Skip to main content

Dijital pazarlamanın ve online reklamcılığın arttığı bu dönemde, PPC nedir ve nasıl çalışır gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz. Bu yazımızda sizlere, bütün incelikleriyle PPC nedir ve hangi alanlarda kullanabileceğinizi sizlere anlatacağız. Bu alanda başarılı işler çıkarmak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir Performans Pazarlama Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

PPC Nedir? (Pay Per Click)

Dijital pazarlama sektöründe sıkça sorulan sorulardan biri olan PPC nedir sorusu kolay ve pratik bir ödeme yönteminin kısaltmasıdır. Tıklama başına ödeme olarak belirlenen bu yöntem ile, reklamlarınız için yalnızca tıklama aldığında ödeme yaparsınız. PPC’yi hem Google reklamlarında, hem de sosyal medya reklamlarınızda kullanabilirsiniz. Böylece, reklamlarınız için yalnızca ilgilenen kişiler tıkladığında ödeme yaparsınız. Sonuç olarak PPC, bütçeniz için oldukça faydalı bir ödeme biçimidir.

PPC Nedir? (Pay Per Click)

PPC Nedir? (Pay Per Click)

PPC Reklamları Nasıl Çalışır?

PPC reklam modeli, yalnızca hedeflediğiniz kitleye odaklanır. Onların reklamınıza tıklamasıyla harekete geçer. Bütçe dostu olmasıyla beraber, daha doğru reklam çalışmaları yapmanızı sağlar. Öte yandan, bu yöntemin çeşitli seçenekleri var. Bunlar sayesinde reklam bütçenizi dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu seçenekleri tek tek inceleyelim.

CPC (Cost per Click) Tıklama Başına Ödeme

PPC nedir, öğrendikten sonra sıra CPC’ye geldi. Açılımı tıklama başına maliyet olarak belirlenen bu yöntem, çok basit bir mantıkta çalışır. Reklamınız için yalnızca tıklandığında ödeme yaparsınız. Ayrıca, reklamınızın görüntülenmesi için ekstra bir ücret ödemezsiniz. Böylece yalnızca hedeflediğiniz ve reklamınızla ilgilenen kişiler için ödeme yaparsınız. Sonuç olarak bütçenizi daha verimli bir şekilde harcarsınız.

CPM (Cost per Mile) Gösterim Başına Ödeme

CPM, PPC reklam modelleri içerisinde yine bütçenizi koruyacak bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntem en eski seçeneklerden biridir. Burada tıklanma yerine gösterime ödeme yaparsınız. Ancak tek bir gösterim yerine 1000 gösterime ödeme yaparsınız. Reklam verenin belirleyeceği bin gösterim başına maliyet ile çalışmaya başlar. Fakat bu yöntem performans araştırması veya analizi için pek kullanışlı değildir. Çünkü tıklanmalar sayılmaz. 

CPM (Cost per Mile) Gösterim Başına Ödeme

CPM (Cost per Mile) Gösterim Başına Ödeme

CPA (Cost Per Action) Aksiyon Başına Ödeme

Aksiyon başına ödeme yaparak, başarılı bir PPC reklam yöntemi yaratabilirsiniz. Buradaki sistem şöyle çalışır; Sizi tanıtması için birine reklam verirsiniz ve oradan gelen her aksiyon için ödeme yaparsınız. Bahsettiğim aksiyonlar bir satış, takipçi veya bir form doldurma gibi etkileşimler olabilir. Böylece yalnızca etkileşim kazandığınızda ödeme yapmış olursunuz. Ayrıca bu yöntem ile raporlama veya analiz yapma işleminiz kolaylaşır. 

Ödemeli Reklamcılığın (Pay-Per-Click) Avantajları

PPC reklam modeli size birçok avantaj sunar. Hızlı ve analiz etmesi kolay bir sistem olması sayesinde reklam çalışmalarınızda daha net adımlar atabilirsiniz. Ayrıca bütçe dostu bir yönteme sahiptir. Reklam bütçenizi yalnızca hedeflediğiniz ve sizinle ilgilenen kişilere harcama şansını tanır. Alakasız yerlere bütçenizi harcayıp, yanlış analizler yapmanıza engel olur. Öte yandan PPC sayesinde, reklamınızın nerede, ne zaman ve hatta hangi cihazda yayınlanacağını belirleyebilirsiniz. Bir diğer avantajı, reklamınızın yayında olduğu anda bile, üzerinde düzenlemeler yapabiliyor olmanızdır. Eğer reklamınız beklediğiniz verimi sağlamıyorsa, stratejinizi anında değiştirebilirsiniz.  Bu şekilde daha doğru analizler biriktirebilirsiniz ve bunları bir sonraki reklam çalışmanızda kolayca kullanabilirsiniz. 

Mutlaka Denemeniz Gereken PPC Kanalları

PPC reklam kanalları birden fazladır. Bütün bunlarda, başarılı reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Gelin PPC kullanarak reklam verebileceğiniz reklam kanallarını inceleyelim.

Mutlaka Denemeniz Gereken PPC Kanalları

Mutlaka Denemeniz Gereken PPC Kanalları

PPC nedir deyince akıllara ilk gelen Google Ads reklamcılığıdır. Burada, arama ağında reklam verebilirsiniz. Google Ads, birden fazla reklam modeliyle markanızı en iyi şekilde tanıtmanızı sağlar. Çok çeşitli kampanya türleri içerisinden size en uygun olanı seçip, reklam vermeye başlayabilirsiniz. İşte bahsettiğim reklam türleri sırasıyla şunlardır:

İlgili Rehber: Google Reklam Verme

Arama Ağı Reklamları

Arama ağı reklamları, PPC reklam modeliyle en sık karşılaştığımız yerdir. Bu reklam modeli, anahtar kelimelerle çalışır. Verdiğiniz reklamın görünmesi için ilgili anahtar kelimelerin, kullanıcılar tarafından aranması gerekiyor. Eğer doğru bir anahtar kelime planlaması yaparsanız, reklamınız doğru çalışır. Kısaca bu reklam modelinin kilit noktası kelimelerdir. PPC ile, tıklama başına ödeme yaparsınız. Google’ın bu reklam modelinde, yalnızca tıklama başına ödeme yaparak daha nokta atışı sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, arama ağı günümüzde en sık kullanılan reklam modellerinden biridir. Bu nedenle, bu alanda reklam vermek başarılı bir adım olacaktır.

Google Ads Arama Ağı Reklamları

Google Ads Arama Ağı Reklamları

Görüntülü Reklam Ağı

Yine bir başka sık kullanılan reklam modellerinden biri olan görüntülü reklam ağı, PPC reklam yöntemi için oldukça verimlidir. Bu reklam modeliyle, Google’a bağlı olan sitelere reklam verilir. Birbirinden farklı sitelere görüntülü bir şekilde kampanyalar oluşturabilirsiniz. Her bir sitenin ziyaretçisi de sizin reklamınızı görebilir ve ilgisini çekerse tıklayabilir. Ayrıca, buradaki reklamlar için de tıklama başına veya bin gösterim başına ödeme yapabilirsiniz.

İlgili Makale: Google Görüntülü Reklamcılık Rehberi (GDN)

Alışveriş Reklamları

E-ticaret siteniz için en verimli reklam türlerinden biriyle, PPC reklam seçeneğini bir arada çalıştırabilirsiniz. Alışveriş reklamları sıkça karşımıza çıkan bir kampanya türüdür. Burada, e-ticaret sitelerindeki ürünler, fiyat ve bilgileriyle beraber listelenirler. Böylece müşteriler, kolayca siteler arasında ürün analizi yapabilirler. Satış hacminizi arttırabilecek ve size yeni müşteriler kazandırabilecek bir yöntemdir.

Google Ads Alışveriş Reklamları

Google Ads Alışveriş Reklamları

Yeniden Pazarlama Kampanyaları (Remarketing)

Eğer PPC nedir sorusunu iyice anladıysak, reklam modelleri için de nasıl çalıştığını kavrayabiliriz. Yeniden pazarlama kampanyaları, bu reklam modellerine dahildir. Bu aşamada, sitenizi daha önce ziyaret etmiş fakat herhangi bir etkileşim sağlamamış kullanıcılar varsa, onları tekrar kazanmayı deneyebilirsiniz. Yeniden pazarlama ile yalnızca geri kazanmak istediğiniz kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Böylece onlara özel, dikkat çekici reklam içerikleri yaratarak onları geri kazanmayı başarabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kampanyaları (Remarketing)

Yeniden Pazarlama Kampanyaları (Remarketing)

Facebook PPC Reklamları

Facebook, PPC reklam seçeneğiyle sayfalara kampanya oluşturma şansı verir. Detaylı bir hedef kitle belirleme yöntemiyle reklam vereceğiniz kitlenizin yaşını, cinsiyetini ve diğer bütün bilgilerini filtreleyebilirsiniz. Böylece, hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Burada da PPC reklam özelliğini kullanarak, yalnızca reklamınıza tıklayanlar için ödeme yapabilirsiniz. Milyonlarca aktif kullanıcı sayısına sahip olan Facebook üzerinden reklam vermek, markanız için oldukça verimli olacaktır. Ancak hedef kitlenizi doğru ve alakalı belirlemeniz gerekir.

Instagram PPC Reklamları

Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi, Instagram’da da PPC reklam özelliğiyle kampanyalar oluşturabilirsiniz. Facebook Ads Manager üzerinden oluşturacağınız hedef kitlenizle alakalı bir reklam oluşturabilirsiniz. Böylece, Instagram üzerinden sizi takip eden veya edebilecek kullanıcılara ulaşmış olursunuz. PPC sayesinde de diğerlerinde olduğu gibi yalnızca tıklama başına ödeme yapabilirsiniz. Instagram üzerinden reklam vermeniz, sayfanızı güçlendirebilir ve alacağı etkileşimleri arttırabilir. Öte yandan, markanızın bilinirliğini de arttırabilir.

İlgili Makale: Instagram Reklam Verme Kılavuzu

LinkedIn PPC Reklamları

LinkedIn’de bulunan, özellikle sektör bazlı kullanıcılara, PPC reklam modeli ile kampanya oluşturmak oldukça kolaydır. Birçok e-ticaret veya şahıs markalar için oldukça faydalı bir mecradır. Hatta günümüzde birçok B2B sitesi, satışlarını ve bilinirliğini LinkedIn reklamları sayesinde arttırıyor. Bu alanda verebileceğiniz reklamlar sayesinde, direkt olarak sektörünüze veya hedef kitlenize ulaşmanız daha kolaydır.

Artık bütün detaylarıyla PPC nedir ve PPC reklam seçenekleri nelerdir biliyorsunuz. Artık geriye bir tek, bu alanda uzman bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmanız kalıyor.

Yerel İşletme PPC Nedir?

PPC nedir? sorusunu detaylı olarak cevapladıktan sonra dijital pazarlama yolculuğunda önemli bir yer tutan yerel işletme için PPC nedir? sorusunu cevaplamalıyız. Eğer yerel bir işletme sahibiyseniz temel hedeflerinizden biri sunduğunuz ürün ve/veya hizmeti maksimum sayıda kişiye yaymaktır. Ancak bunu küçük bir bütçe ile yapamayabilirsiniz. PPC yani tıklama başına ödeme ile yerel işletmenizin reklamını yapmak rakiplerinizin önüne geçmeniz için en iyi yollardan biridir.

Yerel işletmeler, en kıymetli müşterilerini/kullanıcılarını konuma göre hedefleyebilme avantajına sahiptir. Dolayısıyla PPC ile dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan müşterileri çekme olasılığı da maksimuma çıkabilir. Örneğin; uluslararası hizmet veren işletmeler, diğer büyük şirketlerin tümüyle sıkı bir rekabet içerisindedir. İşte bu durumlarda anahtar kelimelerde rekabet etmek oldukça zor ve maliyetlidir. Ancak yerel işletmeler söz konusu olunca küçük kitlelere odaklanma avantajı her açıdan fayda sağlar. Hitap ettiğiniz hedef kitleye aynı hizmeti sunan başka bir firma yoksa ya da az sayıda ise yeni müşterilere ulaşmanız çok daha az rekabet ile kolay bir şekilde gerçekleşebilir.

Bir yerel işletme olarak PPC reklamcılığı yapacağınız zaman en önemli iki unsuru daima sağlamalısınız; özgünlük ve uzmanlık. Bunlar hiç şüphesiz en büyük fayda sağlayıcılarınız olacaktır. Tıklama başına ödeme reklamlarınız, müşterilerinizin arama sonuçlarında doğrudan karşılarına çıkar. Bu da sizin sunduğunuz ürün ve/veya hizmeti arayan kişilerin karşısına doğru zaman ve yerde çıkmak demektir. Nispeten daha küçük bir kitleyi hedeflediğiniz için yerel işletme olarak sıralamalarda daima bir görünürlüğünüz olur. Dolayısıyla bu durum daha az bütçe ayırmanız anlamına da gelmektedir.

Yerel İşletme PPC Oyununu Nasıl Kazanırsınız?

Yerel işletmeniz için PPC oyununu nasıl kazanabilirsiniz, rekabette öne çıkan işletme olmayı nasıl başarabilirsiniz? Bu soruların cevabını içselleştirdiğiniz zaman yol haritanızı hazırlamak ve harekete geçmek için hazır olacaksınız. Bunun için sizlere önemli ipuçları hazırladık.

 • Rekabetinizi Tanıyın

Bulunduğunuz alanda ilk kez faaliyet göstermiyorsanız rakiplerinizin kim kim olduğunu iyi biliyor olma ihtimaliniz yüksektir. Rakiplerinizi bilmenin yanı sıra kiminle ya da kimlerle düzgün bir şekilde rekabet edebileceğinizi de bilmeniz çok önemlidir. Küçük işletme ile aynı oranda bir kitleye hitap ediyorsanız elbette ki pazarın devleri ile rekabet etmemeniz gerektiğini, edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Bu anlamda rakibinizi iyi tanımak ve rekabette nerede olduğunuzu iyi görmek için gerçekçi olmak gereklidir. Kıyaslama ve değerlendirme yaparken satış noktanıza odaklanabilirsiniz; kaliteniz daha iyi mi? Benzersiz ürünler sunuyor musunuz? Rakibiniz ile sizin fiyatlarınız ne kadar farklılık gösteriyor? Bunları iyice düşündükten ve doğru cevapları verdikten sonra güçlü satış noktalarınızı reklamlarınızda ve açılış sayfası kopyanızda kullanabilirsiniz.

Rakiplerinizi incelemek, ne yaptıklarını görmek için de oldukça önemlidir. Günümüzde çevrimiçi erişilebilirlik ortamı sayesinde rekabetinizi incelemek ve takip etmek oldukça kolaydır. Google’da yalnızca ürün ve hizmetlerinizi aramanız bile size rakiplerinizin reklamlarını (ve promosyonlarını) gösterir. Ayrıca, rakiplerinizin hangi anahtar kelimelere teklif verdiğini görmenizi sağlayan, yararlanabileceğiniz birçok araçta var.

 • İzlemeyi Ayarlayın

İzlemeyi ayarlamak için ihtiyacınız olanlar;

Google Analytics: Web siteniz hakkında önemli bilgileri görmenizi sağlayan Google tarafından sunulan ücretsiz bir gösterge tablosudur. Web sitesi ziyaretçi sayısını, hemen çıkma oranını ve çok daha fazlasını takip edebilirsiniz.

Google Tag Manager (Google Etiket Yöneticisi): Etiket Yöneticisi’de ücretsiz bir Google ürünüdür. Web sitenizin kodu nasıl tuttuğunu biliyor musunuz? Çok fazla sayıda izleme kodu eklemek web sitenizi yavaşlatabilir. Dolayısıyla kullanıcılarınız yavaş yükleme sorunu yaşadıkları zaman siteden hemen ayrılırlar. Google Etiket Yöneticisi, tüm kodları sizin için tutar. Bu sayede her şeyi izlemek, yalnızca bir bit kodlama ile sağlanabilir. Anlayacağınız üzere mutlak bir zorunluluktur.

Facebook Pixel: Web sitenize ya da GTM’nize giren (Google Tag Manager), web sitenizi ziyaret eden, eylemler gerçekleştiren ve ayrıca bir Facebook hesabı olan kişileri izleyen kod olarak bilinir. Facebook’la bağlantınız var ise bu da sizin için bir zorunluluk olarak görülmelidir.

Heat Map: İnsanların web sitenizde ne yaptığının görsel bir temsilini gördüğünüz yerdir. Ziyaretçilerinizin web sitenizdeki yolculuklarında ne kadar ilerlediklerini, nereye tıkladıklarını ve hatta kullanıcı oturumlarını kaydedebilirsiniz. Bir zorunluluk olarak değerlendirilecek kadar önemlidir.

Telefon İzleme ve Kayıt: Telefon görüşmelerini kaydetmek için çeşitli yazılım seçenekleri vardır. Bunlardan birini kullanmanız son derece önemlidir. Aramalarınızı öncelikle kalite açısından kaydetmelisiniz. İkinci olarak aramalarınızın nereden geldiğini görebilirsiniz. Son olarak ise anahtar kelimelerdeki ve dönüşüm sağlayan müşterilerdeki eğilimleri takip edebilirsiniz.

Açılış Sayfaları: Açılış sayfaları, izlemenin bir parçası değildir. Ancak dönüşüm oranının daha fazla olması için tıklama sonrası kaliteli açılış sayfalarına sahip olmanız gereklidir. Açılış sayfaları; her bir sayfayı kimin ziyaret ettiğini, nereden geldiklerini, hangi eylemi gerçekleştirdiklerini takip edebilmek adına yerel işletmeler için kritik bir öneme sahiptir.

 • Bütçenizi ve Hedeflerinizi Planlayın

Pazarlama çabalarınız için harcayabileceğiniz toplam tutarı ve bu tutar ile belirlediğiniz hedefleri doğru ve incelikli bir şekilde planlamadan aksiyon almanız hiç doğru bir hareket olmaz. Dolayısıyla planlama aşamasında göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli bütçe ve hedef ölçütü vardır.

 1. Yaşam Boyu Müşteri Değeri: Elbette nihai hedefiniz, para kazanmaktır. Bu nedenle bir müşterinizi ortalama olarak ne kadar süre ile kazandığınızı bilmek önemlidir. Dolayısıyla ürün ve hizmetinize ne kadar bütçe ayırdığınızı düşerek söz konusu müşteriyi elde etmek için ne kadar harcayabileceğinizi planlamalısınız.
 2. Edinme Başına Maliyet: Cost per Acquisiton (CPA) olarak duymuş olabileceğiniz edinme başına maliyet, bir müşteri için ne kadar iyi durumda olduğunuzu izlemek için kullanabileceğiniz yaygın olarak tercih edilen performans göstergelerinden biridir. Müşterilerinizden ne kadar kazanç sağladığınızı öğrendikten sonra bir müşteri elde etmek için ne kadar harcama yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.
 3. Reklam Harcama Getirisi: Reklamlardan elde ettiğiniz toplam gelirin, reklamlara harcanan miktara bölünmesi ile elde edilir. Bu, e-ticaret işletmeleri için hesaplaması kolay bir ölçütken olası satış yaratma şirketleri için zorlayıcıdır. Pazarlama planınızın bütçeleme yönünü belirledikten sonra gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Hedefiniz kaç müşteri ya da potansiyel müşteri olması gerektiğini görmek için aylık reklam harcamanızı, edinme başına maliyete bölmelisiniz.
 • Platformlarınızı Seçin

Yerel işletme PPC platformları söz konusu olduğunda, seçenek sıkıntısı söz konusu değildir. Google, Yahoo, Bing gibi arama motorları dışında Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest, Snapchat ve daha fazla sosyal medya platformu vardır. Birçok yerel işletme Facebook’a odaklanmayı sever. Reklamların görsel olması, kurulum için daha az çaba ve strateji gerektirmesi, Facebook’un ayrıca Instagram’da reklam vermesi gibi sebepler olduğu için Facebook’a odaklanma oldukça mantıklıdır. Facebook kullanımının yerini ve zamanını iyi ayarlamalı, Google’ı da ihmal etmemelisiniz. Aslına bakarsanız Facebook ve Google reklamları birlikte kullanıldığı zaman en etkili sonucu verirler.

Google Ads, yerel işletmeler için harika bir seçenektir. Kullanıcılar zaten ürün ya da hizmetlerinizi aradığı için yapmanız gereken tek şey ortaya çıkıp sizinle iletişim kurmalarını sağlamaktır.

 • Biraz Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Google’da reklam yayınlamaya başlamadan önce biraz anahtar kelime araştırması yapmanız gerekmektedir. Diğerlerine nazaran daha az harcama yapan bir işletmeyseniz teklif verdiğiniz her anahtar kelime son derece önemlidir. Dolayısıyla anahtar kelime araştırması yapmak önemlidir. Anahtar kelime araştırmasının birkaç yolu vardır.

 1. “Tanımla” Yöntemi: Ne sattığınızı düşünmek için vakit ayırmak kulağa komik geliyor olabilir. Ancak bu önemlidir. Siz, çevrenizdekiler ve hatta müşterileriniz ne sattığınızı düşününce tanımları nasıl oluyor? Daha fazla müşteri edinmenin en iyi yollarından biri kendinizi doğru bir şekilde tanımlamak ve müşterinizin gözünden nasıl göründüğünüze dair harekete geçmektir. İşte bu tanımları tespit ettikten sonra elinizde sizin için çok önemli olan bir dizi anahtar kelimeniz olacaktır.
 2. Google Anahtar Kelime Planlayıcı: Google, bu aracı ücretsiz olarak sunmaktadır. Ne sattığınızı tanımlayan bir kelime listesi yazabilir ve Google’ın web sitenizi taramanızı sağlayabilirsiniz. Google buradan size; teklifler, trafik ve diğer faydalı bilgileri içeren bir kelime listesi verecektir. Anahtar Kelime Planlayıcı kullanmanın önemli bir avantajı, anahtar kelimeleri doğrudan planlayıcıdan hesabınıza ekleyebilme özelliğidir.
 3. Rakip Araştırma Araçları: Rakiplerinizin ne yaptığını görmeniz için bazı araçlar vardır. Örneğin; SpyFu aracında rakiplerinizin web sitesi URL’lerini girerek teklif verdikleri anahtar kelimeleri görebilirsiniz.
 • Google Ads’i SKAG’larla Ayarlayın

Google Ads hesabında anahtar kelimeler, Google’a reklamlarınızı göstermenizi sağlayan kelimelerdir. Ancak anahtar kelimeleri, olduğu gibi girerseniz reklamlarınızın mantıksız bir şekilde gösterildiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, Google’ın reklamın görünmesi için arama teriminin anahtar kelimelerinizle ne kadar yakından eşleşmesi gerektiğini belirlemeniz için size eşleşme türleri vermesidir. Bu eşleşme türleri;

 1. Geniş Eşleme: Bu herhangi bir çağrı eklenmemiş eşleşme türü olduğundan tehlikeli olarak değerlendirilir. Google’a reklamlarınızı, anahtar kelimenizi içeren veya anahtar kelimenize uzak ya da yakın herhangi bir şey için göstermesini söylemiş oluyorsunuz.
 2. Değiştirilmiş Geniş Eşleme: Geniş eşlemeli anahtar kelimenin daha güvenli sürümüdür. Anahtar kelimenizi önüne bir “+” koyarak yazarsınız ve Google’da kullanıcılar, bu anahtar kelimeyi farklı sıralamalar ile yazsa da reklamlarınızı gösterir.
 3. Sıralı Eşleme: Anahtar kelimeyi sıralı eşleme olarak işaretlemek için alıntıları kullandığınız yerdir. Bu, Google’a reklamlarınızın söz konusu anahtar kelimeyi tam olarak içeren şekilde reklamlarınızı göstermesini söyler. Ancak kelime öbeğinden önce veya sonra ek kelimeler de kabul edilebilir. Bu şekilde ek kelimeler de aramalarda gösterilmek üzere tetiklenir.
 4. Tam Eşleme: Anahtar kelimeyi tam eşleme olarak işaretlemek için parantezler kullandığınız eşleme türüdür. Google’a reklamlarınızı söz konusu anahtar kelime için göstermesini söyler ve başka bir kelime ya da ekleme ile kesinlikle göstermez.

SKAG Yapısı

Temel olarak bir SKAG, bir reklam grubundaki tek bir anahtar kelimedir. SKAG kurulumunun kullanılmasının birkaç nedeni vardır. İlk olarak, daha fazla kontrol etme olasılığınız vardır. Sonrasında ise mümkün olduğunca ayrıntılı olabilirsiniz. Reklamlarınızı yazarken anahtar kelimelerinizi reklam metninin kendisine eklemek isteyeceksiniz. Son olarak SKAG kurulumu, hangi anahtar kelimelerin size para kazandırdığını görmenizi sağlar. Kampanyalarınızı ve reklam gruplarınızı doğru bir şekilde adlandırmak, bir tanesine kolayca atlamanıza ve tam olarak neye bakacağınızı bilmenize olanak tanır. Ayrıca bütçe ve tekliflerinizi daha iyi kontrol edebilirsiniz.

 • Doğru Ayarları Kullanın

Doğru Google Ads kampanya ayarlarını kullanma hakkında daha ayrıntılı ayarlar elbette ki vardır. Ancak yerel işletmeler için önemli olan belli başlı ayarlar söz konusudur.

 1. Konum: Müşteri kazanacağınız alanı iyi belirlemenizi sağlar.
 2. Diller: Hedef dilinizi hitap ettiğiniz kitleye göre ayarlamanız önemlidir. Hangi dilde aramalarınız olacaksa o dili ya da dilleri ayarlamalısınız.
 3. Teklif Verme: Google’ın tekliflerinizi kontrol etmesine izin vermek, oldukça kolaydır. Yapacağınız tek şey, dönüşümleri en üst düzeye çıkarmak için çevirmek ve devreye girmelerini takip etmektir.
 • Reklam Metnini Eksik Etmeyin

Büyük bütçeler yöneten birçok şirket, Google’ın otomatik önerilerini kullanarak dinamik olarak reklamlar ya da tüm anahtar kelimeler için gösterilecek genel bir reklam oluştururlar. Performansınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız Google Ads kopyanızda olması gerekenler şunlardır;

 1. Anahtar Kelime: Teklif verdiğiniz anahtar kelimeyi reklamın kendisine eklemek kritik bir önem taşır. Mümkün olduğunca reklamınızın içerisinde anahtar kelimenizin geçmelidir. Anahtar kelimeyi, reklam metninize eklerken başlık 1, URL görüntüleme yolu ve açıklama 1’de kullanmanız faydalıdır. Başlık 1 dikkat çeker, URL görüntüleme yolu onlara alakalı bir web sitesine gittiklerini hissettirir ve açıklama ile de aradıklarını onaylayan bir içerik görürler.
 2. Konum: Teklif verdiğiniz anahtar kelime, bulunduğunuz şehri içermese bile ikinci başlığınızda ya da en azından açıklama metninizde geçirmeniz önemlidir. Yerel işletmeleri arayan kişilerin aklında genel olarak iki soru vardır; Sorunumu çözebilir misin? Ne kadar çaba sarfetmem ya da ne kadar uzağa gitmem gerekiyor? Bu soruları iki başlığınızda yanıtlıyorsanız iyi bir reklamınız vardır.
 3. Yerliler İçin Yazın: Her şeyden önce reklam yazmanın en önemli yanı, anlamlı olduklarından iyice emin olmaktır. Belirli bir karakter sınırınız olduğu için de reklam metninizde daima tam anahtar kelimenizi yazamayabilirsiniz. Hitap ettiğiniz konumdaki insanların kim olduğunu iyice anlamanız gerekir. Bu şekilde onların bölgesine onların dilinden konuşarak hitap etmiş olursunuz.
 • Reklam Uzantılarından Yararlanın

Reklam uzantıları yalnızca müşteriye ve reklamınızın görünümüne fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalite puanınız açısından da faydalıdır. Google’ın nihai hedefi, insanların Google kullanımının devam etmesi olduğu için reklam verenleri bir kalite kontrolünden geçirmek zorundadır. Yüksek kalite puanlarına sahip reklam verenler için tıklama başına maliyeti düşürmek, Google Ads’in sunduğu önemli avantajlardan biridir. Dolayısıyla reklam uzantıları kullanmak sizi iyi bir noktaya getirerek, kazancınızı artırabilir. Gerçekten kullanmanız önemli olan bazı uzantılar aşağıda sıraladıklarımızdır.

 1. Konum Uzantıları: Bu uzantılar, yerel işletme PPC’si için zahmetsizdir. Kullanıcınızın konumundan ne kadar uzakta olduğunuzu gösteren bir not, yol tarifi için tıklama seçeneği, doğrudan dahili hat üzerinden arama seçeneği olabilir. Bu uzantı türü için bazı istisnalar vardır. Örneğin; müşteriye gelen taraf sizseniz konum uzantısı eklemek iki kez düşünülmelidir.
 2. Fiyat Uzantıları: Birçok yerel işletme, büyük markalara nispeten iyi fiyat sunma avantajı ile öne çıkarlar. Sizin için de böyle ise fiyat uzantılarını kullanmak son derece faydalıdır. Ayrıca bir şirket olarak şeffaf davranmak, kitlenize güven verir.
 3. Promosyon Uzantıları: Promosyon uzantılarını çalıştırmak, rakiplerinizin fiyatlarını yenebileceğinizi ve şeffaflığı teşvik edebildiğinizi göstermenin mükemmel bir yoludur. Bunları planlayabilir, anlaşmanın ne kadar süre ile geçerli olacağını belirleyebilirsiniz.
 4. Site Bağlantısı Uzantıları: Daha fazla yer kaplamanız gerektiği zaman harika bir tercihtir. Site bağlantıları, müşterilerinizin gitmek istedikleri yere doğrudan gitmesi için kullanışlı kısa yollardır. Müşterilerinizi dönüşüm oranı yüksek sayfalara yönlendirdiğiniz sürece çok yerinde bir seçenektir. Dolayısıyla onları dönüşüm sayfalarına yönlendirdiğinizden emin olmalısınız. Bu reklamlara yapılan her tıklama için ödeme yaptığınızdan ödemeyi dönüşümlere yapıyor olmanız gerekir.
 • Tüm Platformlarda Konum Hedeflemeyi Ayrıntılandırın

Daha önce de belirttiğimiz gibi müşterilerinizin nereden geldiğini bilmeniz son derece önemlidir. Google Ads ile müşterilerinizi şehre, posta koduna ya da belli bir alana göre hedefleyebilirsiniz. Verileri ayrıntılı olarak görebilmek ve en iyi işe yarayanı bulabilmek için hepsini denemeniz faydalıdır. Google Ads ile reklamlarınızın gerçekten hedeflediğiniz yerlerde bulunan kişilere göstermenize olanak tanır. Facebook reklamlarında aynı hedeflemeyi ayarlayabilirsiniz. Ancak GoogleAds’te yaptığınız gibi katmanlara ayıramazsınız. Dolayısıyla hedefleme genişler. Örneğin; o konumda yaşayan kişilere hedeflemenin yanında söz konusu konuma gelen turistleri de hedefleyebilirsiniz.

 • Arama Terimi Raporlarınıza Zaman Harcayın

Birisi Google’da bir şey aradığı zaman teklif verdiğiniz anahtar kelime ya da kelimelerin tetiklendiğini hiçbir zaman unutmayın. Yalnızca tam eşleme kullanmıyorsanız arama terimi raporunuz, size anahtar kelimelerinizle yakından alakalı çeşitli kelimeler sunacaktır. Tek anahtar kelimeli reklam gruplarının bir kısmı, anahtar kelimenin arama terimlerine oranını mümkün olduğunca yaklaştırır. Bu, anahtar kelime başına ne kadar teklif verdiğinizi en iyi şekilde kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca anahtar kelime, reklam ve açılış sayfası arasında en fazla ayrıntı düzeyine inmenize olanak tanır. Dolayısıyla arama terimi raporunuzu açtığınızda gösterimlere göre (yüksekten düşüğe) sıralayın ve dönüşüm oranlarını test etmek ve yüksek kaliteli anahtar kelimeler için yeni SKAG’lar eklemelisiniz. Düşük kaliteli anahtar kelimeleri de negatif anahtar kelime olarak eklemeyi unutmamalısınız.

 • Optimizasyon İçin Temel Performans Göstergelerini Hedefleyin

Optimizasyon rutininizin bir parçası olarak anahtar kelimelerinizin (Google) ve reklamlarınızın (Facebook) nasıl bir performans gösterdiğini kontrol etmek isteyebilirsiniz. Özel metrikler, tıklamalar, gösterimler ve kalite puanları gibi unsurları içerir. Çevrimiçi satış yapıyorsanız odaklanmak isteyeceğiniz KPI’lar; maliyet dönüşüm oranı ve dönüşüm değeridir. Genel kontroller ve iyileştirme yapmak için hesabınıza gittiğinizde maliyete göre sıralama yaparsınız. Hesabınızda, harcamanın en çok yapıldığı şey, herhangi bir değişiklik yaptığınızda en büyük farkı yaratacak olandır. Bu sebeple değişikliklerinizi yaparken en yüksek harcama yapan kampanyadan en düşüğüne doğru gitmelisiniz.

Anahtar kelimeler, daima paranızı harcadığınız şeydir. Bu nedenle neler olup bittiğini görmek için bir kampanya açtığınız zaman anahtar kelimelere bakmalısınız. Nelerin para harcadığını ve nelerin edinme başı maliyete yakın olduğunu görmenizde fayda var. İdeal olarak anahtar kelimelerinizin edinme başı maliyete ulaşması ya da biraz altında olması gerekmektedir. Buradan teklifleri ayarlayabilir ve edinme başı maliyeti önemli ölçüde aşan anahtar kelimeleri çıkarabilirsiniz.

 • Yeniden Hedefleyin

Google Ads’te kitleler oluşturarak kampanyalarınıza ekleyebilirsiniz. Tüm web sitesi ziyaretçilerinden oluşan bir hedef kitle eklemenizi ve aynı kitleyi her kampanyaya dahil etmeniz daima önerilir. Kitlenizi, gözleme dayalı bir ortamda incelemek oldukça faydalıdır. Bu sayede teklifleri ayarlamadan ya da bir hedefleme kampanyası yapmadan önce nasıl performans gösterdiklerini görebilirsiniz. Google arama motorunda iyi bir performans gösteren hedef kitleniz olduğu zaman arama ağı reklamları için bir yeniden pazarlama listesi oluşturabilirsiniz. Ardından yalnızca web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere gösterdiğiniz, belki daha düşük amaçlı anahtar kelimelerle başka kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Google Görüntülü Reklam Ağı’nda web sitenizi yakın zamanda ziyaret etmiş olan insanları takip etmek için görsel reklamlar oluşturabilirsiniz. Son olarak ise Facebook’un yeniden pazarlama yapmak için harika bir platform olduğunu eklemeliyiz. Buna da Facebook Yeniden Pazarlama denir. Temel olarak, Facebook pixel verileri ile bir hedef kitle oluşturulur ve bir e-posta listesi yüklersiniz.

 • Test Etmeyi Asla Bırakmayın

Sektör büyüklerinden kendinizi ayıracağınız en güzel yöntem daima test yapmak ve sonuçlara istinaden iyileştirme ve güncellemelerinizi yapmanızdır. Her şeyi hazır hale getirme süreci oldukça zorludur elbette ancak bunlar tamamlandıktan sonra işi akışına bırakmak tüm çabalarınızın boşa gideceği anlamına gelir. Daima geliştirebileceğiniz bir şeyler olduğunu ve daima testlerinizi aktif tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Tüm bu anlattıklarımız kapsamında Google Reklam Yönetimi konusunda bir desteğe ihtiyacınız varsa daima bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Reply