Skip to main content

Son güncelleme 5 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram tanıtım nasıl yapılır konusunda merak ettikleriniz burada. Sayfanızdaki etkileşimleri arttırmanıza yardım edecek reklam çalışmaları yapmanızda fayda var. Bu konuda, alanında uzman bir Sosyal Medya ve/veya dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Instagram Gönderi Tanıtımı Nedir?

Instagram tanıtım yapma işlemi gönderinizdeki etkileşimi arttıracak bir seçenektir. Hem Instagram, hem de Facebook üzerinden yapabileceğiniz bu işlem ile, gönderinizin daha geniş kitlelerin önüne düşmesini sağlarsınız. Önceden paylaştığınız bir gönderinizi tanıtabilirsiniz. Ayrıca bu, ücretli bir çalışmadır, fakat bütçenize göre bu fiyatı siz belirleyebilirsiniz. Instagram üzerinden gönderinizi tanıtmak için “Tanıtımını Yap” kısmından gönderinizi öne çıkartabilirsiniz. Ardından hedef kitlenizi seçtikten sonra, kaç gün yayınlanacağını işaretlemeniz gerekir. Buradan yapacağınız hedef belirleme işlemi, Facebook’a göre daha kısıtlıdır. Aynı işlemi, Facebook Reklam Yöneticisinden de yapabilirsiniz. Bunun için reklam hesabınızın, Instagram ile bağlı olması gerekir. Buradan da öne çıkarmak istediğiniz gönderiyi seçtikten sonra hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz. Buradan daha detaylı işaretlemeler yapabilirsiniz. Ayrıca, öne çıkartacağınız gönderiniz, yalnıza Instagram’da değil aynı zamanda Facebook’taki kullanıcılarınız da önüne çıkmış olur. Fakat unutmayın ki, her iki yöntemde de gönderilerinizi tanıtabilmek için bir işletme hesabına sahip olmanız gerekir.

Instagram Gönderi Tanıtımı Yapma Rehberi

Instagram gönderi tanıtımı diğer Instagram reklam tiplerinden nasıl ayrılır?

Instagram tanıtım nasıl yapılır diye sorulduğunda karşınıza iki yöntem çıkar. Fakat bunların dışında da verebileceğiniz farklı reklam modelleri de vardır. Bunlar, web sitenize trafik çekmek, potansiyel müşteri yakalama veya marka bilinirliği gibi farklı seçeneklerdir. Bunları, gönderiyi öne çıkaran reklamlardan ayıran şey, kalıcı olmamalarıdır. Yani, reklam kampanyanız bittikten sonra gönderi ve yazılar ortadan kalkar. Fakat öne çıkardığınız gönderinin kampanyası sabit kalır. Kampanya bitse dahi, gönderiniz akışta görünmeye devam eder. Fakat hedeflerinize göre farklı reklam tipleri kullanabilirsiniz. Sadece gönderinizi öne çıkararak, sayfanızın tüm ihtiyaçlarını gideremezsiniz. Örneğin, eğer marka bilinirliği istiyorsanız, bunun için, ona hedeflenmiş bir reklam türünde çalışmalısınız.

Instagram gönderi tanıtımı Facebook reklam yöneticisi kullanarak nasıl yapılır?

Facebook üzerinden instagram tanıtım yapma oldukça kolaydır. Bunun için ilk etapta Facebook reklam yöneticisine gitmelisiniz. Ardından yeni kampanya oluşturun ve hedef olarak bir Instagram gönderisini öne çıkarmayı seçin. Öne çıkaracağınız gönderiyi seçtikten sonra karşınıza çıkan sayfadan reklam kampanyanız için bazı detaylandırmalar yapmalısınız. Hedef kitlenizi doğru bir şekilde işaretlemelisiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra reklamınızın süresini ve bütçesini belirleyin. Tüm alanları doldurduktan sonra kampanyanız hazır.

Hangi durumlarda Instagram gönderi tanıtımı yapmalısınız?

Çeşitli durumlarda, instagram tanıtım yapma işlemine başvurabilirsiniz. Bunlar, sayfanız için faydalı olabilecek adımlardır. Örneğin, bilinirlik ve yüksek etkileşim oranları için reklam oluşturabilirsiniz. Özellikle spesifik bir gönderiyi öne çıkararak, sayfanızın etkileşim toplamasını veya daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağlayabilirsiniz. Veya, bir alışveriş gönderisini tanıtmak isteyebilirsiniz. Mağazanızı öne çıkaracak ve satışlarınızı arttıracak bir gönderi tanıtımı yapabilirsiniz. Hedefiniz her ne olursa olsun, her biri için çeşitli reklam modellerinin olduğunu unutmayın. Kampanya hedefinizi ve kitlenizi doğru bir biçimde analiz edin ve reklam oluşturmaya başlayın.

Instagram Gönderi Tanıtımı Yapma Rehberi

Instagram’da tanıtım yapma stratejileri

Özellikle instagram tanıtım nasıl yapılır konusunu merak ediyorsanız, işte size bazı ipuçları:

İşletme profiline geçiş yapın

Instagram tanıtım yapma sırasında mutlaka bir işletme hesabına sahip olmalısınız. Aksi takdirde reklam oluşturamazsınız. Öte yandan reklam istatistiklerini de göremezsiniz. Sonuç olarak, eğer gönderinizi öne çıkarmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, bir işletme hesabına sahip olmaktır. Kişisel profilinizi, işletmeye çevirmek oldukça kolaydır. Sayfanızın ayarlar kısmından işletme profiline geçiş yap kısmına tıklayın. Birkaç adımda, işletme profilinizi düzenleyin ve tamamlayın. Böylece artık bir işletme hesabına sahipsiniz.

Profil bilgilerinizi eksiksiz doldurun

Profil bilgileriniz, instagram tanıtım yapma sırasında dikkat etmeniz gereken bir başka detaydır. Profilinizdeki bilgilerin, reklam kampanyanızı yayınladıktan sonra belirlediğiniz kitle tarafından görüleceğini unutmayın. Sizi en iyi şekilde tanıtan yazılarla kısa ve öz bir şekilde tamamlayın. Özellikle markanızın bir web sitesi veya yerel mağazası varsa, bunların bilgilerini profilinizde eklemeyi unutmayın. Site linki ve adres bilgilerini profilinizi düzenlerken kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

Hikaye paylaşımlarına ağırlık verin

Instagram tanıtım nasıl yapılır sorusunun cevabı yalnızca sponsorlu reklam oluşturmak değildir. Bu işlemi tamamladıktan sonraki süreci de kapsar. Örneğin, hikaye paylaşımlarınız, bu iş için ideal bir çözüm yoludur. Paylaşmış olduğunuz gönderiyi aynı zamanda hikaye olarak da paylaşmanız gerek. Böylece etkileşim oranlarını arttırmış olursunuz. Ayrıca hikaye paylaşarak, akışında görünmediğiniz kullanıcıları da yakalamış olursunuz. Unutmayın ki, hikayeler, en az gönderiler kadar önemlidir.

Instagram Gönderi Tanıtımı Yapma Rehberi

Carousel (Çoklu Görsel) paylaşımlarına öncelik verin

Carousel paylaşımlar, instagram tanıtım yapma sürecinde etkili bir yöntemdir. Öne çıkaracağınız içeriğin çoklu görsellerden oluşması, kullanıcılar tarafından olumlu karşılanabilir. Carousel gönderilerinde, göstermek istediğiniz içeriği birden fazla görselle tanıtabilirsiniz. Böylece, özellikle bilgi içerikli bir gönderi paylaşacaksanız, tüm bilgileri tek bir görselde toplamak yerine parçalara ayırarak daha estetik bir tasarım elde edebilirsiniz. Ayrıca, tek bir gönderiye sığmayan içerikleri birden fazla kullanarak tek seferde paylaşabilirsiniz. Çoklu görsellerdeki reklam bütçesi tekli gönderilerden farklı değildir. Profilinizde ara ara bu tarz içeriklere de yer vermeyi deneyebilirsiniz.

Video içeriklere önem verin

Özellikle videoların popülerleşmesiyle birlikte, instagram tanıtım yapma sırasında mutlaka videolardan faydalanmalısınız. Görsellere oranla videolar, çok daha fazla etkileşim toplar. Ayrıca videolu içeriklerde eğer bir ürün veya hizmeti paylaşıyorsanız çok daha verimli bir şekilde tanıtabilirsiniz. Kullanıcılar, görseller arasında gezinmek yerine, videolar seyrederek vakit harcamayı tercih ederler. Bunun bilincinde olarak; siz de ilgi çekici ve keyifli videolu içerikler üretmeye başlayabilirsiniz. İhtiyacınızı ve hedeflerinizi karşılayacak video içerikler üretmek için yeterli ekipmana sahip değilseniz bir video ajansı ile çalışabilir, hedef kitlenize uygun içerikler ortaya çıkarabilirsiniz. Ayrıca, çektiğiniz videoları öne çıkararak çok daha geniş kitleler tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Artık instagram tanıtım nasıl yapılır ve nelere dikkat etmeli konusunda bilgi sahibisiniz. Geriye bir tek, sayfanızdaki gönderileri öne çıkarmanıza yardım edecek bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak kalıyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content