Skip to main content

Dijital dünyada etkili çalışmalar yapmak isteyen markalar için içerik pazarlaması çalışmaları olmazsa olmaz hale geldi. İçerik pazarlaması yapan markalar ise her geçen gün daha fazla video içeriklere yönleniyor. Zira hem arama motorlarında videolar çok daha avantajlı, hem de sosyal ağlarda video içerikle daha kolay bir şekilde viralleşebiliyor. Videolar ise en fazla Youtube’da öne çıkabiliyor. O nedenle biz de bu yazımızda Youtube kanalı açarken nelere dikkat edilmeli, çekim kalitesi nasıl ayarlanmalı gibi konular üzerinde duracağız. Eğer siz de Youtube içerik üretmeyi düşünüyorsanız hemen Video Ajansı sayfamızda bize form gönderebilirsiniz.

Markalar için Youtube Videosu Üretme Sürecinde Kalite Neye Göre Belirlenir?

Youtube’da başarının tek bir değişkeni yok. Youtube macerasına başlamadan önce ve başladıktan sonra yapmanız gerekenler aslında son derece basit.

Youtube Videolarında Çekim Kalitesi Nasıl Ayarlanmalı?

Özellikle bir marka için video içerik üretilirken videonun çekim kalitesi oldukça önemli, yadsınamaz bir detaydır. Videonuz sizin markanızın milyonlara ulaşacağı içerik olacağından, muhakkak deneyimli biri tarafından çekimi yapılmalı ve kaliteli teçhizat kullanılmalıdır. Peki kaliteli teçhizattan kasıt nedir?

Akıllı telefonunuzla bile çekim yapabildiğimiz bu yeni dünyada yüksek fiyatlı kameralara ne derece ihtiyaç duyulur? Bir fenomen için selfie çubuğuna taktığı akıllı telefon çoğu zaman yeterli olacaktır. Ancak sabit çekimlerde, görüntünün daha yüksek kalitede olması hem marka algısını doğru konumlandıracak hem de videoyu izleyenler için daha iyi bir deneyim sunulmuş olacaktır.

Özellikle kameranın yüksek çözünürlük sağlayamaması ya da ışığın doğru olmayan ortamda çekimi, içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun gözleri tırmalayacak ve kitlenizin videonuzdan kaçmasına sebep olacaktır. Video çekimlerinde belki de en önemli unsur doğru ışıktır. Zira ışık doğru değilse dünyanın en iyi kamerası dahi iyi bir çekim sunamaz. Çekimler için doğru ışık ekipmanını almak ve çekimin yeri ve gün ışığının zamanına göre doğru konumlandırmak hayati bir önem taşımakta.

Görüntünün ışıksızlıktan ötürü çamurlaştığı dakikalar ya da gösterilmek istenen ürünün yanlış gölgelere sahip olması sizin onca emeğinizi boşa çıkarabilecek etkenlerdendir. Tabi bu noktada bir diğer etmen olan sesin kalitesi de devreye girmekte. Özellikle bir ürünün tanıtıldığı ya da hizmetin anlatıldığı içeriklerde ortam sesinin yalıtımı şirket içerisinde kurulan mini stüdyolarda oldukça zorlaşmakta. Bunu aşabilmek için oldukça yüksek bütçeli ekipmanlar kullanmak gerekmekte. Mikrofonun ağza çok yaklaştırılması ya da uzaklaştırılması, ortamdaki seslerin temizlenmesi gibi ufak detay gibi görünen bir çok etken doğrudan videonuzun ne sürede izleneceğine etki edecektir.

Youtube Videolarında Verilmek İstenen Mesaj Nasıl Kurgulanmalı?

Videonuzda vermek istediğiniz mesaj yalnızca kameranın, ışığın ya da mikrofonun kalitesiyle belirlenmez. Sizin duruşunuz, arka fonunuz, çekim açınız da doğrudan vermek istediğiniz mesajı etkileyecektir. Örneğin ayakta karşıdan çekilen bir video sizin dinamikliğinizi ön plana çıkarırken, oturarak karşıdan çekilen bir video profesyonelliğinizi ve ağırlığınızı gösterir. Konuşma hızınızdan arkaya eklenecek ya da eklenmeyecek müziğe kadar vermek istediğiniz mesajın alıcılar gözünde değeri değişir.

Ürününüzü ya da kendinizi ön plana çıkarmak istediğinizde beyaz fon daha çok tercih edilirken, tek bir konsepte yönelik ya da bir kurumsallık istendiğinde farklı renklerde ve dokularda arka fonlar tercih edilebilir.

Youtube Videolarında İzlenme Süresini Nasıl Artırabilirsiniz?

Youtube videolarında en önemli metrik sanıldığı gibi izlenme sayısı değildir. İzlenme süresi çok daha önemlidir. Zira videoyu insanlar tıklayıp kapatsın diye değil, izlesinler diye üretiyorsunuz. Videonun izlenme süresinin artırılabilmesi için ilk olmazsa olmazımız videoyu doğru kişinin izliyor olmasıdır. Bu nedenle işin en başında hedef kitle doğru bir şekilde seçilmelidir. Özellikle B2B’ye yönelik içerik pazarlaması çalışmalarında izleyiciler mizahtan çok bilgiyi isterler. Ancak B2C bir ürünü gençlere tanıtıyorsanız sıkıcı ve uzun konuşmalar yerine daha eğlenceli içeriklere yönelmeniz gerekecektir.

Ancak sizin anlattığınız konu her ne kadar ilgi çekerse çeksin izleyiciyi videoda tutabilmek için dikkat çekici ve konuyu detaylandıran görseller eklemek, dikkati gereken noktalarda canlandıracak müzikler seçmek bir hayli önem teşkil etmekte.

Youtube için içerik üretim süreci yalnızca videoyu üretmekten ibaret değil. Videonun üretiminin ardından gelen Youtube SEO çalışmaları, Youtube reklamları, Youtube kanalı için sosyal medya çalışmaları gibi pazarlama çalışmaları ve kanalın sürekliliği de önem taşıyan diğer etkenlerden.

Youtube kanalı açarken nelere dikkat edilmeli yazımıza son vermeden önce şunu hatırlatmak isteriz; günümüzde Youtube içeriği üretmek altın değerindedir. Eğer ki bu altından siz de payınızı almak istiyorsanız hemen Video Ajansı sayfamızdan bize form gönderebilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply