Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

SEO (Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonu, algoritma kriterlerine göre düzenlenen teknik çalışmalara verilen isimdir. Site içi SEO analiz, web sitenizi oluşturan faktörleri iyileştirerek içerik düzenlemeleri sayesinde olumlu kullanıcı deneyimi yaratmanızı sağlar. Hem kullanıcılara hem de Google algoritmalarına beklenenleri verebilmek için SEO analizinizin detaylı olması gerekir. Analiz yaparken izlemeniz gereken yolları, dikkat etmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Gelin etkili SEO analizi yapmak için hangi yöntemleri kullanmanız gerektiğine birlikte
bakalım.

Seo Analiz

Seo analiz

SEO Analiz Nedir?

SEO analiz çalışması genel olarak, sitenizin SEO performansını ölçmek adına yapılır. Yaptığınız çalışmaların ne kadar sağlıklı ilerlediğini bu çalışma sayesinde tespit edebilirsiniz. Sitenizin haritası, Google için oldukça önemlidir. Bu sayede burada oluşabilecek herhangi bir sorunu tespit edebilir ve çözebilirsiniz. Kısaca, sitenizin arama motorundaki performansını yineleyebilmenize yarayan bir çalışmadır.

SEO Çalışmalarında Analiz Nasıl Yapılır?

Web sitesi analizi, ikiye ayrılarak incelenir. Site içi ve site dışı SEO olarak iki farklı alanda çalışır. Site içinde, meta başlık ve açıklamalar, site URL’si ve breadcrumb gibi faktörleri ele alırız. Burada oluşabilecek sorunları tespit ederek, sitenizde düzeltebiliriz. Ayrıca bu sorunların devam etmesi durumunda, Google, arama sonuçlarındaki sıralamanızı düşürebilir. Bu da kalite puanınızı etkiler. Bir diğer çalışma site dışı SEO’dur. Burada da, aldığınız backlink’ler incelenir. Sitenize referans olan sitelerin zararlı olup olmadığını tespit etmeniz gerekir. Aksi takdirde kalite puanınız düşebilir. Spam backlink çalışmalarına karşı analiz yapmanız gerekir.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Google site analizi yaparak rakiplerinizi tespit edin. Eğer rakiplerinizin kimlerden oluştuğunu bilmiyorsanız, çalışmaya anahtar kelimelerden başlayabilirsiniz. Kendi web sitenizde sıkça kullandığınız anahtar kelimeleri arama motorlarında aratın. Karşınıza çıkan sitelerden en iyi konumda olanı kendinize rakip olarak seçebilirsiniz. Ardından, belirlediğiniz rakiplerin tüm SEO çalışmalarını analiz etmeye başlayın. Kullandıkları anahtar kelimeler, arama sonuçlarındaki sıraları ve alan adları örnek alabileceğiniz faktörler olabilir. Ardından buradan biriktirdiğiniz bilgileri kendi web sitenizde uygulamaya başlayabilirsiniz.

Analizi Yapmak Ne İşe Yarar?

Web siteniz için oldukça verimli olan SEO analiz çalışması, sizi gerileyen bütün hatalardan kurtulmanızı sağlar. Site içi ve site dışı SEO hataları, arama motorundaki etkinizi zedeleyebilir. Ayrıca kalite puanınızı da düşürebilir. Bu nedenle düzenli olarak SEO analizi yaparak sitenizi bu tür hatalardan koruyabilirsiniz. Böylece arama motorundaki sıralamanızın daha hızlı ve rahat bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Site İçi SEO Analiz Nedir?

Web sitesi analizi sırasında kontrol etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, site içi SEO’dur. Bu alanda meta başlık ve açıklamalar, breadcrumb olarak bildiğimiz sayfaların kısayolları ve URL yapısı öncelikli olarak incelenir. Eğer bu alanlarda hatalar varsa, arama motorunda siteniz gerileyebilir. Öte yandan yanlış yazılmış meta başlıkları sitenizin doğru hedef kitlelerine ulaşmasını engelleyebilir. Bu durum siteniz için oldukça zararlıdır. Doğru anahtar kelimelerle meta başlık ve açıklamalarını yazmanız gerekir. URL yapısında da  anahtar kelimelerinizi kullanabilirsiniz. Böylece aranma hacmini genişletebilirsiniz. Breadcrumb’lar ise özellikle arama botları için olmazsa olmazdır. Hem ziyaretçiler için hem de botlar için bu patikalar oldukça önemlidir. Sayfaların birbirine bağlı bir şekilde sitede görünmesi, kullanıcı deneyimi için önemlidir. Arama botları da bu breadcrumb’lar sayesinde daha rahat ve hızlı bir şekilde sitenizde dolaşırlar. Böylece arama sonuçlarında en doğru veriyi sunabilirler.

SEO Analiz Yaparken Kontrol Edilmesi Gerekenler

Özellikle Google site analizi yaparken adımlarınızı doğru atmalısınız. Bu alanda yapacağınız işlemler, Google tarafından izlenir ve eğer başarılı gitmezse sitenin konumu etkilenir. Amacımız web sitenizin arama sonuçlarındaki verimini artırmak ve kalite puanını yüksek tutmak. Bu nedenle bunları düşürecek işlemlerden uzak durmamız gerek. Google ile uyumlu doğru SEO çalışmaları ile sitenizi doldurmalısınız. Öncelikle bu çalışmanın site içi ve site dışı olarak ikiye ayrıldığını unutmayın. Her iki alana da aynı şekilde özen göstermelisiniz. Ayrıca, Google’ın web siteler için belirlediği belli başlı kurallar var. Bu kurallara uygun olacak şekilde SEO çalışmalarınızı yürütmeniz gerek.

Teknik Analiz

Teknik açıdan uyumlu olan bir çalışma yapmanız gerekiyor. Özellikle Google’ın onayladığı bir site yapısına sahip olduğunuzdan emin olun. Güvenli bir site olmak için, SSL sertifikanızın doğru çalıştığından emin olun. Ayrıca kullanıcı deneyimini de ön planda tutun. Gelen ziyaretçiler için sitenizin kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olması gereklidir. Öte yandan, tüm sayfalarınızın doğru çalıştığından emin olun. Açılmayan veya birbirine bağlı olmayan sayfalar, kalite puanınızı düşürebilir. Bunun gibi tüm teknik ihtiyaçları karşılayan bir siteye sahip olmanız, Google’daki performansınızı arttıracaktır.

Sayfa Düzeyi Analizi

İçerikleriniz, web sitesi analizi sırasında önemli bir faktördür. Bu içerikleri arama sonuçlarında tanıtmanız gerekir. Bu nedenle doğru meta başlık ve açıklamalar yazdığınızdan emin olun. Ayrıca alakalı anahtar kelimeler ile çalışmanız gerekir. Meta yazılarında alakasız anahtar kelimeler kullanırsanız arama sonuçlarındaki yerinizi alamazsınız. Böylece içeriğinizi de tanıtamazsınız.

İçerik Kalitesi Analizi

Google site analizi sırasında içeriğiniz dikkate alınır. Özellikle Google’ın en sevmediği şeylerden biri, kopya içeriktir. Kesinlikle web sitenizde kopyaladığınız içerikleri kullanmamalısınız. Mutlaka kendiniz sıfırdan içerik üretmelisiniz. Aksi takdirde Google bunları tespit eder ve sıralamanızı düşürür. Ayrıca, oluşturduğunuz içeriğin de verimliliğini Google ölçer. Verdiğiniz bilgilerin ne kadarı yararlı veya zararlı olduğunu analiz eder, böylece kalite puanınızı belirler.

Kullanıcı Deneyimi Analizi

Gelen ziyaretçilere güzel bir site deneyimi yaşatmanız gerekir. Bunun için site tasarımı ve içerikleriniz oldukça önemlidir. Gelen ziyaretçilerin sitenizde neler yaptığını analiz etmek için Google Analytics aracından faydalanabilirsiniz. Burdan kullanıcıların ne kadar süre hangi sayfada gezindiklerini görebilirsiniz. Böylece yeteri kadar ilgi görmeyen sayfalarınızı tespit ederek onları iyileştirebilirsiniz.

Backlink profilleri web sitesi analizi için önemli bir kriterdir. Bunun sebebi, Google’ın, yalnızca backlink alanlara değil aynı zamanda verenlere de önem veriyor olmasıdır. Eğer siteniz için bağlantı aldığınız sitelerin kalite puanı düşükse veya spam içerik barındırıyorsa, sitenizin itibarını kötü yönde etkileyebilir. Bu nedenle, alacağınız backlink’lerin kaynağına da önem vermeniz gerekir. Hangi sitelerden aldığınızı mutlaka analiz edin. Böylece kalite puanınızın düşmesini engellersiniz.

Sitenin Analiz Edilmesi

Site içi SEO analizi için olumlu ve olumsuz kriterleri belirleyerek başlayabiliriz. Web sitenizin içerikleri belirli kurallara göre düzenlenmelidir. Bu kurallara uyan kriterler olumlu, uymayanlar olumsuz olarak kabul edilir. Google Search Console, Ahrefs, Spyfu gibi araçları kullanarak teknik revizeler için analizler elde edebilirsiniz. Anahtar kelime araştırma araçları, performans denetleme araçları, trafik analiz araçlarından destek almanız gerekir. SEO hem teknik verilerin hem de içeriklerin belirli kurallara göre düzenlenmesiyle yapılabilir. Google algoritması, sayfaların ziyaretçilere ne kadar faydalı olduğunu tespit etmeye çalışır. Önemsediği tek şey, ziyaretçilerin sorularına ve ihtiyaçlarına cevap bulabilmesidir. “Ziyaretçi merak ettiklerine hızlı cevap bulabiliyor mu?” gibi sorular belirlemeli ve eksiklerinizi ziyaretçi ve algoritma gözünden bakarak tamamlamalısınız. Site içi SEO analizi için teknik çalışmalar yapmadan önce içerik iyileştirmelerini tamamlamış olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. SEO gibi ileri seviye uzmanlık gerektiren konularda profesyonel destek almak gerekir. SEO Ajansı sizin için tüm analizleri yapacak ve sitenizi üst sıraya taşımak için teknik yöntemler belirleyecektir.

Site içinde yer alması gereken olumlu faktörlere baktığımız zaman, kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlayan teknik yapılar olduğunu görüyoruz. Anahtar kelime yoğunluğu, başlıklarda ve URL yapısında ana anahtar kelimenin yer alması, anahtar kelimelerin yan anlamlılarının birlikte kullanılması olumlu faktörlerdendir. Alan adı sürenizin uzun olması, güncel içerik girilmesi, eski içeriklerin barınması, zengin içerik planlamalarının yapılması ve iç-dış bağlantılar gibi olumlu faktörleri artırmak mümkün. Sitenizin SEO analizini yaparken olumlu faktörler yaratmak, olumsuz faktörleri ortadan kaldırmak için keşifler yapmalısınız. Olumsuz faktörler sıralamanıza kötü etki edeceği gibi Google tarafından cezalandırılmanıza da sebep olabilir. Çok fazla anahtar kelime kullanmak, başlıkları uzun tutmak, karışık URL yapıları kullanmak, telif hakkı ihlali, pop-up kullanmak, kopya içerik bulundurmak gibi olumsuzluklardan kaçının. Web sitenizin yavaş olması, yasaklı sitelere bağlantı vermesi, otomatik çeviri kullanılması ve teknik dosyaların (Robots.txt vb.)
eksik olması gibi hatalar varsa en hızlı şekilde düzeltilmeli.

Seo ÇAlışMası Site Analizi

Seo çalışması site analizi

Rakiplerin Analiz Edilmesi

SEO analizi rakip siteler için düzenli olarak yapılmalı ve rakiplerin hamleleri mutlaka gözlemlenmelidir. Rakip analizlerinde hangi hamlelerin başarı getirdiğini tespit edebilirsiniz. Sektörünüzde öncü olan rakiplerinizin yaptıklarını yorumlayarak kendi sitenize uyarlamanız yahut sitenizin eksiklerini rakiplerinize bakarak belirlemeniz SEO için faydalıdır. Markanızın öne çıkmak istediği anahtar kelimelerde hangi rakiplerinizin sıralama aldığını belirlemelisiniz. Sektörünüzde ilk sayfada çıkan rakiplerinizi ve üst sıralara yerleşmiş sayfaları belirleyerek rakip SEO analizi yapmaya başlayın.

Rakip Site İçi Analiz

Rakip site analizi için içeriksel verileri basit okuma ile tespit edebilirsiniz. Ancak organik trafik alan sayfaları, anahtar kelime çalışmalarını, link yapılarını dışardan biz gözle tespit etmek olanaksızdır. Bazı araçlar kullanarak rakip sitelerin teknik hamlelerini tespit edebilirsiniz. SEMrush ve Ahrefs gibi araçlarla rekabet analizi yapmak mümkündür. Rakip site analizi sonrasında anahtar kelime listelerinizi güncelleyin, backlink için hedefler yaratın ve içeriklerinizi daha kaliteli hale getirebilmek için yenilikler arayın. Rakip sitede zayıf noktalar bulmaya çalışın. Kendi sitenizde rakiplerinizin zayıf olduğu noktaları güçlendirin

Seo Rakip Site İÇI Analiz

Seo rakip site İçi analiz

Rakip Site Dışı Analiz

Rakiplerinizin site içeriklerini analiz ettikten sonra site dışı analizlerini de mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu sayede rakiplerinizin SEO stratejilerini gözlemlemiş olacaksınız. Rakip sitenin backlink çalışmalarını görebilmek için yine Ahrefs panelini kullanabilirsiniz. Ahrefs içerisinde “site explorer” sekmesine giderek analiz etmek istediğiniz rakip sitenin domain bilgisini girdiğinizde sitenin üst düzey analiz raporlarını göreceksiniz. Bu yöntem sayesinde site dışında yapılan hamlelerin etkilerini belirlemeniz ve kendi siteniz için uyarlamanız mümkündür. Backlink kalite analizi, nerelerden alındığı ve güncelliği hakkında bilgilere ulaşmak için Ahrefs gibi paneller oldukça faydalıdır. Ancak bu panelleri kullanmak için ödemeniz gereken ücretler olduğunu hatırlatalım.

Anahtar Kelimelerin Analizi

Sayfa SEO analizi yaparken en çok üstünde durulması gereken konu anahtar kelime analizi olabilir. Anahtar kelimeleriniz hem SEO etkinizi artıracak hem de Google reklamlarınızın performansını iyileştirecektir. Tabi bunun için etkili ve doğru anahtar kelime seçimleri yapmalısınız. Sizin için önemli olan anahtar kelimeleri belirleyerek işe başlayın ve bir liste yapın. Daha sonra hangi anahtar kelimelerde hangi rakiplerinizin olduğunu, anahtar kelimenin rekabet gücünü ve yükselmek istediğiniz anahtar kelimeleri belirleyin. Bunları belirlerken size yardımcı olacak anahtar kelime analiz araçları kullanabilirsiniz. Tavsiye ettiğimiz araçlar; Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı, Ubersuggest, Google Trends, Ahrefs Keywords Explorer, Semrush, Spyfu gibi paneller kullanabilirsiniz.

Seo ÇAlışMası Anahtar Kelimelerin Analizi

Seo çalışması anahtar kelimelerin analizi

Raporlama

Google site analizi süresince yaptığınız tüm işlemlerin sonuçlarını analiz etmeniz gerekir. Yaptığınız tüm çalışmaların kaydını tutarak daha doğru adımlar atabilirsiniz. Özellikle etkileşim aldığınız sayfaları veya içerikleri analiz edin. Ayrıca, web sitenize uğrayan ziyaretçilerin demografik özelliklerini de yine Google Analytics gibi araçlardan tespit edin. Bu bilgileri toplayarak bir sonraki çalışmalarınızda, kendinize bir yol olarak kullanabilirsiniz.

SEO Araçları Nelerdir?

SEO konusunda analiz yaparken kullanabileceğiniz harika SEO araçları mevcut. Sizin için en yararlı 12 paneli aşağıya listeledik. Bu listeye göz atmanızı tavsiye ederiz.

Search Console

Google yapısında bulunan Search Console rakip analizi, hata tespitleri ve birçok iyileştirme için kullanabileceğiniz güvenilir ve ücretsiz panellerden biri.

Spyfu

Spyfu anahtar kelime analizleri için başarılı bir analiz rehberidir. Ücretli versiyonu profesyoneller için daha kullanışlıdır ancak başlangıç için ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. İlk etapta yeterli olacaktır.

Ahrefs

SEO çalışmalarında en çok kullanılan araçların başında Ahrefs geliyor. Birçok farklı yeteceği olduğu için tahmin edersiniz ki ücretli bir uygulama. Detaylı analizleri oldukça başarılı.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Anahtar kelime analizleri için ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz panellerden en iyisidir.

Google PageSpeed Aracı

Sayfanızın hızını tespit etmek ve iyileştirmek için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz panel.

 SEMRush

Ahrefs’in en yakın rakibi olarak bilinen SEMrush ücretli ve etkili bir paneldir. SEO çalışmalarında sıklıkla kullanılır.

Ayrıca, DeepCrawl, SE Ranking, Screaming Frog, SEOQuake, KWFinder ve CORA gibi SEO sektörünün kullandığı diğer araçlarda mevcut. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bilgi seviyenize göre tercih edebilirsiniz. Ancak bu araçları kullanmak için teknik bilginiz olması gerekmektedir. Detaylı analizleri işleyebilecek donanıma sahip değilseniz profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmak panellere ücret ödemekten çok daha mantıklı bir yatırım olacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply