Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Markaların Youtube maceralarında en sık karşılaştığı sorunların başında videolarının yeterince izlenmemesi geliyor. Biz de bu yazımızda videoların yeterince izlenmesi için Youtube SEO teknikleri konusunu anlatmaya çalışacağız. Youtube kanallarında trafiğin en büyük kısmı genellikle arama motorlarından gelir. Arama motorlarından kasıt yalnızca Google değil, aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci arama motoru olan Youtube’un kendisi.

Eğer ki Youtube’da var olup videolar hazırlamak istiyorsanız video ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hayır ben bir adım daha öteye gidip hazırladığım videolara SEO çalışması yaptırmak istiyorum diyorsanız da SEO ajansı sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Youtube’da Hedeflediğiniz Anahtar Kelimelerde Nasıl Üst Sıralara Çıkabilirsiniz? 

Youtube’un arama algoritması çoğunlukla Google gibi sık sık güncellenen bir algoritma olmadığından, içeriğin nasıl optimize edileceği genelde sabittir.

Video Başlığı ve Açıklamaları

Youtube’da sıralamanızı belirleyen en önemli etkenlerin başında videonuzun başlığı ve açıklaması gelir. Videonuzda başlığa ne yazacağınızı ise anahtar kelime planlayıcı araçlarıyla tespit etmeniz işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Google’un LSI arama algoritmasına uygun olarak tek bir kelime değil de uzun kelime öbeklerine yoğunlaşmak çok daha etkili olacaktır. Aynı zamanda soru cümleleri ile başlık yazmak da hem sesli arama için hem de Google’ın makine öğrenmesi sürecine katkı sağlayacak bir yöntem olarak başı çekmektedir.

Anahtar kelime planlayıcının size sunduğu kelime ile başlığı oluşturduktan sonra, video açıklamasını yazmak gerekecek. Video açıklamalarında sık sık atlanan durumların başında da açıklamanın uzunluğu gelmekte. Video açıklamalarını sanki bir blog yazısı yazıyormuşcasına oluşturabilirsiniz. Yani 400-500 kelimelik bir video açıklaması sıralamalarda yükselmek için işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yazdığınız açıklamanın Youtube’da daha kolay bir şekilde okunabilmesi için şahsi önerim ise paragrafları çok uzun tutmamanız ve bold/italik yapabilme şansınız olmadığından sık sık emoji kullanmanız olacaktır. Özellikle ara manşetler de açıklama kısmının okunurluğunu artıracak ve arama motorlarının daha kolay algılama şansını artıracaktır.

Youtube SEO Teknikleri İçerisinde Anahtar Kelimeler Ne Kadar Önemli?

Web sitelerinin aksine Google ve Youtube, Youtube videolarına eklenen anahtar kelimelere daha çok önem vermekte. Özellikle insanların arayabileceği türden anahtar kelimeleri etiket olarak videonuza eklemeniz sıralamalarda ciddi yükseliş sağlayacaktır.

Youtube Görsel Önizlemesi Nasıl Optimize Edilmeli?

Youtube Thumbnail ya da diğer adıyla Youtube Görsel Önizlemesi de videonun anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmasını etkiler. Çünkü videonuz ne kadar çok izlenirse sıralamalarda da o derece yükselecektir. Youtube Thumbnail görselinizin dikkat çekici olması da insanların daha fazla videonuza tıklamasına sebep olacak. Bu nedenle o minik görseli hazırlarken ekstra ihtimam göstermekte fayda var. Görselin videonun içinden çekilen herhangi bir kare olmasından çok insanların merak edeceği bir görsel seçmek ve o görselin üzerine kısa bir metin yazmak dikkat çekiciliği artıracaktır. Görselin üzerine yazılan metinlerin kolay okunabilmesi için okunaklı bir font seçmek ve metnin boyutunu iyi ayarlamak da hayati önem taşıyor.

Youtube Videolarında Etkileşimin Sıralamaya Etkisi Var Mı?

Youtube videolarında etkileşim; Video beğenileri, video beğenmemeleri, yorumlar, paylaşımlar, video izlenme boyunca yeni abonelikler, kaydedilmeler olarak sıralanabilir. Her bir etkileşim türünün sıralamanıza doğrudan bir etkisi bulunmakta. Bu etkileşimleri artırmak için eş dosttan talepte bulunmak ise yeterli gelmiyor. Özellikle sanılanın aksine video beğenmeme de sıralamalara olumlu bir etki bırakmakta. Zira videonun öne çıkarılması için herkesin beğenmesi Youtube açısından bakıldığında gereksiz. Tartışma yaratacak videolar daha yüksek bir istekle izleneceklerdir.

Etkileşimi artırmak için video esnasında grafiklerle ya da sözle söyleyerek izleyicilerin etkileşime geçmesi istenebilir. İzleyicilerin büyük bir kısmı “videoyu beğendiyseniz yorum yapın” cümlesini duymadan yorum yapabileceğini pek aklına getirmeyebiliyor. Özellikle yorumlara bir parantez açmakta fayda var. Videonuza gelen her yorum aslında iki yorum demek. Çünkü yapılan yorumlara cevap verebiliyorsunuz. Her yoruma, içeriği her ne olursa olsun bir yorumla cevap vermek etkileşim sayınızı doğrudan artıracak ve yeni tartışma konuları açacağından yorum sayısını artırma ihtimalini artıracaktır.

Video İzlenme Süresinin Sıralamaya Etkisi

Tıpkı web sitesinde yayınlanan bir içerikte oturum süresi arttıkça sıralamalarda yükselme şansınız olduğu gibi, Youtube videolarında da sıralamalara doğrudan bir etki video izlenme süreleriyle gelir. Videonuzun izlenme süresini artırmanın yüzlerce yolu var belki ama en temel olgumuz, ilgi seviyesini mümkün olduğunca uzun bir süre yüksek tutmak olacaktır.

Youtube Videolarında Video Süresinin Sıralamaya Etkisi

Hep duyduğumuz bir şehir efsanesi de Youtube videolarının 1 dakikadan uzun olmaması gerektiğidir. Sanılanın aksine Youtube videoları uzunlaştıkça sıralamalarda daha kolay ilerler. Videonun izlenme oranı yüksek tutulabiliyorsa, Youtube bu içeriğin daha kaliteli olduğunu, daha çok bilgi verdiğini düşünecektir. Aslında temel strateji olarak anlatmak istediğiniz konu ne kadarlık bir süre istiyorsa, o süreyi kullanmanız gerektiği. Sadece bir algoritma için lafı çok uzatmanız ya da çok kısa kesmeniz izleyicide olumsuz etki bırakacağından daha çok içeriğin kalitesine odaklanmalısınız.

Youtube Videolarında Altyazılar da Sıralamaya Etki Eder

Youtube videolarıyla ilgili pek bilinmeyen bir sıralama etkeni de aslında altyazılardır. Altyazı deyince hepimizin aklına direk olarak çeviriler geliyor ancak videonun kendi dilinde hazırlanmış altyazılar da sıralamalara doğrudan etki eder. Söylediğiniz her söz bir nevi yazdığınız yazı gibi değerlendirilir ve sözlerinizde geçen anahtar kelimeler de sıralamaya katkı sağlar.

Youtube SEO Teknikleri İçerisinde Backlink’de Var mı?

Web için yapılan SEO çalışmalarında en sık kullanılan yöntem olan backlink çalışmaları yine Youtube videolarında da doğrudan etkilidir. Videonuzun sayfasına hangi anchor text ile link verildiği, link veren sitenin ve sayfanın otoritesi tıpkı SEO çalışmalarında olduğu gibi etkiler. Bu nedenle alacağınız backlinklerde anahtar kelimeye backlink almanız çoğunlukla faydanıza olacaktır. Yine tıpkı SEO’da olduğu gibi nofollow ve dofollow etiketlerinin sağladığı etkiler Youtube SEO’sunda da aynı etkiyi gösterir.

Youtube SEO Teknikleri Uygulanarak Youtube’da İzlenme Sayısını Nasıl Artırabiliriz?

Youtube videolarınızda izlenme sayısını artırabilmenizin ilk etkeni arama sonuçlarında yükselmek. İkinci etken ise videonuzun viralliğini artırmak olacak. Sıralamalara doğrudan etki eden metrikleri aktardığımız bu makale ile ilgili sorularınızı yorumlar kısmında cevaplandırmaktan mutluluk duyarım.

Youtube SEO teknikleri neler olduğunu artık öğrendiğinize göre yapmanız gerekenleri artık biliyorsunuz. En detaylı Youtube SEO tekniklerini uygulamak istiyorsanız bir SEO ajansı ile ve en profesyonel video içeriklere sahip olmak için alanında uzman bir video ajansı ile çalışabilirsiniz. Sayfamızdan bizimle iletişime geçebilir ve tüm dijital pazarlama ihtiyaçlarınız doğrultusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply