Skip to main content

Yerel SEO, bölgesel olarak konumlandırılmış site çalışmalarının optimize edilmesidir. Potansiyel kitlenizin yapmış olduğu yerel arama sonuçlarında görüntülenebilmek için bazı önemli detayları bilmek gerekiyor. Yerel hizmetlerde oldukça önemli olan bu optimizasyonlar için gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Yerel Seo Neden Önemlidir?

Yerel SEO hizmeti, bir ziyaretçinin Google aramalarında göreceği bölgesel sonuçlarda markanın listelenmesini sağlayan SEO çalışmasıdır. Bir arama motoruna aradığınız hizmeti yazdığınızda karşınıza çıkan sonuçlar bölgenize göre listelenmektedir. Bir örnek verelim; İstanbul’da yaşıyorsunuz ve “koltuk yıkama” hizmetine ihtiyacınız var. Arama motoruna “koltuk yıkama” yazdığınız zaman yerel seo çalışması yapan firmaları göreceksiniz. Algoritma İstanbul konumundan girdiğinizi bildiği için İstanbul’da hizmet veren koltuk yıkama firmalarını listeliyor. Eğer belirli bir coğrafi sınır içerisinde hizmet veriyorsanız ya da belirli coğrafi hedeflerde ön plana çıkmak istiyorsanız yerel SEO hizmeti almanız gerekir. Hizmet ağınıza en uygun yerel konumlandırma çalışması için mutlaka  profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Özellikle hizmet sektöründe arama sonuçları büyük öneme sahip. Yerel konumlandırma çalışmasıyla potansiyel müşterilerinizi artırmanız oldukça kazançlı olacaktır.

Yerel Seo Nasıl Yapılır? Sıralama Faktörleri

Google filtrelerinin, kullanıcıların aradığı hizmetleri algılayabilmesi ve potansiyel müşterilerinize sizi gösterebilmesi için bazı optimizasyonlar yapmak gerekiyor. Haritalı sonuçlarda yer almak istiyorsanız mutlaka konum bilgisini hedef kelimelerinize eklemesiniz. Koltuk yıkama örneğinden devam edelim, Beylikdüzü sizin hizmet alanınızsa “Beylikdüzü Koltuk Yıkama” şeklinde bulunabilmeniz gerekir. Böylece Beylikdüzü ve yakın bölgelerinde “koltuk yıkama” hizmeti arayan kullanıcıların önüne çıkabilir, hizmet bölgeniz içerisinde yeni müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Gerekli optimizasyonları yaparak yerel konumlandırılma alanında üst sıralara çıkmanız gerekiyor. Sıralama sonuçları için Google My Business hesabınızda işletmenizin eksiksiz ve nitelikli olarak kaydedilmiş olması gerekiyor. Bu önemli bir sırlama faktörüdür. Fotoğraflarınızı, hizmetlerinizi, çalışma saatlerinizi ve iletişim bilgilerinizi eksiksiz olarak panele girmeyi unutmayın.

Organik arama sonuçları, yerel konumlandırma çalışmalarınızda odaklanmanız gereken ikinci önemli faktördür. Hedef kitlenin hangi organik aramalarla benzer hizmetlere ulaştığını tespit etmeniz gerekiyor. Organik arama algoritmaları, yerel SEO’yla senkron şekilde çalıştır. Google algoritmalarının, yerel konumlandırma çalışmalarını önemsediğini ve geliştirdiğini söyleyebiliriz. Elbette tüm SEO çalışmalarında olduğu gibi, yerel SEO hizmetinde de anahtar kelimeler önemli bir sıralama faktörü. Yerelde öne çıkan bir fark var; “Beylikdüzü Kotluk Yıkama” örneğinde olduğu gibi şehir, bölge, ilçe gibi bilgileri de hedef kelimelerinize eklemelisiniz. Daha sonra web sitenizi bu eşleme ile optimize etmeniz sıralama konusunda ciddi şekilde işinize yaracaktır. Site dışı SEO çalışmalarında sıkça kullandığımız backlink kavramı, yerel konumlandırmada da karşımıza çıkıyor. Son algoritma güncellemelerinde etkisinin azaldığı bilinse de hala önemli adımlardan biri. Yerel konumlandırma için de tavsiye ve tanıtım yazısı almakta fayda var.

Neden Yerel SEO Yaptırmalıyım?

Hizmet bölgeniz içerisinde yapılan aramalarda görüntülenebilmeniz için yerel konumlandırma yapmanız gerekiyor. Bölgede bulunan potansiyel müşterilerinize ulaşmanız, hizmet tanıtımlarınızı yapabilmeniz ve marka bilinirliği oluşturabilmeniz için yerel konumlandırma çalışmaları artık gereksinim haline geldi. Size ulaşan müşterilerinizin trafik kaynaklarını analiz edebilmenizi sağlayan en sağlıklı verileri de bu sayede görebilirsiniz. Ayrıca yerel konumlandırma çalışmaları sayesinde potansiyel kitlenize daha hızlı ulaşabileceksiniz. Size gelen geri dönüşleri takip edebileceğiniz, kampanya ve hizmet duyuruları yapabileceğiniz ücretsiz ve etkili bir mecraya da sahip olmuş olacaksınız. Nasıl mı? Google My Business sayesinde.

Neden Yerel SEO Yaptırmalıyım?

Neden Yerel SEO Yaptırmalıyım?

Google My Business Optimizasyonu Nasıl Yapılır? 

Google haritalar kavramının hayatımıza tamamen girmesiyle Google My Business optimizasyonu bir işletme için olmazsa olmazlardan biri haline geldi. Yol tarifleri almak, yerel aramalarda çıkmak, ziyaretçilere gidecekleri yer hakkında detaylı bilgi (çalışma saat, izin günü, fotoğraflar, ürünleri tanıtım yazıları vb.) vermek gibi önemli avantajlara sahip. Öncelikle Google My Business sitesinden hesap oluşturmanız daha sonra da doğrulama yöntemlerinden birini seçerek aktivasyon yapmanız gerekiyor. Henüz bir hesabınız yoksa buraya tıklayarak hemen ücretsiz hesap oluşturabilirsiniz. Hesap oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra doğru adres bilgileri girdiğinizden emin olun. En aktif doğrulama yöntemlerinden biri posta aracılığı ile gelen kodu sisteme girmeniz olduğu için mutlaka doğru bir açık adres bilgisi girmeniz gerek.

Panelin özelliklerinden biri olan sanal tur için çekimler yapabilir böylece ziyaretçilerinizin mekanınızı görmesini sağlayabilirsiniz. Sanal gezinti için 360 derece görüntü işleme teknolojisi kullanılıyor. Böylece henüz sizi ziyaret etmemiş bir kullanıcı mekanınızı gezerek markanız hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bir restoran işletmecisiyseniz, sahip olduğunuz cezbedici özellikleri (çocuk parkı, konforlu iç mekan, otopark, bahçe vb.) sanal tur ile tanıtabilirsiniz.

Optimizasyon İçin Püf Noktaları

Google My Business hesabızına daha önce sizi ziyaret eden müşterilerinizden yorumlar ve beğeniler gelebilir. Negatif yorumları mutlaka olumluya çevirmek için müşterilerinize cevap verin. Her yorumu cevaplamak, müşteriler ile etkiletişime girmek ve puanınızı yüksek tutmaya çalışmak hem yerel Google yerel SEO hem de marka bilinirliği için önemli kriterlerdir. Marka bilinirliğine destek olan bir diğer My Business optimizasyonu ise doğru logo ve fotoğraflarla tam bir hesap kurulumu yapmak. Kullanıcıları yanıltmayacak, işletmenizi doğru tanıtacak etkili fotoğraflar kullanmaya gayret edin. Samimiyet her platformda olduğu gibi Google içinde çok etkili bir yöntem. Mekanınızın çalışanlarını gösterebilir, müşterilerinizden izin alarak pozitif deneyimleri fotoğraflayıp paylaşabilir, desteklediğiniz sosyal sorumluluk projeleri varsa fotoğraflayarak My Business hesabınıza ekleyebilirsiniz. Filtre ve photoshop ile oynanmamış bilgilendirici fotoğraflar kullanmalısınız. Görseller Jpeg ya da PNG formatta yüklenebilir, dikkat etmeniz gereken tek şey fotoğrafların 10 KB sınırını aşmaması.

Optimize ettiğiniz My Business hesabınızın verilerini düzenli olarak inceleyin. Ziyaretçileriniz sizi nasıl aradı? Hangi anahtar kelimelerden tıklama aldınız? Harita uygulamasından kaç kişi yol tarifi aldı? Kaç telefon araması yapıldı? Fotoğraflarınız kaç kez görüntülendi? Gibi soruların cevaplarını düzenli olarak takip edin, iyileştirmek için gerekli çalışmaları tamamlayın. Gerekli olan bilgileri Google My Business hesabınızın istatiksel verilerinde bulabilirsiniz.

Google My Business Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Google My Business Optimizasyonu Nasıl Yapılır

Cremicro Yerel SEO Hizmeti

İnternet kullanıcılarının nerediyse tamamı farklı sebeplerle yerel aramalar yapıyorlar. Değişen dinamiklere ayak uydurabilmek için algoritmaları  takip etmek, markanın ya da hizmetin dijital verilerini güncel ve etkileşimde tutmak ciddi bir gereklilik. Cremicro, yerel SEO hizmeti konusunda geniş bir portföye sahip. Alanında uzman ekiplerle, işletmenizin tüm dijital gereksinimleri yerine getirmesini sağlıyor. Google yerel SEO için gerekli olan site optimizasyonları, anahtar kelime çalışmaları, Google My Business optimizasyonları ve yerel konumlandırma odaklı backlink çalışmaları gibi onlarca farklı konuda profesyonel destek veriyor. Doğru analizlerle hedeflenen noktaya en kısa sürede ulaşmanızı sağlayacak stratejiler geliştiriyor.

Google, kuralcı ve yenilikçi bir yapıya sahip olduğu için, sizi yükselmenizi etkileyen birçok sorunla karşı karşıya bırakabiliyor. Algoritmaların en büyük amacı en başarılı sitelere kullanıcıları yönlendirmek ve pozitif bir deneyim sunmak. Ziyaretçilere bu deneyimi yaşabilmek için etkili SEO performansı göstermeniz gerekir. Aksi taktirde Google sıralama almanız ya da trafik çekmeniz mümkün olmayacaktır. Profesyonel destek almadan Google’yi memnun etmenin pekte mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Yerel SEO hizmeti için profesyonel destek almak isterseniz Cremicro ekibi ile tanışmaya bekleriz.  Öncesinde ilgili hizmetlerimiz için SEO Ajansı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sizin de göreceğiniz gibi  ekibimizde markanızın ihtiyacı olan tüm uzmanlıklar yer alıyor.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply