Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Nitropack tarafından gerçekleştirildi.

Sosyal medya reklamlarını kullanan her marka daha çok müşteri memnuniyeti ve daha çok etkileşim ister. Burada kastettiğimiz müşteri memnuniyeti ürün veya hizmet odaklı değil. Sosyal medyadaki hedef kitleniz onların ilgisini çekecek yaratıcı içerikler, doğru kampanya ifadeleri ve eğlence görmek isterler. Kimse sıkıcı postları ve fotoğraf açıklamalarını okumakla zaman kaybetmiyor siz de fark ettiniz değil mi? İşte instagram hikaye reklam çalışmaları tam bu aşamada markaların satışlarını hareketlendiriyor ve müşterilerini memnun etmeye fayda sağlıyor. Peki instagram hikaye reklam verme çalışması yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz. Tıpkı bir Sosyal Medya Ajansı gibi başarılı reklamları yapmanıza yarayacak taktikleri sıraladık. Haydi başlayalım;

Pazarlamacılar Neden Instagram Hikaye Reklamlarını Düşünmeli?

Pazarlamacılar neden instagram hikaye reklamlarını düşünmeli?

Pazarlamacılar Neden Instagram Hikaye Reklamlarını Düşünmeli?

Dijital pazarlama uzmanları ve sosyal medya ajansları markanız için instagram hikaye reklam ve yatırımı öneriyorsa bu ilk etapta size garip gelebilir. Hikayelerin izlenmediğini hatta belirli bir süre sonra silindiği için akılda kalıcı olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak böyle düşünürseniz markanızın etkileşim ve dönüşümlerini büyük bir riske sokarsınız. Çünkü instagram hikaye reklam verme çalışmaları post gönderilerin reklamlarından çok daha fazla etkileşim alıyor ve daha çok izleniyor. Üstelik post reklamlarından çok daha başarılı olduğunu söylemekte mümkün. Bu kadar başarılı ve talep gören bir uygulama olmasının sebebi sürekli ileriye hamle yapan kullanıcıların hikayeler arasında denk geldiği reklamları izlediklerini fark etmemeleri. Eğer yeteri kadar dikkat çekici ve eğlenceli bir video yaparsanız onu izlemeden asla geçmeyeceklerdir. Hikaye izlemeleri kullanıcıların konuya odaklanması ve kaydırarak kolayca ürüne ulaşması için başarılı bir sistem.

Instagram Hikaye Reklamları Ile Post Reklamlarının Farkı Nedir?

Instagram hikaye reklamları ile post reklamlarının farkı nedir?

Instagram Hikaye Reklamları ile Post Reklamlarının Farkı Nedir?

Eğer instagram hikaye reklam verme çalışması yapmışsanız ve bu çalışmanın post gönderilerinden farklı performanslar verdiğini görmüşsünüzdür. Hikaye reklamlarında kullanıcılar izlemeye daha yatkındır. Ekranı tam olarak dolduran bir görsel veya video post ölçüsünden daha etkili bir şekilde mesajınızı vermeye odaklıdır. Ekranlarında görecekleri hareketleri ve mesajları hikaye gezinmeleri sırasında gören kullanıcılar zaten odaklanarak hikayeleri izlediği için reklamlarınızı da izleyecektir. Post gönderilerinden farklı olarak değişken açıklamalar, yorumlar ve beğeniler gibi zihin karmaşası yaratacak etkenler olmadığı için post gönderilere oranla daha sonuç odaklıdır. Önemli olan instagram hikaye reklam verme çalışmalarınızı ses, mesaj, alt yazı veya efektlerle güçlendirmeniz. Kullanıcılarınızı mutlaka bir eylem çağrısı ile davet edin, her zaman her reklamda çağrı butonları kullanmaya özen gösterin.

Instagram Hikaye Reklamları Kurulumu İçin Önemli Bir Öneri

Instagram hikaye reklamları kurulumu i̇çin önemli bir öneri

Instagram Hikaye Reklamları Kurulumu İçin Önemli Bir Öneri

Reklam vermek için paneli kullanmaya başlayacaksanız bu aşamada size önemli bir önerimiz olacak, reklam setlerinizi yayımlamadan önce hikaye reklamlarınızı mutlaka bu setlere dahil edin. Bunun sebebi ise hikaye reklamlarının henüz ayrı bir modül olarak kullanımınının hedef kitle ve bütçe optimizasyonuna izin vermemesi. Etkili bir instagram hikaye reklam verme çalışması için daha önce hedef kitle toplamış ve performans vermiş reklam setlerinize hikaye ekleyerek reklam yayımlayın. Böylece hem post gönderilerinin etkili kitlesini yakalayacak hem de bütçenizi daha güvenli kullanmış olacaksınız.

Instagram Hikayeleri Reklamı Oluşturma

Tasarımlarınızı hazırlamadan önce instagram reklam verme konusu hakkında teknik detaylara hâkim olun. Bu konuda fazlasıyla soru işaretiniz var ve profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bir Reklam Ajansı ile çalışmayı değerlendirebilirsiniz. Instagram’ın hikaye özellikleri 14 saniye ile sınırlıdır. Reklamınızı bir set olarak kurgulayacaksanız 14 saniyelik görüntülerden oluşan birkaç tasarımla tamamlayabilirsiniz. Tek video veya görsel ile reklam vermek isterseniz 14 saniye ile sınırlı tutmaya, 8 ile 15 saniye arasında kullanıcıları yakalamaya ve izlenebilir hatta durdurulup okunabilir reklamlar yapmaya özen gösterin. Reklamlarınızın performansını etkileyecek bu çok önemli konu için biraz araştırma yapmalı ve bol bol reklam örnekleri gözlemlemelisiniz. Unutmayın hedef kitlenize ulaştığınız zaman onları etkilemek için sadece 14 saniyeniz var!

Başarılı Instagram Hikaye Reklamları İçin Görsel ve Video Nasıl Kullanılır?

Hem instagram hikaye tasarımları hem de geleneksel reklam tasarımları için bütçenizi ve hedef kitlenizi doğru değerlendirmenize yaracak bazı ipuçları var. Eğer doğru hedef kitleye doğru reklamı göstermeyi başaramazsanız istediğiniz dönüşümleri alamaz, reklam bütçenizi başarılı şekilde kullanmış olamazsınız. İlk önce instagram hikaye reklam verme çalışmalarınızda çarpıcı olmaya özen gösterin. Yeteri kadar etkileyici olmayan bir reklam çalışması ile aksiyon almanız mümkün olmayacaktır. Soru sorarak, heyecan yaratarak, seslerden ve renklerden yardım alarak dikkat çekmeye çalışın. Ürün gösterimi yapacaksanız sadece statik bir görsel kullanmak yerine videolar kullanmayı tercih edin. Eğer fotoğraf kullanacaksanız mutlaka hareketli bir videoya dönüştürün ve eylem çağrısı için dikkat çekici efektler kullanın. Yukarı kaydırma efekti, sesler, zıplayan ve patlayan tasarımlar hikayeler arasında hemen öne çıkacaktır.

Hikaye tasarımı instagram reklam verme aşamasında en önemli alandır. Başarılı bir tasarım ürün ve hizmeti sattırmayı başarır. Bunun için hedef kitlene uygun bir iletişim dili belirleyin. Süre ve stok aciliyeti bildiren ifadelere yer verin. Instagram hikayelerinde en çok talep gören reklam modellerinden biri de influencer kullanımı. Markanız ve pazarlama faaliyetlerinizle örtüşen bir influencer ile çalışırsanız reklamlarınızın performansının yükseldiğini fark edersiniz. Doğru metin, doğru tasarım ve doğru influencer kullanımı ile dönüşümlerinizi artırmanız mümkün.

Tabii ki sadece tasarımla bu süreci değerlendirmek doğru olmaz, kaydırma ile verdiğiniz link üzerinde mutlak bir landing page sayfa olmasına ya da doğrudan ürüne veya hizmete açılan bir link verilmesine dikkat edin. Kullanıcılarınızı sitenize çektikten sonra site üzerindeki etkiniz devreye girecektir. Reklamla sitenize kullanıcı çekebilmeniz kadar sitenizin de kullanıcıyı bağlantıda tutması önemlidir. Hemen çıkma oranları yüksek bir siteniz varsa instagram hikaye reklam verme çalışmanız başarılı olsa bile dönüşümleriniz düşük olacaktır. Reklam konularının birbiri ile bağlantılı olduğunu ve mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanız gerektiğini lütfen unutmayın. Bütçe, tasarım, hedef kitle ve pazarlama faaliyetlerinizi tek başınıza yönetmeniz mümkün olmayacağı gibi size zaman ve para kaybettirecektir.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.