Skip to main content

Arama motorları son kullanıcıya ulaştırdığı sonuç sayfalarını, her koşulda kullanıcı deneyimini önemseyen ve belirli şartların yerine getirilmesini isteyen algoritmalarla filtreler. Bu yüzden bir siteye sahip olmadan önce “Web tasarım nasıl yapılır?” Sorusuna doğru cevaplar bulmalı ve gereklilikleri karşılayan sitelere sahip olmalısınız. Web Tasarım Ajansı bir site tasarlarken bu algoritmaları göz önünde bulundurur. Gelin web sitesi tasarımı yapmak istediğinizde dikkat etmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim ve “Web sitesi tasarımı nasıl yapılır?” Sorusuna cevap bulalım.

Web Tasarım Nedir?

Kod yapıları ile çalışan ve tasarım elementleriyle görüntülenen, online olarak kullanılan uygulamaların bütününe web tasarım diyebiliriz. Markanızın tanıtımı, ürün satışı ve itibar yönetimi için kullanıcılara ulaşmanızı sağlayacak sitelere ihtiyacınız var. Farklı altyapı ve tasarım çeşitliliği içerisinden sektör ve hedef kitlenize en uygun olan sistem ve görünümü tercih etmeli, estetiksel ve deneyimsel kaygıları doğru yönetmelisiniz. Web tasarım, bilgiyi doğrudan vermenizle yetinen veya sadece bir şeyleri ifade etmek için kullanacağınız yapılar değildir. Arama motorlarının gereklilikleri, kod yapılarından tasarım fonksiyonlarına kadar birçok alana doğrudan etki eder. Buna ek olarak bir web site tasarımı yapmadan önce temel seviyede bile olsa pazarlama, satış ve tasarım ilkeleri bilmeniz gerekir. Ziyaretçilerinizin tamamı insan olacağı ve onları bir şeyler için ikna etmeniz gerekeceği için tasarım ilkeleriyle pazarlama yöntemlerini konuşturabilmeli bunu hayata geçirirken de kod yapılılarını doğru kullanabilmelisiniz.

Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitesi tasarımı yapmak için dikkat etmeniz gerekenleri bir Web Tasarım Ajansı titizliğinde sizler için derledik. Detaylara geçmeden önce bir sitenin tasarımına etki eden faktörlere hızlıca bakalım. Bu faktörlerden bazıları; Algoritmalar, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı, kod yapısı, farklı teknolojik cihazlarla uyumluluk, içerik özgünlüğü ve hedef kitledir. Tüm bu başlıklar web sitenizin başarılı olması için önemli olan gereklilikleri beraberinde getirir. Web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Sorusuna verilen cevapların da karşılığıdır. Bir web sitesi tüm bu kriterlerin eş zamanlı ve doğru uygulanması ile yapılabilir. Aksi taktirde yayıma alacağınız sitenin inovatif tarafı olmayacak ve rakiplerinin altında kalacaktır. İşte web sitesi tasarımı yapmak istediğiniz zaman mutlaka dikkat etmeniz gereken 5 önemli başlık;

1. Hedef Kitle Odaklı Tasarlayın 

Sektörünüz ne olursa olsun, ister geniş bir hedef kitleye hitap edin isterseniz dar bir hedef kitleniz olsun; dijital dünyada her şeyi hedef kitlenize göre yapmalısınız. Web sitesi tasarımı yaparken de hedef kitle odaklı tasarımlar hazırlamanız gerekiyor. Bu sayede ziyaretçilerinizin sitede kalma oranını yükseltebilirsiniz. Bu satış hedeflerinizin gerçekleşebilmesi için oldukça önemli bir gereksinimdir. Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını doğru analiz edip, doğru çağrışımlar yapabilir ve ihtiyaç odaklı davranabilirseniz yeni kullanıcılara ulaşmanız, sadık bir müşteri kitlesi elde etmeniz mümkün olacaktır. Mesela hedef kitleniz sadece kadınlardan oluşuyorsa, daha ferah ve sıcak tonlarda, yumuşak ve yuvarlak hatlarla samimi bir tasarım dili yaratabilirsiniz. Endüstriyel bir sektörde iseniz ve hedef kitleniz sadece erkeklerse; köşeli ve belirgin karakterli fontlar, soğuk ve güçlü renkler, fiyat ve fayda odaklı tasarımlar tercih edebilirsiniz.

Peki ya hedef kitleniz çocuklarsa? İşte o zaman eğlenceli, yaratıcı ve renkli olmalısınız. Butonlar, slider ve banker tasarımlarında çocuk ruhlu enerjiyi vermelisiniz. Font tercih ederken yuvarlak hatlı, el yazısı karakterlerinden türetilmiş eğlenceli fontlar kullanmalısınız. Kısaca hedef kitlenizin tam tanımı ve ihtiyaçları web sitenizin tasarımını belirleyen en büyük unsurdur. Aksi durumda, sitenize gelen ziyaretçiler onlara hitap etmediğiniz hissine kapılacak ve saniyeler içerisinde sitenizden çıkarak kendilerine hitap eden rakip sitelere geçeceklerdir. Sektör, müşteri portföyü ve demografik bilgiler tasarım unsurlarını belirleyen faktörlerdir.

İlgili Makale: İnternet Sitesi Kurma Maliyeti Ne Kadar 2021 Fiyatları

2. SEO Dostu Olun

Web tasarım nasıl yapılır? Sorusuna verilmesi gereken en doğru cevaplardan biri de “SEO Uyumlu” yapılması gerektiğini anlatmaktır. Hedef kitlenize uygun tasarım yapmış olmanız ne algoritmalar ne de ziyaretçiler için yeterli değildir. Web sayfanız SEO dostu değilse tasarımsal başarılarınız gölgede kalacaktır. Çünkü sitenizi hedef kitlenize göstermek için arama motorlarını kullanıyor ve onun gerekliliklerine sağladığımız yeterliliklere göre listeleniyoruz. Sitenizin performansını doğrudan etkileyen onlarca SEO faktörü var. Kod yapınızın başarısı, ürün açıklamaları, görseller, formlar, iç sayfalar, meta açıklamaları, dış linkler… Liste uzar gider, sitenizi inşaa ederken bu listeyi göz ardı ederseniz ciddi zaman kaybı ve büyük uğraşla yeniden düzeltmeniz gerekir. Mutlaka algoritmalara göre SEO dostu bir sayfaya sahip olmak zorundasınız. Sayfanızın başarısı algoritmaların elindedir, bunu unutmamalısınız.

Responsive Tasarım

Responsive Tasarım

3. Responsive Tasarım Yapın 

Teknoloji geliştikçe kullandığımız dijital platformlar ve teknolojik aletler değişiyor ve çeşitleniyor. Yakın zamanda tabletlerin birçok açıdan bilgisayar işlevi görmesiyle tablet ölçüleri de hayatımıza girdi. Akıllı televizyonların yaygınlaşmasıyla artık TV Uygulamaları da hayatımızın bir parçası haline geldi. Şu an hedef kitlenizin web sitenize girmek için kullanabileceği yaklaşık yirmi bin farklı cep telefonu, yaklaşık yedi bin farklı tablet, iki binden fazla farklı bilgisayar ekranı ve akıllı saat çeşitliliği mevcut. Yani en iyi ihtimalle web sitenize binden fazla farklı ölçüden giriş yapılabilir. Peki siz web sitesi tasarımı yapmak için hangi ölçüyü kullanacaksınız 🙂 İşte tam bu noktada responsive tasarım teknolojisi yardımımıza yetişiyor. Responsive tasarım demek cihazların ölçüsüne göre sitenizin tasarımını orantılıyor, başka arayüze otomatik geçiriyor demek. Yani bir tasarımı responsive olarak uyguladığınız zaman dünyanın herhangi bir yerinden hangi cihazla girilirse girilsin siteniz tam görünümle eksiksiz çalışabiliyor. Eğer web sitenizi responsive olarak tasarlamazsanız hangi ölçüde hangi görünüme geçeceğini bilemez ve tüm cihazlarda masaüstü görünümü yayımlar.

4. Orijinal ve Özgün Görseller Seçin 

Web sitesi tasarımı yapmak için dikkat etmeniz gereken önemli bir konu ise özgünlüktür. Hem algoritmalar hem de kullanıcılar için bu oldukça önemli bir deneyim aşaması. Kaliteli, özgün ve etkili görseller kullanmaya dikkat edin. Kullanacağınız fotoğraflar, vektörler veya efektler genel olarak sitenin tasarımı ile uyumlu olmalı. Kaliteli, aydınlatıcı ve net görseller kullanın.

5. Doğru Font Tercih Edin

Tasarım dünyasının en değerli unsuru fontlar, web sitelerinde bilgi akışını sağlamak ve kullanılabilirliği artırmak için karşımıza çıkıyor. Font seçiminde hedef kitlenin önemine değinmiştik. Şimdi doğru font türü ve adetinden bahsedelim. Web sitenizde kullanacağınız fontları belirli bir adetle sınırlamalısınız. Bu sınır tasarım ihtiyaçlarına göre değişse de genellikle 2 farklı aile ve 3 farklı türü şeklinde sınırlandırılabilir. Yani 2 değişik font, başlıklar ve açıklamalar için tercih edebilir, detaylı yazılarda kalın, italik ve ince olmak üzer aile üyelerinden farklı türleri kullanabilirsiniz. Ancak sitenizin font tercihlerinde daha garantici davranmak ve font uyumu ile ilgili risk almak istemezseniz sitenizin tamamında tek bir font kullanmanızı, kullandığınız fontun da tercihen Google Font ailesinden olmasını tavsiye ederiz.

Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları Nelerdir?

Web sitesi tasarımı nasıl yapılır? Kısmını önemli başlıkları detaylandırarak anlattık. Şimdi hangi programlarla yapabileceğinize değinebiliriz.

Tasarım ilkelerine bağlı kalarak bir arayüz tasarımı yapıp yazılım ekibinizden kodlamasını isteyecekseniz size önereceğimiz programlardan bazıları;

  1. Adobe XD
  2. Sketch
  3. Adobe Illustrator
  4. Adobe Photoshop

Eğer kod tabanlı programlarda çalışarak HTML ve CSS yaratmak isterseniz;

  1. Adobe Dreamweaver
  2. Adobe Fireworks

CMS Yapılıları kullanarak hazır kod ve tasarım elementleriyle ilerlemek isterseniz;

  1. WordPress
  2. Joomla!
  3. Drupal

Tüm bu seçenekler üzerinden kendi web sitenizi tasarlayabilirsiniz. Ancak iyi bir tasarım bilgisi, SEO tecrübesi ve basit seviyede dahi kod bilginiz yoksa web sitesi tasarımı yapmak için mutlaka Web Tasarım Ajansı ile çalışmanızı ve işi uzmanlarına bırakmanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply