Skip to main content

Son güncelleme 22 saat önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Instagram Influencer Fiyatları

Son dönemlerin en fazla araştırılan konuları arasında Instagram influencer fiyatları yer alıyor. Eğer, siz de Instagram’ı sık sık kullanıyorsanız, influencerların bir çok gönderilerinde birbirinden harika ürünleri tanıttıklarını fark etmişsinizdir. Hatta birçoğunuz, favori Instagram influencerlarının hangi güneş kremini kullandığından hangi diş macunu ile dişlerini fırçaladığına kadar, özel hayatına dair pek çok şeyi biliyorsunuz. Çok garip değil mi? Ama endişelenmeyin, garip olan siz değilsiniz.

Birçoğumuz en yakın arkadaşımızın dahi hangi diş macununu kullandığını bilmiyor. Fakat, nasıl oluyor da hiç tanımadığımız bu kişilere dair bu kadar fazla bilgiye sahip olabiliyoruz? Elbette ilk başlarda garip gözükse de bugünlerde aslında bu, bir reklam stratejisinin en doğal parçası. Yani, en sevdiğiniz Instagram influencerının gece yatmadan önce hangi bakım kremini kullandığını bilmenizin bir sebebi var: “Bunun için para alıyorlar.” Bu aslında, değişen ve gelişen reklamcılık sektörünün erişebildiği son nokta. Öyleyse haydi şimdi biz de bu konuyu daha da açıklığa kavuşturalım.

Adil Instagram Influencer Oranları Nasıl Hesaplanır?

Influencer reklam ücretleri sektör bazlı olarak büyük değişkenlikler gösterebilmektedir. Bu konuda standart bir ücret listesi bulunmamaktadır. Fakat, belirli kriterleri göz önünde bulundurarak bu oranları aşağı yukarı hesaplayabilmek mümkündür. Adil Instagram etkileyici oranını hesaplarken influencerın takipçi sayısı ve etkileşim oranı göz önünde bulundurulur. Bu hesaplamayı etkileyen daha az nicel unsurlar da bulunmaktadır. Influencerın yeteneği, ne kadar büyük bir yıldız olduğu ve spesifik bir kitleye erişebilirliğinin bulunması, bu unsurlar arasında yer alır. Tabi ki çekim masrafları da bu hesaplamaya dahil edilmelidir. İnfluencer reklam ücretleri için çoğu fiyatlamada bu hesaplamalar temel alınmaktadır. Bu konuya dair bir uzman bilgisi ile donanımınızı genişletmek ve profesyonel bir ekiple sosyal medya pazarlama planlamanızı eksiksiz bir şekilde yapmak istiyorsanız bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmak son derece faydalı olabilir.

Hedefiniz Dönüşüm İse

Instagram dönüşümlerini doğru bir şekilde hesaplayabilmek istiyorsanız, influencerınızın etkileşim oranlarını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer dönüşüm hedefli bir reklam kampanyası yürütüyorsanız, influencerınızın takipçi sayısından daha çok sahip olduğu etkileşim oranlarını göz önünde bulundurmanız daha faydalı olacaktır. Reklam stratejinizi oluştururken, hedeflerinize uygun influencer seçimi yapma konusunda dikkatli davranmaya özen gösterin.

Instagram Gönderisi Başına Fiyat

İnfluencer reklam ücretleri, influencerların basın paketlerinde açıklanmaktadır. Bu basın paketlerinde influencerların mevcut ortaklık türleri ve oranları yer alır. Instagram influencer fiyatları kampayaya göre değişiklikler gösterebilmektedir. Kimi influencer basın paketleri, işçilik ve maliyetleri azaltacak paket içerikler sunmaktadır. Bunun yanı sıra özel paket içeriklere yönelik özel fiyatlar da düzenlenebilmektedir. Haydi şimdi gönderi başına Influencer reklam ücretlerini daha yakından inceleyelim.

Instagram Gönderisi (Fotoğraf)

Standart bir sponsorlu Instagram gönderisi genel olarak bir fotoğraf ve bir başlıktan oluşmaktadır. Bir ürünün tanıtıldığı gönderilerde, ürün de fotoğrafta yer alır. Eğer bir hizmet tanıtılıyorsa fotoğraflarda resim yazıları kullanılır. Bir Instagram gönderisi başına ortalama fiyatı hesaplarken şu formülü kullanabilirsiniz: Instagram gönderisi başına ortalama fiyat = Son Ortalama Etkileşimler x 1 TL

Instagram Gönderisi (Video)

Instagram videoları artık eskisinden çok daha popüler. Instagram video gönderilerinde ise geçtiğimiz seneye göre neredeyse %80’lik bir artış söz konusu. Anlaşılacağı üzere bir videonun maliyeti bir fotoğraf çekiminin maliyetinden daha fazladır. Fakat bir video gönderisi, yatırımcısına etkileşimden çok daha fazlasını kazandırabilecek potansiyele sahiptir. İnfluencer reklam ücretleri konusunda bir video gönderisinin fiyatını hesaplarken şu formülü kullanabilirsiniz: Instagram fotoğraf gönderisi ücreti üzerine %15 eklenir.

Instagram Gönderi Çekilişi/Yarışması

Birçok marka ve işletme, sosyal medyadaki varlıklarını ve marka bilinirliklerini artırmak için Instagram çekilişlerini kullanırlar. Bu yol, takipçileri artırmak için de oldukça etkilidir. Bu tür bir Instagram çekilişi veya yarışması düzenlemek yatırımcıya ve influencerlara özel içerik kombinasyonlarını gerektirir. Bu sebeple, Instagram çekiliş veya yarışma ücretlerini hesaplarken, bu içerik kombinasyonuna dahil her bir içeriği tek tek hesaba eklemeniz gerekecektir. Yarışma başına Instagram influencer fiyatları şu şekilde hesaplanabilir: Fotoğraf Sayısı X Fotoğraf başına fiyat + Video Sayısı X Video başına fiyat + Hikaye Sayısı x Hikaye başına fiyat

Instagram Hikayesi

Bir Instagram hikayesi, gönderi zamanından 24 saat sonra kaybolur. Yani, bir Instagram hikayesi yoluyla yapılacak olan bir reklamın etkisi sadece 24 saat boyunca sürecektir. Instagram hikayesi reklam maliyetleri ise üretim kalitesi, çekim maliyeti ve reklamı yapılacak ürüne göre belirlenmektedir. Standart bir Instagram hikayesi reklam ücretini, ortalama olarak bir Instagram fotoğraf gönderisi reklam ücretinin yarısı olacak şekilde hesaplayabilirsiniz.

Swipe up ile Instagram hikayesi

Yukarı kaydırma özelliği ile yapacağınız bir reklam sayesinde çok yüksek dönüşümler elde etmeniz mümkündür. Bu yolla kazanacağınız uygulama içi dönüşümler ve web sitesi trafiği, markanızın çevrimiçi varlığını artırma konusunda oldukça etkili olacaktır. Instagram ekosisteminde size bu imkanı sağlayacak başka bir yöntem yoktur. Çünkü Instagram’da link bulmanızı ve paylaşmanızı sağlayabilecek bir altyapı yoktur. Bu sebeplerden dolayı Instagram kaydırmalı hikaye özelliği, reklam ücretlerine katma değer eklemektedir.

Anketli Instagram Hikayesi

Anketli Instagram hikayeleri sayesinde, anlaştığınız influencerların takipçileri, yani potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Üstelik bu yöntem hem çok kolay hem de çok ucuz. Yine de bir anket hikayesinin gerektireceği emek de doğal olarak anketli Instagram hikayesi ücretlerine etki edecektir. Influencer reklam ücretleri arasından anketli Instagram hikayesi ücretini hesaplamak için şu formülü kullanabilirsiniz: Anketli Instagram hikayesi başına ortalama fiyat = Instagram hikayesi başına fiyat + anket başına fiyat

İlgili Makale: Instagram Etkileşim Artırma Yöntemleri

Instagram Influencerlarının Türleri

Instagram Influencer Fiyatları: 2024’De Influencer Fiyatları

Yazımızın bu bölümüne kadar Instagram influencer fiyatları ve influencer reklam ücretleri gibi konuları detaylı olarak inceledik. Peki, hangi influencer ile anlaşmalısınız? Sektörünüze en uygun influencer hangisi? Haydi şimdi hep beraber bu konulara açıklık getirelim. İlk olarak şunu belirtmekte fayda var; Instagram’da neredeyse her kategoride nano, mikro, orta, makro veya mega influencerlar bulabilirsiniz. Bu influencerlar kişisel finans, kozmetik, bitki, ilaç ve besin takviyeleri gibi birçok sektörde etkili olabilmektedir. Eğer geniş çaplı bir ilgi uyandırmak istiyorsanız bir makro veya mega influencer ile anlaşabilirsiniz.

Makro influencer reklam ücretleri, takipçi sayısına göre çeşitlilik göstermektedir. Bir makro influencerın en az 200 binden en fazla 1 milyona kadar takipçisi olabilir. Dolayısıyla, bu rakamlar arasındaki farkların da Instagram influencer fiyatlarını etkileyebileceğini unutmamakta fayda var. Diğer yandan ise bir mega influencerın 1 milyondan daha fazla takipçisi olabilmektedir. Bu rakam yukarıya çıktıkça influencer reklam ücretleri de buna paralel bir şekilde artmaktadır.

Instagram Influencer Fiyatlandırmasını Etkileyen Diğer Faktörler

Instagram influencer fiyatlarını veya influencer reklam ücretlerini etkileyen diğer yan unsurlar da bulunmaktadır. Bu sebeple Instagram influencer fiyatlarını hesaplarken, bu faktörleri göz önünde bulundurmak, daha doğru hesap yapma konusunda size fayda sağlayacaktır. İnfluencer reklam ücretlerini etkileyen bu yan faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanım Hakları
 • Kullanım Hakkını Devretme
 • Sosyal Hacim
 • Niş Demografisi
 • Fotoğrafçı veya Kameraman Ücretleri
 • Ajans Ücretleri
 • Kampanya Süresi
 • Marka Uyumu
 • İçerik Oluşturma Süresi
 • İçerik Türü
 • Biyografiye Link Ekleme

Eğer siz de işletmeniz veya markanız için bir influencer ile anlaşmak istiyorsanız, bunu bir influencer ajansı ile görüşerek yapmalısınız. Bir sosyal medya ajansı da sizin için aynı hizmeti sağlayabilir. Bir influencer ajansına veya bir sosyal medya ajansına internet üzerinden kolayca erişebilirsiniz. Bu konu ile ilgili destek almak ve Instagram influencer fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak ve profesyonel bir strateji oluşturmak için bir Influencer Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content