Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram reklam verme kılavuzu ve Business Manager detaylarına değindiğimiz bu yazıda sizlere adım adım sürecin nasıl işlediğinden bahsedeceğiz. Hesabınızdan yüksek dönüşüm elde ederek instagram sponsorlu reklam verme için hemen bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Instagram Reklam Verme Hedefleri

Instagram reklam verme işlemini eğer bütün incelikleriyle yerine getirirseniz, yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz. Hedeflemeyi ilk seferde doğru tutturmak zor olabilir bu nedenle testler yaparak ve deneyerek ilerlemenizi öneririz. Her şeyden önce bir hedef belirlemeniz gerekir. Bu hedef sayesinde istediğiniz alana yönelik reklamlar verebilirsiniz. Instagram reklamcılığı aslında Facebook Business Manager üzerinden çalışır, bu panel sizin nokta atışı hedefleme yapmanıza yardımcı olur. Panele girdiğinizde reklamın amacını oluşturabilecek bazı seçenekler karşımıza çıkar, bunlar ise en genel manada şu şekildedir; marka bilinirliği, değerlendirme ve dönüşüm.Instagram Reklam Verme Hedefleri

Instagram Reklam Verme Hedefleri

Marka Bilinirliği

Instagram reklam verme işlemi, markanızı henüz tanımamış veya tanımak üzere olan kullanıcılar hedefler. Bu reklam hedefi, size ilgi duyabilecek kişileri belirler ve potansiyel ziyaretçilerin karşısına reklamınızı, birden fazla kez çıkarır. Böylece markanızda daha hızlı bilinirlik elde etmeye başlar. Bu noktada satış yapmak gibi eylemler esas amaç değildir. Gelen ziyaretçiler arttıkça reklamınızın başarısını ölçebilirsiniz.

Erişim

Marka bilinirliğine benzer olarak, instagram reklam alma özelliğiyle, sizi potansiyel kullanıcıların karşısına çıkarır. Yeni potansiyel kullanıcıların sizi bulmasını ve verdiğiniz bağlantıya ulaşmasını sağlar. Erişim hedeflemesi, kampanyanızı en üst sıralara çıkartabilir ve hatta reklamı gören kişilerin sayısını arttırabilir. Ancak “marka bilinirliği” hedefi aksine, erişim reklamları her kullanıcıya bir kere gösterilir.

Trafik

Bu hedefte, instagram sponsorlu reklam verme içerisinde ekleyeceğiniz bağlantıya gelen ziyaretçi sayısı esas alınır. Kaç kişinin reklamınızdan etkilenip linke tıkladığı bu noktada önemlidir. Vereceğiniz reklam sizi, hem yeni, hem de var olan kullanıcılara yönlendirecek ve sayfanıza trafik çekecektir. Sonuçları Facebook Ads Manager üzerinden takip edebilirsiniz.

Uygulama Yüklemeleri

Uygulamalarınızı, instagram sponsorlu reklam verme aracıyla tanıtabilirsiniz. Uygulama içeriğinden bahsedip onu Instagram reklamlarıyla potansiyel kullanıcılara tanıtabilirsiniz. Kampanyanıza ekleyeceğiniz uygulamanın indirme bağlantısıyla etkileşim elde edip hedefinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Etkileşim

Instagram reklam verme ile yalnızca trafik değil etkileşim de elde edebilirsiniz. Facebook’un sunduğu bir diğer hedefleme türü olan “etkileşim” sayesinde kullanıcıları bazı hareketlere yönlendirebilirsiniz. Bunlar gelen ziyaretçileri yönlendiren aşamalardır, örneğin, sayfanızı beğenmeye davet edebilirsiniz veya bir etkinliğiniz için katılımcı toplayabilirsiniz. Kampanyanın sonunda kaç kişi, istediğiniz etkileşimi size sunduğunu analiz edebilirsiniz.

Video Görüntüleme

Özellikle instagram sponsorlu reklam verme alanında, en sık karşılaştığımız şey video olur. Hepimizin bildiği üzere videolar, görsellerden daha fazla etkileşim sağlar. Bu nedenle kampanyanızı videolu içeriklerle zenginleştirebilirsiniz. Instagram reklam alma alanındaki videonuz dikkat çekici olmayı başarırsa, görüntülenme oranlarınız artar.

Potansiyel Müşteri Yaratma

Potansiyel müşteri yaratma hedefiyle başlattığınız instagram reklam verme çalışmanız, sizi yeni kullanıcılara ulaştırır. Sayfanıza ilgi duyabilecek olan kişileri bulabilmek için belirli formlar oluşturup onlar hakkında daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Topladığınız bilgiler sayesinde instagram sponsorlu reklam verme projelerinizde, daha nokta atışı kitle hedeflemeleri yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz formları, Facebook sayfanızda bulunan “Yayınlanma Araçları” kısmından indirebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz Facebook, formlarınızı direkt olarak CRM’inize aktarır.

Dönüşümler

Dönüşüm, instagram reklam alma hedeflemesinden biridir. Bu hedeflemeyle sayfanıza hareketlilik çekebilirsiniz. Abone olmak, ürünü sepete eklemek ve iletişime geçmek gibi dönüşümler elde edersiniz. Özellikle kullanacağınız CTA butonları bu noktada çok faydalı olacaktır. Dönüşüm hedeflerini instagram sponsorlu reklam verme alanında çalıştırabilmek için Facebook Pixel’lere ihtiyacınız olacaktır. Bu Pixel kodları, dönüşüm etkinlikleri oluşturur. Dilediğiniz alanda dönüşüm etkinliği oluşturabilir veya var olanları tercih edebilirsiniz.

Instagram Reklam Formatları

Instagram reklam verme aşamalarından biri formatlardır. Oluşturacağınız reklamın hedef kitlesi kadar görüntüsü de önemlidir. Bu formatlar sayesinde kampanyanızın nasıl görüneceğini seçersiniz. Instagram reklam verme formatları, dört ana kategoriye ayrılır, bunlar, görsel, video, hikaye ve birden fazla resim içeren döngüler halinde olanlardır.

Instagram Reklam Formatları

Instagram reklam formatları

Görsel Reklamlar

Instagram reklam verme formatlarında, görsellerin tasarımı ve kalitesi son derece önemlidir. Bu formatta yalnızca bir adet görsel paylaşabilirsiniz ve önerilen boyutu 1080×1080 olmalıdır. Tasarımı çarpıcı, ancak karmaşık ve yazılarla dolu olmamalıdır. Özellikle CTA butonlarını kullanmaktan kaçınmayın. Görsele eklenecek olan bağlantı üzerinden kullanıcı, sayfaya yönlendirilecektir.

Video Reklamlar

Daha önceden de belirttiğimiz üzere instagram sponsorlu reklam verme alanında videolar görsellere göre daha başarılı sonuçlar elde ediyor. Bu formatta önerilen uzunluk 15 saniye kadar olmalıdır, en boy oranı ise 4:5 olarak belirlenmiştir. Videoların da görüntü kalitesi yüksek olmalı bu nedenle minimum 600 piksel ve maksimum 4 gb olmalıdır. Video formatında tanıtmak istediğiniz ürün veya hizmeti, kısa sürede basitçe anlatmaya çalışın.

Hikaye Reklamlar

“Story” olarak bildiğimiz hikaye formatlarında görsel kullanabiliriz. Instagram reklam alma alanında hikaye formatı için sahip olduğunuz süre 60 saniyedir. Görsellerin en boy oranları 9:16 yani 1080×1920 piksel olmalıdır. Sahip olduğunuz süreyi en verimli şekilde kullanmaya ve kullanıcının dikkatini CTA butonlarıyla çekmeye çalışın.

Döngü Reklamlar

Döngü formatı, instagram reklam alma alanında birden fazla kaydırılabilir görsel veya video kullanmanıza olanak sağlar. Bu formatta aynı zamanda birden fazla ürünün veya hizmetin reklamını yapılabilir ve her biri için ayrı bağlantılar ve açıklamalar girilebilirsiniz. Diğer formatlara göre “döngü”, çok daha avantajlı bir reklam formatı olarak Facebook tarafından bizlere sunulmuştur.

En İyi Instagram Reklam Türü Nasıl Seçilir?

Instagram reklam verme yolculuğunuzu başındaysanız akış, hikaye reklamlarından yararlanarak ve/veya statik görselleri zenginleştirerek yaratıcı hale getirme gibi çalışmalar yaparak daha basit yöntemlerle başlayabilirsiniz. Ancak bir e-ticaret markası için reklam yapıyorsanız koleksiyon ve alışveriş reklamlarını da mutlaka denemelisiniz. Başlangıçta edindiğiniz deneyimler sonrasında Instagram reklam verme konusunda tatmin edici derecede bilgi sahibi olduğunuz zaman daha yaratıcı çalışmalara geçmeniz faydalı olacaktır. Başlangıçta denemelerinizden fayda görüyor olsanız bile güncelliğinizi kaybetmemek adına daima test süreçleriniz olmalıdır. Ayrıca zaman içerisinde en doğru optimizasyonu yapmanız için farklı reklam türlerini denemeli, risk almaktan kaçınmamalısınız. Profesyonel bir ekiple birlikte risk alma aşamasını olabilecek en verimli şekilde geçirmek için bir reklam ajansı ile çalışabilir, nihai sonuçta kampanya özelinde olabilecek maksimum verimi yakalayabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme İşlemi

Instagram reklam verme alanından oluşturacağınız kampanyalarla ürün veya hizmetinizi daha geniş kitlelere tanıtabilir ve yüksek dönüşümler elde edebilirsiniz. Instagram reklamları mobil cihazlardan da verilebilir ancak Facebook Ad Manager üzerinden yapılan reklam çalışmaları daha detaylı hedeflemeler sunar, bu nedenle nasıl yapıldığını bu yoldan anlatacağım.

 1. İlk etapta bir Business Manager hesabı oluşturun, önceden oluşturulmuş bir hesap varsa giriş yapın.
 2. Sahip olduğunuz Instagram hesabınızı, Facebook sayfanıza bağlayın ve Business Manager’a entegre edin.
 3. Ardından bir reklam hesabı oluşturun, eğer önceden açılmış bir hesap varsa, bu hesabı Business Manager’a bağlayın.
 4. Reklam hesabınıza bağlanın ve reklamınız için ayarlamaları yapmaya başlayın. Kampanyanızın hedefini, bütçesini ve reklam süresini ayarlayın.
 5. Ardından hedef kitlenizi oluşturun. Burada, detaylı bir şekilde kitlenizin yaş grubu, cinsiyeti, mesleği ve ilgi alanları gibi seçenekleri işaretleyebilirsiniz.
 6. Son olarak reklam kampanyanızın türünü seçin. Reklamınıza alakalı görselleri veya videoları, ayrıca yönlendirmesini istediğiniz sayfanın linkini de ekleyin. Bütün işlemler tamamlanınca onaylayıp reklamınızı yayınlayın.

Facebook Business Manager Nedir?

Business Manager, instagram reklam verme konusunda size yol gösteren ve kampanyalarınızı yöneten, Facebook’a ait ücretsiz bir uygulamadır. Facebook ve Instagram reklamlarının mutfağı sayılır, burada kampanyalarınızı oluşturur ve yönetirsiniz. Birden fazla hesabı tek bir panelden yönetme şansını verir, bu açıdan da gayet kullanıcı dostudur. Instagram sponsorlu reklam verme işlemlerini, ürün kataloglarını, Pixel kodlarını ve ödemeleri buradan düzenleyebilirsiniz.

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook business manager nedir?

Facebook Business Manager Hesabına Facebook Sayfası Ekleme

Instagram reklam alma işlemine başlamadan önce, bir Facebook sayfasına ihtiyacınız var. Facebook ve Instagram sayfalarının bağlanmasıyla reklam oluşturabilirsiniz. Ancak Business Manager’a Facebook sayfası eklemeden önce bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Öncelikle ekleyeceğiniz Business Manager’da yönetici olmalısınız, değilseniz de yöneticilik talep edin. Aynı şekilde eklenen sayfanın da yöneticisi siz olmalısınız ve her sayfa yalnızca bir Business Manager hesabına bağlı olabilir. Şimdi dilerseniz nasıl sayfa ekleyeceğinize bakalım.

 1. Önce işletme ayarlarına gitmelisiniz. Bunun için ekranın sol alt köşesindeki çarka tıklayın 
 2. İşletme ayarlarına geldiğinizde “hesaplar” kısmından “sayfalara” tıklayın.
 3. Karşınıza çıkan yukarıdaki menüden “ekle” butonuna tıklayın ve bir sayfa ekle’yi seçin.
  Facebook Business Manager HesabıNa Facebook Sayfası Ekleme

  Facebook business manager hesabına facebook sayfası ekleme

 4. Sayfayı eklemek için Facebook sayfa adını veya URL’sini girin ve sayfa ekle’ye tıklayarak işlemi tamamlayın.

Facebook Sayfası ve Instagram Entegrasyonu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi instagram reklam alma işlemini gerçekleştirmek için instagram sayfanızı, Facebook sayfanızla bağlayıp Business Manager’a entegre etmeniz gerekir. Bunu yapmanın iki yolu vardır. İlki instagram uygulamasının ayarlar kısmından Facebook’a bağlanmak veya bir diğer seçenek olan Facebook sayfasının ayarlarından instagram hesabına bağlanmak. Her ikisi de aynı işlemi gerçekleştirir ve böylece Business Manager’dan instagram reklam verme işlemini kolaylıkla halledebilirsiniz.

Facebook Business Manager’da Reklam Hesabı Oluşturma

Burada oluşturacağınız reklam hesabıyla, instagram sponsorlu reklam verme fırsatına sahip olursunuz. Facebook ve Instagram reklamlarının kalbi olan Business Manager, reklam hesaplarıyla çalışır. Bu hesapları açmak çok basit. Önce işletme ayarlarından, reklam hesaplarına tıklayın, ardından “ekle” butonuna tıklayarak reklam hesabı oluşturun. Burada karşınıza üç seçenek çıkar, “var olan reklam hesabını ekle”, “reklam hesabına erişim iste” ve “yeni reklam hesabı ekle”. Eğer yeni bir hesap oluşturacaksanız son seçeneğe tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Son aşamada, hesap bilgilerinizi eksiksizce girin ve işlemi tamamlayın.

Facebook Pixel Entegrasyonu

Facebook Pixel instagram reklam verme alanında işinize yarayan bir kod parçacığıdır. Kısaca, sayfanıza gelen ziyaretçilerin davranışlarını kaydeden bir JavaScript kodudur. Bu kod sayesinde ziyaretçilerin dönüşümlerini analiz eder ve reklam performansınızı ölçersiniz. Facebook Analytics üzerinden kontrol ettiğiniz Pixel’leri, sitenizin her sayfasına eklemenizde fayda vardır. Bu sayede daha geniş çaplı sonuçlar elde edersiniz. Pixel, etiketlerle çalışır bunlardan bazıları; “PageView” sayfanızın görüntülenmesini sağlar, “ViewContent” ürün görüntülenmesini sağlar ve “Purchase” yapılan siparişleri görüntüler. Bu kodları sitenize kolayca ekleyebilir ve yönetebilirsiniz. Business Manager’ın işletme ayarlarına girin, sol tarafta bulunan “veri kaynakları” kısmından pikselleri seçin, oradaki ekle butonuna tıklayın ve kodu sitenize yerleştirin. Bütün bu işlemler bittikten sonra Facebook Pixel’i reklam hesabınıza entegre edin.

Facebook Pixel Helper

Pixel helper, instagram sponsorlu reklam verme çalışmalarınızda işinize yarayacak olan Pixel’ler için oluşturulmuş bir yönetme ve doğrulama aracıdır. Google Chrome üzerinden indirilen Pixel helper eklentisi sayesinde diğer sitelerde pixel kodu olup olmadığını kontrol edebiliyoruz. Öte yandan bu eklentiyle, yine başka sitelerin hangi alanlarda pixel kodu uyguladığını tespit edebiliyoruz.

Instagram Reklamlarınızın Performansını Nasıl Artırabilirsiniz?

Instagram reklam alma işlemi, sayfanızı bir nebze tabii ki yükseltecektir fakat en yüksek noktaya çıkabilmek sizin elinizde olacaktır. Reklam çalışmalarınızda elde edeceğiniz performans, sizi yükselten ve diğer reklamların arasından sıyıran bir ayrıcalık olacaktır. Doğru bir hedef kitle, başarılı görsel / video ve dikkat çekici CTA butonlarıyla kaliteli reklamlar yaratabilirsiniz. Bu taktiklerin dışında daha birçok faktörle, Instagram sponsorlu reklam verme çalışmalarıyla yüksek performanslar sağlayarak markanızı büyütebilirsiniz.

Video Reklamları Test Edin

Videolar, görsellere göre Instagram reklam verme alanında daha başarılıdır. Bu nedenle yayınlayacağınız videoları dikkatlice tasarlayın ve farklı varyasyonlarıyla test edin. Böylece hangisinin daha fazla dönüşüm çektiğini ve reklamın neyin reklamınızın performansını arttırdığını görmüş olursunuz.

Lookalike Kitlelerden Faydalanın

Instagram reklam alma işleminden faydalanırken  lookalike kitlelerle daha geniş ve benzer kitlelere “lookalike” ile ulaşabilirsiniz. Bu seçenek, sahip olduğunuz kitleyle potansiyel kullanıcıyı birleştirir ve çemberi genişletir, ancak unutmayın ki çember genişledikçe benzerlik oranı azalır. Bu uygulamayı instagram reklam alma için aktifleştirmek isterseniz, reklam hesabınızdan “hedef kitleler” seçeneğine tıklayın, ardından “hedef kitle oluştur” kısmından “benzer hedef kitle” alanına tıklayın ve kitlenizin konumuyla büyüklüğünü işaretleyin.

Look A Like Kitlelerden FaydalanıN

Look a like kitlelerden faydalanın

Look A Like Kitlelerden FaydalanıN

Look a like kitlelerden faydalanın

Reklam Alaka Düzeyi Puanınızı İyileştirin

Yüksek bir alaka düzeyi puanı, sizi Instagram reklam verme alanında başarıya ulaştıracak bir başka özelliktir. 1-10 arasında verilen puanları yükseltebilecek bazı faktörler vardır, bunlar, orantılı hedef kitleler, yüksek dönüşümler, kaliteli görsel ve videolar, reklam metni ve CTA butonları olabilir. Bütün bu kriterler başarılı bir şekilde tasarlanırsa, alaka düzeyi puanınız da artar. Üstelik, yüksek puan alan sayfaları Facebook, reklam bütçesini azaltarak ödüllendirir. Ancak kullanıcılar reklamınızı engeller ve kapatırsa puanınız azalır. 

Instagram Reklam Fiyatları

Instagram sponsorlu reklam verme sabit bir fiyat aralığına sahip değildir, yani reklamlar hakkında kesin bir fiyat bilgisi vermek pek mümkün değildir. Reklam fiyatları açık arttırma sistemiyle çalışır. Ayrıca ödeyeceğiniz tutarı kalite puanı ve alaka düzeyi de etkiler. Bütçenizi instagram reklam verme işleminde verimli kullanmak isterseniz, reklamlarınızı optimize edebilirsiniz. Öte yandan ideal kitleye ulaşabilmek için “hassas hedefleme” seçeneğini kullanabilirsiniz. Hangi reklam biçiminin bütçeyi verimli bir şekilde kullandığını anlayabilmek için testler yapabilirsiniz, yani  deneme yapmaktan korkmayın.

Ayrıca ek olarak şunu belirtelim ödeme kısmında Facebook, eğer vergi numaranız yoksa reklam bütçesinden %18 KDV alır, ancak vergi numaranız varsa hiçbir kesinti yapmaz.

Instagram Reklam İpuçları ve En İyi Uygulamalar

Artık Instagram reklamcılığının temellerini öğrendiğinize göre, rekabeti yenmenize yardımcı olacak bazı püf noktaların sizlere oluşturacağınız yol haritasında maksimum verimi sağlamasını hedefliyoruz.

 • Basit Görsel Formatlı Reklamlarla Başlayın

Resim reklamların oluşturulması hızlı ve kolay bir yöntemdir. Dolayısıyla bu format, Instagram reklam verenlerinin tercih ettiği reklam türlerinden biri haline gelmiştir.

Basit Görselli Reklam Uygulaması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

 1. Görsele mutlaka logonuzu ekleyin.
 2. Ürününüzü ya da ilgili bir öğeyi sergileyin.
 3. Sunduğunuz değere, görselinizin başlığında yer verin.

Dönen reklam formatında 10 adete kadar görsel ile ürün ve/veya hizmet sergileyebildiğiniz için harika bir hikaye anlatma fırsatı elde etmiş olursunuz.

NOT: Dönen reklam kartlarınızın sırasını Facebook’un seçmesine izin verebilir (en iyi performans gösteren resmi, dönen reklamınızın ilk kartı olarak yerleştirir) veya belirli bir hikaye anlatmayı hedefliyorsanız kartlarınızın sırasını düzeltebilirsiniz.

 • İyi Bir Kapak Resmi ile Koleksiyon Reklamlarından Faydalanın

Instagram’da yer alan koleksiyon reklamlarınızda kapak resmi, insanların ilgisini çekecek ilk unsurdur. Kaliteli bir kapak resmi seçimi, insanların ürünlerinizi merak etmesini ve keşfetmesini sağlayacaktır.

NOT: Koleksiyon reklamınızda yer alan ürünleri kapak resmi ile eşleşmeleri için renkli bir arka planda sergileyebilirsiniz.

 • Video Reklam Sahnelerini Karıştırın ve Eşleştirin

Mevcut bir reklam filminizi çeşitli illüstrasyonlarla birleştirebilir, farklı sahne birleştirmeleri yapabilir ve ortaya dikkat çekici, özgün bir içerik çıkarabilirsiniz. Özellikle özel günlerde (yılbaşı, bayram vb.) bu yöntemden yararlanmak markanızı daha hatırlanır ve söz edilir hale getirir. Böyle özgün içerikler, insanların ilgisini çekmekle kalmaz etkileşim oranınızı da bir hayli yükseltir.

 • Instagram Hesabınızı Takip Etmeleri İçin İnsanları Davet Edin

Instagram’da reklam vermenizin temel amacı takipçi sayınızı artırmaksa yaratıcı ve ilgi uyandıran bir içerikle onları davet etmelisiniz. Burada en önemli olan unsur; yaratıcı stratejinizi ilgi çekici ve maksimum oranda merak uyandırıcı şekilde oluşturmanızdır.

NOT: İnsanların Instagram hesabınızı takip etmesini istiyor ve buna yönelik çalışmalar yapmayı hedefliyorsanız onlar bir teklifiniz, sunduğunuz bir değer olsun. Örneğin; yeni takipçilerinizin arasından rastgele seçeceğiniz birine verilecek bir hediyeden söz ederek onları hesabınıza çekebilirsiniz.

 • Video İçeriklerinizi Gösterişli ve Hızlı Hale Getirin

Yaratıcı ve kaliteli videolarınızın belli bir düzende paylaşılıyor olması, ilgi çekiciliğinizi daima dinamik tutacaktır. Bu noktada en önemlisi de Instagram hikayelerinde gezinirken, insanların hızlı tempolu videolar görmeye veya görsel içeriği hızlıca kaydırmaya alışkın olmasıdır. Reklamınız çok yavaşsa, insanların ilgisini taze tutup sonuna kadar izletebilmeniz mümkün değildir.

 • Statik Reklamlarınızın Tasarım Öğelerini Canlandırın

Profesyonel bir video içerik oluşturmaya bütçeniz yoksa ya da bulunduğunuz aşamada o henüz bütçe ayırmak istemiyorsanız statik reklamlarınızı canlı bir hale getirmek harika bir fikir olabilir. Renkli bir arka plan, kesilmiş bir ürün görseli ya da illüstrasyonu vb. öğelerden oluşan görselleriniz var ise bunları hareketlendirmek ve daha ilgi çekici hale getirmek için çalışabilirsiniz. Ayrıca ayıracağınız ufak bir bütçe ile bir video tasarımcısı ile de çalışabilirsiniz.

 • Müşteri Referanslarınızı Reklamlara Dahil Edin

Ürününüzün faydalarını anlatmak için reklamlarınızda müşteri referanslarını kullanmak yıllardır kullanılan ve hala son derece faydalı bir yöntemdir. Referansı basit bir metin olarak gösterebilir veya referansı veren kişiyi kaydedebilirsiniz. Bunu hedef kitlenize en iyi şekilde güven atfederek yapmanız faydalı sonuçlar doğuracaktır.

NOT: Yılda bir veya iki kez tüm etkin müşterilerinize giden otomatik bir e-posta ayarlayabilirsiniz. Böylece biriktirdiğiniz geri bildirimler içerisinde olumlu olanlar, reklamlarınızda referans kullanımınız için son derece besleyici olacaktır.

 • Kalın ve İlgi Çekici Fontlar Kullanarak Reklam Görselinizi Görünür Hale Getirin

Henüz Instagram video reklamları oluşturmak için gereken donanıma veya bütçeye sahip değilseniz, statik formatla oynayabilirsiniz.

Örneğin; Spotify ve Nars gibi markalar yüksek kontrastlı renkleri, illüstrasyonları ve ürün fotoğraflarını birleştirerek güzel Instagram Story reklamları oluşturdu. Bu sayede statik bir görselden maksimum verimi ve geri dönüşü almış oldular. Dolayısıyla yaratıcılık ve ilgi uyandırmak yalnızca video içeriklerle olmamaktadır. Elinizde var olandan da maksimum verimi göstereceğiniz doğru bir çaba ile alabilirsiniz.

 • Video Reklamlarınız ile Bir Hikaye Anlatın

Instagram’da video reklam içerikleri 6-60 saniye arasında sürebilmektedir. Sizin alabileceğiniz en faydalı dönüşün hangi reklam uzunluğu ile olduğunu test edebilirsiniz. Örneğin; spesifik bir ürün tanıtımı ya da satış artırma çabası içerisindeyseniz daha kısa süreli video reklamlar makul olacaktır. Ancak amacınız, marka bilinirliği ise markanızın hikayesini anlatan, hedef kitleye kendinizi en doğru şekilde ifade edebildiğiniz daha uzun video içerikler kullanmak en doğrusudur.

Bu kılavuz sayesinde Instagram reklam verme işlemi nedir ne nasıl yapılır gibi soruları ortadan kaldırdık. Şimdi geriye profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak başarılı Instagram reklamları oluşturmak kaldı. Bol şanslar!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply