Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Evergreen içerik ne demek ve nasıl hazırlanır? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik. Siz de başarılı evergreen içerikleri üretmek için, profesyonel bir İçerik Ajansı ile çalışmaya hemen başlayın.

Evergreen İçerik Nedir?

Kısaca evergreen içerik nedir sorusunun cevabı çok basittir. Bir şeylerin nasıl ve ne olduğuna dair bilgi veren içerik türlerine denir. Nasıl yapılır, nedir gibi sorulardan oluşan içerikler evergreen adı altında toplanır. Temel bilgi verme amacıyla oluşur ve oldukça ilgi çekerler. Birçok kullanıcının en sık arattığı içerik türüdür. Bu tür kısa ve bilgi içerikli içerikler sayesinde, sayfanıza trafik çekebilirsiniz. Ayrıca, aranan konunun içeriği hiçbir zaman değişmediğinden ötürü, daima güncel ve aynıdır.

Evergreen İÇErik Nedir?

Evergreen İçerik nedir?

Evergreen İçerik Ne Değildir?

Yukarıda, evergreen içerik ne demek olduğundan bahsettim. Şimdi bir de ne olmadığına bakalım. Başına nedir ve nasıl yapılır gibi terimler alan tüm arama sorguları evergreen değildir. Bu tür bir içerik olması için aranan şeyin güncel ve değişmemiş olması gerekir. Örneğin, “ Nasıl makarna yapılır?” sorusunun cevabı hep aynıdır ve değişmez. Fakat sürekli değişen ve sabit olmayan içerikler bu alana girmez. İşte evergreen olmayan içerik türlerinin listesi:

  • İstatistiksel veriler. Bunlar sürekli değiştiğinden ötürü hiçbir zaman aynı sonucu vermezler.
  • Belirli sezonlara göre hazırlanan özel trendler. Bu tür içerikler de değişken olduğundan ötürü evergreen sayılmazlar.
  • Son dakika haberleri. Sürekli güncellenen ve değişen bir içerik türüdür.
  • Kişisel ve gerçek verilere dayanmayan konular.

Evergreen İçerik Nasıl Olmalıdır?

Evergreen içerik nedir diye düşündüğümüzde, kelime anlamından yola çıkabiliriz. Türkçe karşılığı sürekli yeşil olarak çevrilir. Bu da, değişmeyen ve hep aynı kalan bilgi anlamına gelir. Bu noktada, sunduğunuz içeriğin doğrulanmış ve sabit kalmış olması gerekir. Ayrıca bu alanda vereceğiniz bilgiler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmanız gerekir. Paylaşacağınız konuda hiçbir bilgisi olmayan kullanıcıları, yeterli bilgi seviyesine ulaştırmanız gerekir. Fakat her şeyden önce, kitleniz için ideal konuları bulmalısınız. Hedef kitlenizin ilgileneceği ve bilgi sahibi olmak isteyeceği konulara yönelin. Bunları bulmak için bazı yöntemlere başvurabilirsiniz. Gelin dilerseniz ideal evergreen konularını nasıl bulacağınıza bakalım:

Hedef kitlenizi tanıyın

Kitlenizin nelerden hoşlandığını öğrenmeye çalışın. Onların ilgilendikleri konular hakkında bilgiler toplayın. Ayrıca bunun için, rakiplerinizden yararlanabilirsiniz. Onların sunduğu içeriklerden yola çıkarak kendi hedef kitlenizi memnun edebilirsiniz.

Kendi sektörünüzden içerikler

Sektörünüzde yayınlanan içeriklere bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. Yerli veya yabancı içerikleri takip ederek, birçok konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca arama motorlarından kendi alanınızda araştırmalar yaparak, çeşitli evergreen konularını keşfedebilirsiniz.

Sattığınız ürünler hakkında bilgiler

Eğer bir satıcıysanız, sattığınız ürün veya hizmet hakkında takipçilerinize evergreen bilgiler sunabilirsiniz. Örneğin, bir saat markasıysanız “Saat nasıl çalışır? ” gibi içerikler oluşturabilirsiniz. Veya kendi ürünlerinizi öne çıkaracak içerikler de yayınlayabilirsiniz. Böylece hem evergreen içerik türü sayesinde yeni kullanıcılar elde edersiniz, hem de ürün veya hizmetinizi tanıtmış olursunuz.

Evergreen İçerik Niye Bu Kadar Önemli?

Önemini, evergreen içerik ne demek sorusunda az çok inceledik. Fakat şimdi biraz detaya inelim. Bir evergreen içeriği için fazlasıyla araştırma yapmalısınız. Doğru bilgileri takipçilerinize sunmanız gerekir. Ayrıca sunacağınız bilgilerin doyurucu olması da oldukça önemli. Yukarıda da değindiğim gibi, bu tarz içerikler oldukça popüler. Aranma kapasitesi çok yüksektir, bu da sizi daha görünür kılar. Özellikle içeriklerinizi SEO uyumlu hazırlarsanız, görünürlüğünüz artar. Bu noktada SEO çalışmalarınızın doğru çalışması ve alakalı olması önemlidir. Kısaca evergreen, sizi öne çıkaran ve kalitenizi arttıran bir içerik türü olabilir.

Hangi İçerikler Evergreen Olamaz?

Öncelikle evergreen içerik nedir sorusunun cevabını doğru anlamamız gerekir. Bir içeriğin evergreen olabilmesi için, kalıcı ve değişmeyen bilgiler içermesi gerekir. Güncel ve değişken olan içerikler buna dahil değildir. Buradaki bilginin cevabın daima aynı olması gerekir. Genel olarak son dakika ve güncel haberler, değişen trendler, kişisel düşünceler veya özel durumlar evergreen olarak geçmez. Tüm bunlar tamamen değişken ve bazıları kişiseldir.

Hangi İÇErikler Evergreen Olamaz?

Hangi İçerikler evergreen olamaz?

Evergreen İçerik Yazmanın Faydaları Nelerdir?

Evergreen içerik ne demek artık biliyorsunuz. Şimdi sizin için faydalarını inceleyelim. Öncelikle içeriklerinizin aranma oranı yüksek olduğundan etkileşim oranlarınız artabilir. Ayrıca, bilinirliğiniz ve kalite puanınız da aynı oranda yükselebilir. Genel olarak mutlaka ara ara içeriklerinize evergreen türü paylaşımlar eklemelisiniz. Bunlar sayesinde kitleniz büyüyebilir ve markanız gelişebilir. Ayrıca arama motorlarının da sevdiği bir içerik türü olduğundan, arama sonuçlarındaki yeriniz de yükselebilir. Kısaca birçok faydasıyla sizi büyütebilir ve bilinirliğinizi arttırabilir.

Evergreen İçeriklerde Dönüşüm Oranları

Dönüşüm oranları evergreen içerik nedir konusunda biraz şüpheli kalan bir detaydır. Bu alanda paylaştığınız içerikler çokça talep görse de bir sonraki adıma geçmek hep zor oluyor. Dönüşüm oranları bu içerik türünde biraz azdır. Bunun sebebi, kullanıcıların yalnızca bilgiye ihtiyaç duymasıdır. Gereken bilgiyi aldıktan sonra genelde kullanıcılar sayfayı terk eder, böylece başarılı bir dönüşüm oranı elde edememiş olursunuz. Fakat buna rağmen, az da olsa bir dönüşüm elde edebilirsiniz. Kısaca evergreen çalışmasını, dönüşüm odaklı yaparsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Fakat yine de marka bilinirliğiniz için faydalı olabilir.

Evergreen İÇEriklerde DÖNÜşÜM Oranları

Evergreen İçeriklerde dönüşüm oranları

Evergreen İçerik Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Detaylı bilgi sunmak, evergreen içerik ne demek sorusunun en temel gereksinimidir. Vereceğiniz bilgiyi birkaç cümleyle anlatmanız doğru olmaz. Detaylı araştırmalar sonucu, arama yapan kişinin ihtiyaç duyabileceği tüm detayları sunmanız gerek. Böylece kaliteli ve doğru bir evergreen oluşturursunuz. Örneğin, “Kol saati nasıl yapılır? ” adlı soruyu cevaplarken yalnızca saat parçalarının birbirine takıldığını anlatmamalısınız. Her bir parçanın işlevinden ve neden doğru bir sıralamada takılması gerektiğinden de bahsetmeniz gerek. Böylece arama yapan kullanıcıya tüm doğru bilgileri sunmuş olursunuz. Kesinlikle yanlış ve şüpheli bilgiler vermekten kaçının. Bu durum, itibarınızı zedeleyebilir.

Artık tüm detaylarıyla evergreen içerik nedir ve nasıl yapılır konusunda bilgi sahibisiniz. Daha fazlası için alanında uzman bir içerik ajansı ile çalışmaya başlayın.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply