Skip to main content

Google Alışveriş söz konusu olduğunda Google Merchant Center şüphesiz e-ticaret mağazanızın daha fazla satış yapmasına yardımcı olacak önemli bir araçtır. Bugün Google Alışveriş Reklamları, birçok şirketin pazarlama başarısının bir parçası haline gelmiştir. Geleneksel PPC Google metin reklamlarıyla karşılaştırıldığında bu modern yöntem, herhangi bir e-ticaret işletmesi için çok daha etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Google Merchant Center, kullanıcıların Google’da envanterinize göz atabilmesi ve alışveriş yapabilmesi için işletmenizin sattığı ürünleri yüklemenize ve reklamını yapmanıza olanak tanıyan dijital bir platformdur. Çevrimiçi olarak veya gerçek mekanda faaliyet gösterdiğiniz lokasyonda sattığınız ürünleri yükleyebilirsiniz.

Google Merchant Center, çevrimiçi işletmelerin tüm Google e-ticaret ürünlerindeki görünümlerini yönettiği ve gerektiğinde çevrimiçi listelemelerinde değişiklik yaptığı tek bir çevrimiçi gösterge panosudur. Birincil amacı, işletmelerin ilgili Google Alışveriş aramalarında görüntülenmek üzere resimler ve fiyatlandırma da dahil olmak üzere ürün bilgilerini yüklemelerine ve sürdürmelerine olanak tanımaktır. Google Merchant Center, Google tabanlı pazarlama ve e-Ticaret üzerinde güçlü bir gözetim ve denetim sağlamak için Google My Business gibi diğer Google hizmetlerine de entegre olur. Bu noktada belirtmek gerekir ki; Rekabet Kurumu kararınca Türkiye’de yayınlanan Alışveriş reklamları, arama sayfalarından kaldırılmıştır. Bu açıdan Google Alışveriş reklamları sınırlı bir şekilde kullanılabilir. Elbette ki; en doğru kullanım ve stratejik adımları, nihai sonuçta verim alabilecek şekilde atmak için bir Reklam Ajansı ile çalışabilir, profesyonel bir ekiple tüm sürecinizi değerlendirebilirsiniz.

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant Center Nedir?

Google Merchant Center Nedir?

Merchant Center, perakendecilerin Google arama sonuçlarında görünebilmeleri için ürün ayrıntılarını yükledikleri çevrimiçi bir platformdur.

GMC, ürün sattığınız bir çevrimiçi mağaza değildir. Bunun yerine alışveriş yapanların web sitenizde veya çevrimiçi bir pazarda sattığınız ürünleri bulmasına yardımcı olabilecek bir listeleme hizmetidir. Google Merchant Center’a ürün verileri ekleyerek sahip olduğunuz ürünleri arayan potansiyel müşterileri çekersiniz.

Merchant Center’a eklenen ürünler iki şekilde kullanılabilir:

 • Ücretsiz ürün listelemeleri Google arama penceresinde, Alışveriş sekmesinde veya Görseller sekmesinde görüntülenir.
 • Ücretli ürün listelemeleri Google ekosisteminde gösterilir ve bir Google Alışveriş kampanyası, ürünlerinizin reklamını yapmanız için size çeşitli araçlar sunar.

Basitçe söylemek gerekirse; Google Merchant Center, e-ticaret perakendecilerinin Google Alışveriş Reklamlarına ürün bilgilerini yüklediği dijital bir platform olarak kullanılmaktadır. Google Alışveriş Reklamlarının iki ana yerde görünmesi gerekir:

 • Normal Google Arama Motoru
 • Google Alışveriş

Google Merchant Center’da kullanıcılara ürünleri satan e-ticaret şirketi, fiyatlar, nakliye maliyetleri ve daha pek çok şeyle ilgili bilgiler sağlanacaktır. Birçok satıcı için Google Merchant Center, marka bilinirliğini artırmanın ve rakiplerinden daha iyi performans göstermenin anahtarlarından biridir.

Google Merchant Center Nasıl Çalışır?

Google Merchant Center Nasıl Çalışır?

Google Merchant Center Nasıl Çalışır?

Google Merchant Center, doğal olarak Google Ads, Google Görüntülü Reklam Ağı ve diğer reklam platformlarıyla bütünleşir. Bu, yeniden pazarlama ve çok kanallı reklam kampanyaları yürütmenizi sağlar. Google Merchant Center’a katılmak, Google’daki pazarlamanızı daha iyi koordine etmenize ve müşterilerinize e-ticaret mağazanız için en alakalı ve güncel ürün bilgilerini vermenize yardımcı olacaktır.

Google Merchant Center Ücretli Mi?

Google Merchant Center (GMC) hesabı kurmak ve kullanmak ücretsizdir. Reklam verenler bunu yalnızca Google Alışveriş Sekmesindeki ücretsiz ürün listelemeleri için kullanmayı tercih edebilirken, bir GMC hesabına sahip olmanın birincil nedeni genellikle Alışveriş Reklamları (ücretli bir ürün reklamı biçimi) yayınlamaktır.

Google Merchant Center’ı Kullanmalı Mıyım?

Küresel isteklerin %90’ına sahip olan Google, kesinlikle en çok kullanılan arama motorudur. Yüz milyonlarca potansiyel kullanıcısı, e-ticaret mağazanıza daha fazla trafik çekmenize ve sonunda web sitenizdeki dönüşüm sayısını artırmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle Google Merchant Center, bugün ürünlerinizin reklamını yapmak için çok güçlü bir kanaldır.

İlk başta çalışması için gereken bazı teknik becerilere rağmen, ürünlerinizin Google Shopping’te görünmesini sağlamak ve sadık müşterileriniz olma olasılığı daha yüksek olan, çok sayıda Google kullanıcısına ulaşmak yine de kolaydır.

Google Merchant Center’ın ana avantajı, online mağazanızın ürünlerinizle ilgili kapsamlı ve doğru bilgileri Google reklamlarıyla güncellemesini sağlamaktır. Verileri gerçek zamanlı olarak kolayca düzenleyebilir ve ziyaretçilerinizin her zaman en son ürün bilgilerine erişmesini sağlayabilirsiniz.

Google Merchant Center, ürünleri doğrudan tüketicilerine satmalarına yardımcı olmak için dünya çapında birçok işletme tarafından kullanılmıştır. Günümüzde, herhangi biri için iyi çalışacak genel dijital pazarlama stratejisinin ve spesifik olarak Google reklam yönetimi kurgularının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 1. Özelleştirilmiş ürün veri sayfalarını içe aktarma

Google Merchant Center, ürün verileriniz için çok çeşitli özellikler sunar. Bu, Alışveriş reklamları oluşturma konusunda size bolca özelleştirme olanağı sağlar. Belirli bir ürün bulmanız veya performansa dayalı olarak farklı ürünler arasında stratejiler koordine etmeniz gerektiğinde de çok kullanışlıdır.

 1. Mevcut ürün verilerini düzenleme ve güncelleme

Ürün verilerini kolayca düzenleyebilirsiniz. Bu, Alışveriş Feed’inde yayınlanmaya devam eden ürünleri optimize etmenize olanak tanır. Ayrıca, Google Merchant Center, teklifleri incelemenize ve reklam stratejinizi pratik olarak gerçek zamanlı olarak yönetmenize olanak sağlar.

 1. Diğer Google araçlarıyla sorunsuz entegrasyon

Google Merchant Center, çok kanallı reklam kampanyaları yürütmenize olanak tanır. Bu sayede diğer Google araçlarıyla da sorunsuz bir entegrasyon sağlar.

Google Merchant Hesabı Nasıl Kurulur?

Google Merchant Center hesabı kurmak için aşağıdaki 4 adımı izlemeniz gerekir:

 • 1. Adım: Google Merchant Center Hesabınızı oluşturmadan önce bir Google Hesabı için kaydolun. Halihazırda bir Google hesabınız veya Google My Business hesabınız varsa kesinlikle kullanmaya devam edebilir ve bu ilk adımı atlayabilirsiniz.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • 2. Adım: Şirket adı, adres, müşteri hizmetlerinize nasıl ulaşacağınız vb. gibi çevrimiçi ürünleriniz ve diğer gerekli bilgileri Google’a yükleyin.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • 3. Adım: Ürün bilgilerinizi, Google özet akışının temel standartlarını karşılayan bir biçimde gösterin. Ürünler için benzersiz bir kimlik, başlık, web sitenize yönelik bir ürün bağlantısı, ürün fiyatı, ürün resmi için bir bağlantı ve bir açıklama gibi Google feed’inizdeki her ürün için bazı öğeler dahil edilmelidir. Feed’inizin kurulumunu tamamladıktan sonra artık onu Google Merchant Center’a gönderebilirsiniz. Ayrıca ürünleriniz için ‘Etkin’ durumunu korumak ve sürekli reklam yayınlamak çok önemlidir, bu nedenle ürün verilerinizi en az ayda bir göndermelisiniz.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • 4. Adım: Alışveriş Reklamları yayınlamaya başlamak için Google Merchant Center hesabınızı Google Ads hesabınıza bağlayın.

Google Merchant Center’ı Google Ads’e Bağlama

Google Alışveriş’te ücretli ürün reklamları göstermek istiyorsanız, GMC’nizi Google Ads hesabınıza bağlamanız gerekir. Ancak bir Google Ads hesabınız yoksa önce bir hesap oluşturmalısınız.

 • İlk olarak ekranın üst kısmındaki “ayarlar” simgesine ve ardından “bağlı hesaplar” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından ekranın üst kısmında görüntülediğiniz müşteri kimliğinizi girerek Google Ads hesabınızı ekleyin.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • Elbette Google Ads hesabınızdan da onay vermeniz gerekmektedir. Bunu işlem de oldukça basittir; Araçlar ve ayarlar – Bağlı Hesaplar – Google Merchant Center – Ayrıntıları Görüntüle – Onayla.

Tüm bu işlemleri sonlandırdıktan sonra ürünlerinizi kampanyalarınıza ve ürün listeleme reklamlarınıza ekleyebilirsiniz. Kampanya yönetiminde çeşitlilik olmasını istiyorsanız Google Merchant hesabınızı farklı Google Ads hesaplarına da bağlayabilirsiniz. Her bir hesap için yukarıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir.

Google Merchant Center’a Nasıl Ürün Eklerim?

Tanıtımını yaptığınız kataloğu Alışveriş reklamlarıyla genişletmeye karar verdiğinizde, Google Merchant Center’a ürün eklemenin birkaç yolu vardır. Bu önerilmez ancak teknik olarak, feed’inizi manuel olarak güncelleyebilir ve ardından platforma yükleyebilirsiniz. Ancak zamanlanmış getirmeler de ayarlayabilirsiniz. Temel olarak, Google’a feed’inizin URL’sini verirseniz ve onlara ne sıklıkta yeni ürünler eklemek istediğinizi söylerseniz, sizin için bununla ilgilenirler. Bunun için ürünler sekmesine gidin, otomatikleştirmek istediğiniz feed’i seçin ve ‘Planla’ seçeneğine tıklayın. Ancak manuel olarak aşağıdaki adımları takip ederek de ürün ekleyebilirsiniz.

Ürün Veri Sayfası Ekleme

Google Merchant Center’ın en önemli avantajlarından biri, ürün feed’ini birçok farklı şekilde özelleştirebilmenizdir. Google Merchant Center, kendi XML ve TXT dosyalarınızı kullanmanızı da sağlar. Veri sayfası eklemek için ise e-tabloları kullanmanız gerekir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • İlk olarak, kontrol panelindeki ‘Ürünler’e gidin ve ‘Feed’ler’i seçin.

 

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • Ardından ürünlerinizi satmak istediğiniz ülkeyi ve tercih ettiğiniz dili belirtmeniz gerekir.
 • Sonrasında bir sonraki pencerede (üstten ilk seçenek) ‘Google E-Tablolar’ı seçin ve ürün feed’inize bir ad verin.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

 • Son olarak, ‘Bir şablondan yeni bir Google e-tablosu oluştur’u seçin ve ‘Yayın oluştur’a tıklayın.

Google Merchant Center kontrol panelinin ‘Feed’ler’ bölümüne geri yönlendirileceksiniz ve burada yeni oluşturduğunuz Google E-Tablonuzu görebileceksiniz. Sayfayı düzenlemek için, ‘Google E-Tablolar’ın altında bulunan ‘Aç’ seçeneğine tıklamalısınız.

Ürün Veri Sayfasının Hazırlanması

İlk olarak, verilen alanları (kimlik, başlık, açıklama vb.) elinizden gelen en iyi şekilde doldurmanız gerekir. Herhangi bir alandan emin değilseniz, devam edin ve Google Merchant Center ürün verileri spesifikasyonu yönergelerine göz atın.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Her alan için ayrıntılı bilginiz yoksa sorun değildir. Ancak, ne kadar fazla ürün bilgisi sağlarsanız o kadar iyi olduğunu unutmamalısınız. Ürünleriniz hakkında daha fazla veri, aşağıdakileri ifade eder:

 • Yüksek düzeyde özelleştirilmiş, etkili Google Alışveriş reklamları oluşturmak için daha geniş olanaklara sahip olursunuz.
 • Düzenleme/ayarlama için ürünleri aramak daha kolaydır.
 • Kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri onlara sağlayan reklamları bulmak kolay bir hale gelir.

İşiniz bittiğinde, boşluk bırakmadığınızdan emin olmak için tüm sayfayı en az bir kez kontrol edin. Bu, sizi, niteliklerinden birine göre belirli bir ürünü aramak için saatler harcamaktan, yalnızca ilgili alanı yanlışlıkla boş bıraktığınızı anlamaktan kurtaracaktır.

Verilerinizi içe aktarmaya hazır olduğunuzda, Google E-Tablo menüsünde ‘Eklentiler’e gidin, açılır menüden ‘Google Merchant Center’ı seçin ve ‘Sayfayı yükle’ye tıklayın.

Google Merchant Center Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ürün Bilgilerinde Değişiklik Yapmak

Feed’inizde (yani ürün envanterinde) bazı değişiklikler yapmanız gerekiyorsa, her seferinde yeni bir sayfa doldurup yüklemeniz gerekmez. Google Merchant Center, mevcut alışveriş özet akışlarına yeni bilgiler eklemenizi sağlar. Bu açıdan ‘tamamlayıcı özet akışları’ seçeneğinizi kullanmanıza imkan sağlar.

Ürün bilgilerinde nasıl değişiklik yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • ‘Yayınlar’ bölümündeki ‘Ek yayınlar’a gidin ve ‘Ek yayın ekle’yi tıklayın.
 • Komut istemlerini takip edin ve gerekli bilgileri sağlayın. Bu, ek feed için bir ad, bağlanmak istediğiniz birincil feed’in giriş yöntemini ve ürün verileriniz için planlanmış bir getirmeyi içerir. Bu şekilde manuel olarak yüklemeniz gerekmez.

Google Merchant Center kullanımınızı optimize etmek için ipuçları

Alışveriş feed’i optimizasyonu, bundan en iyi şekilde yararlanmak için zaman ve emek harcamanız gereken çok önemli bir süreçtir. İş gelirinizde bir fark yaratmak istemiyorsanız bu adımı hiç kaçırmamalısınız. Google Merchant Center’da ürün feed’inizi optimize etmek için dikkat etmeniz gereken bazı temel unsurlar aşağıdaki gibidir. Bu aşamada Google Ads Ajansı ile iletişime geçerek de optimize işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Niteliklerin listesini genişletin

Google E-Tablonuzun belirli sayıda önceden ayarlanmış özniteliği olmasına rağmen (kimlik, başlık, açıklama, fiyat, vb.), hiçbir şekilde bunlarla sınırlı değilsiniz. Yayınladığınız reklamlara bağlı olarak, ek sütunlar da ekleyebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin belirli bir ürün veya ürün grubu hakkında bilmek isteyebilecekleri konuları da düşünebilirsiniz. Bu açıdan yaş aralığı, beden, malzeme vb. sütunlar ekleyebilirsiniz. Hatta daha önemli özelliklerden bazılarını doğrudan başlık sütununa ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, potansiyel müşterileriniz reklama tıklamadan önce birçok önemli bilgiyi görebilirler.

 1. Ölçeklenebilir hale getirin

Bu bariz görünebilir, ancak sayfalarınızı herhangi bir sorun yaşamadan yukarı ölçeklendirmenize izin verecek şekilde düzenlemek zor olabilir. Bu nedenle, sayfalarınızı Google Merchant Center’a aktarmadan önce düzenlemek ve temizlemek en iyisidir. Bu, gerektiğinde ürün feed’inizi ölçeklendirmeyi çok daha kolay hale getirir.

 1. Pano genelinde GTIN’ler ekleyin

Tüm Google Alışveriş ürünleri için GTIN’ler (Global Ticari Öğe Numaraları) belirtilmelidir. Aksi takdirde Google Merchant Center hesabınızda bazı hatalar karşınıza çıkabilir. Genel olarak GTIN’ler, ürün ambalajının barkodunun yanındadır. Eski veya antika ürünler, ısmarlama ürünler veya ISBN sisteminden önce piyasaya sürülen kitaplar gibi bazı ürünlerin ilişkili bir GTIN’si olmayabilir. Bu durumda, tüm ürünlerinizin Google veri spesifikasyonu yönergelerindeki ‘marka’ ve ‘mpn’ alanlarını içerdiğinden emin olmalısınız.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.