Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Sosyal medya analizi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Sosyal medya hesaplarınızı, rakip analizi yaparak güçlendirebilirsiniz. Ayrıca kendi zayıf ve güçlü yanlarınızı keşfederek daha hızlı gelişen bir sayfa olabilirsiniz. Dahası için profesyonel bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmaya başlayın.

Sosyal medya rekabet analizi nedir?

Sosyal medya analizi, rakiplerinizin zayıf ve güçlü oldukları alanları analiz eder. Böylece kendinizle kıyaslayarak, aranızdaki farkı keşfedersiniz. Bu yöntem, sayfanızı rakiplerinize karşı güçlendirmeniz için oldukça verimli olacaktır. Tüm rakiplerinizi yakından tanıyarak onların zayıf yönlerinden geçebilirsiniz. Veya sizden üstün oldukları yerleri bularak, kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu alanda yapabileceğiniz en temel şeyler kısaca şöyledir:

 • Gerçek rakiplerinizi bulun ve onları araştırın.
 • Rakiplerinizin kullandığı platformları analiz edin.
 • Sosyal medya stratejilerini inceleyin ve içeriklerini analiz edin.
 • Kendi sosyal medya etkileşimlerinizi, onlarınki ile kıyaslayın.

Sosyal medyada neden rakip analizi yapılmalı?

Rakip analizi, tüm çalışmalarınız için geçerlidir. Bu alanda yapacağınız tüm çalışmalar sizi bir üst seviyeye taşır. Ayrıca, rakiplerinizle yarışmayı kolaylaştırır. Rakip analizi, özellikle sosyal medyada oldukça basittir. Tek yapmanız gereken rakiplerinizi keşfetmek ve onların içerik stratejilerini belirlemek. Özellikle sahip oldukları hedef kitleye dikkat edin. Buna benzer olarak, içeriklerini kime hitap edecek şekilde tasarladıklarına da odaklanın. Ek olarak, sayfalarının akışına bakın. Hangi saatlerde, ne tür içerikler paylaştıklarını analiz edin. Rakiplerinizi incelerken ne tür içerikler paylaştıklarına da bakın. Sayfanızla alakalı olacak yeni içerik fikirlerini rakiplerinizden edinebilirsiniz. Genel olarak rakiplerinizden alabileceğiniz birçok şey vardır. Özellikle onların zayıf yönlerini keşfettikten sonra, işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Ayrıca rakiplerinizin sahip olduğu kitleyi de kendinize çekebilirsiniz. Onlarla etkileşime geçerek, sayfanıza yeni takipçiler kazandırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Neden Rakip Analizi YapıLmalı?

Sosyal medyada neden rakip analizi yapılmalı?

Sosyal medyada rekabet analizi nasıl yapılır: 4 adımlı bir süreç

Sosyal medya analizi için yapılacak birçok adım vardır. Bunlar, tüm süreci detaylıca inceleyebilmeniz için gerekli adımlardır. Kısaca dört adımdan oluşan bu süreçte, rakiplerinizi doğru seçmiş olmanız önemli. Son olarak tüm bu adımlarda yalnızca tek bir rakibi değil, genel olarak sahip olduğunuz birçok rakibi göz önünde bulundurmalısınız. O halde hemen bu dört adımlık süreci inceleyelim.

Adım 1. Rakiplerinizin kim olduğunu belirleyin

Rakip analizi sırasında ilk olarak karşınızdakileri tanıyın. Gerçek rakiplerinizin kimlerden oluştuğuna dikkat edin. Tek tek potansiyel ve gerçek rakiplerinizin listesini oluşturun. Bunu yapmak için önce sektörünüzü inceleyin. Hangi sektöre hitap ettiğinizi bulduktan sonra rakiplerinizi havuzdan bulabilirsiniz. Örneğin eğer bir tatil merkezinin sosyal medyasını yönetiyorsanız, etrafınızdaki otelleri rakip olarak alabilirsiniz. Bunun gibi sektörünüze uygun kişi veya kuruluşları rakip listesine ekleyebilirsiniz. Ek olarak onları bulmanın bir diğer yolu anahtar kelimelerdir. Ortak anahtar kelimelerle çalışan sayfaları bularak rakiplerinizi tespit edebilirsiniz. Kısa bir SEO araştırması rakiplerinizi bulmanızı kolaylaştırabilir.

Rekabetçi anahtar kelimelerinizi belirleyin

Anahtar kelimeler, sosyal medya analizi için kilit noktadır. Bunlar, sizi organik yöntemlerle öne çıkaran çalışmalardır. Bu yüzden tüm anahtar kelime çalışmalarınız, sayfanızla alakalı olmalı. Kullanacağınız kelimeler, içeriklerinizi tanıtacak ve sayfanızı ön sıralara taşıyacak. Bu noktada rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri incelemekte fayda var. Onların kilit olarak kullandığı kelimeleri inceleyin. Özellikle hangi anahtar kelimelerin en çok etkileşim çektiğini öğrenin. Rakiplerinizin zayıf ve güçlü yönlerini ararken, kullandıkları anahtar kelimeleri de hesaba katmalıyız. Zayıf ve güçlü kelimelerini tespit edip, kendi sayfanıza entegre edebilirsiniz. Genel olarak sektörde sıkça kullanılan anahtar kelimeleri bulmak için Google Anahtar Kelime Planlayıcısından da destek alabilirsiniz. Buradan, içeriklerinizle en alakalı olabilecek kelimeleri bularak sayfanızda kullanırsınız. Ek olarak buradan bulduğunuz kelimeleri, rakiplerinizin ki ile de kıyaslayarak aradaki performansı ölçebilirsiniz. Her içeriğin temel noktası anahtar kelimelerdir. Bu nedenle rakip analizinde bu çalışmaya daima öncelik verin.

RekabetÇI Anahtar Kelimelerinizi Belirleyin

Rekabetçi anahtar kelimelerinizi belirleyin

Google’da bu anahtar kelimeler için kimin sıralandığını kontrol edin

Google ile rakip analizi çalışmasını çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerle öne çıktığını görmek için arama çubuğuna bu kelimeleri girmeniz yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan sonuçlardan rakiplerinizin konumunu ölçebilirsiniz. Reklamlı sitelerin dışında organik olarak öne çıkan siteleri inceleyin. Bu anahtar kelimeleri nasıl kullandıklarına bakın. Buradan alacağınız sonuçları kendi SEO’larınızda kullanabilirsiniz. Özellikle sosyal medya sonuçlarına odaklanarak, sayfalarında kullandıkları kelimeleri analiz edin. Hangi anahtar kelimeler sayesinde sosyal medyalarını öne çıkardıklarını inceleyin.

Bu anahtar kelimeler için sosyal aramalarda kimlerin göründüğünü kontrol edin

Anahtar kelimelerinizi, sosyal medya analizi sırasında rakiplerinizi bulmak için kullanabilirsiniz. Google’da karşınıza çıkan rakipler, sosyal medyada aynı olmayabilir. Bu yüzden Google için yaptığınız analizin aynısını sosyal medya platformlarında da deneyin. Burada, çok daha farklı rakiplerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle sosyal medya rakiplerinizi de ayrı bir şekilde değerlendirin. Onların sahip olduğu kitleyi, içerik türlerini ve anahtar kelimeleri kendi sayfanız için inceleyin. Böylece çok daha güçlü bir yapıya sahip olursunuz. Kısaca sosyal medya rakiplerinizi bulmak için, arama çubuğuna alanınızla ilgili anahtar kelimeleri girin ve karşınıza çıkan sayfaları incelemeye başlayın.

Kitlenizin hangi benzer markaları takip ettiğini öğrenin

Rakip analizi yalnızca içerik veya anahtar kelimeleri için değil, aynı zamanda hedef kitleniz için de geçerlidir. İlk etapta sahip olduğunuz hedef kitlenin takip ettiği diğer benzer sayfaları araştırmakla başlayabilirsiniz. Bu etapta, onların en sık etkileşim içerisinde olduğu sayfaları bulun ve aranızdaki farkı inceleyin. Karşı sayfanın zayıf ve güçlü yönlerini, hatta benzerliklerinizi bile analiz edin. Tüm bu verilere ulaşmak için sosyal medya platformlarındaki istatistikler kısmına bakabilirsiniz. Buradan hedef kitlenizi araştırarak onların en sık bulunduğu sayfaları tespit edebilirsiniz. Bu şekilde diğer rakip sayfalardan kendinize örnekler toplayabilirsiniz.

Kitlenizin Hangi Benzer Markaları Takip EttiğIni ÖğRenin

Kitlenizin hangi benzer markaları takip ettiğini öğrenin

Odaklanmak için en fazla 5 rakip seçin

Sosyal medya analizi, oldukça derindir. Fakat çizginizden şaşmamak adına kendinize tüm rakipleri toplamayın. Onun yerine sizin için en kritik ve alakalı olan rakiplerin bulun ve içlerinden yalnızca en fazla beş adet olmak üzere tercih yapın. Bu şekilde daha net ve odaklı bir çalışma sergilemiş olursunuz. Ayrıca takibinde de zorlanmamış olursunuz.

Adım 2. İstihbaratı toplayın

Rakip analizi sırasında, topladığınız tüm verileri bir yerde toplamalısınız. Özellikle sayfalara ait bilgileri ve içerik fikirleri için kendinize bir çalışma alanı yaratmanızda fayda var. Bu süreçte toplamanız gereken bilgiler, sayfanızda sizi güçlendirecek türden faktörler olmalıdır. Ayrıca tüm bu verileri düzenli olarak güncellemelisiniz. Şimdi sizlere, rakipleriniz hakkında bilgiler toplarken sormanız gereken soruları derleyelim:

 • Sıkça kullandıkları hashtag’ler neler?
 • En sık etkileşim içerisinde oldukları takipçiler kimler?
 • Hangi sosyal medya platformlarında yer alıyorlar?
 • Kaç adet hashtag kullanıyorlar?
 • Konuşma dilleri nasıl?
 • Etkileşim oranları neler?
 • Sayfanın kitle oranı ne kadar?
 • Hangi sıklıkla paylaşım yapıyorlar?

Adım 3. Bir SWOT analizi yapın

SWOT analizi, sosyal medya analizi sırasında en çok işinize yarayacak yöntemdir. SWOT ile rakiplerinizle aranızdaki güçlü, zayıf, fırsat ve tehdit durumlarını görürsünüz. Bu sayede, tam anlamıyla rakibinizi anlayabilirsiniz. Genel olarak SWOT açılımına bakalım. Strengths (Güçlü yönler), rakibinizin sizden güçlü olduğu durumları gösterir. Weaknesses (Zayıf yönler), rakibinizin eksik ve zayıf olduğu alanları inceler. Bu da, sizin için avantaj durumlar yaratır. Opportunities (Fırsatlar), uzun vadede rakibinizin sahip olduğu fırsatları ele alır. Ayrıca sizin de içinde bulunduğunuz fırsatları yani, artı yönlerinizi kapsar. Son olarak, Threats (Tehditler), ortada bulunan kritik durumları önünüze sunar. Bu sayede kendinizi tüm olası sorunlara karşı hazırlamış olursunuz. Genel olarak SWOT çalışması ile, sosyal medyadaki tüm rakiplerinizi derinlemesine çözebilirsiniz. Ayrıca kendinizi de olası tüm felaketlerden koruyabilirsiniz.

AdıM 3. Bir Swot Analizi YapıN

Adım 3. Bir swot analizi yapın

Adım 4. En son verileri sosyal medya izleme ile birleştirin

Rakip analizi çalışması bittikten sonra, tüm verileri çeşitli araçlar kullanarak birleştirin. Tüm bilgilerin doğruluğunu ölçmek adına oldukça verimli bir çalışmadır. Ayrıca, güncel verileri toplamak için de bu araçlar işinizi kolaylaştırır. Güncel olmak, sosyal medya analizi için bir gerekliliktir. Bu şekilde, daha doğru araştırmalar ve sonuçlar alabilirsiniz. Unutmayın ki, tüm sosyal medya verileri daima değişkendir. Bu nedenle, daima güncel bilgileri toplamaya özen gösterin.

En iyi 7 sosyal medya rakip analiz aracı hangileri?

Şimdi en ideal sosyal medya analizi için çeşitli uygulamalar önereceğiz. Bunlar sayesinde işlemlerinizi çok daha kolay ve pratik bir şekilde tamamlayabileceksiniz. Şimdi dilerseniz bu yedi sosyal medya aracını sizler için derleyelim:

BuzzSumo

Rakiplerinizin içerik ve etkileşimleri kıyaslar. Genel olarak rakip analizini yapar ve size yeni içerik fikirleri sunar.

Hootsuite Streams

Hem rakip analizi yapar, hem de anahtar kelime planlaması hazırlar. Ek olarak rakip analizlerini inceler.

Brandwatch

Rakip analizi için en uygun araçlardan biridir. Ayrıca, hedef kitlenizi detaylıca inceler. 

Synapview

Popüler hashtag’leri analiz eder. Özellikle çeşitli sosyal medya platformlarında sıkça kullanılan içeriklerden yola çıkarak, size en popüler sonuçları sunar.

Mentionlytics

Tüm sosyal medya platformlarındaki istatistikleri incelemenizi sağlar. Raporlama ve rakip analizi için faydalıdır.

Talkwalker

Sosyal medya dışında çeşitli blog ve forum sitelerini de kapsayan çok çeşitli bir araçtır. Buradan rakip analizi, içerik analizi ve dahasını yapabilirsiniz.

Tüm incelikleriyle sosyal medya analizi nasıl yapılır, biliyorsunuz. Geriye bir tek alanında uzman bir Sosyal Medya ya da Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak kalıyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply