Skip to main content

Dönüşüm oranı, sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği ve sitenizi ziyaret eden kişilerin kaçının satın alma işlemini gerçekleştirdiğini ya da bülteninize abone olma davranışını sergilediğini gösteren bir istatistiktir. Web sitenize ziyaret eden kişilerle, web siteniz içerisinde aktif bir görünüm sergileyen kullanıcıları karşılaştırmaya çalışır. Web sitenizin trafiğinin yüksek olması ancak dönüşümünüzün (conversion rate) düşük olması işinizin büyümesini sağlamayacaktır.

Bu makalemizde dönüşüm oranı nedir, dönüşüm oranı hesaplama, e-ticaret dönüşüm oranı gibi konuları detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız. Ayrıca bu konuların detayların boğulmak istemiyor ve direkt uygulayıcı bir reklam ajansı arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Biz daha fazla vakit kaybetmeden konumuzu anlatmaya başlayalım.

Dönüşüm Nedir?

Dönüşüm, web sitesi, sayfası veya bir mobil uygulama içerisinde gerçekleşmesi talep edilen isteklerin yüzdesel olarak hesaplanmasıdır. İşletmelerin ticari olarak bulundukları taleplere göre web sitesine veya mail bültenine abone olunması, oynanan oyunda seviye atlanması veya bir ürünün satın alım işleminin gerçekleştirilmesi farklı farklı dönüşüm hedefleri olarak tanımlanacaktır.

Dönüşüm Oranı Nedir?

Dönüşüm oranı, web sitenizi ziyaret eden kişilerin tanımlanan hedef davranışı gerçekleştiren kişilere oranı olarak tanımlanabilir. Bu oran genelde yüzdelik şekilde açıklanır. Ayrıca bu ölçüm sadece satın alma üzerinden uygulanmaz. Mesela bazen dönüşüm oranı, atılan bir e-mailin açılması ya da kullanıcıların form doldurması olarak tanımlanabilir.

Dönüşüm oranı

Dönüşüm oranı

E-ticaret Dönüşüm Oranları Neden Önemlidir?

Dönüşüm optimizasyonu web sitesi trafiğini yükseltemeye odaklanmaz. Web sitesine gelen trafiği yükseltmek ile dönüşüm oranını (conversion rate) yükseltmek arasında dağlar kadar fark bulunmaktadır. Dönüşüm oranı optimizasyonu, e-ticaret sitenize gelen ziyaretçileri dönüşüme yönlendirmeye doğru iten bir çalışmadır. Conversion rate optimization (CRO), reklam, pazarlama, satış gibi gerçekleştirilen süreçleri islah etmeye yönelik uygulanır. İşte tam olarak bu nedenle firmaların pazarlama departmanları için oldukça önemli bir unsurdur.

E-Ticaret Dönüşüm Oranını Etkileyen Faktörler

E-ticaret dönüşüm oranını etkileyen farklı farklı etkenler vardır. Genel olarak ele aldığımızda bu etkenler şu şekildedir;

 • Sitedeki teknik problemler
 • Mobil uyumsuzluk
 • Sitenin yavaş olması
 • Ödeme sisteminin hata vermesi
 • Desteklenmeyen cihaz çözünürlüğü,
 • Sepetin çalışmaması
 • Ürün görselleri
 • Ürün bedenleri
 • Ürün fiyatları
 • Yüksek kargo ve kapıda ödeme ücretleri
 • Ödeme seçeneklerinin kısır olması
 • İptal ve İade süreçlerinin belirsiz olması
 • Teslimat tarihinin belirsiz olması
 • Üye olma zorunluluğunun bulunması
 • Ürün hakkında detaylı bilgi aktarılmaması
 • Kişisel bilgilerin detaylı istenilmesi
 • Müşterilerin alım gücü

Genel manada ele alındığında e-ticaret sitesinin dönüşüm oranını bu gibi etkenler etkilemektedir.

E-Ticaret Dönüşüm Oranını Etkileyen Faktörler

E-Ticaret Dönüşüm Oranını Etkileyen Faktörler

Dönüşüm Oranı Neden Düşük?

E-ticaret sitenize aldığınız trafik çok yüksek olsa dahi dönüşüm oranlarınız düşük olabilir. Bu yaşadığınız sorunu aslında etkileyen birden fazla neden var olabilir. Bu nedenlerin en çok görülenleri şunlardır;

1) Sitenizin Tasarımı ve İşlevselliği

Dönüşüm oranını en çok etkileyen nedenler arasında e-ticaret sitenizin tasarımı ve işlevselliği yer almaktadır. Reklam çalışmalarınızın ardından e-ticaret sitenize gelen lead‘ler ürün satın alma davranışı gerçekleştirmeden ve siteye üye olmadan çıktıkları durumlarda dönüşüm oranlarınız her geçen daha düşmeye devam edecektir. Potansiyel müşterilerin sitenizden bu şekilde kaçmalarının sebebi sitenize güvenmemeleri veya satın alma ya da talep ettiğiniz üyelik işlemlerinin kullanıcılara göre zor olmasından kaynaklanıyordur.

2) Anahtar Kelimeler ve Reklam Metinleri

Dönüşüm oranınızı yükseltebilmek adına reklam kampanyası oluşturmanız ve bunun optimizasyonunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız reklam kampanyasının anahtar kelimeleri ve reklam metinleri ürünlerinizi almaya odaklı olmayabilir veya ürününüzü karşı tarafa aktarmıyor olabilir. Eğer ki genel bir kavramdan bahsediyorsanız, müşterileriniz sitenizde olmayan bir ürün için sitenizi ziyaret edebilir ve sonrasında da aradığını bulamadığı için kaçar. Yani işi özetlemek gerekirse anahtar kelimeleriniz, reklam metinleriniz, uzantılarınız, ürünleriniz tamamen uyuşmalıdır.

3) Görüntülü Reklam Kampanyalarının Optimizasyonu

Görüntülü reklam kampanyalarınızda da yine aynı şekilde her şeyiniz koordineli olması gerekmektedir. Hazırlamış olduğunuz bannerların satılmasını istediğiniz ürün/ürün grupları ile tamamen uyuşması gerekmektedir. Kullanıcılar e-ticaret sitenize gelsin diye çoğunluğa yönelik bir kampanya oluşturduğunuz taktirde yine dönüşüm oranlarınız düşük olacaktır.

Teşekkürler Sayfası (Thank you Page) Nedir?

Teşekkürler sayfası, sitenize giren kullanıcıların herhangi bir sayfa içerisinde form doldurma, web sitesine veya e-ticaret sitesine siteye üye olma, alışveriş işlemini tamamlama gibi durumlardan sonra gösterilen, gerçekleştirilen işlemi tamamladığı için kullanıcıya teşekkür edilen kısımdır. Site sahipleri bu sayfa sayesinde hedefin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini de Google Analytics üzerinden ölçümlemektedir.

Teşekkürler sayfası

Teşekkürler sayfası

Dönüşüm Kodu (Conversion Pixel) Nedir?

Dönüşüm kodu (conversion pixel), hedef olarak tanımlanan dönüşüm işleminin kaç kere gerçekleştirildiğini sayan ve bu işlem tamamlandığında Facebook sunucularına bunu aktaran kod parçasıdır. Dönüşüm kodu her yüklendiğinde yeni bir dönüşüm olarak sayılmaktadır. İşte tam olarak bu nedenle reklamlarınızın tıklama işlemi sonrasında ne kadar dönüşüm gerçekleştirdiğini doğru bir şekilde sayabilmesi için bu kodun teşekkürler sayfası içerisine yerleştirilmesi gerekmektedir.

Dönüşüm Kodu (Conversion Pixel) Nedir

Dönüşüm Kodu (Conversion Pixel) Nedir

Edinim başına maliyet (CPA), harcanan pazarlama maliyetinin dönüşüm miktarına bölünmesi sonrasında elde edilen rakamdır. İngilizce Cost Per Action (CPA) şeklinde teleffuz edilir. Tam olarak konuyu açıklamak gerekirse pazarlama çalışmanız için 100 TL gibi bir harcama yaptığınız düşünelim. Ardından da bu işlem sonrasında 50 tane üyelik gerçekleştirdiğinizi düşünelim. Bu duruma göre sizin CPA’iniz 2 TL olarak karşınıza çıkmaktadır.

100/50: 2 TL

Edinim Başına Maliyet (Cost per Action) Nedir

Yatırımın Geri Dönüş Oranı (Return of Investment) Nedir?

Yatırımın geri dönüş oranı gerçekleştirilen dijital pazarlama çalışmaları sonrasında elde edilen gelirin harcanan miktaraf bölünmesi sonrası elde edilir. İngilizce olarak Return of Investment şeklinde telaffuz edilir. Kısaltılmış hali ROI şeklindedir. Tam olarak konuyu örnekle açıklamak gerekirse bir e-ticaret firması sahibi olduğunuzu düşünelim. Dijital pazarlama çalışmaları için 100 TL harcadığınızı ve bunun ardından da yaptığınız çalışmalarla 5000 TL ciro yaptığınızı varsayalım. Bu rakamlar ile düşündüğümüzde yatırımın geri dönüş oranı (ROI) %500 olarak karşınıza çıkacaktır.

ROI: 5000/100=%500

Leave a Reply