Skip to main content

Bu yazımızda sıklıkla duyduğunuz bounce rate nedir? ve bounce rate oranını nasıl iyileştirebiliriz? sorularını aydınlatmayı amaçlıyoruz. Buna istinaden öncelikle ne olduğunu doğru kavramak ve ona göre bir planlama yapmak gerekir. Türkçe karşılığı hemen çıkma oranı olan bounce rate, bir web sitesinde form doldurma, satın alma veya bir bağlantıya tıklama gibi işlemlerin hiçbirini yapmadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini ifade eder. Üç ana sebeple bounce rate oldukça önemlidir;

 • Bir web sitesinden hemen ayrılan biri yüksek olasılıkla dönüşüm sağlamamış demektir. Dolayısıyla bu oranı düşürdüğünüzde dönüşüm oranınızı artırabilirsiniz.
 • Bounce rate (hemen çıkma oranı), yapılan bir araştırmaya göre Google sıralamaları ile yakından ilişkili bulunmuştur. Yani bunu Google sıralama faktörleri içerisinden iyileştirici bir etken olarak görebilirsiniz.
 • Web sitenizin hemen çıkma oranı yüksek ise kullanıcı deneyimi, sayfa düzeni ve metin yazarlığı ile ilgili sorunlarınız olduğu bilmeli ve bunu iyileştirmek için harekete geçmelisiniz.

Elbette ki bounce rate ile birlikte web siteniz için yapacağınız SEO çalışması kurguları ve profesyonel bir aksiyon planı için alanında uzman bir ekip ile çalışmakta doğru bir tercih olabilir. Bounce rate nedir? Bounce rate iyileştirme çalışmalarını nasıl yapabilirim? Profesyonel bir SEO sürecini nasıl yönetebilirim? gibi sorularınızın tüm cevabını alanının uzmanlarından öğrenmek size son derece faydalı dönüşümler sağlayacaktır.

“Ortalama” Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nedir?

Bounce rate nedir? sorusu yerini ortalama bounce rate nedir gibi nitelikli sorulara bıraktığı noktada artık web siteniz için iyileştirici bir çalışmayı doğru şekilde yapmaya başlamışsınız demektir. GoRocketFuel.com’da yayınlanan rapora göre, ortalama hemen çıkma oranı %41 ila %51 olarak belirlenmiştir. Ancak normal bir hemen çıkma oranının sektöre ve trafiğin nereden geldiğine bağlı olduğu asla unutulmamalıdır. Örneğin, Custom Media Labs yaptığı araştırma sonucunda farklı türde yer alan web sitelerinin tamamen farklı hemen çıkma oranlarına sahip olduğunu bulmuştur. Web siteniz için ortalama – iyi hemen çıkma oranının ne olduğunu öğrenmek için sitenizi kategorinizdeki diğer web siteleri ile karşılaştırmak doğru bir hamle olacaktır. ConversionXL, e-posta ile yönlendirme trafiğinin en düşük hemen çıkma oranı olduğunu ve görüntülü reklamlar ve sosyal medya trafiğinin yüksek hemen çıkma oranına sahip olduğunu belirtmiştir.

Bounce Rate vs. Exit Rate

Exit rate vs. bounce rate nedir? Merak ettiğiniz bir soru bu ise öncelikle birbirlerine benzer olduklarını ancak önemli bir farka sahip olduklarını da belirtmeliyiz. Bounce rate, daha önce tanımladığımız gibi bir sayfaya gelip herhangi bir dönüşüm sağlamadan ayrılan kişilerin yüzdesidir. Exit rate yani çıkış oranı ise başlangıçta ayrıldıkları sayfaya gelmemiş olsalar bile söz konusu sayfadan ayrılan kişilerin yüzdesini ifade eder. Örneğin; bir kullanıcı web sitenizden A sayfasına geldi ve daha sonra tarayıcının “geri” butonuna tıklayıp ayrılmayı gerçekleştirdiğinde bu bounce rate. Öte yandan bir kullanıcı web sitenizin A sayfasından B sayfasına geçiş yapıp orada eriştiği içeriği okuduktan sonra ayrıldığında exit rate yani çıkış oranına dahil olmuş oluyor. Bu kullanıcı A sayfasından bir yere tıklayarak web sitenizde gezinmeye devam ettiği için A sayfası için bir hemen çıkma oranı söz konusu değildir. Başlangıçta direkt olarak B sayfasına da gelmediği için B için de bir bounce rate sayılmaz. Ayrıca kişi, web sitenizin B sayfasından çıkış yaptığı için Google Analytics bu sayfa için çıkış oranını (exit rate) artıracaktır. Eğer sitenizde bu örnekteki gibi yüksek çıkış oranına sahip bir sayfa tespit ederseniz bu sorunu çözmeniz gerekmektedir.

İnsanlar Neden Çıkar?

İnsanların bir web sitenizden hemen çıkma oranına dahil olması genel olarak belirli sebeplere dayalıdır.

Sayfanın Beklentiyi Karşılamaması

Örneğin; bir çamaşır makinası arıyorsunuz. Ücretsiz gönderim olarak görünen çamaşır makinaları sekmesine tıkladığınızda çamaşır makinası çeşitleri ile karşılaşmayı beklerken web sitesinin ana sayfasına girmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla aradığınız bulmak ve spesifik olarak bu konuda bilgileneceğiniz bir sayfa için Google arama sekmesine geri dönüyorsunuz.

Kötü Tasarım

Kötü ve estetik olmayan bir web sitesi tasarımı hemen çıkma oranınızı korkunç seviyelere getirebilir. İnsanların bir web sitesini büyük ölçüde önce tasarıma sonra içeriğe göre değerlendirmektedir.

Kötü Kullanıcı Deneyimi

Elbette web siteniz iyi bir tasarıma sahip olmalıdır. Ancak iyi bir tasarma sahip bir web sitesi konforlu ve kolay bir kullanım sunamıyorsa tasarım için harcadığınız emek boşa gidecek demektir. Web siteniz içerisinde gezinme, içeriğe ulaşma ve okuma ne kadar kolay olursa hemen çıkma oranınız (bounce rate) o kadar düşük olur.

Kullanıcılara Aradıklarını Verebilme

Aslına bakarsanız bu noktada bounce rate kötü şekilde değerlendirilmemelidir. Hemen çıkma oranı bazen web sitenizin kullanıcıya ne aradığını direkt sunuyor olmasından kaynaklı olabilir. Örneğin; bir kullanıcı bir yemek tarifi arıyor ve sıralamada karşısına çıkan web sitesini tıkladığında spesifik olarak aradığı tarife ulaştı. O halde ihtiyacı olanı aldıktan sonra web sitenizden çıkış yapacaktır. Bu durumda kötü tasarım ya da kullanıcı deneyimi söz konusu değildir. Kullanıcıya ihtiyacı olanı doğru zaman ve yerde direkt olarak vermektir.

İlgili Makale: SEO Raporu Nasıl Oluşturulur?

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranınızı) Nasıl Artırırsınız?

YouTube Videolarını Sayfanıza Yerleştirin

Bir video hosting şirketi olan Wistia, web sitelerine video eklemenin insanların web sitesinde kalma sürelerini iki kattan fazla artırdığını tespit etmiştir. Ayrıca videolar sayesinde bounce rate daha düşük olarak tespit edilmiştir. Yapılan araştırmalar, video içeren sayfaların video içermeyen sayfalara %11lik bir oranla daha düşük hemen çıkma oranına sahip olduğunu göstermiştir. Bu durum gözünüzü korkutmasın. Çünkü yerleştirdiğiniz videolar illa sizin videolarınız olacak diye bir kural söz konusu değildir. Web siteniz ya da söz konusu sayfanız için anlamlı herhangi bir videoyu sayfanıza yerleştirdiğinizde de verim alabilirsiniz.

Dikkat Çekici Bir Zincir Oluşturun

Dikkat çekici bir zincir oluşturmak, web sitenizden hemen çıkma oranını düşürmek için iyi bir yöntem olabilir. İnsanların dikkatini çekerek onları web sitenizde tutabilirsiniz. Her web sitesi için kullanıcı tarafında çekici bulunmayan bölümler söz konusudur. Öncelikle bu bölümlerden birini seçin ve buraya dikkat çekici, okumaya teşvik edici bir ifade ekleyin. “Aslında, şuna bakın, asıl soru şu ki, istatistiklerden sağlanan bilgiye göre” gibi ifadeler kastettiğimiz ilgi çekici ifadelerden olabilir. Bu çokta zorlayıcı olmayan yöntem ile hemen çıkma oranı (bounce rate) önemli ölçüde düşebilir.

Yükleme Hızı

11 milyon açılış sayfasından (landing page) oluşan bir Google analizine göre yükleme hızı yavaş olan web sitelerinin hemen çıkma oranı ile yüksek oranda alakalı olduğu bulunmuştur. Elbette ki bu sonuç hiçbirimiz için sürpriz olmamıştır. Günümüz dijital dünyasında günden güne sabırsızlığın zirve yaptığı bir dönemde olduğumuzu düşünürsek bu sonuç son derece doğal. Web sitenizin böyle bir sorunu söz konusuysa elbette ki hızla iyileştirme yoluna girmelisiniz. Bunun için en ulaşılabilir seçenekler arasında olan Google’ın ücretsiz olarak sağladığı PageSpeed Insights aracını kullanabilirsiniz. Pagespeed Insights sayesinde sayfanızın ne kadar hızlı yüklendiğine dair skorunuzu öğrenebilirsiniz. Bu skoru öğrenmek ne kadar faydalı olsa da tek başına bir işinize yaramayacaktır. Dolayısıyla Pagespeed Insights’da yer alan “fırsatlar” bölümünden sayfanızı hızlandıracak önerileri incelemek etkili bir değişim için daha verimli olur. Bu önerilere istinaden yaptığınız değişiklikler yükleme hızınız için mutlaka iyileştirici bir etkiye sahip olacaktır. Web sitenizin yükleme hızını artırmak için yapabileceğiniz bazı önemli uygulamalar;

 • Görselleri Sıkıştırma: Özellikle büyük görseller sayfa yüklenme hızını düşüren ana sebeplerden biridir. Bu görseller, doğal olarak bir amaca hizmet ettiği için onlardan kurtulmak doğru bir yol değildir. Bu sebeple görsellerinizin boyutunu küçültmek için görsel sıkıştırma aracı olarak bilinen Kraken Image Optimizer kullanabilirsiniz.
 • Hızlı Sahiplik (Hosting) Sağlayıcısı Kullanma: Hosting sitenizin yükleme hızı etkili kılabilmekle beraber bozulmalar da sağlayabilir. Bu sebeple eğer kullanmıyorsanız yasal bir hosting sağlayacısına geçmek yükleme hızınız doğru bir hamle olabilir.
 • Kullanım Dışı Eklentiler ve Kodları Kaldırma: Sayfanızı yavaşlatan kaynakların bir listesini elde etmek için WebPage Test gibi bir araç kullanabilir. Bu sayede kullanım dışı olan ve ihtiyacınız olmayan eklenti ve kodlardan kurtularak yükleme hızınızı iyileştirebilirsiniz.

PPT Giriş Şablonunu Kullanın

Çoğu insan için girdiği web sitesinde ekranın üst kısmında gördükleri son derece önemlidir. Bu, sayfada kalmaları ya da sayfadan ayrılmaları için belirleyici bir etkendir. Dolayısıyla sitenize giren kişiyi dikkat çekici bir şekilde karşılamak size fayda sağlayacaktır. PPT’nin açılımı; promise, proof, transition yani söz vermek, kanıt sunmak ve geçiş yapmayı ifade eder. O halde için öncelikle okumaya teşvik edici ve merak uyandırıcı bir giriş metni yazmak iyi bir fikirdir. Bu sayede kullanıcınıza, aradığını vereceğinizin sözünü giriş sayfasında vermiş olursunuz. Ardından web sitenizin ve içeriklerinizin güvenilir olduğuna dair müşteri referansları ya da kişisel deneyim ve bilgilerinizi sunarak bir kanıt sunabilirsiniz. Ve son olarak onları aradığına yönlendirmek ve sitede tutmak için geçiş yapmaya yöneltebilirsiniz.

İçeriğinizi Okunması Çok Kolay Hale Getirin

Okunması zor olan içeriklerinizin okunma oranının düşeceğini değil direkt olarak okunmayacağını bilmelisiniz. Kullanıcınızı hiç boşlukların olmadığı son derece uzun ve karmaşık gibi görünen yani göz korkutan bir içerikle karşılarsanız muhtemelen hemen çıkma oranınız (bounce rate) tavan yapacaktır. Bu sebeple kolay okunur bir içerik oluşturma için uygulaması kolay olan bazı önemli detaylar vardır;

 • Boşluklar Bırakma: İçeriğiniz yine donanımlı ve uzun kalabilir ancak okuyucu açısından algılanabilecek karmaşıklığı önlemek için boşluklar bırakmak son derece yararlı olacaktır.
 • Paragrafları Ayırma: Paragrafınız çok uzun bir hal aldıysa o halde cümlelerinizi gruplandırarak boşluklu bir şekilde ayırabilirsiniz.
 • 15-17px Font Kullanımı: Bundan daha küçüğünü kullanmak okuma konforunu düşürebileceğinden ideal kullanımınız bu şekilde olabilir.
 • Ara Başlık Kullanımı: İçeriğinizi bölümlendirmek için alt başlıklar kullanmak son derece faydalıdır. Bu sayede içeriğiniz daha gözden geçirilebilir olur. Ayrıca kişiler için önemli noktaları bulmayı kolaylaştırmış olursunuz.

Aranma Amacınızı Karşılayın

Google’ın tartışmasız zirvedeki trafik kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla önemli tüm içerik sayfalarınızın ve açılış sayfalarınızın (landing page) arama amacına uygun olması çok önemlidir. Yani Google’da arama yapanların aradıklarını veren web sitesi siz olmalısınız. Aksi halde kullanıcıların Google arama sekmesine geri dönmeleri an meselesidir. Arama amacına uygun olmayan bir sayfa olmak yalnızca hemen çıkma oranınızı (bounce rate) etkilemekle kalmaz SEO stratejiniz için de hiç istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Hangi alanda hizmet veriyor ve insanların sizinle ne için karşılaşmasını istiyorsanız arama amacınız da bu olmalıdır. O halde hizmet sağladığınız alanda insanlar bir arama yaptığında onların karşısına çıkan web sitesi siz olmalısınız.

İlgili Makale: İçerik Stratejisi ve SEO Stratejisi: Detaylı Rehber

Sayfanıza Dahili Bağlantılar Ekleyin

Hemen çıkma oranınızı iyileştirmek için bu aşamada yapmanız gereken bir dizi işlem vardır.

 1. Google Analytics hesabınıza giriş yapın ve “Açılış Sayfaları”na tıklayın.
 2. “Karşılaştırma” düğmesine tıklayın.
 3. Bu karşılaştırma sitenizin hemen çıkma oranını rakiplerinizin ortalamasıyla karşılaştırır.
 4. Bunları geliştirmeye odaklandığınızda, sitenizin genel olarak hemen çıkma oranını kısa sürede değiştirebilir ve iyileştirebilirsiniz.

Açılış Sayfalarını Geliştirmek için Isı Haritası (Heatmap) Verilerini Kullanın

Türkçe karşılığı ısı haritaları olarak karşımıza çıkan bir kalıp olan Heatmapler, insanların sitenizi nasıl kullandığı ve sitenizle nasıl etkileşim kurduğunu görmenin en iyi yollarından biridir. Özellikle hemen çıkma oranınızın neden yüksek olduğunu anlamak ve buna çözüm getirmek istiyorsanız başvuralacak iyi bir yöntemdir. Bu noktada heatmap araçları devreye giriyor. Kullanabileceğiniz çok sayıda araç olmasıyla birlikte etkili heatmap araçları olarak CrazyEgg ve Hotjar örnek olarak verilebilir. Web sitenize ekleyeceğiniz bir javascript bağlantısı ile bu araçlar sayesinde insanların sayfanızı nasıl okuduğunu, tıkladığını ve gezindiğini görebilirsiniz. Bu sayede hemen çıkma oranına dair topladığınız ipuçları ile bir iyileştirme planı yapabilirsiniz.

Bu yazımızda bounce rate nedir? ve bounce rate nedir ve SEO stratejisi sürecinizde nasıl yararlı hale getirilebilir? sorularını detaylı bir şekilde yanıtlamak ve iyileştirme çalışmalarınızı nasıl yapacağınıza dair bir rehber hazırlamayı amaçladık. Tüm bu unsurları profesyonel bir süreç ile doğru şekilde yürütebilmek için bir SEO Hizmeti almak web siteniz için faydalı olacaktır.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply