Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram etkileşim nedir ve nasıl artırılır? Sayfanızın kalitesini ve başarısını arttıracak etkileşimler oranlarına nasıl sahip olabilirsiniz? Organik beğeni, yorum veya paylaşımlar için yapmanız gereken tüm tüyolar ve dahası için okumaya hemen başlayın. Ayrıca sayfanızın etkileşim oranlarını arttırmak gibi bir niyetiniz varsa eğer mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya ya da Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Instagram etkileşim oranı kaç olmalı?

Instagram etkileşim oranlarının ne kadar olması gerektiği konusunda kesin bir şema yoktur. Yani, her hesabın istatistiklerine göre bu durum değişkenlik gösterebilir. Burada genel olarak takipçi ile etkileşim oranı hesaplanır. Sayfanın sahip olduğu takipçi sayısı, genel olarak tüm etkileşimleri karşılayabiliyorsa verimli oranla karşılaşırız. Fakat bu iki denklem arasındaki dengesizlik artarsa sayfanın kalite puanı azalır. Kısaca örnek vermek gerekirse, en fazla 5.000 civarı takipçisi olan bir sayfanın asgari etkileşim oranı ortalama %15 küsürdür. Fakat milyonlarca takipçisi olan sayfanın %2 ile %5 arasında değişkenlik gösterebilir. Burada kafanız karışmasın. Takipçi arttıkça etkileşim oranı düşer. Bunun sebebi, tüm takipçilerin eşit derece etkileşim vermemeleridir.

Instagram Etkileşim Artırma Yöntemleri

Sektörünüzdeki veya nişinizdeki benzer hesaplarla her gün etkileşime girin

Instagram’da etkileşimi arttırmak için ilk olarak rakiplerinize yakınlaşın. Onlarla daima etkileşim içerisinde olun. Bu durum, hem size yeni kitleler hakkında fikir verir, hem de alanınıza daha yakından bakmış olursunuz. Rakiplerinizle etkileşim içerisinde olarak onların kitleleriyle eşleşmiş olursunuz. Instagram birbiriyle bağlantılı olan hesapları kaynaştırır. Yani sahip oldukları takipçileri birbirlerine eşler. Böylece daha fazla kişinin önerisine sunulursunuz. Ek olarak alanınızla ilgilenen kişilerle de etkileşim içerisinde olun. Onların içeriklerini beğenip yorum bırakın. Böylece kendinizi göstererek yeni takipçilere kapı açmış olursunuz. Bu işlemi tekrarladıkça sayfanız daha çok kişinin önüne çıkacaktır. Bu, etkileşim için en doğal yöntemlerden biridir. Siz başkalarına destek olursanız, onlar da size olur. Ayrıca günün sonunda Instagram algoritmasını da mutlu etmiş olursunuz. Son olarak en az etkileşim içerisinde olduğunuz takipçilerinizi de unutmayın. Onlarla da etkileşimi canlandırarak aradaki boşluğu doldurun.

Uzun kuyruklu hashtag’leri kullanın

Instagram erişim arttırma için hashtag’ler size yardımcı olacaktır. Bunlar en sık kullanılan anahtar kelimelerdir. Fakat doğru kullandığınızdan emin olmalısınız. Bu alanda uygulayabileceğiniz en iyi yöntem uzun kuyruklu hashtag’lerdir. Önce neden bunları kullanmanız gerektiğinden bahsedelim. Her bir hastag’in kullanım oranı vardır. Bunlar, ortalama o hashtag için paylaşın gönderileri simgeler. Milyonların olduğu bir hashtag kullanmak pek mantıklı bir hareket olmaz. Bunun sebebi, içeriğinizin binlerce paylaşımın arasında kaybolma olasılığının yüksek olmasıdır. Bunun yerine daha az içeriğe sahip hashtag’ler kullanarak bu oranı azaltabilirsiniz. İçeriğiniz kaybolmasını önleyerek hashtag’in doğru çalışmasını sağlarsınız. Uzun kuyruklu hashtag’ler de bu durum için oldukça verimlidir. Kullanım hacmi düşük olacağından içeriğiniz diğer paylaşımların arasında kaybolmayacaktır. Böylece olumlu etkileşimler elde edebileceksiniz. Tabi bu alanda, içeriğinizle alakalı olacak anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz.

İnsan yüzü olan daha fazla fotoğraf paylaşın

Artık Instagram etkileşim oranını etkileyen onlarca unsur var. Bunlardan en önemlisi sayfanın kişiliği. Her kullanıcı kimi takip ettiğini bilmek ister. Karşısındakini tanımadığı sürece o sayfada uzun süre geçirmez. Bu nedenle olabildiğince sayfanın arkasındaki yüzleri öne çıkarın. Kullanıcıların sizi tanımasına izin verin. Bu, hem güven verir, hem de bilinirliği arttırır. Yazı ve logolardan çok markanın yüzü akılda kalır. Bu yüzden kendinizi veya ekibinizi öne çıkarmaktan çekinmeyin. Aksine bu konuda daha cesur davranın. Etkileşimlerden de göreceksiniz ki, normal görsellere göre marka yüzünün olduğu görseller daha çok ilgi çekecek.

Daha iyi açıklamalar yazın

Açıklamalarla Instagram’da etkileşimi arttırmak mümkün. Burada yazacaklarınızı bir reklamcı ağzıyla yazmaya çalışın. Takipçilerin dikkatini çekecek ve onları okumaya teşvik edecek yazılar olmalı. Aksi takdirde insanlar durup okumak için zaman ayırmayacaktır. Instagram hızlı ilerleyen bir mecradır. Bunun unutmadan içeriklerinizi tasarlayın. İnsanların saniyelik ilgisini çekecek yazılarla içeriklerinizi destekleyin. Ayrıca bu yazılarınızda kullanıcıları harekete geçirecek CTA yazıları ekleyerek yorum yapmalarını veya sizi paylaşmalarını sağlayın. Örneğin, açıklama yazılarına sorular ekleyerek kullanıcıların arkadaşlarını etiketlemelerini sağlayabilirsiniz. Bu, etkileşiminizi doğrudan arttıracak ve gönderinizi öne çıkaracaktır.

Instagram Etkileşim Artırma Yöntemleri

Takipçilerinizin en aktif olduğu zamanlarda paylaşım yapın

Takipçilerinizi tanıyarak Instagram erişim arttırma çalışmalarınızı güçlendirin. Özellikle onların en aktif olduğu zamanları analiz ederek o dönemlerde içerik paylaşmaya özen gösterin. Bu şekilde daha çok etkileşim kazanmış olursunuz. Takipçileriniz aktif iken paylaşım yaparak direkt olarak onların önüne içerik sunmuş olursunuz. Fakat öteki türlü ıssız bir ortama paylaşım yaparsınız. Aktif saatleri daima güncel bir şekilde analiz edin. Bu verilerde değişiklik olabilir bu nedenle daima yenileyin. Ayrıca sayfanıza yeni gelen takipçilerin de aktif olduğu zamanları anlamaya çalışın. Böylece yeni takipçilerinizi de kendinize bağlamış olursunuz.

Sık sık paylaşım yapın

Başarılı Instagram etkileşim sonuçları için sıkça paylaşım yapmalısınız. Özellikle düzenli bir paylaşım periyoduna sahip olmanızda fayda var. Böylece aktif bir sayfa olduğunuzu göstermiş olursunuz. Ayrıca sürekli paylaşım yaparak algoritmada canlı kalırsınız. Rakiplerinizle rekabet ederken zorlanmazsınız. Süreklilik, sosyal medya için bir gerekliliktir. Bu nedenle daima güncel ve aktif olmalısınız. Takipçileriniz de kaçmaya çok müsait olabilir. Onları net bir şekilde kazanana kadar, sürekli beslemelisiniz. Yeni içeriklerle onları kendinize bağlamalısınız, aksi takdirde onları kaybeder ve sürekli aynı oranlarda takılırsınız. Bu konuda zorlanmamak için içeriklerinizi önceden planlayın. Bu şekilde hiçbir paylaşım gününü kaçırmamış olursunuz.

Paylaşımlarınıza konum etiketi ekleyin

Konum etiketleri, Instagram’da etkileşimi artırmak için başka bir çalışmadır. Konum belirterek orada arama yapan kullanıcıları hedeflemiş olursunuz. Özellikle yoğun bir şekilde kullanıcı çeken konumlarda paylaşımlar yaparak çok daha fazla kişi tarafından keşfedilirsiniz. Orada içeriğiniz göründükçe etkileşim alma oranınız artar. Bu nedenle mutlaka konum bilgilerinizi de girerek etkileşim oranlarını arttırın. Özellikle yerel bir işletmeniz varsa, içeriklerinizde mutlaka konum belirtin. Bu şekilde mağazanıza müşterileri kolayca yönlendirmiş olursunuz.

Instagram’da trend olan şeyleri takip edin

Trendlerle, Instagram erişim arttırma çalışmaları yapabilirsiniz. Trendler genelde oldukça fazla etkileşim çeker. Sizin de bu alanda paylaşacağınız içeriklerde etkileşim çekme oranlarınız aynı oranda artabilir. Özellikle milyonların beğenisi kazanmış trendlere içerik üreterek bilinirliğinizi arttırın. Bunlar genelde sürekli olarak değişen içeriklerdir. Bu nedenle modası geçmiş trendlerle zaman kaybetmeyin. Anlık popülerliği takip edin. Ek olarak her trend sizin için faydalı olacak diye bir şey yok. Sayfanızın çizgisinden çıkmayacak trendleri uygulamaya çalışın. Takipçilerinize alakasız içerikler sunmamaya özen gösterin. Son olarak, bu trendleri en iyi şekilde sunun. Birçok kişi gibi siz de kalıplar üzerinden benzer trend içerikler üretmeyin. Onun yerine yaratıcılığınızı konuşturarak trendi güçlendirin. İçeriklerinizle bir sonraki trendi siz yaratın!

Videoyu Instagram stratejinize dahil edin

Videolar, Instagram etkileşim için en gerekli içerik türlerindendir. Statik görsel paylaşımları her zaman güçlü etkileşimler getiremeyebilir. Fakat videoların gücü çok daha fazladır. Özellikle ilgi çekici ve popüler içeriklere sahip videoların kapasitesi çok daha yüksektir. Fakat bu noktada ilgi çekici olmanız gerekir. Videonuzun gücünü boşa harcamayın. Takipçilerinizin izlemekten hoşlanacağı ve sayfanızla alakalı olacak içerikler sunun. Kısa ve ilgi çekici videolarla etkileşim oranlarınızı arttırın. Son olarak uzun videolar için mutlaka izlenmeye değer konular üzerinde çalışın. Aksi takdirde emeğiniz beklentiyi karşılamayabilir.

Markanıza özel bir hashtag oluşturun

Hashtag’lerin, Instagram’da etkileşimi arttırmak için en kolay araç olduğunuz söylemiştik. Fakat kendi markanızın hashtag’ini oluşturmak çok daha profesyonel bir adım olacaktır. Özellikle başkalarının da bu hashtag’i kullanmasını sağlarsanız sayfanızın potansiyeli artar. Ek olarak markanızın adını hashtag sayesinde duyurarak bilinirlik de elde etmiş olursunuz. Birçok dev marka zamanla yalnızca kendi markasının olduğu hashtag’i kullanmakta. Bu durum sayesinde markalarının etkileşim oranlarını güçlü ve canlı tutarlar. Ek olarak yalnızca markanızın adı değil, aynı zamanda içeriğinizle alakalı yalnızca sizin markanız için geçerli hashtag’ler de kullanabilirsiniz. Örneğin #Xmarkaİpuçları gibi. Bu şekilde içeriğinize de yeni bir boyut katmış olursunuz.

Mikro Influencerlar ile çalışın

Influencer çalışmalarıyla, Instagram erişim arttırma mümkün. Fakat burada influencer’ları ikiye ayırmak gerek. Mikro ve makro olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılır. Mikro influencer’lar nispeten daha düşük takipçili ve bütçeli olan sayfalardır. Makrolar ise milyonlarca takipçi olan ve işbirliği açısından çok daha maliyetli olan kişilerdir. İlk etapta mikrolarla çalışmak her zaman daha iyidir. Bu şekilde influencer işbirliğini ilk defa deneyimlemişseniz süreci daha kolay anlarsınız. Ayrıca daha düşük bütçelerle çalıştıklarından ötürü daha kolay deneme yanılma yapabilirsiniz. Bu tarz influencer’lar ile yapacağınız çalışmalar, sayfanıza kullanıcı çekecektir. Her bir kullanıcı sayfanızda zaman geçirdikçe etkileşim de yaratacaktır. Bu sayede erişim ve etkileşim oranlarınız hızla artmış olacak. Bu tarz işbirlikleri hem marka bilinirliğiniz hem de ürün satışlarınız için oldukça verimli olacaktır. Ayrıca güven faktörünü de besleyecektir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe yatırım yapın

Yukarıda da dediğim gibi, Instagram etkileşim için hashtag’ler her zaman verimlidir. Fakat özellikle markanın yarattığı özel hashtag’ler çok daha profesyonel bir algı yaratır. Bu alanda, markanızın hashtag’i ile paylaşım yapmış herkesi analiz edin. Bu kullanıcıların hepsi potansiyel takipçi veya müşteridir. Ek olarak bu alanda paylaşım yapan herkesi öne çıkarın. Mümkün olduğunca sizinle ortak paydada buluşmuş kişileri hesaplarınızda paylaşmaya çalışın. Böylece takipçilerinizle daha yakın bir ilişki içerisine girmiş olursunuz. Ayrıca etkileşim ve erişim oranlarınızı da arttırmış olursunuz. Birçok dev markanın yaptığı gibi siz de, hashtag’lerinizle paylaşım yapanları ödüllendirin.

Instagram’da etkileşimi arttırmak için neler yapmanız gerektiği konusunda detaylıca tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Siz de sayfanızı geliştirmek isterseniz, alanında uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content