Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazıda, 2023 yılında Instagram içerik fikirleri nasıl olmalı ve nelerdir, bunlara değineceğiz. Birbirinden farklı bu fikirlerle sayfanızı hızla geliştirebilirsiniz. Ayrıca Instagram sayfanızdaki başarıyı arttırmak için de mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmak ya da Sosyal medya alanında da uzman bir ekibi olan Dijital Pazarlama Ajansı desteği almanızı öneririz.

Instagram içerik fikirleri

Sınırsız sayıda Instagram içerik fikirleri yaratabilirsiniz. Bunun için saatlerce oturup ilham bulmak için çalışmanıza gerek yok. Instagram, sizin için yüzlerce örnek barındırır. Benzer sayfalardan kendinize dersler çıkartabilirsiniz. Ayrıca, trendleri takip ederek en iyisi olmayı başarabilirsiniz. Dediğim gibi, seçenekler sınırsız. Tek yapmanız gereken şey, takipçilerinizin dikkatini çekecek o ilginç içeriği oluşturmak. Kaliteli bir içeriği sıfırdan da yaratabilirsiniz. Böylece kendi seçeneklerinizi oluşturmuş olursunuz. Hedeflerinizde daima, takipçilerinizin beğenisini ön planda tutun. İçeriğinizi kimler için oluşturduğunuzu analiz edin ve kitlenize en doğru şekilde uyacak içeriği bulun. Ayrıca, yeni şeyler denemekten kesinlikle korkmayın. Sürekli aynı içerikleri paylaşmak , takipçilerinizi sıkabilir. Bu sebeple daima yeniliğin peşinden koşun ve doğru zamanda bunları takipçilerinize sunun. Şimdi dilerseniz, sizin için seçtiğimiz içerik fikirlerinizi inceleyelim.

Markalar İçin Instagram İçerik Fikirleri - 2023

Takipçilerinize ürünlerinizi nasıl kullanabileceklerini gösterin

İçerik fikirleri oluştururken birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Özellikle bir ürün veya hizmet satıyorsanız, bunlardan güzel bir içerik yaratabilirsiniz. İnsanlar daima alacakları ürünü canlı görmek isterler. Bu isteklerini fiziksel olarak karşılayamasanız da, içeriklerinizle yapabilirsiniz. Ürün veya hizmetinizin nasıl kullanıldığını gösteren ve tanıtan içerikler üretin. Böylece kullanıcıların hem dikkatini hem de güvenini kazanmış olursunuz. Canlı bir şekilde kullandığınız ürünün detaylarını gösterebilirsiniz. Ayrıca, tanıttığınız şeyin hakkında uzunca bahsedebilir ve inceliklerine değinebilirsiniz. Böylece satış gücünde artış olabilir. Sonuç olarak hem başarılı bir içerik hem de satış elde etmiş olursunuz.

Soru sorun veya anketler yapın

Takipçilerinizle iletişime geçerek Instagram sayfa fikirleri oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Post açıklamalarında veya hikayelerinizde, takipçilerinizle sohbet etmeyi deneyin. Onlara sorular sorun veya anketler düzenleyin. Böylece hem interaktif, hem de günü kurtaracak bir içerik oluşturmuş olursunuz. Ayrıca bu yöntem sayesinde, takipçilerinizle daha yakın bir iletişim sağlarsınız. Bu da sayfanızın samimiyetini arttırır. Her açıdan faydalı olan bu yöntemi sayfanızda düzenli olarak kullanmanızda fayda var. Ayrıca soru sorup anket yaparak, sayfanızı geliştirebilirsiniz. Takipçilerinizin fikirlerini toplayın ve onları memnun edecek yenilikler ekleyin. Sonuç olarak bu şekilde bir içerik oluşturarak, hem sayfanız için, hem de takipçileriniz için verimli bir yol izleyebilirsiniz.

Size soru sormalarını isteyin

Instagram içerik fikirleri sürekli sizden gelecek diye bir kural yok. Bu konuda takipçilerinizden yararlanabilirsiniz. Paylaşacağınız hikayelerde, soru kutucuğu koymayı deneyin. Buradan sizlere sorular sormalarını veya spesifik bir konuda fikirlerini sunmalarını isteyin. Size soracakları sorularda daima dürüst ve samimi olun. İnsanlar ulaşabilecekleri kişilerle bağlantı kurmayı seçerler. Bu nedenle ulaşılmaz olmayı tercih etmeyin. Bu şekilde diyalog oluşur ve içerik, kendi kendini üretmeye başlar. Öte yandan, yukarıda da belirttiğim gibi, sayfanızda güven oluşturur. Yani her açıdan sayfanızın gelişimi için faydalıdır.

Markalar İçin Instagram İçerik Fikirleri - 2023

Müşteri yorumlarını paylaşın

İçerik fikirleri içerisinden kullanabileceğiniz en pratik yöntem, kullanıcı yorumlarıdır. Sizinle iş yapmış veya alışverişini tamamlamış kullanıcıların yorumları daima önemlidir. Bu, hep diğer potansiyel müşterileriniz için, hem de markanızın kalitesi için oldukça değerlidir. Böylece, aldığınız yorumları insanlarla paylaşarak verimi arttırabilirsiniz. Paylaşacağınız yorumlar sayesinde yeni içerik çeşitleri üretebilirsiniz. Ayrıca, sayfanızın ne kadar dürüst ve samimi olduğunu gösteren bir adım daha atmış olursunuz.

Yeni ürünlerle ilgili merak uyandıran içerikler paylaşın

Takipçilerinizin merakını arttıracak, Instagram sayfa fikirleri oluşturabilirsiniz. Örneğin bunun için, yeni gelen ürünleriniz hakkında merak uyandıran içerikler paylaşabilirsiniz. Ürüne karşı ilgiyi bu şekilde arttırarak daha yoğun bir taleple karşılaşabilirsiniz. Ayrıca, takipçilerin merakını kazanarak, onları bir bekleyiş içerisine sokmuş olursunuz. Sonuç olarak sayfanızla daha yakından ilgilenmeye başlarlar. Bunun için ürününüzün tem halini paylaşmayın. Merak uyandıracak bir görsel ile, ürününüzün yarısını veya bir parçasını gösterin. Altına yazacağınız açıklamada kısmına, lansman tarihini ve ürün ile ilgili diğer detayları da ekleyebilirsiniz. Böylece merakı uyandıracak bir içerik üretmiş olursunuz. Ancak üreteceğiniz içeriklerde markanızın ses tonunu da değerlendirmeye almayı unutmayın. Bu konuda ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz Marka Danışmanlığı almanızda fayda olabilir. 

Markalar İçin Instagram İçerik Fikirleri - 2023

Canlı yayınlar yapın

Instagram içerik fikirleri içerisinden canlı yayın yapmak, doğru bir adım olabilir. Bu yolla takipçilerinizle birebir bir diyalog halinde olabilirsiniz. Ayrıca, bu içerik sayesinde daha samimi bir sayfa yapısı oluşturmuş olursunuz. Canlı yayın yaparken tek başınıza olabilirsiniz. Ancak bir başkasını yayınınıza konuk alarak, farklı bir içerik yaratabilirsiniz. Genelde iki kişinin karşılıklı yaptığı canlı yayınların izlenmesi daha fazla oluyor. Bunun sebebi, iki kişinin de kitlesi bir araya geliyor olmasıdır. Böylece, daha büyük bir kitleye ulaşırsınız. Bu yöntemle hem sayfanızın tanıtımını yaparsınız, hem de kalite bir içerik üretirsiniz.

İpuçları ve how to konseptli paylaşımlar gerçekleştirin

Nasıl yapılır tarzı içerik fikirleri çok ilgi görüyor. Bunun sebebi, kullanıcıların yeni ve pratik şeyler görmekten hoşlanıyor olmasıdır. Takipçilerinize hem yeni hem de ipuçlarıyla dolu bir içerik sunmayı deneyin. Özellikle “nasıl yapılır” temalı bir video veya görsel ile dikkatleri sayfanıza çekebilirsiniz. Bu tarz içerikler çok fazla beğeni aldığı gibi, çok da paylaşılıyor. Çünkü insanlar beğendikleri bir şeyi paylaşmayı severler. Böylece bu tür bir içerik fikri sayfanızı kolayca yükseltebilir ve daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayabilir.

Sahne arkası paylaşımları yapın

Siz, takipçileriniz için Instagram sayfa fikirleri ararken, onlar, kamera arkasını merak ederler. Bu nedenle, kullanıcılara biraz daha arka planı göstermeyi deneyin. Böylece samimiyetinizi de arttırmış olursunuz. Kamera arkasında neler oluyor ve işler nasıl ilerliyor gibi bilgiler verebilirsiniz. Bu hem meraklarını giderecek, hem de sizinle aynı işi yapmak isteyenlere yol gösterecektir. Kısaca kamera arkası sandığınızdan daha paylaşmaya değer olabilir. Elbette ki bu noktada dürüst ve samimi olmanız önemli. İnsanlara aslında olmayan bir görüntü sunmaktan kaçının. Onun yerine daha samimi ve doğal bir ortam gösterebilirsiniz.

Çekilişler düzenleyin

Instagram içerik fikirleri deyince akıllara ilk gelen şey çekiliş yapmak olabilir. Artık çok sık karşılaştığımız Instagram çekilişleri, sayfanızı bir anda yükseltebilir. ancak çekiliş düzenlemenin de belirli yöntemleri var. Öncelikle vereceğiniz ödülün, güzel ve herkesin isteyebileceği bir şey olmalı. Ayrıca sayfanızla da alakalı bir hediye olmalı. Öte yandan, çekiliş için oluşturacağınız koşullar da önemli. Takip etmek, beğenmek ve yorum yapmak gibi koşullar ekleyebilirsiniz. Son olarak, çekiliş sonucunu adil bir şekilde tamamlayın ve takipçilerinizle paylaşın. Çekiliş düzenlemek, keyifli bir süreç olabilir. Çünkü sayfanıza etkileşim sağlar ve takipçileriniz artar. Ancak bunu, sürekli hale getirmemelisiniz. Aksi takdirde, takipçileriniz, sizi yalnızca yapacağınız çekilişler için takip etmeye başlar. Bütün bu faktörlere dikkat ederseniz, çekilişlerle, sayfanızda güzel bir içerik yaratabilirsiniz.

Artık yukarıdaki birçok Instagram sayfa fikirleri ile kendinizi öne çıkartabilirsiniz. Daha hızlı ve verimli çalışmalar için mutlaka alanında başarılı bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmaya başlayın.

2023’de Instagram’da En İyi Hangi İçerik İşe Yarar?

Etkileyici ve ilginç instagram içerik fikirleri, profil sayfanıza daha fazla trafik çekmenizi ve daha fazla etkileşim kazanmanızı sağlayabilir. Sosyal medya platformları her ölçekten ve her sektörden işletmeler için yeni kitlelere açılma ve katılım ile dönüşüm oranlarını artırabilme adına itici bir güç sağlamaktadır. Bu muhteşem itici gücün en etkili silahı ise videolardır. Videolar, neredeyse her pazarlamacı için sektörün olmazsa olmaz bir pazarlama aracı haline geldi. Bu sebeple video pazarlaması ile sosyal medya pazarlamasını birlikte kullanmak, işletmeniz için büyük ölçüde fayda sağlayabilir. Ancak birçok marka bunu başarabilmekten oldukça uzaktır. Fakat endişelenmeyin, size bu konuda yardımcı olabilecek bir rehber hazırladık bile. Rehberimizde, 2023 senesinde hangi içerik türlerinin Instagram’da en fazla ilgiyi gördüğünü açıklayacağız. İyi okumalar.

En İyi Instagram İçerik Fikirleri

Hedef kitlenizin ilgisini çekmeyen içerikleri üretmek için çok değerli zamanınızı, paranızı ve diğer birçok kaynaklarınızı harcadığınızı hayal edin. Bu, ne kadar da büyük bir israf olurdu değil mi? Böylesine bir harekete yatırım demek gerçekten imkansız. Peki, bu sorunu nasıl tamamen önleyebilirsiniz? Bunun için her şeyden önce hedef kitlenizin en fazla ilgi gösterdiği içerik türlerinin neler olduklarını keşfetmelisiniz. Ardından, sosyal medya içerik takviminizi buna göre oluşturmalısınız. Instagram platformunun bu konuda sunmuş olduğu çeşitlilik ve seçenekler harika olsa da bu durum aynı zamanda çözülmesi gereken yeni sorunları da ortaya çıkarmaktadır. Peki, bu seçim paradoksu ile nasıl mücadele edebilirsiniz? Yazımızın bu kısmında, sizlerle, içerik oluşturma sürecinizi basitleştirmenize yardımcı olacak Instagram içerik fikirlerini paylaşıyor olacağız.

  • Feed Türü Video Gönderileri

Bu tür video gönderileri, Instagram’ın kullanıcılarına sunmuş olduğu temel içerik biçimlerinden birisidir. Platform üzerinde daha fazla etkileşim oluşturmanın harika bir yoludur. Video, paylaşılabilirlik söz konusu olduğunda bağlantı ve metin tipi gönderilerden tam 12 kat daha iyi performans göstermektedir. Bu sebeple düzenli video gönderileri yapmak etkileşiminizi kesinlikle artıracaktır. Bu durum da algoritma aracılığıyla daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

  • Instagram Stories

Instagram içerik fikirleri konulu bu makalemizde bir diğer ilgi çeken içerik türü ise Instagram Hikayeleri. Bu özellik neden mi bu kadar ilgi görüyor? Stories, her gün 500 milyondan daha fazla kullanıcı tarafından kullanılmakta. Üstelik, programcılar, zaman içerisinde bu özelliği kullanıcıların takipçileriyle etkileşime geçebilecekleri şekilde geliştirdiler. Yani, bir Hikayeler video gönderisi aracılığıyla takipçilerinizi, içeriğinizle etkileşime geçmeye teşvik edebilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok Hikayeler formatı da bulunuyor.

  • Reels videoları

Bu özellik, Instagram müzik kitaplığından şarkılar, AR efektleri, bir geri sayım sayacı ve daha fazlasını ekleyerek özelleştirebileceğiniz 15 saniyelik çok klipli video gönderileri oluşturmanıza yardımcı olur. Bu videolar yalnızca takipçileriniz için ilgi çekici olmakla kalmaz. Aynı zamanda keşfet sayfasında da paylaşılmak üzere tasarlanmışlardır. Bu da erişiminizi yeni kitlelere genişletmenizi kolaylaştıracaktır.

  • IGTV

Bu özelliğin en önemli avantajlarından birisi, kullanıcıların, bir Instagram Live hesabına sahip olmadan uzun biçimli içerik paylaşabilmesine ve kaydedebilmesine olanak sağlamasıdır. Diğer video özellikleri gibi, IGTV içeriği de tamamen özelleştirilebilir. Peki, bu özelliği, işletmeniz açısından nasıl kullanabilirsiniz? Örnek vermek gerekirse nasıl yapılır videoları, eğitimler, ürün tanıtımları, haber bültenleri ve çok daha fazlasını yayınlamak için IGTV özelliğini kullanabilirsiniz. Instagram, ayrıca bu videolardaki analizleri izlemeyi de son derece kolaylaştırmakta. IGTV iç görülerine giderek, görüntülemeler, beğeniler ve yorumlar gibi etkileşim istatistiklerini takip edebilirsiniz.

  • Instagram Live

Instagram Live, kullanıcılara içerik yayınlama ve takipçileriyle gerçek zamanlı olarak etkileşim kurma olanağı sağlamaktadır. İşletmeler ve etkileyiciler için bir Instagram Live videosu oluşturmak, takipçilerle daha kişisel ve anlamlı bir şekilde bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Bu video özelliği, soru-cevap, bağış kampanyaları, paneller ve daha fazlası için de kullanabilirsiniz. Ayrıca, Instagram Live tamamlandığında, kaydedilen videoyu indirip profilinize kaydetme seçeneğiniz de bulunmaktadır.

2023’de Kesinlikle Kullanmanız Gereken 3 İçerik Türü

Instagram sayfa fikirleri konusunda sizlere ilham vermesini amaçladığımız bu yazımızda, çeşitli Instagram içerik türlerini açıklamaya devam ediyoruz. Bu içerik türleri arasından, kendi Instagram profil sayfanızın hedeflerine uygun olanlarını kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede daha etkileyici instagram içerik fikirleri üretebileceksiniz. Hatta, olaya diğer bir açıdan bakarsak, hedef kitlenize uygun içerik türlerini belirleyerek, instagram içerik fikirlerinizi çok daha geniş kitlelere de eriştirebilirsiniz. Haydi öyleyse instagram içerik fikirleri konusunda sizlere ilham verecek o içerik türlerini açıklamaya başlayalım.

  • Karışık Medya Videoları

Bu format yaygın olarak başarılı sonuçlar vermesine karşın işletmeler tarafından yeterince kullanılmayan bir gönderi türüdür. O kadar başarılıdır ki, platform üzerinde etkileşim oranı olarak en iyi sonuçları sağlayan video gönderi türüdür denilebilir. Bu formatta döngüleri tamamen özelleştirilebilirsiniz. Yani farklı türde organik ve ücretli içerik oluşturmak ve paylaşmak için formatı uyarlama konusunda sınırsız seçeneğe sahipsiniz.

  • Kısa Form Videolar

Kısa biçimli videoların, özellikle Reels ve Stories gönderilerinin, 2023 senesinde de trend olmaya devam etmesi bekleniyor. Kısa biçimli içerik, kolayca sindirilebilir, görsel olarak ilgi çekici ve izleyiciler için oldukça eğlencelidir. Kullanıcıların istedikleri zaman vazgeçebilecekleri rahat ve kullanışlı bir görüntüleme deneyimi sağlar. İçerik oluşturucuları açısından bakıldığında ise bu tür içerikleri üretmek, uzun biçimli içeriklere kıyasla çok daha az zaman, planlama ve kaynak gerektirir. Yani, işletmenizin içeriğini hızlı bir şekilde oluşturmak ve pazarlamak için ihtiyacınız olan tek şey bir akıllı telefon ve bir düzenleme uygulamasıdır. Daha profesyonel video içerikler üretmek istiyor ve hedeflerinizi daha büyük tutuyorsanız o halde bir video ajansı ile çalışmanın tam sırası olabilir!

  • Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Videolar

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler kampanyalarınız esnasında potansiyel müşterileri dönüştürmede son derecede etkilidir. Ancak, bu içerikler sadece daha etkili olmakla kalmaz. Aynı zamanda pazarlama ekibiniz bu tür içerikleri Instagram’da yeniden paylaşarak zamandan ve kaynaklardan da tasarruf edebilir. Bu tür gönderiler için ihtiyacınız olan tek şey, mevcut müşterilerinizi işletmeniz ve ürünlerinizle ilgili deneyimleri hakkında videolar oluşturmaya teşvik etmektir. Bu sayede uzun vadede, istediğiniz zaman paylaşabileceğiniz, kullanıcılar tarafından oluşturulmuş videolardan müteşekkil bir içerik kitaplığı bile oluşturabilirsiniz.

İçerik Oluşturun, Sonuçları İzleyin ve İçerik Stratejinizi Uyarlayın

Instagram sayfa fikirleri konusunda ilham verecek önemli bilgilere yer verdiğimiz bu yazımızın son bölümünde, Instagram içerik fikirlerinizin etkili olup olmadığını izleyebilmeniz adına birkaç tavsiye paylaşacağız. Bu sayede, geliştirmiş olduğunuz instagram sayfa fikirlerinin veya uygulamak istediğiniz Instagram içerik fikirlerinin ne kadar etkili olduklarını çok daha verimli bir şekilde ölçebileceksiniz. En iyi performansı gösterebilecek instagram sayfa fikirleri geliştirebilmek için kesin sonuçlar sağlayabilecek bir bilim dalı maalesef henüz yok. Fakat belirli video türlerinin neden diğerlerinden daha iyi performans gösterdiğini destekleyen veriler elbette bulunmakta. Bu verileri, daha etkili Instagram sayfa fikirleri geliştirebilmek adına eyleme dönüştürülebilir bir hale getirmelisiniz. Bu sayede hangi tür içeriğin diğer işletmeler için en iyi performansı gösterdiğini de anlayabileceksiniz. Bu, işletmeniz için daha etkili instagram sayfa fikirleri geliştirme konusunda büyük ölçüde fayda sağlayabilecek içerik stratejileri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İstediğiniz sonuçları elde etmek için bu farklı içerik biçimlerinden faydalanmalısınız. Ayrıca, videolarınızı bağlantı kurmaya çalıştığınız kitlelere göre özelleştirmeniz de gerekecektir. Bu konuda bazı proaktif pazar araştırmaları da yapabilirsiniz. Bunun dışında gerçekten yapabileceğiniz tek faydalı şey içeriğinizin performansını izlemek ve gerektiğinde içerik stratejinizde ayarlamalar yapmaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content