Skip to main content

Google Ads kalite puanı hakkında bilgilenmek isteyenler için detaylı bir yazı hazırladık. Google ads puanı nedir ve nasıl yükseltilir? Bu yazımızda bu soruların cevabını sizlerle paylaşacağız. Başlamadan önce mutlaka belirtmek gerekir ki; uzman bir ekiple Google Reklam Yönetimi sürecinizi yürütüyor olmak daima daha verimli olacak ve hedeflerinizi ulaşılabilir hale getirecektir.

Google Ads Kalite Puanı Nedir?

Google Ads Kalite Puanı Nedir?

Google, arama sonuçlarını ve uygun reklamları algoritması ile sıralar. Bu algoritmaya istinaden Google, uygun reklamları çevrimiçi içeriklere entegre edip kullanıcılarına özel bir deneyim sağlamayı hedefler. Bahsettiğimiz algoritma tamamen Google ads kalite puanını temel alır. Google kullanıcılarının verilerine önem veren büyük bir şirkettir. Bu verileri de kullanıcı deneyimini artırmak için kullanır. Kullanıcı deneyiminin artması elbette kullanıcılar için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu bağlamda kullanıcıların önceden yapmış oldukları Google arama sonuçları Google’ın reklamları en etkili sınıflandırma yöntemlerinden birisidir. İnternet ortamında gelir sağlamak isteyen herkes için Google Reklam Verme verimli bir seçenektir.

Reklam Kalite Puanı Sıralamaya Etki Eder mi?

Reklam kalite puanının sıralamanıza doğrudan olmasa bile önemli etkileri bulunmaktadır. Örneğin düşük bir reklam kalite puanınız varsa algoritma sizin reklamlarınızın iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamadığını belirler. Buna göre de reklamlarınızın sıralamasını gözden geçirir. Her zaman hedef kitleniz için daha iyi bir deneyim sağlamanıza yardımcı olan reklam kalite puanlama sistemi, web sitenizin gelişiminize fayda sağlayacaktır.

Google Ads Kalite Puanı Bileşenleri Nelerdir?

Google Ads Kalite Puanı Bileşenleri Nelerdir?

Google’ın, web sitesi kalite puanı sistemine geçmesinin amacını açıklayalım. Google, kullanıcıların arama günlüklerine göre alakasız reklamları göstermek yerine web sitesi kalite puanlarına göre sıralama yapmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda hedeflenen tıklanma oranı, web sitesi kalite puanı ile ilgilidir. Web sitesi kalite puanınızı belirleyen unsurlardan iki tanesi şu şekildedir:

  • Reklam alaka seviyesi: Kullanıcıların aradığı anahtar kelime veya gördükleri reklamlarla ne kadar alakalı olduğudur.
  • Açılış sayfası deneyimi: Kullanıcıların web sitelerine girdikleri anda karşılaştıkları görünüm ve kişiselleştirilmiş reklamların birbirleriyle olan uyumudur.

Puanlama sisteminde her aldığınız puan ortalama üstü, ortalama ve ortalama altı olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırmalar kullanıcı deneyimi açısından önem arz etmektedir. Ayrıca Google ads kalite puanında önemsenmeyen unsurlar da vardır. Arama motorları üzerinden yapılan aramalarda kullanılan cihaz, bu unsurlardan ilkidir. Web sitesi kalite puanında önemsenmeyen faktörlerden bir ikincisi ise günün hangi zamanında arama yapıldığıdır. Bir diğeri de reklamların uzantılarıdır. Kullanıcıların hangi konumdan erişim sağladıkları ise bu faktörlerin sonuncusudur.

İlgili Makale: Adwords Dinamik Reklam Ne Zaman Kullanmalısınız?

Web sitesi kalite puanının en önemli kısmı maliyet konusunda öne çıkmaktadır. Bir web sitesinin sahip olduğu reklam kalite puanı ne kadar yüksek olursa tıklama başına ödenecek fiyat da o kadar düşük olur. Bu da işletmelerin çevrimiçi pazarlama faaliyetlerine ayıracakları bütçelere önemli bir katkıda bulunacaktır. Google’ın dikkat ettiği anahtar kelimeleriniz düşük eşleşmeye sahip olsa bile reklam kaliteniz düşük ise tıklanma başına maliyetiniz için maksimum ödeme yapmanız gerekecektir. Bu bilgiyi aklınızda tutarak reklam kalitelerinize önem vermeniz son derece önemlidir. Google’ın kalite standartları her zaman üst seviyelerdedir ve buna hazırlıklı olmanız sizin faydanıza olacaktır.

Reklam kalite puanınız daha iyi sonuçlar alabilmeniz adına reklamlarınızı dengelemenize ve iyileştirmenize de yardımcı olur. Her yaptığınız reklamın ne durumda olduğunu bilmek, kullanıcıların açılış sayfanızdaki reklamlarınızdan içeriklerinize kadar ulaştığı deneyimden memnun kalmalarını sağlar. Mesela reklam kalitesi puanınız size reklamlarınızın ortalama düzeyde olduğunu, buna karşın web sitenizin ortalama altında bir kalitede olduğunu gösterebilir. Bu sonuçlarla reklam kalitenizi ve web sitenizi ne konuda geliştirmeniz gerektiğini daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kalite Puanı Nasıl Kontrol Edilmelidir?

Web sitesi kalite puanınızı kontrol etmek için ilk olarak Google Ads hesabınıza giriş yapın. Sonrasında sol menüden “Anahtar Kelimeler” butonunu seçin ve tablonun sağ üst köşesinde yer alan “Sütunlar” ikonuna tıklayın. “Anahtar kelimelerin sütunlarını değiştir” seçeneğinin altında yer alan “Kalite puanı” seçeneğini tıklayın. Buradan size ait kalite puanlarını ve puanlarınıza dahil seçenekleri görebilmek için aşağıdakilerden birisini tercih edebilirsiniz.

  • Kalite puanı
  • Açılış sayfası deneyimi
  • Beklenen TO
  • Reklam alaka seviyesi

Bu seçeneklerden incelediğiniz raporların geçmişe yönelik durumlarını görmek isterseniz aşağıdakilerden birisini seçin ve “uygula” butonuna basın. Bu sekmeler size Web sitesi kalite puanınızı geliştirmeniz için raporları sunacaktır.

  • Kalite puanı (geçmiş)
  • Açılış Sayfası Uzmanlığı (geçmiş)
  • Reklam alaka düzeyi (geçmiş)
  • Beklenen TO (geçmiş)

Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Kalite Puanı Nasıl Artırılır?

Google ads kalite puanınızı artırmak için size özel hazırladığımız şu adımları izleyebilirsiniz. Öncelikle Google ads hesabınıza giriş yapın. Beklenen tıklanma oranında, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfalarındaki raporlarınızın size ne gösterdiğini dikkatlice inceleyin. Sonrasında ortalama veya ortalama altında kalan raporlarınızı belirleyin. Ardında bunlar üzerinde çalışın. Unutmayın ki her detay sizin için reklam kalite puanı açısından önem taşıyor. Reklam grubunuzdaki anahtar kelimelerin birbiri ile alakalı ve benzer amaçlarda olduğundan emin olun. Yapabileceğiniz bir diğer şey ise negatif anahtar kelimeleri belirlemektir. Bu kelimeler reklamlarınızın diğer reklamlar ile ilişkilendirilmesini engelleyecektir. Sitenizin mobilitesi ve hızı da kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir.

Web sitesi kalite puanınızı artırmak için reklamlarınızı açılış sayfasına eşleyin. Misafirlerinizin web sitenize girdikleri anda hoş bir şeyler ile karşılaşmasını istersiniz. Bunun için reklamlarınızı insanların ve hedef kitlenizin ilgi odaklarına göre belirlemeye özen gösterin. Google üzerinde reklamınız gözüktüğü zaman sadece birkaç saniye içerisinde potansiyel ziyaretçilerinizin dikkatini çekmeniz gerekmektedir. Herkesin bildiği gibi sizin sahip olduğunuz web sitesine benzeyen diğer sitelerden bir fark ortaya koymaya çalışın. Mobil erişim ile sitenize erişen kullanıcıları unutmadan onların rahatça gezinebileceği bir donanıma sahip olmanız gerekir. Ayrıca ürün sayfalarını etkisi altında bırakan açılır reklamları da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Web sitesi kalite puanını yükseltmek ve elde ettiğiniz puanı korumak adına profesyonel bir yol haritasıyla ilerleyebileceğiniz bir Google Ads Ajansı ile birlikte çalışmak ve dijital pazarlama stratejilerinizi alanının uzmanlarıyla birlikte geliştirmek de oldukça verimli olacaktır.