Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Zamanımızın bir bölümünü her gün Instagram’da geçiriyoruz. Bu sebeple Instagram, markaların ürün ve hizmet tanıtımı yaptıkları en etkili mecralardan birine dönüştü. Biz de Cremicro olarak instagram hikaye tanıtımı yapmanın inceliklerini ve instagram tanıtım yapma yöntemlerini sizin için hazırlamaya karar verdik. Profesyonel Sosyal Medya Ajansı  yöntemleriyle hazırlanmış bu yazının çok faydasını göreceğinize eminiz. Haydi başlayalım…

Aciliyet Anlayışı Yaratmak için Instagram Hikayeleri Geri Sayım Özelliğini Kullanın

Bazı kampanyalarda, instagram tanıtım yapma yöntemlerinin en etkili olanının geri sayım etiketi olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi instagram hikaye tanıtımı için kullanılan yöntemlerden en tetikleyici olanın “sınırlı zaman” kavramı olması. Markaların kampanya süreçlerinde geri sayım özelliği kullanarak hikaye paylaşmaları, hedef kitleyi harekete geçirecek bir heyecan yaratır. Bir zaman dilimden bahsetmek ve bu zaman dilimin sonunda kaçırılacak bir fırsat olduğunu vurgulamak eylem gerçekleştirme süresini hızlandırır. Benzer taktikleri Google ve e-ticaret sitelerinde de görebilirsiniz. Kampanya dönemi için geri sayım yapan sayaçlar, gün sayan otomatik sistemler vardır. Bu he satın almaya teşvik eder, hem de geri sayım yaptığınız bir etkinlik ise dikkati onun üzerinde tutmaya yarar. Geri sayım gibi nörolojik uyarıları harekete geçiren işlemler pazarlama faaliyetlerinde sıklıkla kullanılıyor.

Aciliyet Anlayışı Yaratmak IÇIn Instagram Hikayeleri Geri SayıM ÖZelliğIni KullanıN

Aciliyet anlayışı yaratmak için instagram hikayeleri geri sayım özelliğini kullanın

Önemli Instagram Hikayelerinizi Stratejik Olarak Kullanın

Gönderi etkileşiminden daha etkili olduğunu bildiğimiz hikaye paylaşımı, instagram tanıtım yapma konusunda ilk başlarda geliyor. Eğer ürün ve hizmetlerinizi hikayelerinizle anlatıyor ancak onların 24 saat içerisinde silinmesine göz yumuyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Önemli hikayeleri öne çıkararak arşivleyin. Konuları ile ilgili kapak tasarımlarıyla destekleyin ve profil kısmınızın güzel görünmesini sağlayın. Sayfanıza sonradan gelen insanların önemli ve gerekli bilgileri öne çıkarmalarda görmesi birçok problemi çözecektir. Ancak instagram hikaye tanıtımı yapma stratejilerinde hikaye yönetimi bununla da sınırlı değil. Hikayelerinize influencer paylaşımları, lifestyle görseller, videolar, anketler vb. özellikler katarak yaygınlaşmaya ve daha çok talep yaratmaya çalışın. Göreceksiniz sadece hikayeleri belirli bir strateji ile kurgulamanız bile çok işe yarayacak. Ayrıca ürünün özelliklerini anlatmak ve öne çıkarmak için hikayeler çok etkili.

Hediyeler Verin Ve Güvenilir Olun

Hediye, yarışma ve çekiliş gibi eğlenceli içerikler takipçilerinizi mutlu eder ve instagram hikaye tanıtımı yaparak büyümenizi kolaylaştırır. Katılmak için heyecan duyarlar ve hediyelerinizi gördükçe size olan güvenlerini artırırlar. Markalarla iş birliği yaparak keyifli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Takipçilerinizde etkileşimde olmanız sizi daha etkili ve samimi gösterecektir. Çekiliş sonuçları, hediye verilmesi, teşekkür mesajları gibi paylaşımları hikayelerinizde yayımlayın. Güvenilir ve samimi olduğunuza daha kolay ikna olacaklardır. Bu sayede etkili bir instagram tanıtım yapma adımı gerçekleştirmiş olacaksınız. Takipçilerinizin güvenini kaybetmemek için mutlaka hediyeyi kazanan kişiye göndermeyi ihmal etmeyin.

Azalan Stokları Bildirmek İçin Instagram Hikaye Özelliğini Kullanın

Sahip olduğunuz ürün stokları satışa teşvik için önemli kalemlerden biridir. Tıpkı instagram tanıtım yapma stratejilerinde kullandığımız geri sayım özelliği gibi. Ürünlerin azalıyor olduğunu söylemeniz satın alma eylemlerine hız katacaktır. Bu sayede hem müşterilerin ikna olma süreleri kısalacak hem de beyin fırsatı kaçırmamak için ürünü almaya ikna olacaktır. Bunu yapabilmek hikayelerinize “Son 5 Ürün” – “Bitmek Üzere” – “Seri Sonu” gibi satış itemleri yazabilirsiniz. Faaliyete geçirmek için attığınız hikayelere link eklemeyi de ihmal etmeyin, instagram hikaye tanıtımı için satış aşaması link yönlendirmesi ile tamamlanacaktır.

Azalan Stokları Bildirmek İÇIn Instagram Hikaye ÖZelliğIni KullanıN

Azalan stokları bildirmek İçin instagram hikaye özelliğini kullanın

Instagram’da Soru-Cevap Etkinliği ve Canlı Yayın Yapın

Takipçilerinizle etkileşimde kalmak için en güzel instagram tanıtım yapma yöntemlerinden biri de soru cevap etkinliğidir. Öncelikler belirli bir süre belirleyin ve önceden soru cevap yapacağınız zamanı takipçilerinize duyurun. Eğer etkileşim saatlerinde soru cevap etkinliği yapacaksanız ve hikayelerinizin izleyicileri zaten çok fazla ise bu adımı atlayabilirsiniz. Soru cevap yayımından önce gelecek soruları tahmine etmek ve önceden cevaplar hazırlamakta elinizi güçlendirecektir. Mutlaka sorulacağından emin olduğunuz sorular için bir cevap hazırlayıp hazırda bulundurmayı seçebilirsiniz. Diğer bir yöntem de instagram hikaye tanıtımı için canlı yayın yapmak. İsterseniz soru cevap etkinliğini etiketten değil canlı yayından yönetebilirsiniz. İsterseniz de bir konuk alarak önceden duyurduğunuz bir saatte yayına girebilirsiniz. Takipçilerinizi artırmak istiyorsanız mutlaka konuk almayı denemelisiniz. Sadece etkileşim ve trafik yaratmak istiyorsanız önceden belirlediğiniz takipçilerinizin ilgi duyacağı bir konu hakkında canlı yayın yapabilirsiniz.

AR Filtreleri Oluşturun

Daha eğlenceli ve daha etkili hikaye yönetimi için instagram filtrelerini kullanmayı ihmal etmeyin. Hedef kitlenize uygun eğlenceli filtrelerle ürün tanıtımına hız katabilirsiniz. Ürün tanıtımı ve instagram tanıtım yapma adımlarında AR filtreleri en eğlenceli adımı oluşturuyor. Ürünlerinize özel filtreler hazırlayabilirsiniz. Kendi marka filtrelerinizi yaptırarak yayımlayabilir takipçilerinizden de sizin filtrelerinizi kullanarak hikaye atmalarını isteyebilirsiniz. Bu sayede hem takipçilerinizi eğlendirmiş, hem etkili ürün tanıtımı yapmış hem de yeni takipçiler kazanmış olursunuz. Çünkü en güzel instagram hikaye tanıtımı yapma yollarından biri filtrelerdir. Filtreleri kullanarak ürün tanıtımı yapmayı sevmemizin bir sebebi de hem doğal ve samimi durması hem de oldukça pratik hazırlanmasıdır. Takipçilerinizden gelen filtreli ve ürünlü hikaye paylaşımlarını öne çıkarma yaparak “Sizden Gelenler” bölümüne aktarabilirsiniz. Böylece yaptığınız filtreli ürün tanıtım dalgası büyüyerek yayılacaktır.

Son olarak, marka tanıtımı ve ürün satışı odağı ile instagram hikaye tanıtımı yapmak istiyorsanız her zaman eğlenceli ve samimi olmanız gerektiğini unutmayın. Takipçilerinize ürünlerin tanıtımını yaparken doğrudan “satın al” mottosu üzerinden ilerlememelisiniz. Hikaye tasarımlarıyla instagram hikaye tanıtımı yapmak istiyorsanız mutlaka fayda odaklı olmaya çalışın. Hikayelerin fayda odaklı olabilmesi için mini etkinlikler, yarışmalar, çekilişler veya anketler düzenleyin. Takipçilerinizi hikayelerinizle etkileşime sokmaya çalışın. Daha çok kişiye ulaşmak için doğru influencer seçimi yapın ve hikayeler üzerinden birbirinizin markasına atıfta bulunun. Doğru hikaye yönetimi ile kısa sürede etkili ürün tanıtımı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yaptığınız hikaye paylaşımlarını küçük bütçelerle sponsorlayarak gücünüze güç katabilirsiniz. Tüm bunları yapmak için kendinizi fazla meşgul ya da tecrübesiz görüyorsanız size tavsiyemiz mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanız. Ortaya çıkacak sonuçlara siz bile şaşıracaksınız 🙂

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply