Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce Mahmut Orkun Köksalan tarafından gerçekleştirildi.

SEO, her gün en önemli sorularına yanıt ve tavsiye vermek için arama motorlarına güvenen milyonlarca insanla, dijital pazarlamanın önemli bir bileşeni haline gelmiştir. SEO fiyatları ne olduğu sorusu, bu noktada önem kazanır. SEO fiyatları, pek çok değişkene bağlı olduğundan kesin ve herkes için geçerli bir rakam belirlenemez. Diğer bir deyişle; işletmenizin ne tür SEO hizmetleri üstlendiğine ve işi halletmek için kaç profesyonelin alacağına bağlıdır. En iyi SEO çalışmaları söz konusu olduğunda bireyler, işletmeler ve ajanslar tarafından uygun fiyatlı seçenekler sunulur. Bunun yanı sıra daha yüksek SEO fiyatları da bulunur. Anahtar kelime analizi ve uygulama maliyetine odaklanmaktan teknik öneriler ve düzeltmelere yardımcı olmaya kadar hedeflerinizle ilgili birçok farklı bütçe kalemi söz konusu olabilir. Dolayısıyla profesyonel bir SEO çalışması için fiyatlar, işletme bazında kriterlere göre değişir.

SEO Fiyatlandırma Modelleri

Seo Fiyatlandırma Modelleri

Bir pazarlamacıdan veya ajanstan SEO fiyatları için doğru bir tahmini fiyat almadan önce işletmeniz hakkında bazı bilgiler sağlamanız gerekir. Bu, bir SEO danışmanının ne kadar çalışması gerektiğini, ihtiyaç duyulan içerik türünü ve projelerin yaklaşık olarak ne kadar sürede tamamlanacağını belirlemesine yardımcı olur.

Bu önemli faktörlerden bazıları şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 • Arama durumunuzun mevcut hali,
 • Satış başına ortalama gelir,
 • Satışlara yakın olası satış oranı,
 • Kampanya hedefleri,
 • Mevcut pazarlama bütçesinin nasıl tahsis edildiği.

Bu faktörlerin yanı sıra farklı endüstri türleri farklı stratejiler gerektirir. Ajanslar işin ihtiyacına ve proje karmaşıklığına bağlı olarak farklı SEO fiyatları sunulur. Bu nedenle SEO fiyatları birkaç farklı şekilde karşınıza çıkar:

Saatlik

Serbest çalışanlar, SEO danışmanları ve solo ajanslar genellikle hizmetleri için saatlik bir ücret belirler. Bazıları bu fiyatlandırma yapısını, anahtar kelime araştırması, web sitesi SEO denetimleri ve içerik oluşturma gibi çok özel çalışma gerektiren küçük projeler veya SEO hizmetleri için uygular. Saatlik SEO fiyatları, işin zorluğuna ve gereksinimlerine bağlı olarak değişebilir. Tabii ki deneyimli ve alanında uzmanlaşmış danışmanlar, emeklerinin karşılığında daha fazla ücret alacaklardır.

Aylık

Aylık ücret, ‘SEO paketleri’ olarak adlandırılan bir SEO ajansı için en yaygın hizmet şeklidir. Genellikle teknik denetim, anahtar kelime araştırması ve öneriler olarak da adlandırılan bir çalışmayı içerir. Bu paket içerisinde aylık içerikler ve backlink çalışmaları da yer alır. Bu, pazarlama bütçenize bağlı kalmanıza ve üzerinde anlaşmaya varılan hedeflere veya sıralamak istediğiniz anahtar kelimelere dayalı olarak belirlenmiş, ölçülebilir SEO çalışmaları için ödeme yapmanıza olanak tanır.

Proje Başı

Çeşitli faaliyetler söz konusu olduğunda ve tekrar eden çalışmalara gerek olmadığında proje başı SEO fiyatları uygulanabilir. Site yapısında veya içerik pazarlama girişimlerine yönelik bazı yenilemeler gerektiren teknik çalışmalarda ajans veya danışman, faaliyetleri sınırlı bir zaman çizelgesi ve çıktıları olan bir projede toplayabilir. Projeler karmaşık ve fazlaca kaynak gerektirebildiğinden proje başı SEO fiyatları da değişkendir.

SEO Hizmetinde Ne İçin Ödeme Yapacaksınız?

Seo Hizmetinde Ne İçin Ödeme Yapacaksınız?

Dikkate alınması gereken pek çok farklı unsur olduğu için SEO kapsamlı bir çalışmayı temsil eder. Bunun sadece anahtar kelime hedeflemesiyle ilgili olduğunu düşünüyorsanız SEO çalışması için yeniden bilgi edinmeniz gerekebilir. Küçük işletmelerin SEO’ya fazla bütçe ayırmalarına gerek olmasa da stratejinin tüm yönlerinin kapsandığından emin olmak için zaman harcamanız ve bir bütçe ayırmanız gerekir. Bu süreçte SEO hizmeti için ödeme yapacağınız kalemler aşağıdaki gibidir:

Araştırma

SEO stratejinizin ilk kısmı, kimi hedefleyecekleriniz konusunda doğru kararı vermektir. Sağladığınız içerik, hedef kitleniz için alakalı ve faydalı olmalı ve yeni ziyaretçilerin arama motorları aracılığıyla keşfetmesi kolay olmalıdır.

Hedef kitlenizi tanımak çok önemli olduğu için araştırma aşaması, kullanıcılarınızın sitenizden ne istediğini öğrenmek için geri bildirim toplamayı içermelidir. Ayrıca mevcut trendleri tespit etmek ve oyunun bir adım önüne geçmek için sektör araştırması yapmanız gerekir. Bu aşamada ajanslar size yardımcı olur ve bunun için ödeme alırlar.

Anahtar Kelime ve Rakip Analizi

SEO ayrıca çok fazla zaman alan anahtar kelime araştırması gerektirir. Sitenizin doğru anahtar kelimeleri içermesi çok önemlidir. Aksi takdirde web siteniz Google aramalarında çıkmaz ve değerli trafiği kaçırırsınız.

Anahtar kelime araştırması, potansiyel müşterilerin işletmenizi nasıl arayabileceğini doğru bir şekilde tespit etmeyi içerir. Doğrudan rakipleri belirlemek ve hangi anahtar kelimelerin sitelerine trafik çektiğini kontrol etmek de önemlidir. Çünkü başarılı bir SEO kampanyası istiyorsanız doğru anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Dolayısıyla kapsamlı bir anahtar kelime araştırması ve entegrasyonu SEO hizmetinin kritik noktalarındandır. Sitenizdeki her sayfa için değerli anahtar kelimeler bulmak ve bunları sayfalarınıza entegre etmek zaman alır. Bir SEO uzmanının, siteniz için en uygun olanları bulmak için anahtar kelime listelerine göz atması gerekir.

Google Anahtar Kelime Planlayıcısı bunu ücretsiz olarak yapmanızı sağlar. Ancak daha kapsamlı araştırma için Ahrefs ya da Semrush gibi ücretli bir araca ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu araçlar için ödeme yapmak yerine bir ajans ile çalışmanız, araçları uzman bir ekip kullanarak elde ettiğiniz veriyi doğru şekilde anlamlandırmanıza ve uygun stratejiyi uygulamanıza olanak sağlar.

Site Mimarisi Optimizasyonu

Bir sonraki aşama, bu araştırmayı web sitenizin yapısını optimize etmek için kullanmaktır. SEO dostu olmasının yanı sıra ziyaretçilere eksik bağlantı veya yavaş yüklenen resimler olmadan harika bir kullanıcı deneyimi sunmalıdır.

Kodlama konusunda kendinize güveniyorsanız bunu kendiniz yönetebilirsiniz ancak çoğu işletme sahibi ajanslara ihtiyaç duyar. Çünkü ajanslar ana sayfadan gelen tıklama sayısını en aza indirmek, dahili bağlantıları kullanmak ve URL’leri kısa tutmak gibi tüm püf noktalarını bilirler.

İçerik Üretimi ve Optimizasyonu

Web siteniz de Google algoritmalarını karşılamak için bol miktarda yüksek kaliteli içeriğe ihtiyaç duyar. Yeni, benzersiz ve güncellenmiş içerik, daha yüksek sıralamalar sağlar. Ekibinizde harika yazarlar olabilir ancak içerik üretimi ve optimizasyonunu takip etmek tam zamanlı bir iştir. Çünkü yeni fikirler bulmanın yanı sıra en son içeriğinizin güncel bilgiyi içerdiğinden emin olmak ve gerekirse mevcut içeriği belli aralıklarla yenilemeniz gerekir. Elbette ki içerik pazarlamasında uzmanlaşmış bir ajans, çalışmalarına içerik üretimi ve optimizasyonunu da dahil edecektir.

Link İnşası

Link inşası, diğer web sitelerinin sitenize backlink vermesini sağlayarak söz konusu sitenin trafiğini yönlendirmiş ve Google’a sitenizin alıntılanmaya değer olduğunu söylemiş olursunuz. Doğal olarak daha yüksek bir sıralama elde edersiniz. Bunu harika içerik, etkileyici incelemeler ve ortak bağlantılar aracılığıyla yapabilirsiniz. Ancak günün sonunda en doğru şekilde link inşası yapmak ve hedeflere ulaşma noktasında başarılı olmak bir uzmandan destek almak çok daha efektif olacaktır.

Raporlama

Google Analytics’in en iyi uygulamalarına ayak uydurmak, sitenizin performansının ve rekabetin zirvesinde kalmak için de gereklidir. Ancak bunu Google yönergelerini ihlal etmeden değerli backlinkler oluşturmanıza yardımcı olabilecek profesyonellere bırakmak en iyisidir. Ayrıca ajanslar aylık raporları ile web sitenizin gidişatı hakkında sizi bilgilendirir.

SEO Fiyatları 2023

Seo Hizmeti Fiyatları 2022

Ajanslar bir fiyatı sabitlemeden önce organik aramalarda, iş hedeflerinde ve hedef kitlede mevcut marka bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü inceler. Daha önce de belirttiğimiz gibi SEO fiyatları sektörel ve marka bazındaki değişkenlere bağlı olduğu gibi ajansın uzmanlığını da bağlıdır. Genel olarak SEO fiyatları 2023 yılında 7000 TL ila 25.000 TL arasında değişir. Ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler SEO fiyatları üzerinde etki gösterir:

 • Ajans veya danışmanın deneyimi,
 • Ajans veya danışmanın konumu,
 • Aylık veya saatlik gibi SEO fiyatlandırma modeli,
 • Başlangıç veya kuruluş gibi işletme boyutu,
 • SEO stratejisinin ölçeği,
 • Mevcut SEO stratejisinin durumu,
 • SEO hedefleri.

Ajanslardan danışmanlara kadar daha deneyimli uzmanların SEO fiyatlarının daha yüksek olduğunu sık sık görebilirsiniz. Benzer şekilde; kurumsal düzeyde bir plan gibi büyük ölçekli bir SEO stratejisi, daha yüksek SEO maliyetlerine neden olur. Genel olarak SEO fiyatları 4 şekilde incelenebilir:

Ucuz SEO

Küçük şirketler için en uygun teklifi seçmek cazip gelebilir ancak alıcının bu noktada dikkatli olması gerekir. Çoğu zaman ucuz SEO gerçek olamayacak kadar iyidir. SEO zaman alıcı ve emek gerektiren bir çalışma sürecidir. Bu nedenle bir ajans fazlasıyla düşük fiyatlar sunuyorsa bunun sonucu sizin kötü olur. Çünkü çok az ücret alan bir ajans, yüksek kaliteli içerik oluşturmak için zaman ayırmaz. Performans gösteren blog içeriği oluşturmak, zaman ve otorite oluşturan harici sitelerle ilişkiler gerektirir. Aynı zamanda ucuz ajanslar, büyümeyi sağlayan blog içeriğine zaman veya kaynak da yatıramaz.

Bu sadece paranızı boşa harcamakla kalmaz aynı zamanda web sitenize de zarar verebilir. Çünkü bu tür ajanslar genel olarak Black Hat SEO tekniklerini kullanır. Bu teknikler ile site sıralamalarının gizli metin, doğal olmayan bağlantılar ve anahtar kelime doldurma gibi sinsi yollarla artırılması amaçlanır. Google’ın algoritması, elbette ki bu tür çalışmalar karşısında akıllıdır ve sıralamanızı düşürmek veya web sitenizi tamamen devre dışı bırakmak gibi cezalar verebilir. Bu, gelirinizi de olumsuz yönde etkileyebilecek organik trafik kaybına yol açar.

Orta Düzey SEO

Orta düzey fiyatlar daha güvenlidir ancak her zaman gerekli özeni göstermeli ve çalışacağınız ajansı daima kontrol etmelisiniz. Orta düzey SEO için ayda veya proje başına 4.000 ila 8.000 TL arasında bir ödeme yapabilirsiniz.

Tipik olarak; orta düzey SEO, bir web sitesinin site mimarisini optimize etme ve içeriği uyarlama gibi mevcut sorunlarını düzeltmeye odaklanır. Orta düzey ajanslar, düzenli olarak yeni içerik üretir ve mevcut içeriği güncellerler. Ayrıca sosyal yardım ve sosyal güçlendirme yoluyla backlinkler oluşturarak dijital bir PR hizmeti sunarlar.

Üst Düzey SEO

Büyük bir bütçeniz ve iddialı hedefleriniz varsa üst düzey SEO’ya yatırım yapabilirsiniz. Üst düzey bir ajans, teknik SEO sorunlarını düzeltmek, analitik araçlarınızı optimize etmek veya Google cezalarının etkisini çözmekle görevlendirilebilir. Üst düzey ajanslar genellikle güvenilirdir. Ancak vaat ettikleri her şeyi sunabileceklerini kontrol etmekte fayda vardır. Çünkü ajansların sunduğu hizmet, SEO fiyatlarından ziyade ajansın deneyimi ve profesyonel ekibine bağlıdır.

Kurumsal SEO

Kurumsal SEO tamamen farklı bir hizmettir. İster sitenin boyutu ister işletmenin boyutu olsun kurumsal SEO daha fazla sorumluluk gerektirir. Daha fazla trafiğe, daha fazla dönüşüme ve paydaşlardan daha fazla girdiye sahip olursunuz.

Kurumsal SEO’yu yönetmek, yalnızca küçük işletme SEO uygulamalarını büyütmekle kalmaz taktiklerde de bir değişiklik gerektirir. Kurumsal SEO için süreçler, zihniyet ve referans çerçevesi uzmanlık ve vizyon gerektirir. Bu yüzden uzun süreli sonuçlar veren tam bir huni stratejisi oluşturan bir şirket seçmelisiniz.

Bu tam dönüşüm hunisi stratejisinin benzersiz içerik, yüksek yetkili dijital PR, ücretli arama, bağlantı oluşturma ve kapsamlı site optimizasyonunu içermesi gerekir. Üstelik bunların tümü kurumsal düzeyde yürütülür.

Ajanslar Nasıl Bütçe Hesaplamalı?

Fiyatlandırma konusunda hem müşterilerimize hem de diğer ajanslara da bilgi verebileceğini düşündüğümüz bir rehber video hazırladık.

SEO Fiyatları Neden Yüksek?

SEO hizmeti, birçok nedenden dolayı yüksek fiyatları içerebilir. Çünkü sonuçları göstermek zaman alır, bir kampanya oluşturmak ve sürdürmek için çok fazla kaynak gerektirir ve ulaşılabilir hedefler için strateji geliştirmek ve büyütmek için bir profesyonel bir ajans gerekir.

Ajansın Deneyimi

SEO hizmeti için ne kadar çok ödenirse o kadar iyi hizmet alınacağı maalesef ki doğru değildir. İyi bir hizmet için kritik olan tek ve değişmeyecek tek nokta; çalıştığınız ajansın ve/veya uzmanın deneyimidir. Deneyimli kişilerin daha yüksek fiyatlar ile hizmet sundukları bilindiğinden “pahalı SEO hizmeti, iyi olandır” gibi bir algı var. Ancak her pahalı SEO hizmetinin kusursuz olmayacağını bilmelisiniz. Ödediğiniz ücrete istinaden kontrolü elden bırakmanız ya da ödeyeceğiniz ücretin yüksekliği sebebiyle çalışacağınız ajansın deneyimini araştırmamanız doğru olmayacaktır. Deneyimin daha yüksek fiyatlar getirmesi, yılların tecrübesine sahip ajansların hedeflenen sonucu elde etmesinden kaynaklıdır. Dolayısıyla bu deneyiminden emin olmadan bir anlaşmaya varmanız ayırdığınız bütçenin sandığınız kadar efektif olmayacağını gösterebilir. Elbette her deneyimli ajansın da sizin için uygun olduğunu düşünmemelisiniz. Sektörel olarak size uygun deneyime sahip bir ekiple çalışmak, daima yararlıdır.

Tüm dijital pazarlama yöntemlerine kıyasla SEO, işletmeniz için mevcut en karmaşık stratejilerden biridir. SEO konusunda deneyiminiz yoksa sonuç elde etmek için yalnızca boş bir mücadele verirsiniz. Bir ajans ile çalışmaya başladığınızda beceri, donanım ve deneyim için daha fazla ödeme yaparsınız.

Arabanızın bakımı ya da onarımı için gerekli deneyime sahip değilseniz alanının uzmanı olan birine danışmanız gibi düşünebilirsiniz. Arabanızı emanet edeceğiniz kişinin de deneyimli ve konu ile ilgili bilgi sahibi olmasını istersiniz. Sonuç olarak sorunu kendi başınıza çözmenizden daha pahalı olabilir ancak size yardımcı olan kişinin uzmanlığı için bir ücret ödersiniz. Aynı mantık, SEO için de geçerlidir. Bir ajans ile çalışırsanız hedefleriniz üzerinde titizlikle çalışması ve işiniz için sonuçları doğru yönlendirmesi için uzmanlara ödeme yaparsınız. Tabii ki kendinizin yapacağı bir çalışmadan daha pahalı olabilir ancak daha iyi sonuçlar elde edeceğiniz kesindir.

Ajansın Konumu

SEO hizmeti söz konusu ise ajansın konumu da elbette ki önemlidir. Ajans büyük bir şehirde bulunuyorsa muhtemelen yerel bir işletmeden daha yüksek fiyatlar talep ederler. Sonuç olarak bölgesel hedeflemelerinizden bireysel faktörlere kadar SEO fiyatları birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Örneğin; Ankara’da kar lastiği satan bir işletme, İzmir’de aynı hizmeti sağlayan bir işletmeye kıyasla daha rekabetçidir.

Elbette ki nüfusu yüksek metropol şehirlerde daha fazla rekabet söz konusudur. İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde geniş bir kitleye seslenen SEO fiyatları, yalnızca lokal olarak küçük hedefleri olan işletmelere göre çok daha yüksek olur.

Fiyatlandırma Modeli

SEO için saatlik ücretler çekici görünebilir ancak bu fiyatlar kısa bir süre sonra efektif bütçe kullanımından çıkar. Daha küçük işletmeler, sabit bir aylık ücret veya proje başına önceden belirlenmiş bir fiyatla çalışmalar yaptırabilir. Ancak neyin dahil olduğu konusunda anlaşabileceğinizi ve harcamalarınızı planlayabileceğinizi unutmamanız gerekir.

Sektördeki Hacim

Kurumsal düzeyde faaliyet gösteriyorsanız eşleşecek en iyi kurumsal SEO stratejisine ihtiyacınız vardır. Bu aşamada seçtiğiniz ajansın bunun için en yüksek SEO fiyatlarından birini teklif etmesini bekleyebilirsiniz. Çünkü ajanslar, iş hedeflerinizin yanı sıra bir fiyat belirlerken büyüklüğünüzü ve gelirinizi dikkate alırlar. SEO fiyatları sektörünüze göre de değişiklik gösterebilir. Bazıları online pazarlamaya diğerlerinden daha uygundur ve kalabalık, rekabetçi bir pazarın içindeyseniz öne çıkmanız için daha yoğun SEO çalışması gerekir.

Bazı sektörlerin çevrimiçi pazarlama yapma olasılığı diğerlerinden daha fazladır ve dolayısıyla da daha rekabetçilerdir. Google’daki en yüksek hacimli anahtar kelimelere bakarsanız; hukuk, tıp, finans ve otomotiv gibi sektörlerin bu kategoriye girdiğini fark edebilirsiniz. Rekabet gücü yüksek anahtar kelimelere sahip diğer sektörler arasında (ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) emlak, pazarlama hizmetleri, yazılım şirketleri ve mimari ihtiyaçları içeren hizmetler yer alır.

Farklı sektörler için SEO fiyatları, büyük ölçüde belirli bir sektörün kaç aylık arama yaptığına bağlıdır. Örneğin; hizmetleri için ayda binlerce arama gören bir şirketin SEO paketlerine daha fazla harcama yapması gerekir. Buna ek olarak benzer birçok işletmenin var olduğu bir rekabet ortamında söz konusu markanın diğerlerini geride bırakmak için daha fazla harcama yapması da kaçınılmazdır.

SEO Stratejisi

Bir ajans ile çalışmaya başladığınız zaman ajanslar, daha önce yaptığınız (veya yapmadığınız) her şeye bakarlar. SEO için daha önce herhangi bir girişiminiz olmadıysa çalışmaya başladığınız ajans, içerik üretimi ve optimizasyonu için sıfırdan başlamak zorunda kalacaktır.

Ne kadar çok yardıma ihtiyacınız olursa (teknik sorunları çözme, Google cezalarıyla ilgili sorunları çözme) o kadar fazla bütçe ayırmanız gerekecektir. Aynı zamanda ayırmanız gereken bütçe, SEO planınızla neyi hedeflediğinize de bağlıdır.

SEO Yatırım Getirisini Ölçme (ROI)

Bir ajans ile çalışmadan önce muhtemelen göreceğiniz SEO yatırım getirisi veya yatırım getirisi hakkında bir fikir edinmek isterseniz. Ancak SEO ROI’sini ölçmek zor olabilir çünkü bu, tıklama başına ödeme (PPC) reklamları aracılığıyla satın almak değil görünürlük kazanmakla ilgilidir. İhtiyacınız olan ilk ölçüm, yatırım maliyetidir. Ardından dönüşümlerinizin değerini izlemeniz ve ölçmeniz gerekir. Google Analytics, tüm web sitesi trafiğiniz için dönüşüm oranlarını sağlar ve her bir arama kanalından ne kadar gelir elde edildiği verisini de görüntüleyebilirsiniz.

ROI hesaplama formülü şu şekildedir: (Gelir – Yatırım maliyeti) / Yatırım maliyeti

Diğer bir deyişle belirli bir dönem için geliriniz 70.000 TL ise ve SEO için 50.000 TL harcamışsanız ROI’iniz %40 olacaktır. Ayrıca lifetime value (bir müşterinin zaman içinde yaptığı ortalama harcama) hesaplayabilir ve aylık ortalama SEO fiyatlarını tahmini aylık gelir rakamından çıkararak tahmini aylık karı hesaplayabilirsiniz. Ancak SEO’nun hemen artan trafik veya gelir sağlamadığını unutmamak gerekir. Çünkü sitenizin iyi bir sıralama elde etmesi, en deneyimli SEO Ajansı ile çalışıyor olsanız dahi büyük bir emek ve zaman sonucunda olur. Bu nedenle yavaş yavaş ivme kazanacak olan uzun bir yatırım dönemine hazır olmalısınız.

Mahmut Orkun Köksalan

2022 yılından bu yana Cremicro'da SEO direktörü olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content