Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Bu yazımızda, landing page nedir, başarılı landing page sayesinde dönüşüm oranlarınızı nasıl arttıracağınızı ve arama sonuçlarında nasıl yükseleceğinizden bahsedeceğiz. Ayrıca doğru kurgu ile hazırlanmış landing’ler sayesinde daha lead elde etmek için profesyonel bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışmaya başlamanızı öneririz.

Landing Page Nedir?

Açılış veya karşılama sayfası olarak bilinen landing page, esas siteye yönlendiren ve belirli bir amaç uğruna tasarlanan olan özel sayfalara denir. Bir diğer deyişle landing page, web sitenin sunmak istediği hizmeti veya ürünü gelen misafire önceden tanıtarak, siteye çekmesini sağlayan bir karşılama sayfadır. Dijital pazarlama alanında çok önemli bir yere sahip olan açılış sayfası, genelde tek bir konu hakkında oluşan sayfalardır. Bunlar, ürün tanıtımı, bülten içeriği, verilen hizmet hakkında bilgi gibi konular olabilir. Bu sayfaların kaliteli içeriğe ihtiyacı vardır, aynı zamanda SEO yazılarına ve hatta yeni domain adına bile ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca oluşturulan açılış sayfası, ana siteden tamamen bağımsız olmadığı için, alakasız bir yapıya sahip olmamalıdır.

Landing Page’e Neden İhtiyacınız Var?

Başarılı bir landing page, arama yapan kullanıcıları sitenize çekmeyi başarır ve dönüşüm oranlarınızı arttırır. Aynı zamanda bu sayfalar, gelen ziyaretçileri aradıkları şeye kolay yoldan ulaştırır ve istenilen bilgiyi onlara detaylıca sunar, ayrıca başka bilgilerle de kafalarını karıştırmaz. Creative landing page olarak tanımladığımız kaliteli ve başarılı bir sayfaya sahipseniz büyük bir oranda başarıya ulaşırsınız ve dönüşüm oranlarınız hızla artar. Öte yandan oluşturacağınız kaliteli bir açılış sayfası, markanızın karşılama yüzü olacağından sitenize gelen ziyaretçilerde iyi bir izlenim bırakabilir.

Etkili Bir Landing Page Nasıl Yapılır?

Başarılı dönüşüm oranlarına sahip olmanızı sağlayan creative landing page için ihtiyacınız olan bazı noktalar bulunmakta. Bu noktaları yerine getirdiğiniz takdirde, landing page üzerinden gelen ziyaretçileri, esas sitenize çekmeyi kolayca başarır ve arama sonuçlarında yükselebilirsiniz. Dilerseniz maddeler halinde nasıl başarılı bir landing page tasarlayacağınıza bakalım.

  • Teknik detaylardan önce, kendinize bir hedef belirleyin. Bunlar, ürün satışı veya blog sitesine ziyaretçi çekmek gibi hedefler olabilir. Landing page, sitenize hangi alanda fayda gösterecek ve bu sayfayla amacınız ne olacak gibi soruların cevabını bularak başlayabilirsiniz.
  • Ardından hedeflediğiniz konuyu ilgi çekici ve çarpıcı bir şekilde tasarlayın. Olabildiğince kısa ve öz olarak gelen ziyaretçiye aradığı şeyin tam olarak bu sayfada olduğunu gösterin. Unutmayın, sayfanız esas sitenizden bağımsız değil bu nedenle farklı temalar kullanmaktan ve alakasız bir içerik oluşturmaktan kaçının.
  • Sayfanızda mutlaka amacınızı anlatan çarpıcı ana başlıklar, açıklamalar ve görseller bulunmalı. Ayrıca karşılama sayfası üzerinden gelen kullanıcıya, marka olarak neyi vaad ettiğinizi net bir şekilde açıklamalısınız. Bu sayfada bulunan mesaj, ana sitede de mutlaka bulunmalıdır aksi halde gelen ziyaretçi aradığına ulaşamaz.
  • Teknik açıdan sitenin açılış hızı çok önemlidir. Creative landing page normal bir web sitesinin sahip olduğu bütün teknik özelliklere sahip olabilir. SEO yazılarınız ve site içi kalitenizle dönüşüm oranlarını hızlandırabilirsiniz. 
  • CTA butonlarını koymayı unutmayın! Bunlar, ziyaretçiyi harekete geçirecek temel unsurlardır. Örneğin, CTA butonuna “Hemen Tıkla” gibi harekete geçirecek kelimeler yazabilirsiniz.
  • Öte yandan güvenlik açısından gelen kullanıcıya güven verebileceğiniz bazı detaylar bulunmakta. Ziyaretçilerin size ulaşabilmesi için bir iletişim kısmı ve sosyal medya hesap bilgilerini koymanız faydalı olacaktır. Son olarak, hakkımızda yazısı ve varsa referanslarınızı müşteri yorumlarınızla beraber sayfanın içerisine ekleyebilirsiniz.

Muhteşem Bir Landing Page için Öneriler

Creative landing page yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip olduğu sürece son derece başarılı ve yüksek dönüşümlere sahip bir sayfa olabilir. Özellikle güven veren ve tasarımsal açıdan güçlü olan bir açılış sayfası, dijital pazarlamada işinizi kolaylaştıracaktır. Öte yandan yapacağınız A/B testlerle farklı varyasyonları test edip en iyi sonuç veren tasarımı tespit edebilirsiniz. Tasarımı bitirdiniz ve hazırlamış olduğunuz creative landing page’iniz artık yayında. O halde şimdi sıra, sayfanızın başarılı olup olmadığını öğrenmekte. Kısaca bu konuda Google Analytics size yardımcı olacaktır. 

  1. Öncelikle Google Analytics’i sitenize kurun.
  2. Ardından dönüşüm oranları için Analytics’in sayfasına gidin. Burada, “gerçek zamanlı” yazan alana tıklayıp, “dönüşümler” seçeneğini açın. Dönüşümler kısmında, Landing Page içerisindeki hareketleri görürsünüz.
  3. Son olarak dönüşümlerin kaynağını görebilmek için yine “dönüşümler” kısmından “çok kanallı huniler” alanına gelin ve oradaki “genel bakış” kısmına tıklayın. Bütün bu işlemler sayesinde kurduğunuz creative landing page’inizin ne kadar başarılı olduğunu keşfedebilirsiniz.

Creative Landing Page Örnekleri

Bir landing page, gelen ziyaretçiyi en iyi şekilde karşılamalıdır. Aynı zamanda yapılan aramanın sonucunda, ziyaretçiyi, doğru yerde olduğuna ikna etmelidir. Bahsettiğimiz creative landing page kriterlerine uygun başarılı yüzlerce örnek bulabiliriz. Bu konu hakkında Khan Academy’nin oluşturduğu landing page çalışması örneklerden biri olabilir. Gelin bu açılış sayfasını birlikte inceleyelim.

Creative Landing Page ÖRnekleri Head

Creative landing page örnekleri head

İlk olarak karşımıza minimal bir tasarım çıkıyor. Çarpıcı başlıklar ve görseller de devamında ilgimizi çekmeye devam etmektedir. Kısa ve net bir şekilde sitenin verdiği hizmetten bahseder. Hemen altında bizi ana siteye yönlendiren butonlar var. İlk adım olarak gayet güçlü ve yukarıda belirttiğim çoğu kritere uygun.

Creative Landing Page ÖRnekleri 2

Creative landing page örnekleri 2

Bir sonraki adımda sunacağı hizmetlerden bahsediyor, yani bu sitede neler vaat ettiğini kısaca ziyaretçiye anlatıyor. Yine sade ve yormayan bir tasarım bulunmakta.

Creative Landing Page ÖRnekleri 3

Creative landing page örnekleri 3

Yine başlık ve açıklamaların olduğu kısa bir alan ve ardından gelen CTA butonu. Yukarıda da belirttiğim gibi CTA butonları oldukça önemlidir. Bunlar gelen ziyaretçiyi karşılama sayfasından çıkarıp esas siteye yönlendirecektir.

Creative Landing Page ÖRnekleri 4

Creative landing page örnekleri 4

Creative Landing Page ÖRnekleri 5

Creative landing page örnekleri 5

Burada da kısa bir kullanıcı yorumu ile güven sağlanmaktadır. Hemen aşağıda da, çalıştıkları şirketleri sıralayarak güven faktörünü arttırdılar. Kullanıcıyı esas konudan saptırmadan, burada olduğu gibi kısa referanslar ekleyebilirsiniz.

Creative Landing Page ÖRnekleri 6

Creative landing page örnekleri 6

Son olarak da footer bölümü çıkıyor karşımıza. Burada marka hakkında bilgi ve iletişim adreslerine ulaşabiliyoruz. Aslına bakarsanız bu bilgiler de creative landing page hazırlamanın içerisinde yer almaktadır diyebiliriz.

Landing page nedir ve nasıl yapıldığını sizin için derledik. Okuduğunuz üzere, kalite ve güven bir landing page için en önemli unsurlardan biridir. Siz de yüksek dönüşümlü creative landing page için, başarılı bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışabilir ve markanızın performansını artırabilirsiniz! 

İlker Aktaş

24 yıllık dijital dünya tecrübesini sizlere aktaran İlker, Cremicro'da Marka Büyütme Uzmanı olarak görev yapıyor.

Leave a Reply