Skip to main content

Turizm ve sosyal medya ilişkisini merak ediyorsanız doğru yerdesinizdir. Bu içeriğimizde tüm detaylarıyla neden turizm sektöründe sosyal medyayı kullanmalısınız bundan bahsedeceğiz. İşletmeniz için en doğru çalışma planı için mutlaka uzman bir Sosyal Medya Ajansı ya da sosyal medya alanında da uzmanlığı ve deneyimi olan bir dijital pazarlama ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Daha İyi Müşteri İlişkileri İçin Sosyal Paylaşım

Turizm ve sosyal medya, günümüzde ayrılmaz bir ikili haline geldi. Bunun sebebi, sosyal medya üzerinden birçok konuda kolaylık yakalayabiliyor olmamızdır. Turizm sektöründe çalışanlar için, müşterilerle düzenli bir iletişim içerisinde olmak pek kolay değil. Ancak sosyal medya sayesinde, şirketler için işler daha kolay bir hal alıyor. Müşterilerin aldıkları hizmetten memnun olup olmadıklarına veya şikayet ve sorularına tek kanaldan ulaşabiliyorlar. Hem hızlı bir iletişim için, hem de müşterilerin kolay ulaşabileceği bir referans kaynağı için sosyal medya birebir. Ayrıca, tek bir kanaldan çok daha fazla kişiye ulaşarak tatil planlarını pazarlama şansını yakalarlar. Her açıdan turizm sektörüne birçok faydası olan sosyal medya sayesinde, şirketler, müşterilerine daha yakından ilgilenebilecek. Ayrıca sosyal medya sayesinde, turizm şirketlerinin verdiği güven artabilir. Paylaşacağınız içerikler sayesinde, şirketinizin itibarını yükseltebilirsiniz. Son olarak, rakip şirketlerin durumunu bu kanallardan analiz ederek, sektörü daha yakından takip etmeye başlayabilirsiniz.

Daha İyi Müşteri İlişkileri İçin Sosyal Paylaşım

Daha İyi Müşteri İlişkileri İçin Sosyal Paylaşım

Turizm Pazarlaması için En İyi Sosyal Medya Kanalları

Turizm şirketiniz için ve özellikle otellerde sosyal medya kullanımı oldukça yoğundur. İnsanlar, bildiğiniz bütün sosyal medya kanallarını aktif bir şekilde bu sektörde de kullanıyor. Yaşadıkları iyi veya kötü her deneyimi takipçileriyle paylaşmayı ister. Facebook’u ele alalım. Oldukça fazla aktif kullanıcı sayısına sahiptir. Böylece, hakkınızda yapılan her bir paylaşım sizi, çok daha büyük kitlelere tanıtmış olacaktır. Öte yandan Instagram, en az Facebook kadar aktif kullanıcı sayısıyla, şirketiniz için en iyi pazar yeri olacak. İnsanlar, kaldıkları otelden veya gezdikleri turdan görsel ve videolar paylaşarak canlı bir şekilde sizi tanıtmış olurlar. Müşteriler, deneyimlerini görsellerle paylaşarak size, daha güven veren bir tanıtım şekli sunar. Twitter ise, şirketinizin tanıtım ve duyuru noktası olacaktır. Burada da aktif olarak yer alırsanız, her tür kullanıcıyla etkileşim içerisinde kalmayı başarırsınız. Şirketiniz içerisinde oluşturacağınız tatil kampanyalarını buradan yayınlayabilirsiniz. Her şeyin ötesinde, Snapchat ile kitlenizi ikiye katlayabilirsiniz. Genelde kurumsal da pek sık kullanılmasa da, Snapchat, anlık deneyimler için oldukça popülerdir. İnsanlar tek seferlik görsel veya videolar paylaşarak binlerce insana ulaşabilirler. Sonuç olarak bütün bu sosyal medya kanalları sayesinde şirketinizin pazarlamasını saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

"<yoastmark

Turizm Sektöründe Sosyal Medya Stratejilerinin 6 Faydası

Turizm ve sosyal medya stratejileri bir araya gelince ortaya harika işler çıkartmanız mümkün. Bunlarla, şirketinizin sosyal medyadaki rolünü güçlendirebilirsiniz. Ayrıca, uygulayacağınız stratejiler ile rakip firmaların önüne geçebilirsiniz. Sosyal medya sayesinde hem kullanıcılarınızla iletişiminizi güçlendirebileceksiniz, hem de sektörü daha rahat analiz edeceksiniz. Bunun gibi daha birçok avantaj sizi bekliyor. Şimdi gelin hepsini tek tek inceleyelim.

İlgili Makale: LinkedIn Reklam Verme: Detaylı Kılavuz

1. Piyasayı Analiz Etmeye Yardımcı Olur

Turizmde sektörü içerisinde en sık otellerde sosyal medya kullanımı ile rastlarız. Bu durum işletmeler ve müşteriler için oldukça verimlidir. Bu durum, piyasayı tek bir yerden analiz etme imkanı sağlıyor. Fiyat, kalite ve müşteri yorumu gibi daha birçok içeriğe sosyal medya üzerinden ulaşmak mümkün. Bu nedenle, sektörü kolayca analiz edebilirsiniz. Bir işletme sahibi olarak, diğer turizm şirketlerinin attığı adımları rahatça gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca bir müşteri, saatlerce araştırma yapmasına gerek kalmadan, dilediği oteli tek bir yerden kolayca inceleyebilir. Her açıdan faydalı olan sosyal medya, turizm sektöründeki analiz ve araştırma işlerini kolaylaştırır.

2. Bir Topluluk Yaratır

Kendinize bir topluluk oluşturarak, turizm ve sosyal medya alanında ön plana çıkabilirsiniz. Oluşturacağınız bu topluluklar, sosyal medyada size yardım eli uzatan ve sizi destekleyen gruplar olur. Veya müşterilerinizle daha yakından ilgilenebileceğiniz alanlar olabilir. Bir topluluk yaratarak, daha geniş kitlelere hitap etmeye başlarsınız. Şirketiniz hakkında daha fazla bilgi paylaşarak, potansiyel müşterilerinize birebir tanıtım yapabilirsiniz. Yalnızca turizm sektörüyle ilgilenenlerin bir arada olacağı bir toplulukta, markanızı en iyi şekilde tanıtın ve daha büyük kitlelere ulaşın.

3. Online İtibarınızı Arttırın

Özellikle otellerde sosyal medya kullanımı artması ile birlikte, online itibarın da önemi arttı. Bu alanlarda yapacağınız paylaşımlar sayesinde online dünyada işletmenizi kolayca tanıtabilirsiniz. Ayrıca, müşterileriniz için işlemleri de kolaylaştırabilirsiniz. Rezervasyon yapmak veya otel hakkında bilgi almak için, müşteriler, size sosyal medya hesabınızdan kolayca ulaşabilir. Bu tarz durumlarda mutlaka kullanıcıya yakın olmaya özen gösterin. Ayrıca müşterilerinizin yorumlarını da sosyal medyanızda paylaşarak, daha güven veren bir işletme haline gelebilirsiniz.

4. Müşteriyi Size Daha Çok Bağlar

Turizm ve sosyal medya sayesinde, potansiyel müşteriler daha rahat ve pratik işlemler yapabiliyor. Bu durum işletmeyi, müşteriye yakınlaştırır ve bağlar. Güven, sizi tanımayan bir müşteri için her şeydir. Bu nedenle, sayfanızda bulunan bilgiler eğer güven uyandırıyorsa, kolayca müşterinin ilgisini çekebilirsiniz. Ayrıca, farklı sosyal medya mecralarında, şirketiniz hakkında yapılan yorumlar da oldukça önemlidir. Başkalarının hakkınızda söylediklerini bir referans olarak kabul edebilirsiniz. Sonuç olarak, her müşterinizle son derece yakından ilgilenmenizde fayda var. Bütün bunlar sayesinde, müşterileriniz size bağlanır ve hatta yeni müşteriler için size referans olurlar.

5. İçeriğinizi Dağıtmanıza Yardımcı Olur

İçeriğinizin paylaşımı açısından, otellerde sosyal medya kullanımı oldukça verimlidir. Verdiğiniz hizmeti müşterileriniz paylaşarak sizin için içerik oluşturur. Öte yandan, sizin oluşturduğunuz içerikleri sosyal medya sayesinde rahatça kitlenize gösterebilirsiniz. Herhangi bir reklam çalışması yapmadan, içeriklerinizi müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Fakat reklam oluşturacağınız zaman da sayfanızda oldukça fazla verim alabilirsiniz. Her iki seçenekte de sosyal medya, şirketiniz için bir paylaşım ve reklam aracı olacaktır.

6. Web Siteniz İçin Daha Fazla Görünürlük Elde Etmenize Yardımcı Olur

Turizm ve sosyal medya alanıyla ilgili bir web siteniz varsa işler daha hızlı ilerleyecektir. Şirketiniz için açtığınız web sitenizi, sosyal medya sayesinde kolayca tanıtabilirsiniz. Ayrıca, bu kanallardan sitenize trafik çekerek, sitenizin kalitesini arttırabilirsiniz. Paylaştığınız blog yazılarını, sosyal medya üzerinden duyurabilirsiniz. Öte yandan, sitenizde yayınladığınız bir kampanyayı, yine bu kanallar üzerinden takipçilerinize tanıtabilirsiniz. Kısacası, sosyal medya sayesinde turizm şirketinize ait web sitenizi kolayca tanıtabilirsiniz. Böylece, sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını da, kalite puanına oranla yükseltme şansına sahip olursunuz.

Artık turizm ve sosyal medya ilişkisi ve hatta otellerde sosyal medya kullanımı hakkındaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırdık. Geriye bir tek, işletmeniz için başarılı bir Sosyal Medya Ajansı ve/veya Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlamanız kaldı.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply