Skip to main content

Bu yazımızda Youtube küçük resim yapma hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlerle paylaşacağız. Daha başarılı ve dikkat çekici thumbnail çalışmaları için alanında uzman bir Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Video küçük resmi nedir?

Sıkça duyduğumuz haliyle Youtube thumbnail, yani küçük resim, videoların görsel tanıtımını yapar. Bu görseller sayesinde ziyaretçi izlemek üzere olduğu videonun içeriği hakkında bilgi sahibi olur. Başarılı bir thumbnail oluşturursanız kullanıcılarda merak uyandırırsınız ve videonuzun izlenmesini sağlarsınız. Ancak görsel yeterince ilgi çekici ve bilgilendirici değilse potansiyel izleyicinizi kaybedebilirsiniz. Kısaca küçük resimler sayesinde videolarınızı pazarlarsınız. İzleyicilerinizin dikkatini çekerek başarılı izlenme oranları elde edersiniz.

Video küçük resmi nedir?

Video küçük resmi nedir?

Video küçük resmi en iyi uygulamaları

Youtube küçük resim oluştururken sınırları zorlayın. Tasarım gücünüzün kreatif ve canlı olmasına özen gösterin. Benzersiz işler yaratarak, kullanıcıların dikkatini çekin. Bütün bunlar için mutlaka yapmanız ve yapmamanız gereken bazı adımlar var. Bu taktikleri doğru bir şekilde uygulayarak, videonuzu güzel gösterecek küçük resimler yaratabilirsiniz. 

  1. Parlak renklere ve kontrasta odaklanın

Youtube thumbnail oluşturmak, sandığınızdan daha kolay. Ancak bilmeniz gereken bazı detaylar var. Resimler mutlaka canlı ve dikkat çekici olmalı. Genelde çekilen fotoğrafların ilk hali soluk ve cansız olabiliyor. Bu durumda mutlaka parlaklık ve kontrast değerini yükseltmeyi deneyin. Soluk ve donuk görsellerin çekiciliği yoktur. Ayrıca bununla beraber, kullanıcıyı videodan uzaklaştırma gibi bir sonuç elde edebilirsiniz. Sonuç olarak, aradaki farkı görünce ilk görseli kullanmak dahi istemeyeceksiniz. Bu çalışma sayesinde ihtiyacınız olan ilk parıltıyı yakalamış olursunuz. 

  1. Dramayı çevirin

Etkileyici bir Youtube küçük resim yapma çalışması için videonuzda bulunan sahnelerden faydalanın. En özel ve etkileyici sahneyi görselinizde kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece potansiyel izleyiciye video hakkında merak uyandıran bilgiler sunabilirsiniz. Bu noktada özellikle videonun en merak uyandıran sahnesi kullanmaya özen gösterin. Öte yandan dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Asla izleyicilerinize yanlış veya yalan bilgiler vermeyin. Bu tarz clickbait olarak adlandırılan durumlar, kullanıcıları kızdırabilir. Ayrıca güven kaybettiğinizden ötürü etkileşim oranlarınız zamanla azalabilir.

Dramayı çevirin

Dramayı çevirin

  1. KALIN metin ekleyin

Youtube küçük resim yapma işlemi birden çok tekniğe sahip. Kalın metinler eklemek bunlardan biri. Bu tür kalın fontlar kullanarak, videonuza dikkat çekin. Özellikle yazacağınız kelimeler, videonuz hakkında anahtar kelimeler barındırıyor olmalı. Yani, izleyiciye kısa bir önizleme vermelisiniz. Görsel ve metinle oluşturacağınız bu kısa önizleme, videonuz için nokta atışı olmalı. Böylece izleyicilerin dikkatini çekerek izlenme oranlarını arttırabilirsiniz.

  1. GIF yükleyin

GIF’ler, Youtube thumbnail tasarımları için oldukça faydalı bir etkiye sahip. Bildiğimiz üzere videolar görsellerden daha çok etkileşim toplar. GIF, videolar kadar olmasa da hareketli görsellere sahip olduğu için dikkatleri üzerine çekmeyi kolayca başarır. Özellikle internet ortamından ulaşabileceğiniz yüz binlerce GIF ile thumbnail tasarımlarınızı güçlendirin. Öte yandan GIF’leri kendi videonuzun içeriğinden de oluşturabilirsiniz. Böylece potansiyel izleyicilere videonuz hakkında daha çok şey göstermiş olursunuz. Videonuzdaki sahneleri sıkıştırıp GIF haline getirerek başarılı ve dikkat çekici bir thumbnail oluşturabilirsiniz.

  1. Logonuzu görsele ekleyin

Küçük resim yapma işlemi sırasında mutlaka markanıza yer vermeye özen gösterin. Görselde logonuzu ekleyebilirsiniz. Ayrıca sizi tanıtan, kurumsal renklerinizi de kullanmayı deneyebilirsiniz. Böylece insanlar videonuzdaki küçük resimle, sizi, diğer sayfalardan kolaylıkla ayırt edecek. Ek olarak thumbnail’de markanıza yer vererek daha profesyonel bir görüntü yaratabilirsiniz.

  1. Yüksek çözünürlüklü resimler kullanın

Youtube thumbnail hazırlarken mutlaka görselinizin kalitesine önem verin. Kalitesiz görseller potansiyel izleyicileri anında uzaklaştırır. Her alanda geçerli olan görseldeki kalite, burada da oldukça önemlidir. Yüksek çözünürlüklü resimler kullanarak, videonuzun küçük resmini daha canlı ve ilgi çekici kılabilirsiniz. Sonuçta thumbnail çalışmasında önemli olan kullanıcının dikkatini çekebilmektir. Bu sebeple kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görseller kullanarak hem kanalınızın hem de videonuzun etkileşim oranlarını arttırın.

YouTube için bir video küçük resmi nasıl oluşturulur ve yüklenir?

Videolar ekleyerek Youtube küçük resim çalışmanızı bir üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Bunun içi iki farklı seçenek var. Birincisi, Youtube’un sizin için oluşturduğu otomatik thumbnail’ler. Bunlarla videonuzda olan sahneler seçilir ve küçük resim veya video olarak ayarlanır. Ancak burada bilmeniz gereken bir nokta var o da, Youtube’un seçtiği kesitlere müdahale edemiyorsunuz. Yani üzerinde değişiklik yapmanız mümkün değil. İkinci seçenek ise sizin yükleyeceğiniz bir küçük resim veya videodur. Bu yöntemle dilediğiniz görsel veya videoyu Youtube thumbnail olarak kullanabilirsiniz. Üstelik dilediğiniz gibi üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Her iki yöntemle de, Youtube videonuzun thumbnail’ine kolayca video ekleyebilir ve ikinci yöntemle de yönetebilirsiniz.

"<yoastmark

Instagram için video küçük resimler nasıl optimize edilir?

Özellikle Instagram üzerinden paylaşacağınız Youtube thumbnail, etkileşim oranlarınızı arttırabilir. Sosyal medyanın en güçlü platformlarından biri olan Instagram, videolarınızın tanıtımı için oldukça değerlidir. Bu çok kapsamlı uygulamada videolarınızı paylaşmanın birden fazla yolu vardır. Bunlar, IGTV, Reels ve post olarak üçe ayrılır. Her biri kendi içinde ufak farklılıklarla ayrılsa da temelde video paylaşmak için uygundur. Kısaca açıklamak gerekirse bu üç alanın özelliği şöyledir:

Post: 2 ile 60 saniye uzunluğundaki videolar için uygundur. 

Reels: Yalnızca dikey görünümlü videoları destekler. En fazla 30 saniye uzunluğundaki videolar için uygundur.

IGTV: Bu seçenek ile beraber uzun süren videolarınızı paylaşabilirsiniz. Ortalama 1 ile 15 dakikalık uzunluğa sahip olan videolar için geçerlidir.

Artık ideal bir Youtube küçük resim veya video nasıl oluşur ve yayınlanır biliyorsunuz. Bütün incelikleriyle en iyi ve başarılı thumbnail tasarımı için profesyonel bir video ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply