Skip to main content

Dijital pazarlamanın ve online reklamcılığın arttığı bu dönemde, PPC nedir ve nasıl çalışır gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere, bütün incelikleriyle PPC nedir ve hangi alanlarda kullanabileceğinizi sizlere anlatacağız. Bu alanda başarılı işler çıkarmak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir Google Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

PPC Nedir? (Pay Per Click)

Dijital pazarlama sektöründe sıkça sorulan sorulardan biri olan PPC nedir sorusu kolay ve pratik bir ödeme yönteminin kısaltmasıdır. Tıklama başına ödeme olarak belirlenen bu yöntem ile, reklamlarınız için yalnızca tıklama aldığında ödeme yaparsınız. PPC’yi hem Google reklamlarında, hem de sosyal medya reklamlarınızda kullanabilirsiniz. Böylece, reklamlarınız için yalnızca ilgilenen kişiler tıkladığında ödeme yaparsınız. Sonuç olarak PPC, bütçeniz için oldukça faydalı bir ödeme biçimidir.

PPC Nedir? (Pay Per Click)

PPC Nedir? (Pay Per Click)

PPC Reklamları Nasıl Çalışır?

PPC reklam modeli, yalnızca hedeflediğiniz kitleye odaklanır. Onların reklamınıza tıklamasıyla harekete geçer. Bütçe dostu olmasıyla beraber, daha doğru reklam çalışmaları yapmanızı sağlar. Öte yandan, bu yöntemin çeşitli seçenekleri var. Bunlar sayesinde reklam bütçenizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu seçenekleri tek tek inceleyelim.

CPC (Cost per Click) Tıklama Başına Ödeme

PPC nedir, öğrendikten sonra sıra CPC’ye geldi. Açılımı tıklama başına maliyet olarak belirlenen bu yöntem, çok basit bir mantıkta çalışır. Reklamınız için yalnızca tıklandığında ödeme yaparsınız. Ayrıca, reklamınızın görüntülenmesi için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Böylece yalnızca hedeflediğiniz ve reklamınızla ilgilenen kişiler için ödeme yaparsınız. Sonuç olarak bütçenizi daha verimli bir şekilde harcarsınız.

CPM (Cost per Mile) Gösterim Başına Ödeme

CPM, PPC reklam modelleri içerisinde yine bütçenizi koruyacak bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntem en eski seçeneklerden biridir. Burada tıklanma yerine gösterime ödeme yaparsınız. Ancak tek bir gösterim yerine 1000 gösterime ödeme yaparsınız. Reklam verenin belirleyeceği bin gösterim başına maliyet ile çalışmaya başlar. Fakat bu yöntem performans araştırması veya analizi için pek kullanışlı değildir. Çünkü tıklanmalar sayılmaz. 

CPM (Cost per Mile) Gösterim Başına Ödeme

CPM (Cost per Mile) Gösterim Başına Ödeme

CPA (Cost Per Action) Aksiyon Başına Ödeme

Aksiyon başına ödeme yaparak, başarılı bir PPC reklam yöntemi yaratabilirsiniz. Buradaki sistem şöyle çalışır; Sizi tanıtması için birine reklam verirsiniz ve oradan gelen her aksiyon için ödeme yaparsınız. Bahsettiğim aksiyonlar bir satış, takipçi veya bir form doldurma gibi etkileşimler olabilir. Böylece yalnızca etkileşim kazandığınızda ödeme yapmış olursunuz. Ayrıca bu yöntem ile raporlama veya analiz yapma işleminiz kolaylaşır. 

Ödemeli Reklamcılığın (Pay-Per-Click) Avantajları

PPC reklam modeli size birçok avantaj sunar. Hızlı ve analiz etmesi kolay bir sistem olması sayesinde reklam çalışmalarınızda daha net adımlar atabilirsiniz. Ayrıca bütçe dostu bir yönteme sahiptir. Reklam bütçenizi yalnızca hedeflediğiniz ve sizinle ilgilenen kişilere harcama şansını tanır. Alakasız yerlere bütçenizi harcayıp, yanlış analizler yapmanıza engel olur. Öte yandan PPC sayesinde, reklamınızın nerede, ne zaman ve hatta hangi cihazda yayınlanacağını belirleyebilirsiniz. Bir diğer avantajı, reklamınızın yayında olduğu anda bile, üzerinde düzenlemeler yapabiliyor olmanızdır. Eğer reklamınız beklediğiniz verimi sağlamıyorsa, stratejinizi anında değiştirebilirsiniz.  Bu şekilde daha doğru analizler biriktirebilirsiniz ve bunları bir sonraki reklam çalışmanızda kolayca kullanabilirsiniz. 

Mutlaka Denemeniz Gereken PPC Kanalları

PPC reklam kanalları birden fazladır. Bütün bunlarda, başarılı reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Gelin PPC kullanarak reklam verebileceğiniz reklam kanallarını inceleyelim.

Mutlaka Denemeniz Gereken PPC Kanalları

Mutlaka Denemeniz Gereken PPC Kanalları

PPC nedir deyince akıllara ilk gelen Google Ads reklamcılığıdır. Burada, arama ağında reklam verebilirsiniz. Google Ads, birden fazla reklam modeliyle markanızı en iyi şekilde tanıtmanızı sağlar. Çok çeşitli kampanya türleri içerisinden size en uygun olanı seçip, reklam vermeye başlayabilirsiniz. İşte bahsettiğim reklam türleri sırasıyla şunlardır:

İlgili Rehber: Google Reklam Verme

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, PPC reklam modeliyle en sık karşılaştığımız yerdir. Bu reklam modeli, anahtar kelimelerle çalışır. Verdiğiniz reklamın görünmesi için ilgili anahtar kelimelerin, kullanıcılar tarafından aranması gerekiyor. Eğer doğru bir anahtar kelime planlaması yaparsanız, reklamınız doğru çalışır. Kısaca bu reklam modelinin kilit noktası kelimelerdir. PPC ile, tıklama başına ödeme yaparsınız. Google’ın bu reklam modelinde, yalnızca tıklama başına ödeme yaparak daha nokta atışı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, arama ağı günümüzde en sık kullanılan reklam modellerinden biridir. Bu nedenle, bu alanda reklam vermek başarılı bir adım olacaktır.

Google Ads Arama Ağı Reklamları

Google Ads Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklam Ağı

Yine bir başka sık kullanılan reklam modellerinden biri olan görüntülü reklam ağı, PPC reklam yöntemi için oldukça verimlidir. Bu reklam modeliyle, Google’a bağlı olan sitelere reklam verilir. Birbirinden farklı sitelere görüntülü bir şekilde kampanyalar oluşturabilirsiniz. Her bir sitenin ziyaretçisi de sizin reklamınızı görebilir ve ilgisini çekerse tıklayabilir. Ayrıca, buradaki reklamlar için de tıklama başına veya bin gösterim başına ödeme yapabilirsiniz.

Alışveriş Reklamları

E-ticaret siteniz için en verimli reklam türlerinden biriyle, PPC reklam seçeneğini bir arada çalıştırabilirsiniz. Alışveriş reklamları sıkça karşımıza çıkan bir kampanya türüdür. Burada, e-ticaret sitelerindeki ürünler, fiyat ve bilgileriyle beraber listelenirler. Böylece müşteriler, kolayca siteler arasında ürün analizi yapabilirler. Satış hacminizi arttırabilecek ve size yeni müşteriler kazandırabilecek bir yöntemdir.

Google Ads Alışveriş Reklamları

Google Ads Alışveriş Reklamları

Yeniden Pazarlama Kampanyaları (Remarketing)

Eğer PPC nedir sorusunu iyice anladıysak, reklam modelleri için de nasıl çalıştığını kavrayabiliriz. Yeniden pazarlama kampanyaları, bu reklam modellerine dahildir. Bu aşamada, sitenizi daha önce ziyaret etmiş fakat herhangi bir etkileşim sağlamamış kullanıcılar varsa, onları tekrar kazanmayı deneyebilirsiniz. Yeniden pazarlama ile yalnızca geri kazanmak istediğiniz kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Böylece onlara özel, dikkat çekici reklam içerikleri yaratarak onları geri kazanmayı başarabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kampanyaları (Remarketing)

Yeniden Pazarlama Kampanyaları (Remarketing)

Facebook PPC Reklamları

Facebook, PPC reklam seçeneğiyle sayfalara kampanya oluşturma şansı verir. Detaylı bir hedef kitle belirleme yöntemiyle reklam vereceğiniz kitlenizin yaşını, cinsiyetini ve diğer bütün bilgilerini filtreleyebilirsiniz. Böylece, hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Burada da PPC reklam özelliğini kullanarak, yalnızca reklamınıza tıklayanlar için ödeme yapabilirsiniz. Milyonlarca aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook üzerinden reklam vermek, markanız için oldukça verimli olacaktır. Ancak hedef kitlenizi doğru ve alakalı belirlemeniz gerekir.

Instagram PPC Reklamları

Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi, Instagram’da da PPC reklam özelliğiyle kampanyalar oluşturabilirsiniz. Facebook Ads Manager üzerinden oluşturacağınız hedef kitlenizle alakalı bir reklam oluşturabilirsiniz. Böylece, Instagram üzerinden sizi takip eden veya edebilecek kullanıcılara ulaşmış olursunuz. PPC sayesinde de diğerlerinde olduğu gibi yalnızca tıklama başına ödeme yapabilirsiniz. Instagram üzerinden reklam vermeniz, sayfanızı güçlendirebilir ve alacağı etkileşimleri arttırabilir. Öte yandan, markanızın bilinirliğini de arttırabilir.

LinkedIn PPC Reklamları

LinkedIn’de bulunan, özellikle sektör bazlı kullanıcılara, PPC reklam modeli ile kampanya oluşturmak oldukça kolaydır. Birçok e-ticaret veya şahıs markalar için oldukça faydalı bir mecradır. Hatta günümüzde birçok B2B sitesi, satışlarını ve bilinirliğini LinkedIn reklamları sayesinde arttırıyor. Bu alanda verebileceğiniz reklamlar sayesinde, direkt olarak sektörünüze veya hedef kitlenize ulaşmanız daha kolaydır.

Artık bütün detaylarıyla PPC nedir ve PPC reklam seçenekleri nelerdir biliyorsunuz. Artık geriye bir tek, bu alanda uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanız kalıyor.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply