Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram Threads, günden güne artan popülaritesi ile dikkat çeken bir platform haline geldi. 5 Temmuz 2023’te ilk kez piyasaya çıkan bu platformun Instagram desteği ile bir kullanım sunması uygulamanın daha fazla kişiye ulaşmasını sağladı. Metin tabanlı içerik oluşturma imkânı veren bu uygulama Twitter ile bu yönden oldukça benzeşir. Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ortaya çıkan problemler sonucu Twitter, eski popülaritesini ve etkinliğini kaybetmenin eşiğinde. Tam da bu noktada yeni bir soluk olarak ortaya çıkan Instagram Threads, ilk günden edindiği kullanıcılar ile Twitter’ın en büyük rakibi haline geldi. Özellikle takipçi kitlesinin aktarılabilmesi ve Instagram aracılığı ile hızlı kayıt ve kullanım kolaylığı sunması çoğu kullanıcıyı içeri çekmeye yeten bir özellik olarak görünüyor. Pratik kullanımı ve Instagram altyapısı ile Threads “Twitter Killer App” olma yolunda ilerliyor. Reklamcılığın önemli bir ayağı olan sosyal medya platformlarındaki değişimlerin hem kullanıcılar hem de sosyal medya ajansları tarafından aktif olarak takip edilmesi gerekiyor. Threads gibi kullanıcıların ilgisinin yoğunlaştığı platformları takip etmek, bu platformlarda var olmak, bir ses oluşturmak ve fark edilebilmek için önemli bir adımı oluşturuyor.

Instagram Threads Nedir ve Nasıl Çalışır?

Instagram Threads, Mark Zuckerberg’in şirketi Meta tarafından piyasaya sürülen yeni bir sosyal medya platformudur. Instagram ile doğrudan bağlantılı olan bu yeni platform, Instagram’ın aksine görsel içeriklere değil yazılı metinlere odaklanır. Instagram’ın yan uygulaması olarak da adlandırılan Threads içinde metinler yayınlamak ya da herkese açık tartışmalara ve sohbetlere katılmak mümkündür. Mantık olarak Twitter ile benzeşen bu uygulama tasarım olarak da Instagram ile benzerlik gösterir. Amaç yazılı metinleri ve sınırlı sayıda görselleri kullanarak bir “topluluk” oluşturmaktır. Twitter için şimdiye kadar ortaya çıkan en büyük rakiplerden biri haline gelen Instagram Threads, kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Uygulamayı kullanmak için tek yapmanız gereken Instagram hesabınız üzerinden bir hesap oluşturmaktır.

Öne Çıkan Özellikleri

Instagram Threads’in hem Instagram hem de Twitter ile benzeşen birçok yönü olmasına rağmen farklı açılardan öne çıkan özellikleri vardır. Bu özelliklerin başında yeni ve bağımsız bir profil oluşturmanın neredeyse imkânsız olması yer alır. Bir Threads hesabı açabilmeniz için önce bir Instagram hesabına sahip olmanız gerekir. Buraya girdiğiniz her bilgi, takipçileriniz ve hatta engellediğiniz profiller bile içe aktarılır ve Threads’e yansır. Beğenme, yorum bırakma ve yeniden paylaşma özellikleri de konulan basit butonlar aracılığı ile oldukça kolaydır. Metin tabanlı paylaşımlar ile kullanıcılar tıpkı Twitter’da olduğu gibi fikirlerini belirtebilir ya da tartışmalara katılabilir. Bu noktada Instagram Threads’in öne çıkan bir diğer özelliği metinleri 500 karakter sınırında yayınlamasıdır. Şu anda en büyük rakibi Twitter’dan bu özelliği ile ayrışır çünkü Twitter sadece 280 karakter uzunluğunda metin yayınlamanıza izin verir. Bu sayede Threads fikirlerinizi paylaşmanız için uzun metin zincirleri yerine tek bir gönderide paylaşma imkânı sağlar. Buna ek olarak Instagram Threads üzerinden paylaştıklarınızda sınırlı sayıda fotoğraf, beş dakikaya kadar video ve web bağlantıları ekleme olanağı da yer alır. Böylelikle metin tabanlı içeriklere görsel bir altyapı da eklenir ve kullanımı daha dikkat çekici hale getirir. Bunların yanı sıra özellikle de büyük takipçi kitlesine sahip olan hesaplar için zor bir konu olan mavi tik yani doğrulanma etiketi de direkt olarak Instagram’dan Threads’e aktarılabilir. Bu sayede orijinal hesaplar direkt belirlenir ve hesap sahipleri de kitlelerini daha doğru yönlendirme imkânı bulur. Buna ek olarak sahte hesaplardan kaçınmak ve daha kolay etkileşim kurabilmek için kendi Instagram’ı ile kaydolan herkesin biyografi kısmına bir etiket gelir. Bu etikete tıklandığında doğrudan kişinin Threads profili açılır. Bu sayede kişiyi Threads platformu üzerinden bulmak oldukça kolaydır.

Instagram Threads Nasıl Kullanılır?

Instagram Threads, özellikle daha önce Twitter ve Instagram kullananlar için kolay bir kullanım sunar. Instagram aracılığı ile bilgilerinizi ve takipçilerinizi içe aktardıysanız tanıdık bir ana sayfa görebilir ve insanlara nereden ulaşmanız gerektiğini kolayca çözebilirsiniz.  Buna ek olarak tıpkı Twitter’da olduğu gibi ekranın aşağısında da bulunan kalem simgesine tıklayarak düşüncelerinizi kolayca aktarabilirsiniz. Diğer insanların paylaştığı gönderilere etkileşim verebilir, devam eden tartışmalara katılabilir veya yeni bir tartışma oluşturabilirsiniz. Instagram’da popüler olan çoğu hesap artık Threads üzerinde de aktif. Uygulamayı ilk indirdiğinizde bu hesapları keşfetmek nasıl kullanacağınız hakkında fikir verebilir.

Instagram Threads: Nam-I Diğer Twitter Killer App

Herkesin Endişesi: Gizlilik

Instagram Threads ilgi çekici olmasına rağmen gizlilik konusunda büyük bir endişe de uyandırır. Avrupa Birliği ülkelerinde kullanıma sunulmamış olması da soru işaretlerini arttıran bir etkendir. Threads, erişebildiği herhangi bir verinizde neredeyse sıfır olan bir gizlilik politikası uygular. Apple verilerine göre Instagram Threads, kullanıcıların adından fotoğraflarına kadar birçok veriye erişebilir. Bu verilerin 3. kişiler ile paylaşılması söz konusu olduğunda da bir gizlilik endişesi ortaya çıkar. Kullanımı ne kadar keyifli ve cazip görünse de bu açıdan bakıldığında daha önce de Instagram üzerinden tartışılan bu gizlilik sorununun Threads’de de sürdüğü görülür.

Nasıl Kaydolabilirsiniz? (Hesabınızı Silmeniz Mümkün Mü?)

Instagram Threads ne kadar yeni bir uygulama olsa da Meta şirketinin bir ürünü olduğu için ara yüzü oldukça tanıdık ve kullanması oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken birkaç basit adımı takip etmek olacaktır.

1. Uygulamayı indirerek başlayın

100’den fazla ülkede hem IOS hem de Android işletim sistemlerinde Instagram Threads yer alır. App Store ya da Google Play Store’dan Threads adını aratarak uygulamayı kolayca bulmanız ve indirmeniz mümkündür.

2. Instagram aracılığıyla hesabınızı oluşturun

Threads, Instagram platformunun yan uygulaması olarak çalışır ve doğrudan Instagram’a bağlıdır. Bu nedenle sıfırdan bir profil oluşturmak yerine karşılama ekranında Instagram ile kayıt yapmanız gerekir. Bu aşamadan sonra tüm bilgileriniz Threads’e yansır ve kullanılabilir hale gelir.

3. Profilinizi tamamlayın

Hesap oluşturduktan sonra karşınıza profil ekranı gelir. Bu aşamada profilinize yeni bilgiler girebilir ya da Instagram’da hali hazırda var olan bilgileri içe aktarabilirsiniz.

4. Gizlilik için gerekli ayarlamaları yapın

Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Threads uygulamasında da karşınıza iki seçenek çıkar: Gizli profil ve genel profil. Gizli profilde yayınladığınız içeriklere sadece onayladığınız takipçiler erişebilir ancak genel profilde herkes içeriklerinizi görebilir ve yeniden paylaşabilir. Bu aşamada profilinizi gizlilik için ayarlamanız gerekir.

5. Instagram takipçilerinizi içe aktarın

Instagram’daki her bilgi içe aktarılabilir. Takipçilerinizi de içe aktarmanız için bu noktada önünüze bir seçenek çıkar. Sadece belirli kişileri ya da herkesi onaylayabilirsiniz.

6. Kullanım koşullarını kabul edin

Hem Instagram’dan hem de Threads üzerinden gelen bilgiler daha kişisel reklamlar sunmak için kullanılır. Hesabı oluşturmadan önce bunları kabul etmeniz gerekmektedir. Meta’nın “Şartlar ve Politikalar” sunumunu kabul ettiğinizde önünüze “Threads’e katıl” butonu çıkar ve böylelikle uygulama kullanıma hazır olur.

Pratik kullanımına rağmen Threads hesabını silmenin mümkün olup olmadığı büyük bir tartışma konusudur. Hesabı devre dışı bırakmak mümkündür ancak tamamen silmek için Instagram profilinizi de silmeniz gerekir. Bunun sebebi uygulamanın Instagram ile doğrudan bağlantılı olmasıdır. Buna rağmen gelecek güncellemeler ile bu problemin ortadan kaldırılacağı düşünülmektedir.

Threads vs. Twitter

Threads ve Twitter’ın birbirine benzeyen ve birbirinden ayrışan birçok yönü var. Birbirine benzeyen yönleri arasında benzer bir kullanıma sahip olması yer alır. Her iki platformda da fikirlerin özgür bir şekilde aktarılması sağlanır. Kendi metninizi oluşturup yayınlama, metin zinciri oluşturma ya da diğer sohbet ve tartışmalara katılma gibi birçok imkân her iki platformda da bulunur. Benzer şekilde yorum, beğeni ve yeniden paylaşım gibi etkileşim vermek de mümkündür. Aynı zamanda her iki platform da metin, fotoğraf ve link paylaşımı izni verir. Bu açılardan Threads tanıdık bir platform olsa da Twitter’dan ayrılan yönleri ile de dikkat çeker. Var olan bu farklar Instagram Threads’i daha da cazip kılan detayları ortaya çıkarır.

Instagram Threads: Nam-I Diğer Twitter Killer App

Threads Twitter
Instagram ile bağlantılı olduğu için bağımsız bir platform değildir. Bağımsız bir platformdur.
Metinler için 500 karakter sınırlaması var. Metinler için 280 karakter sınırlaması var.
En fazla 5 dakika uzunluğunda video eklenebilir. En fazla 2 dakika 20 saniye uzunluğunda video eklenmesine izin verir.
Hesabı silmek mümkün değildir. Hesabı silmek ya da dondurmak mümkündür.
Hashtag kullanımı yoktur. Hashtag kullanımı vardır.
Kullanıcılara doğrudan bir gönderi gönderilemez ve sohbet başlatılamaz. Direkt Mesaj aracılığı ile kullanıcılara gönderi iletilebilir ve sohbet başlatılabilir.
Nelerin trend olduğu görüntülenmez. Twitter Trends sayesinde hem ülke hem de dünya genelinde hangi konuların en çok konuşulduğu görülebilir.
Arama butonu sadece kullanıcıları aramak için kullanılır. Sadece kullanıcılar değil, tweetler ve trendler de aratılabilir.

 

Threads Twitter’ı Ortadan Kaldırabilir Mi?

Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra ortaya çıkan birtakım problemler Twitter kullanıcıları için can sıkıcı görünebilir. Twitter benzeri yeni uygulamalar gündemde olsa da özellikle de büyük hesaplar için sıfırdan kitle oluşturmak ve aynı dinamiği yeni bir platformda da yakalamak zor olabilir. Instagram’daki takipçi kitlesini doğrudan Threads hesabına aktarma imkânı sunan Threads, bu açıdan Twitter’a büyük bir rakip olarak ortaya çıkar. Şu anda halen gelişme aşamasında olsa da yapılacak birkaç güncelleme, iyileştirilen gizlilik politikaları ve günden güne artan kullanıcı sayısı ile Twitter’ın yerini alması mümkündür.

Twitter’da yer alan Tweet görüntüleme sınırı ve uygulamanın amacından sapmasına sebep olan güncellemeler devam ederse kullanıcıların çoğu kitlelerini ve Twitter’da kullandıkları sesi Threads’e kaydıracaktır. Bu durumda Threads’in Twitter’ı ortadan kaldırması söz konusu olacaktır.

Selen Çetin

Selen Çetin, 2022 yılından bu yana SEO Uzmanı olarak çalışmaktadır. Google Ads, Semrush ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content