Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Facebook, satış yapmak için çok kullanışlı bir hizmet sunar. Herhangi bir e-ticaret bilgisi veya belge gerektirmeden satışlarınızı online bir şekilde en büyük sosyal medya mecrasından yapabilirsiniz. Üstelik Facebook mağazası açmak sandığınızdan daha kolay ve pratiktir. Aşağıda sizler için hazırladığımız Facebook Marketplace satış tavsiyeleri ile ürünlerinizi kolayca satışa koyabileceksiniz. Dahası için alanında deneyimli bir dijital pazarlama ajansı ya da sosyal medya ajansı ile çalışmanızı öneririz. 

Facebook’ta Satış Yapmak için Nasıl Mağaza Açılır?

Facebook Marketplace satışı için ilk olarak bir sayfaya ihtiyacınız olacak. Sayfanızı açtıktan sonra mağazanızı kolayca açabilirsiniz. Facebook sayfa yöneticisinden mağaza açmak için ilk işleme başlayın. Ardından ürün eklemek için bir katalog oluşturmalısınız. Bunun için de Facebook İşletme Yöneticisinden katalog oluşturmalısınız. Bu adımdan sonra tek tek ürünlerinizi tüm bilgileriyle eklemeye başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, ürünlerinizin sansürlenmeye müsait olmamasıdır. Facebook, otomatik olarak ürünlerinizi analiz eder ve eğer uygunsuz bir durumla karşılaşırsa ürünlerinizi sansürler veya kaldırır. Bunun için her sorun yaratan ürününüzü için tek tek Facebook’a bildirmelisiniz. Onlar da inceledikten sonra sorun ortadan kalkarsa ürününüz mağazanızda sergilenir. Ayrıca bir e-ticaret siteniz varsa ürünlerinizi otomatik olarak Facebook mağazanıza entegre edebilirsiniz. Ancak bunun için sahip olduğunuz e-ticaret sitesinin Facebook ile uyumlu olması gerekir. Şimdi gelin Facebook mağaza açma işlemini adım adım detaylıca inceleyelim.

Facebook Marketplace Satışı Için Tavsiyeler

Adım 1: Facebook Sayfasını Alışveriş Şablonuna Dönüştürmek

Facebook ürün satma işlemine başlamadan önce mağazanızın şablonunu oluşturun. Ancak bu işlemleri yapmak için mutlaka sayfa yöneticisi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Mağaza şablonu için ilk olarak sayfanızdan mağaza sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan sayfadan “Şablonlar ve Sekmeler” kısmına tıklayın ve mevcut şablon olarak alışveriş şablonunu seçin. Böylece ürünlerinizin düzenli bir şekilde mağazanızda listelenmesi için ilk adımı atmış olursunuz.

Adım 2: Mağaza Kurulumu

Facebook mağaza açmak için yapacağınız bir sonraki adım onaylamak. Mağazanızda yapmanız gereken tüm alanları doldurduktan sonra açılması için kurulumunu tamamlamalısınız. Tekrardan mağaza sekmesine tıklayarak tüm koşulları kabul edin ve bir sonraki adıma geçin. Bu etabı doğrulamadan bir sonrakine geçemezsiniz. Mağazanızı açmak için bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun.

Adım 2. Mağaza Kurulumu

Adım 3: Alışveriş Yöntemi

Müşterinin yapacağı alışveriş yöntemi, Facebook Marketplace satışı yapmak için en gerekli adımdır. Ürünlerinizi iki farklı şekilde Facebook üzerinden satabilirsiniz. Birincisi mağaza yoluyla direk olarak sayfanızdan satmaktır. İkincisi ise e-ticaret sitenize bağlayarak satışı orada tamamlamalarını sağlamaktır. Her iki yöntem de kabul edilebilir. Birinci yöntemle satışı tamamlamak için her bir müşteriyle Messenger üzerinden iletişim kurmanız gerekecektir. Bu belki biraz zamanınızı alabilir. Fakat direkt olarak e-ticaret sitenize bağlayarak satışı tamamlarsanız bu, size vakit kazandırabilir ve daha pratik bir süreç sunabilir. Alışveriş yöntemini seçtikten sonra satış yapacağınız para birimini seçmelisiniz. Bu adımı da doğru bir şekilde tamamladıktan sonra bir sonraki etaba geçebilirsiniz.

Facebook Marketplace Satışı Için Tavsiyeler

Adım 4: Ürün Yükleme

Facebook Marketplace satışı için şimdiye kadar yapmış olduğunuz çalışmalarda bir sorun yoksa artık ürünlerinizi ekleyebilirsiniz. Ürün eklemek için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz. Hem manuel olarak hem de XML, CSV veya TSV ile ürün ekleyebilirsiniz. Manuel ekleme kısmında tüm bilgileri doğru bir şekilde girerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Genel olarak ürün görselini, fiyat bilgisini ve detaylarını eklemelisiniz. Ardından satışın yapılacağı linki ekleyerek ekleme işlemini tamamlayın. Son olarak açıklama yazısında CTA (Call To Action) eklemeyi unutmayın. Yazacağınız harekete geçirici yazılar satışı hızlandırın. Tüm işlemler tamamladıktan sonra ürünün önizlemesini yapabilirsiniz. XML, CSV veya TSV ile ürün eklerken de kaynağından alacağınız için manueldeki tüm işlemler zaten yapılmış bir şekilde aktarılacaktır. Tüm ürün dosyaların düzgün bir şekilde aktarıldığından emin olmanız yeterli olacaktır. Ayrıca yükleyeceğiniz her ürünün de Facebook’un kurallarına uygun olması gerekir. Genelde ilk olarak ürünleriniz manuel olarak denetlenir. Onay almamış ürünleriniz varsa bu durumu, Facebook’un temsilcileriyle görüşebilirsiniz. 

Adım 5: Ürün Yönetimi

Ürünlerinizi Facebook satış yapmak üzere ekledikten sonra onları yönetmeye başlayın. Örneğin; kategoriler oluşturarak başlayabilirsiniz. Böylece daha derli toplu bir görünüm elde etmiş olursunuz. Fakat buradaki kategorileri birer koleksiyon olarak göreceksiniz. Dilediğiniz isimleri vererek ürünlerinizi düzenlemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca daha sonrasında ürünleriniz hakkında güncellemek istediğiniz bilgiler olursa bunları da mağaza yönetim panelinden yapabilirsiniz. Facebook, sağladığı pratik mağaza yönetimi sayesinde mağazanızda dilediğiniz düzenlemeleri kolayca yapabilirsiniz. Bu şekilde çeşitli A/B testleri de yapma şansına sahip olmuş olursunuz. Bu da satışlarınızı güçlendirecek en temel çalışmalardan biri olur.

Facebook Marketplace Satışı için Kullanmanız Gereken: Facebook Reklamları!

Facebook Marketplace satışı için gerekli tüm adımları tamamladık. Mağazanız açıldı ama yeterli satış yapamıyorsanız veya marka bilinirliğinizi arttırmak istiyorsanız Facebook reklamlara başvurabilirsiniz. Reklam vermek için mutlaka bir sayfanın yöneticisi olmalısınız. Facebook üzerinden vereceğiniz reklam ile ürünlerinizi hedef kitlenize direkt olarak yansıtabilirsiniz. Yapmanız gereken şey reklam yöneticisinden mağazanı öne çıkarmak. Bu noktada oluşturacağınız hedef kitleye dikkat edin. Ürünlerinizle ilgilenebilecek ve satış yapabileceğiniz kişileri hedefleyin. Reklamınızı oluştururken hedef kitlenizin yaşını, demografik durumunu, ilgi alanlarını ve cinsiyetini doğru analiz edin. Böylece doğru bir kitleye karşı reklam oluşturmuş olursunuz. Sonuç olarak satışlarınız da daha alakalı kullanıcılar tarafından artmış olur. 

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content