Skip to main content

Son güncelleme 2 yıl önce tarafından gerçekleştirildi.

Instagram hikaye kullanımı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz. Profesyonel şekilde instagramda hikaye nasıl paylaşılır? Ne kadar süre aktif kalır? Markaya özel hikaye tasarımları nasıl yapılır? Sorularının cevapları ve çok daha fazlası için yazımızı okumaya devam edin. Sosyal medya hesaplarınızı profesyonel olarak yönetmek ve markanıza uygun yaratıcı hikaye içerikleri oluşturabilmek için Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri Nedir?

İlk olarak instagram hikaye özelliği nedir ve nasıl çalışır? Sorusuna cevap verelim. Instagram da hikaye kullanımı, gönderilerden farklı olarak dikey formatta ve sadece 15 saniye yayımlardır. Bir gönderi paylaştığınız zaman profilinizde sabit kalır ve takipçileriniz istediği zaman görebilir. Hikayeler ise sadece 24 saat yayımda kalır daha sonra profilinizden silinir. Daha çok anlık paylaşımlar, duyurular ve URL yönlendirmeleri için tercih edilir. Gönderilerinize ekleyebileceğiniz tek instagram özelliği fotoğraf filtreleri iken hikaye paylaşımlarınıza 10’dan fazla özellik ekleyebilirsiniz. Yukarı kaydır içerikleri, yeni gönderi duyuruları ve eğlenceli video paylaşımları için oldukça fazla özelliğe sahip.

Instagram Hikayeleri Nasıl Çalışır?

Instagram hikaye kullanımı oldukça basittir. Profilinize girdikten sonra sol üst köşede “Hikayen” bölümünü görebilirsiniz. Profil fotoğrafınızın üzerine tıkladıktan sonra instagram hesabınıza hikaye paylaşımı yapabileceğiniz ekran açılır. Bu ekran üzerinden birçok farklı içerik üretebilirsiniz. Ancak paylaştığınız hikayelerin sadece 15 saniye olabileceğini ve 24 saat görüntülenebileceğini unutmamalısınız. 24 saatlik süresi dolan tüm hikayeler arşivlenerek yayımdan kalkacaktır. Uzun süre geçerliliği olacak bir hikaye paylaştıysanız mutlaka “Gönderiyi Öne Çıkar” özelliğine basarak profilinize sabitlemelisiniz. Profilinize sabitlenen hikayeler, bio kısmının hemen altında sıralanır.

İstediğiniz kadar gönderiyi öne çıkarma yapabilir ve kalıcı olarak profilinize sabitleyebilirsiniz. Ancak bunu belirli kategorilere ayırarak yapmak gerekiyor. Bir markanın hikayelerini öne çıkarmak için pazarlama stratejileri ile uygun adımlar atmakta fayda var. Mesela yeni sezon ürünler üzerinde aktif reklamlarınız dönüyorsa, hikayelerinizde yeni sezon ürünleri paylaştıktan sonra öne çıkarma kategorisini “Yeni Sezon” başlığı altında yapmalısınız. Sabitlemek ve düzenli olarak paylaşılan tüm sezon ürünlerini o kategoriye toplamak, sayfanıza  gelen kullanıcılar için hızlıca bilgi alabilecekleri ve gezebilecekleri bir alan yaratır.

Birçok özelliği olduğu için hem markalar hem de kullanıcılar sık sık instagram da hikaye kullanımı gerçekleştiriyor. Hikayelerinize konum, etiket, anket, soru, kişi, saat hatta etiket ve gif gibi birden fazla eğlenceli özellik ekleyebiliyorsunuz. Önemli olan bu eğlenceli mecrayı satışa dönüştürecek güçte kullanmak. Etkili bir sosyal medya yönetimi için hikayeler oldukça önemli. Hem takipçilere çok daha hızlı ulaşıyor hem de gösterim sayısı genellikle postlardan daha çok oluyor. Bu sebeple paylaştığınız postları hikayelerinizden duyurarak etkileşim yaratabilirsiniz. Öne çıkarmalarınızı mevcut reklam stratejilerinize uyun planlamalı ve hikayeler üzerinden takipçilerinizle sık sık etkileşim oluşturmalısınız. Hikayelerinizin izlenme sürelerini artırmak için keyifli içerikler yaratmaya çalışın. Hikayeleri izlemek istemeyen takipçi sayınızı, paylaştığınız hikayenin “daha fazla” seçeninden görebilirsiniz. Bu istatistikleri inceleyerek paylaşımlarınızı güçlendirin. Tıpkı gönderi reklamları gibi hikayeler için de reklam oluşturmak mümkün. Hem gönderilerinizi hem de hikayelerinizi doğru bütçelerle daha çok kullanıcıya ulaştırabilirsiniz. Ancak reklam ve içerik düzenlemeleri için mutlaka profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Instagram Hikayeleri Ne Kadar Süre Aktif Kalır?

Öncelikle instagram hikaye özelliğinin sadece kısıtlı bir süre yayım yaptığını unutmayın. Paylaşımlarınız sadece 24 saat yayımda kalacak ve ardından arşivlenecektir. 24 saat sonra arşivlenen gönderileri tekrar paylaşarak hikayenizi uzun süre yayımda tutabilirsiniz. Ancak bu sürenin kısa olmasının da bir sebebi var. Takipçilerinize sürekli yeni içerik üretmek zorundasınız, hikaye özelliği bunu vurgulamak için sınırlı yayım yapmaktadır. Daha çok içerik ve daha eğlenceli özellikler kullanmalısınız. 24 saatten fazla yayımlanmasını istediğiniz hikayeleri kategorilere ayırarak öne çıkarın ve düzenli olarak öne çıkardığınız içeriklerinizi de güncelleyin.

Instagram Hikaye Seçenekleri

Instagram hikaye seçenekleri

Instagram Hikaye Kamera Seçenekleri

Instagram da hikaye özelliğini gönderilerinizi anlık çekerek de kullanabilirsiniz. Birbirinden eğlenceli kamera özellikleri var. Canlı yayın başlatabilir, 15 saniyelik normal mod videoları çekebilir ve kamera filtrelerini kullanabilirsiniz. Bu filtreler markanızla ilgili bazı çalışmalara harika uyumlar sağlayabilir.

Boomerang:

Boomerang bir nevi geri sarma özelliğidir. Yaklaşık 4 saniyelik video görüntüleri gif haline çevirir ve tekrar başlatarak 15 saniye boyunca yayımlar. İleri – geri döngüden oluşan bu filtreyi markanız için de kullanabilirsiniz. Tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Size yardımcı olmak için bir örnek anlatalım; yeni çıkan ürününüzün kutu açılışını Boomerang ile çekin. Ancak ürünü göstermeyin, sonra da takipçilerinize heyecan yaratmak için ne olduğunu sorun. Kutunun içini birkaç saat sonra göstereceğinizi söyleyip merak uyandırın.

Superzoom:

Superzoom bir zoom filtresi. İçerisinde birçok zoom çeşidi var. Basit olarak gönderilere zoom yapıyor ve müzik eşliğinde yayımlıyor. İlk örnekte Boomerang ile kutu açılışı yapmıştık, şimdi kutunun içini zoom efekti ile gösterip harika müzikleriyle dinamik bir duyuru yapabilirsiniz. Üstelik ateşli modları oldukça eğlenceli 🙂

Geri Sar Filtresi:

Güzel bir videoyu geri sar filtresi ile eğlenceli hale getirebilirsiniz. Geri sar filtresi videodaki hareketleri geriye oynatarak gösterir. Koşan bir insanın videosunu geri sar filtresi ile birleştirirseniz geriye koşuyorum gibi eğlenceli bir video oluşur. Biraz hayal gücü biraz da instagram hikaye filtreleri işte hep bu kadar.

SlowMo Filtresi:

Slow mod, sinema dilinde stop-motion olarak bilinen bir özelliğin filtreleşmiş halidir. Çektiğiniz videonun bir bölümü ağırlaştırılmış olarak verir. Oldukça eğlenceli içerikler üretebileceğiniz ve sıklıkla kullanılan bir filtredir. Mesela yeni sezon ürününüz olan bir elbiseyi modelin dönüşü sırasında slowmo yaparak çekebilirsiniz. Elbisenin harika dönüşü ve kumaşın dalgalanması profesyonel reklam çekimi gibi bir hava katacaktır. 🙂

Eller Serbest:

Eller serbest özelliği çekim yaparken kayıt tutuşan basılı tutmadan kayıt çekebilmenizi sağlar. Diğer modlarda ise 15 saniyelik kayıt tamamlanana kadar kayıt tuşuna basmanız gerekiyor.

Instagram Hikaye Seçenekleri

Instagram hikaye seçenekleri

Markan İçin Instagram Hikayelerini Nasıl Kullanmalısın?

Tahmin edebileceğiniz gibi instagram hikaye kullanımı marka ve takipçi taraflarında birbirinden oldukça farklı. Takipçiler, yani bizle hikayeleri daha kişiselleştirilmiş kullanırız. Gezi içerikleri, anı fotoğrafları, çalışma hayatından paylaşımlar gibi. Ancak markalar böyle değil. Bir marka hikaye gönderi oluştururken bile ticari kaygı güder. Aylık hedefleri vardır ve pazarlama stratejilerinin bir bölümü instagram hikayelerinden oluşur. Ticari kaygıların karşılığı olan satış ve pazarlama yöntemleri, takipçiler için eğlenceli olacak paylaşımlara dönüşmeli.

Hikaye paylaşımlarında markanızı sürekli aktif tutmalısınız. Ürün veya hizmetinizin fotoğraflarını, reklam tasarımlarını ve videolarını sık sık yayımlamalısınız. Markanızın sponsorluklarını, tanıtım içeriklerini, sektörle ilgili önemli gelişmeleri paylaşabilirsiniz. Bloglarınızı düzenli olarak hikayenizden duyurmalı ve link vererek yukarı kaydırmaya teşvik etmelisiniz. Üzerinde durduğunuz bir ürünü veya web sitenizdeki bir sayfayı linkleyerek paylaşmalı daha sonra tıklama oranlarını takip etmelisiniz. Yeni çıkan ürünler, kullanım bilgileri ve kampanyalar için hikaye özellikleri oldukça başarılı. “Hangisi” içerikleri paylaşarak mini testler yapabilirsiniz. Bunun için “anket” özelliğini kullanın.

Gelen pozitif kullanıcı yorumlarını, kullanıcı deneyimi içeren fotoğraf ve videoları paylaşın. İnsanlar tecrübeden etkilenir, satın alma kararlarında oldukça etkilidir. Daha önce sizin ürününüzü satın almış müşterilerin o ürünleri kullanırken paylaştığı içerikleri, ürününüze yaptığı yorumları mutlaka hikayelerinizde paylaşın. Öne çıkarma kategorinizi “Sizden Gelenler” olarak oluşturup, hikayelerinizi bu bölüme sabitleyebilirsiniz. Böylece 24 saat sonra silinse bile profilinize gelen yeni kullanıcı eski paylaşımlarınızı görebilir. Ürünlerinizi gösterirken sadece ürün fotoğrafı atmak yerine hikaye özelliklerini kullanmayı deneyin. İki ürünü tek gönderide atarak hangisinin daha çok sevildiğini anlamaya çalışın.

Bunun için mini test aracı “anket” özelliğini kullanabilirsiniz. Eğlenceli içerikler üretmek için “Sorular” özelliği ile takipçilerinize sorular sorun. Doğru cevabı verenlere küçük ödüller verin. 5 soruluk bir yarışma yapıp 5/5 yapanlara indirim tanımlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken pazarlama stratejilerinize göre içerik üretmek. Instagram pazarlamasında influencer çalışmaları oldukça yaygın, yaptığınız iş birlikteliklerini hikaye olarak mutlaka paylaşın. Hikayelerinizde herkesin tanıdığı ve sevdiği influencerların paylaşımlarının olması güzel bir satış taktiğidir.

Hikaye Özellikleri

Hikaye özellikleri

Instagram Hikayesi Oluştururken Kullanabileceğiniz 11 Farklı İpucu

Markanızın hikayelerini sıkıcı ve tekdüze olmaktan kurtarmalısınız. Bu hem takipçilerinizin markanıza olan bağlılığını artırır hem de yeni takipçiler kazanmanızı sağlar. İçeriklerinizi paylaşırken mutlaka kullanmanız gereken 11 farklı özelliği örneklerle anlatalım;

Eğlenceli Çıkartmalar Kullanın

Paylaştığınız fotoğraf veya videolara markanız ile uyumlu çıkartmalar ekleyin. Güzel tarafı, bu sevimli eklentileri istediğiniz ölçüde kullanabiliyorsunuz. Instagram bu eğlenceli malzemeleri her geçen gün artırıyor. Sürekli güncellenen kütüphanesi ile tekrara düşmeden keyifli içerikler oluşturmanız mümkün. Mesela bir dondurma fotoğrafınız varsa, dondurmanızın üzerine şemsiye çıkartması ekleyebilirsiniz. 🙂

Hikaye Paylaşımlarına İzin Verin

Hikayelerinizi paylaşılabilir yapmanız oldukça önemli. Takipçileriniz beğendiği hikayeleri arkadaşlarına gönderebilmeli. Eğer paylaşımlı hikaye yapmazsanız daha çok kişiye ulaşmakta zorlanırsınız. Bunun için tek yapmanız gereken hikaye ayarlarından “Paylaşıma İzin Ver” özelliğini aktif etmek.

Başka İnsanları Etiketleyin

Bir kişiden bahsederek hikaye paylaşımı yapıyorsanız mutlaka o kişiyi “@“ işareti ile hikayenize etiketleyin. Böylece bahsettiğiniz kişi hikayenizi kendi sayfasında paylaşabilir. Influencer marketing için önemli bir detay.

Metinleriniz İlgi Çekici Olsun

Hem okunabilirliği artırmak hem de harekete geçirmek için hikayelerinizde kullandığınız metinleri özelleştirin. Renkleri, boyutları ve zeminlerini değiştirin. Eğer “Satın Al” ve  “Yukarı Kaydır” gibi call to action ifadeler kullanacaksanız mutlaka belirgin olmasına ve giflerle dikkat çekici hale getirilmesine dikkat edin. Yukarı kaydır metinlerini giflerle desteklemek için gif arama bölümün “arrow” yazarak hareketli oklar ekleyebilirsiniz. Bu gibi örneklerle metinlerinizi dikkat çekici yapın.

Hikaye Analizlerini Takip Edin

Yaratıcı bir hikaye oluşturdunuz ve paylaştınız. Ancak işiniz burada bitmedi. Hikayelerinizi kaç kişi izledi, kaçı yönlendirmelere uyarak linke gitti, kaç kişi izlemeden geçti gibi verileri mutlaka takip edin. İzlenme oranlarını artırmak ve tıklamalarını sağlamak için neler yapabileceğinizi düşünün.

Müzik Ekleyin

Müzikler video içerikler için çok önemli, bunu herkes bilir. Ancak fotoğraf gönderilerinize de müzik ekleyebilirsiniz. Müzikleriniz markanız ile uyumlu olmalı. Hikayenizin ritmine uymalı. Hem videolarınıza hem de fotoğraflarınıza müzik eklemeyi deneyin. Küçük bir araştırma ile tasarımlarınıza müzik ekleyebileceğiniz uygulamalar bulabilirsiniz. Instagramın “Müzik” özelliği ise şu an için markalara açık değil. Telif hakları sebebi ile ticari hesapların müzik kullanması zordur. Siz de paylaşacağınız müziklerin telifsiz olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Canlı Yayın Yapın

Markalar genellikle sık sık canlı yayın yapmaz. Ancak canlı yayınlar daha çok takipçinin dikkatini çekebilmeniz için önemli özelliklerdir. Bir mağaza açılışını, yeni ürün lansmanını ya da kullanım bilgilerini canlı yayınlar organize ederek yapabilirsiniz.

Işık ve Ses Kalitesine Önem Verin

Paylaşımların 24 saat sonra siliniyor olması onları özensiz yapabileceğinizi göstermez. Mutlaka tüm hikaye paylaşımlarınıza özen gösterin. Doğru ışık kullanmaya ve kaliteli ses ile yayın yapmaya gayret edin. Eğer konuşacağınız bir paylaşım yapacaksanız arka planda kötü seslerin olmamasını sağlayın. Hikayeler markanızı temsil eder, kaliteli içerikler oluşturun.

Geri Sayım Özelliğini Kullanın

Başlangıç ya da bitişi belli bir etkinliğiniz varsa; bu ürünün çıkış tarihi ya da kampanyanın bitiş tarihi olabilir, geri sayım ile duyurun. Geri sayımlar heyecan yaratır ve takipçilerinizin odaklanmasını kolaylaştırır. Birçok reklamda “Son Gün” gibi ifadeler yer almasının sebebi beynin harekete geçirici yanını aktif etmek içindir.

Yukarı Kaydır Özelliğini Kullanın

Paylaştığınız hikayelere link verin, hem web sitenizin trafiğini artıracak hem de insanların ürüne ulaşmasını kolaylaştıracaktır. Takipçilerinizi, hikayenizde gördüğü bir ürünü sitenizde incelemek için girecekleri zahmetten kurtarmanız lazım. Instagramdan çıkıp, tarayıcı açıp, sitenize girip, ürünü aramak önemli bir zamandır. Bilmenizi isteriz ki bunu yapan kullanıcı sayısı oldukça az. Hemen aksiyon aldırabilmek için mutlaka link verin ve yukarı kaydırmalarını isteyin. Ancak unutmayın sadece 10.000 ve üzeri takipçiler için yukarı kaydırma özelliği aktiftir.

Takipçi Satın Almayın

10.000 takipçiniz olmadığı için hikayelerinize link veremiyor ve yukarı kaydırma özelliğini kullanamıyorsanız ne yaparsınız? Cevabınızı duyuyor gibiyiz, takipçi mi satın alacaksınız? Kesinlikle yapmayın. Takipçi satın almak sosyal medya yöneticilerinin sıklıkla yaptığı büyük bir hata. Biz takipçi satın almayı hem itibar hem de veri kaybı olarak görüyoruz. Çünkü sahte takipçiler sayfanızın analizlerini şaşırtacaktır. Analizlerle ulaşacağınız takipçilerinizin yaş, ülke ve cinsiyet gibi analizleri yanlış olacaktır ki bu sosyal medya yönetimi için çok ciddi dezavantajdır. Üstelik takipçilerinizin de güvenini kaybedeceksiniz. Bunun yerine organik büyümeyi hedefleyin ve takipçi artırmak için neler yapabileceğinize odaklanın. Biz sizin için daha önce bundan bahsetmiştik, Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca konuyla ilgili son bir şey daha söylemek gerekirse; organik büyümek zamanla olacağı için 10.000 takipçiye ulaşana kadar hikayenizde paylaştığınız ürünlerin linklerini profilinize yazabilir, “Linki bio’da” diyebilirsiniz. Üstelik takipçi almaktan çok daha havalı 🙂

Bonus: Markaya Özel Filtreler

Yukarıda bahsettiğimiz her şeye uygulayıp bir de markanıza özel filtre geliştirirseniz profesyonel olarak hikaye yönetimi yapmış olursunuz. Filtreler binlerce kullanıcı tarafından uygulandığı için harika bir reklam fırsatı yaratır. Markanıza özel filtreler, gifler oluşturun. Bu sayede daha fazla kullanıcı etkileşimi yaratabilir, akılda kalmanızı ve bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Üstelik bu filtre ve gifleri oluşturmak tamamen ücretsiz.

Sosyal medya yönetimi, instagram hikaye kullanımı ve gönderi paylaşımından ibaret değildir. Lütfen markanızı profesyonel ekiplerin yönetmesini sağlayın. Markanızın neye ihtiyacı olduğunu bildiğinizi düşünseniz de, dijitaldeki her metriğe adapte olmanız ve yüksek hedeflere ulaşmanız pek mümkün olmayabilir. Sosyal Medya Ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçin, markanızı birlikte büyütelim.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Close Menu
Skip to content