Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Hem markaların hem de hesap yönetenlerin instagram reklam maliyeti düşürme üzerine yaptığı çalışmalar var. Rekabetin yüksek olması beraberinde çalışması zor bütçeleri de getiriyor ancak etkili yöntemler kullanarak hem düşük maliyetler yaratmanın hem de daha çok satış yapmanın birkaç yöntemi var. Bu yazımızda bir Sosyal Medya Ajansı ya da Reklam Ajansı instagram reklam maliyeti düşürmek için hangi yöntemleri izliyor birlikte bakacağız ve 4 önemli maliyet düşürme ipucunu sizlerle paylaşacağız.

DÖNÜşÜMler

Dönüşümler

Müşteri Dönüşüm Huninizi Instagram Kullanıcı Davranışına Göre Tasarlayın

Marka reklamlarını etkili bir hedef kitle ile sosyal medya kullanıcılarına ulaştırıyor olabilirsiniz ancak kullanıcıların satın alma kararları için sadece ürün veya hizmet reklamlarına denk gelmelerinin yetmeyeceğini bilmelisiniz. Yeniden pazarlama faaliyetlerini instagram kullanıcılarına göre düzenlemeli ve dönüşüm reklamlarıyla daha güçlü hedeflemeler yapmalısınız. Instagram’da reklamınızı gören bir kullanıcı reklamınızı gördüğü anda alışveriş yapmayacaktır. Hem marka bilinirliği hem de instagram reklam maliyeti düşürme çalışmaları için instagram kullanıcı kitlenizi baz alarak, onların davranış analizlerini çıkararak yeniden pazarlama dönüşüm reklamları kurgulamalısınız. Bu sayede instagram reklam maliyeti düşecek, daha önce sizin reklamlarınıza denk gelen kullanıcıların marka bilinirliği algısı tamamlanarak satın alma kararları vermesi kolaylaşacaktır. Unutmayın tek reklamla satın alma kararı yaratmanız bütçenizi zorlayacak ve etkisiz olacaktır. Tüm reklam bütçenizi sadece gösterim yapmak üzerine kurmak yerine dönüşüm reklamlarında instagram kullanıcı davranışlarını optimize etmeniz çok daha karlı olacaktır.

EtkileşIm Reklamları

Etkileşim reklamları

Instagram Reklamları için Etkileşim Hedefini Seçin

Sosyal medya reklamlarında yüksek rekabet beraberinde reklam harcamalarının artmasına sebep oluyor ve instagram reklam maliyeti harcamalarını artırıyor. Eğer her instagram reklamınıza hedef olarak dönüşümü seçerseniz maliyetlerinizi düşüremediğinizi göreceksiniz. Dönüşüm gibi yüksek maliyetli reklam ayarları seçmek yerine bazı reklamlarınızda amacınıza uygun hedefler seçebilirsiniz. Her reklamın amacı dönüşüm olmamalı ve etkileşim, trafik gibi reklamları da kullanmayı denemelisiniz. Maliyetlerinizi düşürmek için en sevdiğimiz hedeflemenin etkileşim reklamlarını olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede markanızla ilgilenen kişiler için düşük maliyetli reklam çalışması yapabilir, instagram hesabınızı büyütebilirsiniz. Üstelik bu reklamlar uzun vadede dönüşüm reklamlarınız için de yatırım olacak, marka bilinirliğiniz için kullanıcılara ulaşacaktır. İlk gösterimde satın alma kararlarının düşük olduğunu belirtmiştik. Bu reklam hedeflemesi ile hem dönüşüme kitle yaratacak hem de hedef kitlenizle etkileşime geçerek daha iyi algoritma öğrenmesi sağlamış olacaksınız.

Bu reklamları kurgulamadan önce içerik üretiminizi buna göre kurgulamayı ihmal etmeyin. Instagram hedef kitleniz Facebook kitlenizden farklı olabilir, bunun sebebi iki mecranın birbirinden farklı yayımlar yapmasıdır. Metinler instagramda ön planda değildir, reklam başlıkları yoktur. Tüm bu eksiklikleri instagram üzerinde tamamlamak için görsel çalışmanızı detaylandırmalısınız. Metin, fiyat, harekete geçirme butonlarını dengeli kullanmalı ve instagram özelinde içerikler üretmelisiniz. Gösterimlerin etkileşime, etkileşimlerin yeniden pazarlama ile dönüşüme dönmesi için bu konuya gereken özeni göstermenizi tavsiye ederiz. Hedeflemelerinizi doğru yapsanız dahi etkili reklam görseliniz mevcut değilse yine maliyetli bir reklam çalışması yapmış olursunuz. Tüketiciyi hem doğru reklam hedeflemeleri hem de etkili reklam görselleri ile yakalamayı başarmanız gerekiyor.

Lead Reklamları

Lead reklamları

Instagram Reklamları için Trafik veya Potansiyel Müşteri Oluşturma Hedefini Seçin

Yeniden pazarlama ve etkileşim reklamlarını doğru hedefleyerek instagram reklam maliyeti düşürme adımlarını attık. Şimdi sırada daha karmaşık hedeflemelere geçerek yeni müşteriler yaratmak ve trafik kaynaklarımızı çoğaltmak var. Bunun için öncelikle trafik reklamlarına yer verebilirsiniz. Trafik çekmek istediğiniz bir ürün, blog, tanıtım videosu veya kampanya sayfası olabilir. Sosyal medya hesaplarına da doğrudan trafik çekebilirsiniz. Pazarlama faaliyetlerinize göre bu kaynağı şekillendirebilirsiniz. Ancak yeni trafikler en baştaki etkileşim ve dönüşüm hunilerini besleyecektir. Trafik reklamlarına ek olarak yeni müşteri bulma yani Lead reklamlarını deneyebilirsiniz. Algoritma geçmiş dönüşüm ve etkileşimlerinizi izleyerek benzer hedeflere ulaşmanızı sağlayacak yeni müşteriler bulmak için çalışacak reklamlarınızı yeni kitlelere gösterecektir. Her reklam hedeflemesi bir diğerini besleyerek büyüyeceği için maliyetlerinizi düşürmeye başlayacak hatta uzun vadede tüm reklam giderlerinizde küçülme hedeflerinize ulaşabileceksiniz. Bunun için trafik ve lead reklamlarını denemeye başlayabilirsiniz.

Trafik Reklamları

Trafik reklamları

Yeniden Hedefleme için Etkileşim Kitlelerinden Yararlanın

Reklam çalışmalarınızda instagram reklam maliyeti düşürme hedefiniz varsa çok yönlü hedeflemeler yapmayı düşünmeniz gerekiyor. Tek hedefiniz bir görseli belirli bir hedef kitleye ulaştırmak olmamalı. Daha karmaşık kurgular veya hedeflemeler yapmalısınız. Örneğin bir etkileşim reklamında bir video paylaştınız. Bu videonun izlenme sürelerini, izleyici kitlesini ve etkileşim verilerini kullanmalısınız. Video izlenmeleri reklamlarınızla ilgilenen kişilerden daha farklı sonuçlar yaratabilir. Daha sonra elde ettiğiniz tüm verileri “Benzer Hedef Kitle” oluşturma için kullanabilirsiniz. Benzer hedef kitle reklamları sizin lead kitlenize benzeyen yeni kitleler bulmak için data toplar ve yeni müşteri kazanımları sağlar. Bu tür reklam kombinasyonlarını artırabilirsiniz, daha fazla para harcamadan yeniden pazarlama için etkili hedeflemeler gerçekleştirebilirsiniz. Dönüşüm verilerine ve yeniden pazarlamaya etkili kaynaklar yaratacak bu yöntem sayesinde instagram reklam maliyeti verilerinde düşüşler gözlemleyebilirsiniz. Önemli olan Facebook ve instagram için ayrı satın alımlar yapmadan ortak yönetim sağlamak.

Benzer hedef kitle oluşturma aşamasında kaynak olarak instagram profilinizi seçebilirsiniz. Daha sonra sizinle nasıl etkileşim kurduklarını işaretleyerek tanımlamanızı tamamlayın. Varsayılan ayarlardan ilerlerseniz otomatik olarak ilgilenen herkesi kapsayacaktır. Ancak daha spesifik olmasını ve özelleştirmenizi tavsiye ederiz. Mesela size mesaj gönderen, profilinizi ziyaret eden, bir reklamınıza tıklayan kişileri pazarlama hedeflerinize göre işaretleyebilirsiniz. Varsayılan süre 30 gündür ancak daha yeni ya da daha eski tarihleri işaretleyebilirsiniz. Ya da video örneğinden yola çıkarsak videonuzun %20’ini izlemiş kişileri hedefleyebilirsiniz. Tüm bu çalışmalar instagram reklam maliyeti harcamalarınızı aşağı çekecektir.

ÖZel Hedef Kitle Yaratma

özel hedef kitle yaratma

Özet olarak bu dört taktik instagram reklam maliyeti düşürme konusunda elinizi çok güçlendirecek ve kısa sürede etki gösterecektir. Odaklanmanız gereken bir konu, bir kitle belirlemeniz akabinde dönüşüm, trafik, etkileşim, lead ve benzer hedef kitle optimizasyonlarını kullanmanız olacaktır. Maliyetlerinizi düşürmek için Sosyal Medya Ajansı taktiklerini değerlendirebilir eğer deneme yanılma yaparak ilerlemek istemezseniz profesyonel destek almayı seçebilir ve bir Reklam Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply