Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce Gülce Genç tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazıda, instagram hedef kitle çalışması nasıl yapılır ve doğru hedef kitle nereden bulunur, bundan bahsedeceğiz. Doğru hedef kitlelere ulaşarak, instagram hesabınızı hızlıca büyütebilirsiniz. Bu çalışma için yapılması gereken bazı ipuçlarını sizin için derledik. Daha fazlasına ulaşmak ve sayfanızın içeriğini geniş kitlelere yaymak için, profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Alıcı Personanızla Başlayın

Bu alanda iş yapacaksanız, instagram hedef kitle çalışmasını doğru bir şekilde kurgulamanız gerekmektedir. Bu noktada markanızla alakalı potansiyel kullanıcıları tanımanız çok önemli. Potansiyel alıcınız kimlerden oluşuyor? Tam olarak ne istiyor? Siz markanızla bunu sağlayabiliyor musunuz gibi sorular sorarak alıcı personanızı daha iyi anlayabilirsiniz. Eğer bu adımları atlarsanız, alakasız kitlelerle zaman ve para kaybedebilirsiniz. Ayrıca Analytics kanallarından da analiz ederek detaylı bilgilere ulaşmanız mümkün. Doğru alıcıyı hedeflediğiniz takdirde, daha sağlam adımlar atmış olursunuz. Yani işin özü size şunu söyleyebiliriz alıcı personanızı doğru belirleyin, ilgi alanınızın dışında olabilecek kitlelerle zaman ve para kaybetmeyin.

Halihazırda Varolan Instagram Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Instagram’da çok kişiye ulaşmak için var olan hedef kitlenizden yola çıkabilirsiniz. Eğer markanız eskiyse, var olan ziyaretçilerinizi doğru analiz edip onların ortak özelliklerini bulmaya çalışın. Bu işlemi Instagram’ın “ istatistikler” kısmında bulunan “ hedef kitle” kategorisinden yapabilirsiniz. Buradan, takipçilerinizin yaşını, cinsiyetini ve konumlarını öğrenmek mümkün. Elde edeceğiniz bilgilerle de yeni takipçilerin peşine düşebilirsiniz. Bu şekilde başarılı bir instagram hedef kitle bulma çalışması yapmış olursunuz. Öte yandan ziyaretçilerinizin ne aradığını anlamaya çalışın. Benzer hedef kitlenin takip ettiği diğer sayfalara bakarak, kitlenizin ne istediğini anlayabilirsiniz.

Halihazırda Varolan Instagram Hedef Kitlenizi Analiz Edin

Halihazırda varolan instagram hedef kitlenizi analiz edin

Takipçilerinizi Stalklayın

Yukarıda da belirttiğim gibi, instagram müşteri bulma işlemi, onları anlamaktan geçiyor. Takipçilerinizi anlamanın en doğal yolu onları stalklamak yani profillerini incelemektir. Her takipçinizin potansiyel başka kullanıcılarla bağı olabilir. Bu nedenle onların takip ettiği kullanıcıları incelemenizde fayda var. Öte yandan, takipçilerinizin beğendiği ve paylaştığı gönderileri de dikkate alın. Canlı paylaşımlar yapıyorlarsa, onlara yönelik kendi sayfanızda ufak dokunuşlar veya paylaşımlar yapabilirsiniz. Yani takipçiniz, hareketli görsellerden hoşlanıyorsa, sayfanızda bu tarz paylaşımlar yaparak onların beğenisini kazanabilirsiniz. Böylece instagram’da çok kişiye ulaşmak daha kolay olacaktır.

Takipçilerinize Sorular Yöneltin

Instagram hedef kitleniz ile iletişim halinde olmanız sizin için faydalı olacaktır. Takipçilerinizle diyalog içerisinde kalmak ve onlardan almış olduğunuz geri dönüşler sizi geliştirir ve büyümenize yardımcı olur. Instagram story kısmından veya postlarınızın altında soracağınız sorularla, takipçilerinizin fikrini almaya çalışın. Bu işlemi yapmak sizi acemi göstermez, aksine, daha samimi ve gelişmeye açık bir sayfa olmanıza yardımcı olur.

Instagram Anketlerinden Faydalanın

Story paylaşımları Instagram’da çok kişiye ulaşmak için bir aracı olabilir. Ancak story’de açacağınız anketler size daha net yollar sunabilir. Bu anketlerde soracağınız sorularla, takipçilerinizin fikrini alabilirsiniz. Bu hem onlar için hem de sizin için iyi bir adım olur. Takipçileriniz bu anketlerle kendilerini size daha yakın hissederler. Ayrıca, fikirlerini paylaşabilecekleri için sizi samimi bulurlar. Bu anketlerle sayfanızın kalitesini veya gelişmesi gereken kısımları analiz edebilirsiniz.

İlgi Çeken İçerik Konseptlerinizi Artırın

Instagram hedef kitle çalışması yaparken var olan içeriğinizden yola çıkabilirsiniz. Şimdiye dek paylaştığınız postların “ istatistikler” kısmına bakarak ne kadar etkileşim sağladığını görebilirsiniz. Sayfanızda en çok etkileşim alan postun üzerinden yola çıkarak, aynı tarzda içerikler paylaşmaya çalışabilirsiniz. Bu çalışma, sayfanızın değerini yükseltebilir ve böylece instagram müşteri bulma işlemi hızlanabilir.

İlgi Çeken İçerik Konseptlerinizi Artırın

İlgi çeken i̇çerik konseptlerinizi artırın

Doğru Zamanda İçeriklerinizi Yayına Alın

Instagram’da çok kişiye ulaşmak için doğru zamanda, doğru postlar atmalısınız. Her ülkenin, Instagram’da yoğun olduğu belirli zaman dilimleri vardır. Siz de kendi hedef kitlenizin en aktif olduğu saate göre içerik paylaşmalısınız. Böylece, paylaşacağınız içerikler daha verimli dönüşümler elde eder. Bunun için, “ istatistikler” kısmından “ hedef kitle” bölümündeki saat dilimlerine bakabilirsiniz. Orada bulunan en yoğun saatleri işaretleyip, o zaman dilimlerine göre paylaşımlar yapabilirsiniz.

Rakiplerinizi İyi Analiz Edin

Rakiplerinizi iyi anlamak, Instagram müşteri bulma açısından işinizi kolaylaştırır. Rakip sayfaların neler paylaştığını ve takipçilerin kimlerden oluştuğunu analiz edin. Her rakibiniz, potansiyel takipçinize sahip olabilir. Öte yandan, onların kullandığı anahtar kelimeleri, içerik paylaşma saatlerini ve tarzlarını anlamaya çalışın. Bu şekilde onları iyi anlayın ve adımlarını dikkatlice izleyin. Bu bilgilerden yola çıkarak Instagram’da çok kişiye ulaşmak sizin için daha kolay olacaktır.

İlgili Konuşmaları Anlamak için Sosyal Dinleme Yapın

Instagram hedef kitle bulma işlemini hızlandırmak için takipçilerinizi dinleyin. Bunun için çeşitli uygulamalar mevcut. Hedef kitlenizi dinleyerek ne istediklerini anlayabilirsiniz. Nelere ilgi duyduklarını, hangi mecralarda daha çok bulunmak istedikleri gibi soruların cevaplarını toplayabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında, sayfanızın içeriğini geliştirebilir ve daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

Konum Etiketlemeden Faydalanın

Konum etiketleme, Instagram’da çok kişiye ulaşmak için sağlam bir basamak olabilir. Postunuza yapacağınız konum etiketleri, sizin daha geniş alanlarda görünmenizi sağlar. Böylece daha fazla kullanıcı tarafından görünürsünüz ve kitleniz artar. İçeriğinizi olabildiğince geniş alanlara yaymak sizin için çok faydalı olacaktır. 

Doğru Influencer’lar ile İşbirliği Yapın

Influencer’lar, instagram hedef kitlenize ulaşma konusunda son derece önemli bir rol oynar. Günümüzde Influencer’lar, instagram kullanıcılarının en çok ilgilendiği kişilerdir diyebiliriz. Onların paylaştığı ürünler veya sayfalar, çok çabuk ilgi toplar. Sahip oldukları takipçiler, influencer’ların fikirlerine önem verdiğinden, paylaşımlarını dikkate alırlar. Onlarla işbirliği yapabilmek, sayfanız için oldukça başarılı bir adım olacaktır. Influencer’ları bulabilmeniz için popüler olan hashtag’lere veya sayfalara bakabilirsiniz. 

Instagram sayfanızı nasıl daha geniş kitlelere ulaştırabileceğinizi artık biliyorsunuz. Yukarıda verdiğimiz adımları takip ederek, sayfanızın kitlesini alakalı olacak şekilde büyütebilirsiniz. Daha hızlı ve başarılı sonuçlar elde etmek için mutlaka bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content