Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Markaların yeni katılmaya başladığı ve hedef kitlelerine göre ciddi dönüşümler elde ettiği mecra Tiktok! Bu yazımızda tiktok influencer marketing hakkında merak edilenleri derledik ve nasıl etkili Tiktok marketing yapacağınızı 5 maddede anlattık. İşte influencer marketing tiktok için ihtiyaç duyacağınız tüm Sosyal Medya Ajansı taktikleri. Haydi başlayalım!

TikTok Influencer Kampanyaları Nasıl Çalışır?

Markanızı Tiktok ile buluşturmaya karar verdiyseniz, influencer marketing tiktok mecrasında nasıl uygulanıyor diye merak ediyorsunuzdur. Öncelikle Tiktok nasıl çalışıyor ve influencer için neler yapılabilir onlara bakalım. Aslında Tiktok hem markalar hem de kullanıcılar için hâlâ daha çok yeni. Üstelik bu yeni mecra kısa zamanda büyük bir etki yaratmayı başardı. Bu açıdan bakınca en kısa sürede tiktok yatırımını tamamlamanız reklam hedeflemelerinize mutlaka bu mecrayı eklemeniz oldukça mantıklı. Öncelikle Tiktok reklamları verebilmek için bir TikTok Creator Marketplace hesabına sahip olmanız gerektiğini hatırlatalım ve hemen işleyiş şekline bir bakalım.

Tiktok Influencer Kampanyaları NasıL ÇAlışıR?

Tiktok influencer kampanyaları nasıl çalışır?

Bir TikTok Influencer Kampanya Türü Seçin

Tiktok, Facebook ve Instagram’a karşı daha yüksek düzeyde stratejik planlama gerektirir. Dolayısıyla profesyonel ekibi olan bir Reklam Ajansı’ndan destek almak son derece efektif sonuçlar sağlayacaktır. Instagram’da genellikle bir influencer ile çalışırken içerik stratejisi genellikle bir ürünün fotoğraflarını, hikayeleri veya ürünü kullanan kişinin videosunu yayınlamayı kapsar. Ancak influencer marketing tiktok, sponsorlu bir ortaklığın amacını bir influencer ile ortak olmak, ardından bir olarak içerik oluşturmak olarak yorumlar. Topluluğunun daha fazla katılımını sağlamak mecranın asıl hedefidir. TikTok influencerları, gönderileri bir ürünü tanıtırken aynı zamanda kullanıcıların geri kalanını deneyime katılmaya teşvik eder. Bu hem etkili bir e-ticaret reklam modülüdür hem de web sitesine trafik çekmek için oldukça başarılıdır. Tiktok, reklam veren ile reklamı izleyen kitleyi işbirliğine yönlendirir ve bir anda tiktok hedef kitleniz reklam üreticiniz olabilir. Elbette bunu sağlayabilmek için etkili bir kampanya türü seçmelisiniz. Hedef kitlenize göre viral reklamlar tiktok influencer marketing için harika çözümler sunabilir. Hedef kitleniz bir reklam kampanyanıza aktif olarak katıldığında çığ etkisiyle büyüyen etkileşime sahip olabilirsiniz. Viral reklamlar için Tiktok diğer sosyal medya platformlarından çok daha başarılı ve güçlüdür.

Etkileyici bir marka meydan okuması oluşturduğunda hashtag yaratmak önemlidir. Takipçilerinizin her gönderi ile etkileşime girmesine ve takip etmesine yarayan özel bir hashtag yaratın. TikTok, Keşfet sayfasında trend olan hashtag’lerin bir listesini çıkararak etkili bir hashtag oluşturabilirsiniz, böylece kullanıcılar içinde organik olarak trafik yakalayabilirsiniz. En çok etkileşim alan içerikler düetler ve danslardır. Viral reklam çalışmalarında ve influencer marketingde bunlardan yararlanmanızı tavsiye ederiz. Dans ve düet videoları takipçilerinizin de kolaylıkla içerik üreteceği serilerin başında geliyor. Hedef kitlenizin dikkatini çekmeyi başaran bir kampanya yaratırsanız kısa sürede viral olarak hızlı yayıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Olası Influencer OrtaklarıNı Belirlemek IÇIn Tiktok'Un İÇErik OluşTurucu PazarıNı KullanıN

Olası influencer ortaklarını belirlemek için tiktok’un İçerik oluşturucu pazarını kullanın

Olası Etkileyici Ortaklarını Belirlemek için TikTok’un İçerik Oluşturucu Pazarını Kullanın

TikTok Creator Marketplace kullanarak işletmeniz için uygun influencerları sorunsuz bir şekilde arayabilir ve onlarla iş birliği yapabilirsiniz. (Türkiye’de bu özellik şu an için aktif değil) Bunun için platforma erişim talebinde bulunmanız ve erişim hakkı kazandıktan sonra potansiyel TikTok içerik oluşturucularının kataloğunu incelemeye başlayabilirsiniz. Aramanıza başlarken, ihtiyaçlarınıza en uygun içerik üreticisini bulmanıza yardımcı olacak filtrelerden faydalanmayı unutmayın. Bu filtreler influencer marketing tiktok çalışmalarınızda doğru kitleye ulaşmanızı sağlayacaktır. Reklamlarınızın performansını da doğrudan etkileyecek bu aramada kullanabileceğiniz bazı filtreler şunlardır;

*Ülke
*Konu
*Erişim
*Ortalama Görüntülenme Sayısı

Tiktok, kısa sürede milyonlarca kitleye ulaşmak için en etkili mecralardan biridir. Bunun için influencer marketing tiktok kampanyanızı doğru isimler ve doğru zamanda yaratmanız yeterli. İçerik oluşturucuların hitap ettiği ülke, etkileşim sayıları, görüntülenme verileri ve yayım yaptığı konulara göre filtrelenmesi reklam kampanyaları için büyük öneriler sunar. Kitle verileri, cinsiyet yaş, cihaz gibi verileri doğru yorumlayarak etkili iş birlikteliği yapabilirsiniz.

İçerik Oluşturucu Pazarında Bireysel TikTok Influencer’larını Değerlendirin

TikTok Creator Marketplace içerisinde mevcut filtreleri kullanarak bir arama oluşturduğunuzda, seçtiğiniz kriterleri karşılayan içerik oluşturucuların bir listesini görüntüler. Her bir içerik oluşturucu kolonu, ülkeleri, erişimi, ortalama görüntülemeleri ve cinsiyete göre kitle dağılımı dahil olmak üzere en üst düzey metrikleri görüntüleyerek listeler. İçerik oluşturucunun yani influencerın profiline tıkladığınızda, temel metriklerinin panelini görebilirsiniz. Performans verilerinin tamamını burada görebilirsiniz. Ancak unutmayın bu metrikler, içerik oluşturucunun son 30 videosunun ortalaması şeklindedir. Profilde yer alan veriler aşağıdaki metrikleri içerir;

* Toplam Görüntülenme
* Beğeniler
* Yorumlar
* Paylar
* Ortalama Etkileşim Oranı

Bu metriklerin altında, içerik oluşturucunun profili, en son yüklemelerinden oluşan bir tablo görüntülenir. İçerik oluşturucunun yayımladığı sponsorlu videoları görüntüleyerek filtreleyebilirsiniz. Bir işletme olarak sponsorlu videoların kalitesini gözden geçirmeniz diğer sosyal mecraların tanımadığı bir fırsat. Bu influencer marketing tiktok yönetimi için büyük bir avantajdır.

İÇErik OluşTurucu PazarıNda Bireysel Tiktok Influencer'LarıNı DeğErlendirin

İçerik oluşturucu pazarında bireysel tiktok influencer’larını değerlendirin

Seçtiğiniz Influencer Partnerleriniz ile TikTok Influencer Kampanyanızı Kurun ve Yürütün

Metrikleri inceledikten sonra kendinize uygun bir liste yaratın. Böylece seçim yapmanız daha kolay olacak ve tiktok influencer marketing metrikleriniz markanız için etkili bir şekilde görüntülenebilecektir. Daha sonra yeni kampanya butonuna tıklayarak taslak kampanya yaratabilirsiniz. Kampanya erişiminiz için çalışırken, iş birliği sürecini kolaylaştırmak için TikTok’un şablonlarından birini kullanabilirsiniz. Kampanyanızın ayrıntılarını tamamladıktan ve ortak olmak istediğiniz içerik üreticilerin tam bir listesini ekledikten sonra kampanyanızın davetini gönderebilirsiniz. Bu noktada, listenize giren içerik oluşturucular kampanya davetinizi alacak ve ortaklığı kabul edip etmediğini seçerek panel üzerinden bildirimde bulunacaktır. Böylece influencer marketing tiktok için kampanya adımınızı atmış olursunuz.

Tiktok Influencer KampanyanıZıN PerformansıNı ÖLÇÜN

Tiktok influencer kampanyanızın performansını ölçün

TikTok Influencer Kampanyanızın Performansını Ölçün

Etkili bir tiktok influencer marketing yönetimi gerçekleştirip gerçekleştirmediğinizi öğrenmek isterseniz Pentos panelinden rapor hazırlayabilirsiniz. Detaylı ve hedef odaklı tiktok influencer marketing raporlar hazırlayabileceğiniz bu alan aynı zamanda gelecek kampanyalarınız içinde bilgilendirici bir veri sunar. Bir kampanya başlattıktan sonra, influencerın profilinden, videolarından ve kampanyayla ilişkili tüm hashtag’lerden bilgi toplamak için Pentos’a güvenebilirsiniz. İşte Pentos iş birliği ile ulaşabileceğiniz raporlama verileri;

* Toplam takipçi ve yeni takipçi
* Toplam hesap beğenileri ve yeni beğeniler
* Toplam video görüntülemesi ve yeni görüntülenme sayısı
* Oluşturucunun takip ettiği hesapların toplamı
* Son 7 gün içinde yayınlanan ve yayınlanan videoların toplam sayısı
* Ortalama etkileşim oranı
* Gönderi başına ortalama yorum
* Ortalama beğeniler
* Yayınlarındaki toplam yorum sayısı
* Toplam paylaşım
*En sık kullanılan hashtag’ler

Influencer Marketing Tiktok Pentos Raporlama

Influencer marketing tiktok pentos raporlama

Bu verileri inceleyerek influencer marketing tiktok kampanyanızın sonuçlarını detaylı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca tiktok influencer marketing çalışmaları için daha detaylı çalışmalar gerçekleştirmek isterseniz reklam yönetimi için bir Reklam Ajansı ve içerik üretimi için Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, içerik oluşturucularla anlamlı ilişkiler kurmak ve bunları kampanya sürecine dahil etmek çok önemlidir. Sadece profesyonel yönetim ile bunu sağlayabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply