Skip to main content

Google Trends nedir ve Google Trends nasıl kullanılır? Google Trends, E-ticaret sitenizde satmak için yeni ürünler bulmanıza, içerik fikirleri aramanıza ve daha birçok heyecan verici konuda yeni keşifler yapabilmenize olanak tanıyan bir uygulamadır. Google Trends uygulamasının potansiyel kullanımlarının listesi neredeyse sonsuzdur. Biz de bu muhteşem uygulamayı, işletmenize fayda sağlayabilecek şekilde kullanabilmeniz adına sizin için hızlı bir kılavuz hazırladık. Bu kılavuzda Google Trends nedir ve Google Trends nasıl kullanılır gibi sorularınıza da aradığınız cevapları bulabileceksiniz. Öyleyse haydi şimdi başlayalım. Başlamadan hemen önce; bir performans pazarlama ajansı ile çalışarak doğru stratejik kurgu ile hedeflerinize ulaşabileceğinizi ve profesyonel bir süreç yürüterek kapsamlı bilgi sahibi olabileceğinizi de hatırlatma fayda var.

Google Trends nasıl kullanılır sorusuna geçmeden önce, bu uygulamanın ne olduğunu daha net bir şekilde anlayalım. Eğer iyi bir Google kullanıcısı iseniz, Google Trends’i muhakkak duymuşsunuzdur. Fakat, eğer bir web sitesine sahipseniz, Google Trends’i daha önce hiç kullanılmamış olmanız size çok şey kaybettirmiş olabilir. Google Trends, arama terimlerinin ve trendlerin popülerliğini karşılaştırmanıza olanak tanıyan harika bir araçtır. Bu araç, bir dizi gelişmiş özelliğe sahiptir. Bu özellikler sayesinde, hem belirli bir zaman dilimi içerisinde gittikçe popülerleşen hem de anın en sıcak arama trendlerini kolayca keşfedebilirsiniz. Google Trends nedir sorusunu kısaca yanıtladığımıza göre, şimdi Google Trends nasıl kullanılır konusuna geçelim.

İlgili Makale: Google Search Console Nedir? Nasıl Kullanılır?

Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda var; Google Trends uygulaması tamamen ücretsiz. Dileyen herkes, istediği zaman diliminde istediği yerden bu uygulamayı kullanabilir. Bunun için tek yapmanız gereken şey Google Trends uygulamasına gitmektir. Hemen ardından, uygulamanın  gösterge tablosu karşınıza çıkacaktır. Bu tablo üzerinden, son zamanlarda trend olan hikayeler arasında gezinebilirsiniz. Ya da arama kutusuna merak ettiğiniz herhangi bir konu başlığını girebilirsiniz. Google Trends uygulaması, aradığınız konuyu daha kolay keşfedebilmeniz için gelişmiş özelleştirme olanakları sağlayan çok sayıda farklı filtreye sahiptir. Bu filtreler, aramalarınız üzerinde coğrafi, demografik, konu bazlı, saat ve tarih gibi pek çok kategoride gelişmiş özelleştirmeler yapabilmenizi sağlar. Hatta, Google Trends sayesinde aramalarınızı platform bazlı olacak şekilde bile özelleştirebilirsiniz.

Google Trends’i Ne İçin Kullanabilirim?

Hemen hemen her Dijital Ajans, hizmet verdiği işletmelerin çıkarları doğrultusunda Google Trends uygulamasını kullanmaktadır. Sizin için de Google Trends uygulamasını, işletmenizin çıkarlarına hizmet edecek bir şekilde kullanabilmenin pek çok yolu vardır. Şimdiye kadar Google Trends nedir ve Google Trends nasıl kullanılır sorularını cevapladığımıza göre, artık bu konuya geçiş yapabiliriz.

Kitlenizi Anlamak

Google, günümüzde, arama motoru pazarının neredeyse %90’lık bir kısmının sahibi konumundadır. Yani artık Google, bir arama motorundan çok bir kurum haline geldi. Google’ın sahip olduğu bu kurumsal anlayış, arama verilerinin kamuoyu ve ilgi alanlarının inanılmaz bir göstergesi haline gelmesini de beraberinde getirdi. Siz de bu durumu, sektörünüzle ilgili kamuoyunu işletmenizin bakış açısından anlayarak değerlendirebilme imkanına sahipsiniz. Google Trends sayesinde, sektörünüzün algısının zaman içinde nasıl değiştiğini ve şu an, bu algının hangi aşamada olduğunu tam olarak analiz edebilirsiniz.

Popüler Ürünleri Bulmak İçin Google Trends’i Kullanın

E-Ticaret web sitenizde satacağınız ürünlerle ilgili yeni fikirler mi arıyorsunuz? Belki de yeni bir perakende iş fikrini hayata geçirme aşamasındasınız. Bunlardan hangisi olursanız olun, Google Trends’i kullanmak sizin için kesinlikle faydalı olacaktır. Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde sanal gerçeklik kulaklıkları satan bir web sitesi kurmak istediğinizi varsayalım. Bu durumda, ilk yapmanız gereken şey Google Trends uygulamasına girip, satmak istediğiniz ürüne ait belli başlı terimlerin bazı varyasyonlarını aratmak olmalıdır. Ardından, tek yapmanız gereken, bu aramayı belirli bir tarihten bu yana Avrupa kıtasından gelen verileri gösterme seçeneğiyle filtrelemektir.

Mevsimsel Eğilimleri Belirleyin

Google Trends uygulamasını, sektörünüzün belirli zaman dilimleri dahilindeki zirve noktalarını keşfetmenize yardımcı olması için de kullanabilirsiniz. Bu yolla yapacağınız bir arama sonucunda karşınıza çıkacak olan trend grafiği, kriterlerinize göre geleneksel bir yıldan ne bekleyeceğinizi gösterir. Mesela, araç için kış lastikleri hakkında bir arama yapıyorsanız, kış mevsimine yakın aylarda bu ürünlere yönelik ilgide büyük bir artış keşfedeceksiniz. Hatta, bu ürüne karşı ilginin hangi aylarda artışa geçmeye başladığını dahi keşfedebilirsiniz. Bu sayede araç lastiği piyasasında, rekabetin içerisinde kalabilmeyi sürdürebilmek adına pazarlama faaliyetlerinize tam olarak hangi dönemde başlamanız gerektiğine de karar verebilirsiniz.

Marka Bilinirliği Etkinliği

Yazımızın Google Trends nasıl kullanılır bölümünü dikkatle okuduysanız, bir noktayı kaçırmadığınıza eminim. Google Trends uygulamasını isteyen herkes, yani potansiyel müşterileriniz de buna dahil, ücretsiz olarak, zaman ve mekan kısıtlamasına bağlı olmaksızın kullanabilirler. Yani, potansiyel müşterilerinizin de bir alışveriş yapmadan önce markalar hakkında fikir edinebilmek adına Google Trends’den faydalandıklarından emin olabilirsiniz. Bu durum da Google Trends’i marka farkındalığınızı artırma konusunda en kolay ve en etkili yollardan birisi konumuna getirir.

Büyük Veri, Gelişmiş Hedefleme

Yazımızın daha önceki kısımlarında da belirttiğimiz gibi Google Trends, gelişmiş özelleştirme olanakları sunan birçok filtre ve hedefleme yöntemlerine sahip. Örneğin, bir otomobil galerisi kuracak bir yatırımcı için ürüne en çok ilginin nerede olacağını bilmek büyük önem taşımaktadır. Google Trends uygulamasında, aramanızı filtreleri kullanarak belirli otomobil modelleri özelinde özelleştirebilirsiniz. Böylece hangi araba modelleriyle ilgili arama terimlerine en fazla ilgiyi hangi bölgelerin gösterdiğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Eğer, bir yurtiçi bir tedarikçisi iseniz, ücretli medya reklamlarıyla bu alanları hedefleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu bölgelerde bir showroom açmayı bile düşünebilirsiniz. Reklamlara para yatırmaya hevesli değilseniz özellikle bu bölgelere yönelik hedefli içerik veya sosyal paylaşımlar oluşturmak sizin için daha ekonomik olacaktır.

Trend Olan Konuları Tespit Etme

Google Trends uygulamasının en ilgi çekici bölümlerinden birisi de trend olan aramalar kısmıdır. Bu bölümden hem Günlük Arama Trendlerini hem de Gerçek Zamanlı Arama Trendlerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca, bunların hepsini konumlara göre de filtreleyebilme imkanına sahipsiniz. Bu keşifleriniz size trend olan konularda zamanında ve alakalı içerik üretebilme fırsatı sunacaktır. Aynı zamanda, bu yolla, tanıtım, bağlantılar ve düşünce liderliğinizi tesis etmek amaçlarıyla uzman yorumu da sağlayabilirsiniz.

Biraz Eğlenmek İçin Kullanın!

Son olarak, Google Trends uygulamasını biraz eğlenmek amacıyla da kullanabilirsiniz. Eğer sektörünüzdeki trendlerle ilgili bazı şüpheleriniz bulunuyorsa, bu şüpheleri teyit etmek amacıyla da Google Trends’i kullanmayı deneyin. Unutmayın, ister işletme sahibi olsun, isterse de sıradan bir insan, neredeyse herkesin Google Trends’i kullanmak için geçerli bir sebebi var. Biz de buna istinaden yazımızda hem Google Trends nedir hem de Google Trends nasıl kullanılır sorularına açıklık getirdik.

Harika, alakalı ve popüler içerikler, dijital strateji ve SEO başarısının anahtarıdır. Popüler içerik oluşturabilmenin anahtarı ise alaka düzeyi ve zamanlamadır. Google Trends uygulaması sayesinde hem alaka düzeyini hem de zamanlamayı net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte, Google Trends uygulamasını işletmeniz için daha verimli bir şekilde kullanmak istiyor, fakat buna vakit ayıramıyor da olabilirsiniz. Bu durumda bir Dijital Pazarlama Ajansı işletmeniz için bu konuda gerekli her türlü düzenlemeyi sağlayabilecektir.