Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Bir sosyal medya paylaşım takvimi, günümüzde sosyal medyayı daha etkili kullanabilmenin en iyi yollarından birisidir. Tüm otoritelere göre sosyal medya, günümüzün etkili pazarlama stratejilerinde anahtar bir rol oynuyor. Bu durumda, yönetilecek ve üzerinde yayın yapılacak bu kadar çok sosyal platform bulunuyorken, organize olmak, ne zaman ve ne paylaşacağınıza dair etkili bir strateji oluşturabilmenin en önemli adımıdır. Bunu sağlayabilmenin en iyi yolu da bir sosyal medya paylaşım takvimi oluşturulmaktır. Etkili bir sosyal medya paylaşım takvimi oluşturmak ve uygulamak için yeterli zamanınız yoksa bir Sosyal Medya Ajansı ile birlikte çalışabileceğinizi de hatırlatarak yazımıza başlayalım.

Sosyal Medya İçerik Takvimi Kullanmanın Faydaları

Takvimler, işleriniz tempo kazandığı zamanlarda kaostan kaçınabilmeniz adına organize bir şekilde hareket edebilmenize yardımcı olur. Bir sosyal medya paylaşım takvimi, pazarlamacıların gönderileri haftalar veya aylar öncesinden planlayabilmelerine olanak sağlar. Bu da gelecek için strateji oluşturma konusunda size organize olabilmeniz adına fırsat verir. İşletmenizle ilgili son dakika gelişmelerini paylaşmak için de planlı hareket etmek gerekir. Aksi takdirde, her gün internette, gününüze ait uygun içeriği arayarak değerli zamanınızı tüketmeye devam edersiniz. Bu da üretkenliğinize önemli bir darbe vuracaktır. Bir takvim, her bir sosyal ağın gönderileri özelleştirmesini planlamanız konusunda size yardımcı olur.

Sosyal medya pazarlamacıları, bütün platformlara yönelik özel mesajlar oluşturmayı da ihmal etmemelidir. Bu mesajları planlamak, pazarlama ekibinize hafta boyunca zaman kazandıracaktır. Aynı zamanda gönderileri hazırlarken kararlı ve düşünceli davranmalarını da sağlayacaktır. Kısacası takvimler, hem performansı izlemenize hem de ileride paylaşılacak gönderiler için organize olabilmenize yardımcı olurlar. Bir takvim hazırlamadan harekete geçmek, amaçsız içerik yayınlamaya ve büyük resmi görememeye sebep olan en önemli etkendir. Bir takvim sayesinde pazarlamacılar geriye bakıp hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini analiz ederek stratejilerini buna göre ayarlayabilirler. Pazarlamacılar, bir takvim yardımıyla, içeriklerini özelleştirebilecekleri ve daha geniş bir kitleyle etkileşime geçebilecekleri kutlama günleri için plan yapabilirler.

İlgili Makale: Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

İçeriklerinizi Planlamak için Sosyal Medya Paylaşım Takvimi Araçları

Son zamanlarda herkes çok meşgul. Özellikle de yüksek tempolu işlerde çalışıyorsanız birtakım konulara zaman ayırmaya neredeyse hiç vakit bulamayabilirsiniz. İşler bu kadar yoğun ve tempolu bir şekilde devam ederken yapmanız gerekenler için bir plan dahilinde hareket etmemek ise birçok konuyu ihmal etmenize veya unutmanıza sebep olacaktır. Sosyal medya da bu konuda bir istisna değildir. Başarılı bir sosyal medya stratejisi, düzenli olarak gönderi yayınlamayı ve takipçilerle etkileşim kurmayı gerektirir. Bu strateji SEO, marka bilinirliği, olası satış yaratma veya üç hedefi birden gerçekleştirme amacı taşıyabilir. Bu nedenle, henüz bir sosyal medya paylaşım takvimi kullanmıyorsanız, şimdi buna başlamanın tam zamanı. Bu aşamaya kadar bir sosyal medya paylaşım takvimine sahip olmanın önemini daha iyi anlamış olduğunuza eminim. Öyleyse şimdi hem organize kalmak hem de sektörünüzde zirveye oynamaya devam etmek için en iyi araçlar listemize bir göz atın.

HubSpot’s Downloadable Template for Excel

Excel, sosyal medya paylaşım takvimi oluşturmak için de oldukça kullanışlı programlardan birisidir. Bu programı, stratejinizin odaklanmış olduğu önceliklere ve ölçümlere göre özelleştirilebilirsiniz. Bu özellikleri Excel’i, planlama yapmak için en uygun programlardan birisi haline getiriyor. Üstelik bu harika program tamamen ücretsiz. İlk olarak programı Microsoft web sitesi üzerinden indirin. Ardından bir sosyal medya paylaşım takvimi şablonu hazırlayın. Artık pazarlama ekiplerinizin tek yapmaları gereken, sosyal medya paylaşımlarınızı planlamak için bu şablonu kullanmak olacaktır.

Google Drive

Sosyal medya paylaşım takvimi oluşturma konusunda pazarlama ekiplerinin işini kolaylaştırabilecek birçok kullanışlı özelliğe sahiptir. Pazarlama ekipleriniz bu takvimleri diğer ekiplerle kolayca paylaşabilir. Bu sayede hem zamanlama çakışmalarının önüne geçebilir hem de sosyal medya pazarlama kampanyalarınızın uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz. Google Drive aracının tamamen ücretsiz olduğunu da hatırlatalım.

Loomly

Bir içerik takviminden neleri umabilirsiniz? Eğer beklentileriniz, gönderilerinizi planlamaktan daha fazlasıysa Loomly tam da ihtiyacınız olan araç. Bu araç kullanıcılarına hepsi bir arada bir içerik planlama ve yayınlama platformu sağlamaktadır. Bahsetmiş olduğumuz gibi bu araç, içerik yönetiminin de ötesinde özelliklere sahiptir. Loomly sayesinde içerik oluşturmanıza yardımcı olacak yeni fikirler bile edinebilirsiniz. İçerik varlıklarınızı yönetmekten gönderilerinizi planlamaya kadar her türlü işlemi bu araç ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Trello

Bir sosyal medya paylaşım planlama aracından beklentiniz maksimum ekip işbirliği sağlıyor olması ise bu araç tam da aradığınız türden. Trello, son derece etkili bir organizasyon aracıdır. Bu araç hangi içeriğin ne zaman çıktığını görselleştirme konusunda da kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kısacası tüm planlamalarınız için size tam bir takvim görünümü sunar. Trello, tamamen özelleştirilebilir esnek atama kartlarına sahiptir. Aynı zamanda özelleştirilebilir panolara ve listelere de sahiptir. Bu özellikler sayesinde yapılacaklar listelerini planlayabilir, sosyal medya paylaşım takvimini yönetebilir ve pazarlama kampanyalarınızı planlayabilirsiniz.

SproutSocial

Bu araç, pazarlama ekiplerinizin bütün sosyal medya paylaşımlarını organize edebilmelerini kolaylaştırır. SporoutSocial ile hazırlamış olduğunuz paylaşımları tüm sosyal medya platformlarına otomatik olarak gönderilecek şekilde planlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu paylaşımları etiketleyebilirsiniz. SproutSocial, paylaşım planlarınızı ve pazarlama kampanyalarınızı daha iyi takip etmek ve raporlamak için notlar ekleyebilmenize de olanak sağlar.

Evernote

Evernote nedir? Bu araç, pazarlama ekiplerinizin, sosyal medya kampanyalarını organize etme sürecindeki bütün dinamik aşamaları takip edebilmelerini sağlayacak bir not alma uygulamasıdır. Evernote, sosyal medya aktivitelerinizi daha yakından takip edebilmeniz adına belirli periyodlarda raporlar sunar. Evernote mobil uygulaması ile kolayca bir fotoğraf çekebilirsiniz. Bu fotoğrafları daha sonra analiz edebilmeniz için Evernote dosyalarınıza kaydedebilirsiniz.

Hootsuite

Bu araç yerleşik bir planlayıcıya sahiptir. Bu planlayıcı ile pazarlama kampanyalarınızı oluşturabilir ve içerik ekiplerinizle işbirliği yapabilirsiniz. Hootsuite ile sosyal ağlarınıza gönderilecek paylaşımlarınızı önceden planlayabilirsiniz. Araç, işbirliği ve onay sonrası için de son derece zengin özelliklere sahiptir. Composer aracı ile oluşturmuş olduğunuz gönderilerinizin ön izlemesini de gerçekleştirebilirsiniz.

Agorapulse

Bu araç ile tüm sosyal medya hesaplarınızı kolayca yönetebilirsiniz.  Aracın sosyal yayın ve içerik takvimi özellikleri bunu yapabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır. Belirli periyodlar ile içerik planları yapanlar için inanılmaz derecede yararlı olan özelliklere de sahiptir. Agorapulse hem gönderileri planlamak için sıraya koymanıza hem de toplu yükleme yapabilmenize olanak sağlar. Bu araç ile çeşitli platformlardaki tüm etkileşimlerinizi tek bir yerden yönetebilirsiniz. Bu konuda sosyal gelen kutusu sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

StoryChief

Bir içerik takvimi, paylaşımlarınızı planlamaktan daha fazlasını yapabilmelidir. StoryChief tam da bu tanıma uyan son derece kullanışlı bir seçenektir. Aracın akıllı takvim özelliği, kanallar arasındaki içerik stratejinizi planlayabilmenizi sağlar. Yani sadece zaman çizelgenizi görüntülemekten çok daha fazlasını sunan bir araçtır. Bu aracın en iyi yanı, tüm favori takvim uygulamalarınızla senkronize olabilmesidir.

ClearVoice

Bu mükemmel araç iş akışınıza uyacak içerik oluşturma özelliklerine sahiptir. Projeleriniz üzerinde çalışacak içerik oluşturucuları mı arıyorsunuz? ClearVoice ile bu arayışlarınızı yürütebilir ve onlarla bağlantı kurabilirsiniz. Aracın buna imkan tanıyan özelliğine Yetenek Ağı Araması denilmektedir. Araç ile hem harici hem de dahili ortak çalışanlar için görev yönetimini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Zerys

Bu araç, kampanyalarınız için ideal içerik oluşturucularıyla sizi eşleştiren bir platformdur. Araç aynı zamanda içerik üretme konusunda son derece analitik özelliklere de sahiptir. Zerys ile sınırsız içerik projeleri yönetebilirsiniz. Araç, kurum içi yazarlarınızın da platformu kullanabilmesi amacıyla gerekli altyapıyı sağlayabilmektedir. Listemizde sıralamış olduğumuz birbirinden faydalı bu sosyal medya paylaşım takvimi araçlarının size yeterli performansı sağlayamayacağını düşünüyorsanız profesyonel bir Reklam Ajansı ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content