Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Artık daha çok izliyor ve video reklamlara daha çok tıklıyoruz. Bu veri YouTube reklam verme konusunu daha çok talep görür hale getirdi. Youtube da reklam verme fikriniz varsa öncesinde mutlaka bu yazıyı okumalı ve YouTube reklam dönüşümü hakkında bilgileri almalısınız. Gerekli ayarları yaptığınızda YouTube video reklam verme beklediğinizden daha başarılı olacaktır. Sosyal Medya Ajansı ve/veya Reklam Ajansı ile yapacağınız çalışmalarda profesyonel YouTube reklamları planlayabilirsiniz.

YouTube Kanalınızı Google Ads’e Bağlayın

Bir reklam planlaması yapmadan önce ilk olarak teknik gereklilikleri yerine getirmelisiniz. Bu da Google Ads hesabınız ile YouTube kanalınızı birbirine bağlamak kadar basittir. Youtube video reklam verme için Google Ads kontrol panelinizden sağ üst köşedeki açılır pencereye gelin. Araçlar ve Ayarlar > Bağlı Hesaplar sekmesine tıklayın. Açılan sayfada Youtube seçtikten sonra (+) ikonuna basın ve işlemleri tamamlayın.

Google Ads'De Yeni Bir Video Reklam Kampanyası OluşTurun

Google ads’de yeni bir video reklam kampanyası oluşturun

Google Ads’de Yeni bir Video Reklam Kampanyası Oluşturun

Youtube kanalınız ile Google Ads hesabınızı bağladığınıza göre artık reklam vermeye hazırsınız. Google Ads ekranında “Kampanyalar” sekmesine gelin ve “Yeni Kampanya” sekmesine tıklayın. İlk kez bir YouTube kampanyası yürütüyorsanız, “Hedef Kılavuzu Olmadan Bir Kampanya Oluşturun” şıkkını seçmenizi tavsiye ederiz. Böylece manuel bir görüntüleme başına maliyet (GBM) belirlemeye başlayabilirsiniz. Yeterli veriye ve dönüşüme sahip olduğunuzda, diğer hedeflere bakabilirsiniz. Ardından youtube reklam verme kampanya türünüzü ve videonuzu seçerek devam edin.

İşte reklam verebileceğiniz birkaç format:

*Atlanabilir video reklamlar, ana videonun öncesinde, sırasında veya sonrasında gösterilir. Kullanıcılar bu reklamları 5 saniye sonra atlayabilir.

*Atlanamayan video reklamlar, kullanıcının izlediği videonun öncesinde, sonrasında veya sırasında görünen reklamlardır. Ayrıca atlanamayan video reklamlar, bölgesel ayarlara bağlı şekilde 15 veya 20 saniye uzunluğunda olabilir.

* Bumper reklamlar atlanamaz. Ana videoda oynarlar ve 6 saniyeye kadar uzunlukta olabilirler.

Bir Teklif Verme Stratejisi ve Bütçe Seçin

Youtube video reklam verme çalışmanızın etkili olması ve reklamlarınızın verimli görüntülenmesi ve tıklanması için doğru teklif stratejisi oluşturmaya özen gösterin. Yeteri kadar bütçe ayırmazsanız reklamlarınız etkili olmayacaktır. Unutmayın Youtube reklamları diğer sosyal medya reklamlarına göre biraz daha agresif bütçeler sever ve daha maliyetlidir. Tekliflerinize başlangıç ve bitiş tarihi verebilirsiniz. Toplam bütçe kullanmak çoğu zaman günlük bütçe kullanmaktan iyidir. Google günlük bütçeleri çok hızlı harcayan bir yapıya sahip.

Ağları Seçin

Seçim alanlarınıza geldiğiniz zaman mutlaka YouTube videolarını seçin ve Görüntülü Reklam Ağı’nda YouTube Arama Sonuçları ve Video İş Ortakları’nın işaretini kaldırın. Reklamlarınızı bu yerleşimlerde yayımlamak istiyorsanız, youtube reklam verme verilerinizin daha ayrıntılı olması için farklı bir kampanya oluşturun. Coğrafi bilgileri seçtikten sonra youtube video reklam verme ağlar adımını da tamamlamış olacaksınız.

İçerik Hariç Tutmalarını Ayarlama

Youtube video reklam verme içerik hariç tutma önemli bir işleve sahip. Bu özellik sayesinde markanızın görüntülenmesini istemediğiniz konuları ve reklam alanlarını seçebilirsiniz. Hariç tutulan içerik seçenekleri, işletmenizle ilgili olmayan hassas kategorileri ve kategorileri devre dışı bırakmanıza olanak tanır. Youtube da reklam verme için aynı zamanda belirli platformları ve saatleri de hariç tutarak stratejik bir filtreleme yaratabilirsiniz.

Reklam Gruplarını ve Kitle Hedeflemeyi Ayarlayın

Youtube video reklam verme çalışmamızda reklam gruplarına geldik. Her zaman belirttiğimiz gibi reklam gruplarına doğru isimler vermeye özen gösterin. Bu isimler youtube reklam verme kampanyalarınızı inceleme ve datalarını çekme aşamasında çok işinize yarayacaktır. Anahtar kelimelere odaklanarak bir youtube da reklam verme grubu oluşturduysanız “Anahtar Kelime Reklamı x Kampanya” diye adlandırabilirsiniz.

 

Reklam GruplarıNı Ve Kitle Hedeflemeyi AyarlayıN

Reklam gruplarını ve kitle hedeflemeyi ayarlayın

Hedef Kitlelerinizi ve Demografik Bilgilerinizi Tanımlayın

Youtube da reklam verme çalışmanıza hedef kitlelerle güç katmalısınız. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaşını, ebeveynlik durumunu ve gelir seviyesini seçerek başlayın. Hedef kitle çalışmalarınızı YouTube reklam verme alanında kullanmadan önce mutlaka markanızın ve web sitenizin Google Analytics verilerini gözlemleyin. Youtube video reklam verme çalışması yaparken üzerinde çalışılmış stratejik hedef kitleler kullanın. Kitleler sekmesinden aşağıdaki noktalara dikkat ederek hedef kitle belirleyebilirsiniz.

*Yakın İlgi Alanı: Yakın ilgi, hedef kitlenizin konu veya kategori hakkında sahip olduğu uzun vadeli bir ilgi alanıdır. İlgi alanları, URL’ler ve yerleri kullanarak markanızla ilgili kitleyi oluşturabilirsiniz.

*Pazar: Belirli bir ürün veya hizmet için pazardaki kişilerdir. Son 14 gün içinde bir anahtar kelimeye ilgi duymuş veya anahtar kelime aramış kişiler bu kategoriye örnek olarak verilebilir.

*Yaşamsal Olaylar: Bunlar yakın zamanda taşınan, bir ev satın alan, emekli olan, evlenen vb. Hedef kitlelerdir.

*Özel Amaç Kitlesi: Özel bir amaç kitlesi oluşturmak için birbirine benzer en az 50 anahtar kelime ekleyin. Google daha sonra reklamlarınızı bu anahtar kelimeleri arayan kişilere göstermeye başlayacaktır.

* Yeniden Pazarlama: Sahip olacağınız en güçlü kitle! Web sitenizi veya açılış sayfanızı ziyaret etmiş veya YouTube videolarınızdan herhangi birini izlemiş kişilerin oluşturduğu hedef kitle tam olarak burada kullanılıyor.

Anahtar Kelimeler, Konular ve Yerleşimlerle Erişiminizi Daraltın

YouTube, reklamlarınızı hedef kitlenizin ilgi gösterdiği anahtar kelimelere göre yayımlar. Anahtar Kelimelerinizin hedef odaklı olması YouTube reklam verme çalışmanızı güçlü kılmak için önemlidir. Youtube video reklam verme ayarlarında anahtar kelime bölümüne yeni ve benzer anahtar kelimeler yazın. Hedefleyebileceğiniz potansiyel anahtar kelimelerin bir listesini size gösterecek ve geliştirecektir. Kitlelerinizden her birini kendi reklam gruplarında test etmelisiniz, böylece hangilerinin en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz. Her kampanyanın farklı olduğunu unutmayın.

Bir Teklif Tutarı Belirleyin

Google ve Youtube sosyal medya reklamlarına oranla biraz daha güçlü bütçeleri talep eder. Youtube video reklam verme çalışması için teklif tutarlarınızı biraz daha agresif tutmayı deneyebilirsiniz. Video reklamınızı yüksek trafikli videolarda (en çok görüntülenen içerik) göstermek istiyorsanız, cesur bütçelerle teklifinizi planlamalısınız.

Youtube Reklamı İÇIn Bir Teklif Tutarı Belirleyin

Youtube reklamı İçin bir teklif tutarı belirleyin

YouTube Video Reklamınızı Oluşturun

Youtube reklam verme çalışmalarında belirleyici bir diğer unsur ise formatlardır. Yatay videoların (16: 9) yanı sıra kare (1: 1) ve dikey (9:16) videoları YouTube’a yükleyebilirsiniz. Kare ve dikey videolar markanıza çeşitlilik katar ve kullanıcının akıllı telefonunu tutarken videoyu dikey modda izlemesini sağlar. Youtube video reklam verme için kampanyalarınızı çeşitli farklı videolarla hazırlamak, reklam öğeleri oluşturmak, izleyicilerle daha iyi etkileşim kurmanıza yardımcı olur. Önemli bir diğer ayrıntı ise reklamınız için bir video kullanmak istiyorsanız, önce onu YouTube’a yüklemeniz gerekir. Ardından video URL’sini kopyalayın ve reklam kurulumunuzdaki Video Reklamınızı Oluşturun bölümüne yapıştırın. Daha önce yayımlanmamış bir videonun reklamını planlamak mümkün değildir. YouTube reklam çalışmalarınızı bu doğrultuda ayarladıktan sonra geriye sadece dönüşümleri izlemek kalıyor. Detaylı bir YouTube video reklam verme kılavuzu hazırladık. Daha fazla bilgi ve yönetim için mutlaka Reklam Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply