Skip to main content

Çevrimiçi ortamlarda yayınlanacak içerik oluşturma, günümüz internet dünyasının en temel ihtiyaçlarını karşılayan bir süreçtir. Web siteleri trafik akışı ile beslenir ve büyürler. İçerikler de bir web sitesine veya çevrimiçi ortama trafik akışını sağlamanın en temel yoludur. Peki, içerik nasıl hazırlanır? Bu yazımızda size iyi bir içerik hazırlamanın yollarından bahsedeceğiz. İçerik hazırlamanın temellerini öğrendikten sonra kapsamlı bir kurgu ve SEO uyumlu içerikler hazırlamak için bir içerik ajansı ile de çalışmayı değerlendirebilirsiniz. Elbette öncelikle içerik hazırlama konusunda uzmanlaşmak adına atacağınız ilk adım bu önerileri es geçmemektir. Haydi şimdi başlayalım.

Öncelikle İçerik Oluşturucusunu Tanıyalım

İçerik nasıl hazırlanır sorusunu cevaplamadan önce içerikleri kimlerin hazırladığını öğrenmek daha doğru olur. Çevrimiçi ortamlarda yayınlanacak bir içeriği hazırlayan kişilere içerik oluşturucusu denilir. İçerik oluşturucuları, bir içerik oluşturma aşamasında, içeriğin konusu ile ilgili internet üzerinde yer alan kaynaklar vasıtasıyla bir araştırma yapar. Bu araştırma sonucunda edindiği bilgileri de web sitelerinin genel SEO skorlarını olumlu etkileyecek şekilde düzenleyerek bir içerik haline getirir. İçerik oluşturucuları tarafından oluşturulan SEO uyumlu bu içerikler sayesinde web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alarak daha fazla organik trafik elde eder. Peki nasıl içerik oluşturucusu olunur? Bunun için her şeyden önce içerik oluşturma konusunda uzmanlaşmanız gerekmektedir.

İçerik Oluşturucusu Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Eğer siz de bir içerik oluşturucusu olmak istiyorsanız, içerik hazırlama konusunda yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Belli başlı kurallara dikkat ettiğiniz sürece de zamanla içerik oluşturma konusunda uzmanlaşacaksınız. Fakat bunun gerçekleşebilmesi için her şeyden önce içerik oluşturma aşamasında dikkat etmeniz gereken noktaların farkında olmanız gerekir. Öyleyse şimdi içerik nasıl hazırlanır sorusunu cevaplayalım.

İçerik Nasıl Oluşturulur?

Bir içerik nasıl hazırlanır? Eğer daha önce içerik hazırlama konusunda araştırma yaptıysanız muhakkak SEO terimi ile karşı karşıya gelmişsinizdir. SEO, içerik hazırlama süreçlerine etki eden en önemli etkendir. Fakat, SEO konusuna ilerleyen bölümlerde daha geniş yer ayıracağız. Şimdi ise bir içerik nasıl hazırlanır sorusunu cevaplamaya SEO dışındaki konulardan bahsederek başlayalım. Bir içerik oluşturma sürecinde işe başlamanız gereken nokta, daha kaliteli içerikler oluşturabilmek adına, konu ile alakalı yeterli bilgileri edinmektir. Bir içerik oluşturma sürecini bir binanın inşa edilmesine benzetebiliriz. İçeriğinizin konusu içeriğinizin iskeletidir. Konu ile ilgili eklemiş olduğunuz her bilgi de bu iskeletin üzerine inşa edeceğiniz binayı oluşturacaktır. Bununla birlikte, bu bilgiler ne kadar kaliteli olursa binanız da o kadar kaliteli olacaktır.

İlgili Makale: Cironuzu Yükseltecek Ürün Açıklaması Yazma Teknikleri

Kaliteli İçerik Hazırlama Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Kaliteli bir içerik nasıl hazırlanır ve kaliteli bir içerik web sitenize nasıl bir katkı sağlar? Kaliteli bir içerik oluşturma amacında iseniz, bir önceki alt başlığımızda bahsetmiş olduğumuz noktalara dikkat etmeniz gerekir. Peki, kaliteli içerikler size nasıl katkı sağlar? Bir içerik oluşturma sürecinin tüm detaylarını ve inceliklerini göz önünde bulundurarak hazırlamış olduğunuz bir içerik, her şeyden önce web sitenize daha fazla trafik çekecektir. Bununla birlikte, kaliteli bir içerik, web sitenizi ziyaret eden okuyucularınızın web sitenizde geçirdiği zamanı da artıracaktır.

Optimize Edilmiş İçerik Oluşturma

Yazımızın önceki bölümlerinde bahsetmiş olduğumuz gibi, SEO, bir içerik oluşturma sürecinin temelidir. SEO olmadan, içerik oluşturma ve içerik hazırlama çalışmalarınız hiçbir işe yaramaz. İçerik oluşturmanın temel amacı web sayfanızı arama sonuçlarında daha üst sıralara taşımaktır. Bu sayede hem web sitenize daha fazla trafik çekmiş olursunuz hem de web sitenizi geniş kitlelere tanıtmış olursunuz. Bunu yapabilmenin yolu da SEO optimizasyonu en üst düzeyde olan içerikler üretmektir.

Başarılı Bir İçerik Oluşturma İçin Nerelerden Yararlanabilirsiniz?

Başarılı bir içerik hazırlama konusunda ilk yapmanız gereken şey kendinizi SEO konusunda geliştirmektir. Daha sonra oluşturacağınız içeriğin hitap edeceği hedef kitleyi doğru analiz etmelisiniz. Bu sayede, içeriğinizde bahsedeceğiniz konular hakkında daha doğru tercihler yapabilirsiniz. SEO içerik hazırlama konusunda en önemli etkendir. Fakat, hazırlamış olduğunuz içerikleri kimse okumazsa, uzun vadede hedeflediğiniz performansa ulaşma konusunda başarısız olursunuz. Bu yüzden, içeriklerinizi hazırlarken hedef kitle analizine de önem vermelisiniz. Haydi şimdi bir içerik nasıl hazırlanır konusunda ipuçları içeren listemize geçelim.

İçerik Oluşturmada Başarıyı Yakalamanın Sırları

Sektörde Olup Biteni Kaçırmamak Lazım

Bir içerik hazırlarken, içeriğinizin hangi sektörle alakalı olduğu önemlidir. Arabalarla ilgili bir içerik mi hazırlıyorsunuz? O halde otomotiv sektöründe gerçekleşen tüm yeniliklerden ve her gelişmeden haberdar olmalısınız. Bu tür gelişmeler, ilgili kişilerin her zaman dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu yüzden bu gelişmeleri özenle hazırlamış olduğunuz bir içerikle okuyuculara aktarmak daima başarılı sonuçlar elde edebilmenizi sağlayacaktır.

İçerik Oluşturmak Düzenli Devam Etmeli

Bir içerik hazırladınız ve bunu çok büyük özenle yaptınız. İçeriğiniz tamamen SEO uyumlu ve tam olarak hedef kitlenizin ilgisini çekecek bir konuya sahip. Fakat her şeyden önce bu sadece bir içerik. Yani, tek bir içeriğin web sitenizi hedeflediğiniz başarıya taşımasını beklemeniz doğru olmaz. Mümkünse her gün, eğer bu mümkün değilse iki günde bir web sitenize bu tür içerikleri yükleyerek ziyaretçilerin devamlılığını sağlamalısınız.

Özgün Olun

Bu konunun aslında kaliteli bir içerik hazırlamakla hiçbir ilgisi yok. Eğer içeriğiniz özgün değilse, ne kadar kaliteli olduğunun önemi olmaksızın web sitenizin cezalandırılmasına sebep olabilir. Google, bu tür eylemlere özel olarak önem göstermektedir. Yani, eğer herhangi bir içeriğiniz yeterince özgün değilse, Google bu içerikleri tespit eder ve işaretler. Eğer bu durum birkaç kez daha devam ederse de web siteniz ciddi cezalarla karşılaşabilir. Bu yüzden özgün içerikler hazırlamak, kaliteli bir içerik hazırlamaktan çok web sitenizin başarısını doğrudan etkileyecek bir husustur.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitle analizinin öneminden bahsetmiştik. Hedef kitle analizi, başarılı bir içerik nasıl hazırlanır sorusuna verilecek ilk cevaplardan birisidir. Hedef kitlenizin nelerden hoşlandığını ve neleri takip ettiklerini bilmek içerik hazırlama konusunda size yol gösterecektir. Böylece, onların ilgilendiği içerikler üreterek onları web sitenize çekme ve web sitenizde tutma noktasında daha fazla başarı yakalayabilirsiniz.

Diğer İçerikleri Düzeltin

Web sitenizde kalitesiz içerikler bulunması web sitenizin genel SEO performansını olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden, web sitenizde yer alan kalitesiz içerikleri web sitenizden kaldırın. Bu süreç biraz yorucu olabilir, fakat, eğer mümkünse bu içerikleri düzeltin. Bu sayede web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hem daha fazla içerik bulabilecek hem de web sitenize çektiğiniz trafikler katlanarak artacaktır.

Optimizasyonu Es geçmeyin

Bahsettiğimiz gibi SEO, bir içerik hazırlama sürecinin en temel yapı taşıdır. Bu yüzden SEO konusu, neredeyse her içerik nasıl hazırlanır konulu makalenin ilk sırasında yer almaktadır. İçeriklerinizi hazırlarken SEO uyumlu olmasına büyük özen göstermelisiniz. SEO konusunda kendinizi geliştirebilmek için ise internet üzerinde yer alan kaynakları inceleyebilirsiniz. Uzman bir ekiple çalışmak ve SEO’nun tüm incelikleri ile birlikte optimizasyon çalışmalarınızı yürütmek için bir SEO Firması ile de çalışabilirsiniz.

İlham Alın

Başarılı bir içerik nasıl hazırlanır? Bu soruyu daha önce yanıtlamıştık. Fakat bahsetmediğimiz bir konu var. Bu konu, hem içeriklerinizin özgün olmasına hem de onların kaliteli olmalarına doğrudan etki eder. Eğer size ilham verecek bir kaynak bulduysanız artık geriye kalan tek şey kafanızdakileri yazıya dökmek olacaktır.

Çözüm Sunan Bir İçerik Oluşturucusu Olun

İnsanlar neden içerik okuyorlar? Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Çözüm bulmak için. Bu yüzden içerik nasıl hazırlanır sorusu ile birlikte bir içerik neden hazırlanır sorusunu da sormalısınız. İçeriklerin neden hazırlandıklarını anlamak, içeriklerinize bir amaç verecektir. Google’a göre arama motorunda arama yapan kullanıcıların %40’ından fazlası bir şeyi nasıl yapabileceklerini öğrenmek için arama yapıyor.

Sorgulayın

Bir şeyleri sorgulamak araştırmacı ruhlu insanların ilgisini çeken önemli bir aktivitedir. Eğer doğru konuyu doğru metotlarla sorgulayabilirseniz, bu, pek çok okuyucunun dikkatini çekecektir. Pek çok insan web siteleri için kaliteli içerikler hazırlayacak yeterli zamana sahip değil. Yazımızdan da anlaşılacağı gibi bu aslında o kadar kolay bir iş de değil. Neyse ki bu işi de yapan birçok içerik ajansı bulunuyor. Eğer siz de web siteniz için kaliteli içerikler üretilmesini ve var olan içeriklerinizin SEO optimizasyonunu yaptırmak istiyorsanız, bir İçerik Ajansı bu işleri sizin için yapabilir.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply