Skip to main content

Son güncelleme 4 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Facebook reklamlarınızın dönüşümlerini artırmanız için önereceğimiz bir reklam modeli var: Dinamik Ürün Reklamları. Facebook dinamik ürün reklamları sayesinde daha etkili ve satış odaklı reklamlar planlayabilirsiniz. Bunun için bu reklamlar hakkında her şeyi aşağıda bulabilir dilerseniz profesyonel bir Google reklam ajansı ile çalışarak etkili stratejiler yönetebilirsiniz. Hiç zaman kaybetmeden bu özel yöntemi yakından tanımaya başlayalım ve önerilerimizi anlatalım.

Facebook Dinamik Ürün Reklamları Nedir?

Facebook dinamik ürün reklamları kullanabilmeniz için bir ürün kataloğunuzun olması gerekiyor. Ürün kataloğu tüm envanterlerinizi detaylı bir şekilde kaydedip aktaran ve takip eden Excel dosyasıdır. Ancak normal bir dosya formatından farkı vardır. O da bu dosyanın “Online” olmasıdır. Web sitenizde yaptığınız tüm değişiklikleri kataloğa, katalogdan da reklama aktarır. Bunu otomatik olarak pikseller sayesinde yaptığı için de herhangi bir sorunla karşılamanızı imkansız hale getirir. Diğer bir deyişle dinamik ürün reklamları çıktığınız zaman hedef kitlenize stoğu kalmayan bir ürünün reklamını görmez. Stoğu bitmiş olan ürünler otomatik olarak katalogdan çıkartılır.

Başka bir özelliği ise fiyat güncellemesidir. Sitenizde yapmış olduğunuz kampanyayı aynı anda katalog tarafında da işleyerek aktif değişiklik yapar. Bu da ürün fiyatından dolayı satın alma işlemi gerçekleştirmemiş kullanıcıların ürünü yeniden görüp satın almasını sağlar. Tekrarlanan kampanyalarla ilgili deneyimimizi bu aşamada aktarmak isteriz. En iyi getiriyi sağlayan hedeflemenin, web sitenizdeki kullanıcılar ve özel kitlelerdir. Satış tarafında baskın olarak reklam çalışması yapmak istiyorsanız dinamik ürün reklamları kullanarak özel hedef kitlelere ulaşmalısınız.

Facebook-Dinamik-Reklamlar

Facebook Dinamik Ürün Reklamlarının Avantajları

Facebook dinamik reklamlar bazı avantajlar sunuyor ve bu avantajlar sayesinde oldukça başarılı sonuçlar yaratıyor. Eğer daha önce dinamik ürün reklamları kullanmadıysanız muhtemelen bu artıları gözlemlememişsinizdir. Kısaca dinamik ürün reklamları avantajlarından bahsedelim;

Zamandan Tasarruf:

Dinamik ürünler kataloğu sayesinde her seferinde tekrar tekrar kampanya ayarlaması yapmak zorunda kalmazsınız. Bu sayede daha fazla zaman kazanır ve daha hızlı olursunuz. Kampanya özelleştirmektense tek bir sefer doğru bir ürün şablonu oluşturmak ve kalan kısmı algoritmaya bırakmak etkili zaman yönetimi sağlar.

Süreklilik:

Süreklilik sayesinde devamlı dönen bir reklama sahip olur. Bu açıdan fiyatlarını otomatik güncellediği için yeni gösterilecek hedef kitleye avantaj yaratmış olursunuz. Eski etkileşimlerden gelmeyen dönüşüm güncellenen fiyat avantajı ile gelmeye başlayacaktır. Bu da çapraz satış imkanı ile cironuzu yükseltmeyi hedefler.

Çapraz-Platform:

Hedef kitlenizin reklamlarınızı nerede ve nasıl gördüğünün hiç önemi yok, çapraz platform özelliği ile mobil & masaüstü farkı olmaksızın reklam hedef kitlenize ulaşır ve her platformda görüntüleme alır. Bazı reklamların sadece mobilde göründüğünü düşünürsek oldukça avantajlı bir reklam modeli olduğunu fark edeceksiniz.

İlgi Çekici Olması:

Dinamik ürün reklamları daha ilgi çekici ve satış odaklıdır. Markanızla ilgilenen kişilere satış yapmayı diğer reklam modellerine göre daha hızlı ve daha etkili olarak başarır. Bu sebeple dinamik ürün reklamları hem daha ilgi çekici hem de daha etkilidir.

Facebook Dinamik Reklamlar Nasıl Çalışır?

Facebook dinamik ürün reklamları belirli bir sistemde ve etkili bir algoritma ile çalışır. Nasıl çalıştığını anlatmak için 4 adımda özetledik. İşte Facebook dinamik reklamlar ve çalışma mantığı;

  • İlk olarak aktif çalışan bir Facebook pikseliniz olduğundan emin olun ve pikselin izlediği verileri araçlardan yardımlar alarak analiz edin. Sonrasında bu verileri dinamik ürünler reklamı için kullanacağız ve hedef kitlenizin nasıl etkileşime girdiğini görebileceğiz.
  • Tanıtım yapmak için istediğiniz ürünleri bir kataloğa dönüştürün. Bu katalogda mutlaka ürünlerinizle ilgili fiyat, konum ve stok gibi bilgilere yer verin. Bilgilerin doğruluğundan emin olmanız gerektiğini hatırlatalım, çünkü daha sonra yayımlanacak reklamlarınız bu bilgilerle görüntülenecek.
  • Bu aşamaya geldikten sonra reklam yöneticinizden yardım alarak istediğiniz formatta ve alanda reklamlarınızı yayımlayın.
  • Hedef kitleniz daha önce ürüne ilgi duyduysa veya markanızla etkileşime geçti ise bu reklamları Facebook, Instagram ve Messenger üzerinde görmeye başlayacak.

Facebook-Dinamik-Reklamlar

Dinamik Yeniden Pazarlamanın Faydaları

Facebook dinamik reklamalar sayesinde birçok avantaja sahip olursunuz. Bu avantajlar satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi olumlu yönde pekiştirir. İşte 4 madde ile dinamik yeniden pazarlamanın faydaları;

* Hedef kitleniz web sitenizi yeniden ziyaret eder.
* İlgi duyduğu ürünü reklam gönderisi olarak görmediği için kişiselleştirilmiş deneyim yaşar.
* Diğer reklam modellerine göre daha fazla satış ve etkileşim yaratır.
* Kişiselleştirilmiş bir reklam modeli olduğu için tıklama oranı yüksek tıklama başı maliyeti düşüktür.

Facebook ve Instagram’da Dinamik Remarketing

Satışlarınızı artırmanın en etkili yolu olan Facebook ve Instagram da yeniden pazarlama yapmak birkaç noktaya dikkat ettiğiniz sürece harika sonuçlar oluşturur. İşte en etkili yeniden pazarlama ve dinamik ürünler reklamının 4 adımı:

İlk önce ürünleri inceleyen hedef kitlene özel reklam yayımlamak için Facebook ürün kataloğu oluşturmalısınız. Böylece internet sitenizdeki ürünleri facebooka çekmiş ve yeniden pazarlama dinamik reklamlar için veri akışı sunmuş olursunuz.

Web sitenizde ve varsa mobil uygulamanıza da mutlaka Facebook pixel kodunu eklemelisiniz. Bu sayede hedef kitlenizin hangi ürünleri incelediğini Facebook’un anlamasını sağlarsınız. Ziyaretçilerinizin “hangi ürünleri incelediğini” anlamak reklam çalışmalarınızın dönüşümlerini büyük ölçüde artıracaktır. Önemli bir nokta: view content ve content ids alanlarını doğru iletmelisiniz.

Facebook Pixel, reklamlarınızdan gelen sipariş sayısı, ciro ve yeni üye gibi bilgileri de Facebook raporlarınızda görmenizi sağlar. Bu size en çok satış getiren hamlelerin neler olduğunu anlamanızı ve o kanala yoğunlaşmanızı sağlar.

Facebook’ta Katalog Satışları kampanyası yapmalı ve sadece reklam setinde ürün inceleyip hatta sepete ekleyip ancak sipariş vermeyenleri hedeflemelisiniz.

Facebook Dinamik Ürün Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Bu kadar etkili ve verimli reklam modelini nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Hemen bu yönlendirmeleri takip ederek Facebook dinamik ürün reklamları çıkmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak Business Manager’da Reklam Yöneticisi sayfanıza gelin ve yeni bir kampanya oluşturun. Kampanya türünüzü “Katalog Satışları” olarak seçin ve hangi Facebook Ürün Kataloğundaki ürünlerin reklamda kullanmak istiyorsunuz belirtin. Daha sonra reklam seti ayarlarında istediğiniz hedef kitleyi belirleyin. İşte bu kadar!

Artık Facebook otomatik olarak “sitenizde ürün incelemiş ya da sepetine eklemiş ancak satın almamış” kişilere istediğiniz reklamları göstermeye başlayacak. Ancak unutmayın işiniz burada bitmiyor. Hedeflemeyi yaptıktan sonra reklam setini dönüşüme göre optimize etmemiz gerek. Bu Facebook’un “en düşük maliyetle en fazla dönüşümü” yapabilmesi için gerekli bir adımdır. Çok daha fazla stratejik Facebook dinamik reklamlar yapmak için Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content