kısa anahtar kelimeleriyle çalışmanın yanlış olduğunu savunmuyoruz, ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa ve yüksek dönüşümler elde etmek istiyorsanız long tail keywords tam sizin için. Bunların yanında, sitenize gelen ziyaretçiler tam olarak aradıklarını buldukları için memnun kalırlar, bu da sizin için artı bir avantaj olur ve dönüşüm oranlarınızın kolayca artmasına sebep olur. Bütün bunları toplayınca, long tail anahtar kelime ile çalışmak son derece mantıklıdır.

Dönüşüm Oranlarına Oynamanın En İyi Yolu Long Tail Kelimeler

Özellikle SEO alanında long tail anahtar kelime çalışması oldukça önemlidir. Yalnızca anahtar kelimelerle ilk sıralara ulaşmak her zaman kolay olmuyor. Teknik olarak nasıl yükseleceğimizi bilsek de, dönüşüm oranlarını yüksek tutmak daima zordur. Ancak long tail keywords sayesinde yapılan nokta atışı aramalarla, rekabeti azaltıp dönüşümleri yükseltebiliyor ve böylece SEO’da başarı elde edebiliyoruz. Kısaca, başarılı bir anahtar kelime çalışması yapmak ve dönüşüm oranlarını arttırmak, long tail anahtar kelime ile çok daha kolay. 

Long Tail Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Long tail keywords çalışmasını en kolay yapabileceğiniz yer, en sık kullandığınız arama motorlarıdır. Arama motoruna bir kelime yazdığımızda hemen altta alakalı öneriler çıkar. Yani arama motoruna “ makarna”  yazdığımızda hemen altta “makarna çeşitleri”, “ makarna nasıl yapılır?” gibi öneriler oluşur. Bunlardan yola çıkarak ideal long tail anahtar kelime çalışmasını yapabilirsiniz. Bir diğer kaynak, Google’ın arama sayfasının en altında bulunan “ ilgili aramalar” bölümüdür. Burada da, arama motorunda olduğu gibi alakalı öneriler çıkar. Bütün bu bahsettiğim öneriler insanların en sık arattığı anahtar kelime gruplarıdır, yani long tail anahtar kelimeleridir. Bunların dışında, internette ücretli veya ücretsiz bazı anahtar kelime bulma ve analiz etme araçları bulunmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

Long Tail Anahtar Kelimeleri Nasıl Bulabilirsiniz?

Google Trends; Kullanıcı dostu arayüzüyle, ücretsiz bir şekilde anahtar kelime analizi yapar, aynı zamanda şimdiye dek konum bazlı aranmış bütün anahtar kelimeleri analiz edip ideal olanları size sunar.

Semrush; Birçok lider markayla işbirliği yapmış olan Semrush, konum bazlı anahtar kelime planlaması yapar, aynı zamanda kelimenin kullanıldığı her alanı tespit eder ve analiz eder. Bunlar için ücretli bazı paketleri mevcuttur.

Ahrefs; Sunduğu SEO araç seti sayesinde anahtar kelime ve site analizini yapar. Aynı zamanda detaylı raporlama özelliği vardır.

Wordstream; Google ile partnerliği bulunan bir uygulamadır. Anahtar kelimenin aranma hacmini, rekabetini, CPC oranını ve bütçesini detaylı bir şekilde analiz eder.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler SEO İçin Neden Önemlidir?

SEO çalışmalarında long tail keywords her zaman önemli bir rol oynar. Burada en önemli şeylerden biri, doğru anahtar kelimelerini kullanabilmek ve dönüşüm sağlayabilmektir. Long tail anahtar kelimeleriyle aranılan şeyi arama motorlarına detaylıca yazdığımız için tarayıcı bizim ne istediğimizi net bir şekilde anlıyor ve nokta atışı yapabiliyor. Ancak her şey anahtar kelimede bitmiyor. Gelen ziyaretçiler, tam olarak istedikleri yerde oldukları için hemen çıkma oranı (Bounce Rate) azalır, bu da dönüşümü ve site skorunu artıran bir özellik olur. SEO çalışmalarında hedeflenen, site için yüksek bir skor, yüksek dönüşüm ve düşük hemen çıkma oranları long tail anahtar kelime ile kolayca sağlanır. Özellikle profesyonel bir SEO ajansı ile yapılan long tail keywords çalışması son derece faydalıdır.

Long Tail Anahtar Kelimeler Seo İçin Neden Önemlidir?

Long Tail Keywords SEM’de de Önemli midir?

Elbette!

Long tail keywords SEO için olduğu kadar, SEM için de önemlidir. Long tail anahtar kelimeleriyle yapılan spesifik ve detaylı aramalar sayesinde arama hacmi azalır ve rekabet minimuma iner, bu da bütçeyi olumlu yönden etkiler. Kısa anahtar kelimelerde rekabet yüksek olur ve böylelikle de verilen bütçe genişler, ancak uzun kuyruklu anahtar kelimelerde bütçe azalır. Kısaca, düşük bir bütçeyle daha yüksek dönüşüm alınabilir, bu da SEM için oldukça önemli bir faktör olur.

Long tail anahtar kelime hakkında sizlere pratik bir şekilde bilmeniz ve uygulamanız gerekenleri sunmaya çalıştık. Artık nasıl düşük bütçeyle yüksek dönüşümler elde edebileceğinizi ve rekabeti azaltabileceğinizi biliyorsunuz. Long tail keywords hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunuza göre, profesyonel bir SEO Ajansı ile düşük rekabetli yüksek dönüşümler elde etmeye hemen başlayabilirsiniz.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content