Skip to main content

Eğer ki hedeflediğiniz kitleye hızlı bir şekilde ulaşma gibi bir niyetiniz varsa sosyal medya reklamcılığı şarttır diyebiliriz. Bu içeriğimiz de çeşitli sosyal medya reklamlarını nasıl kullanabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. İçeriğimizin içerisinde şu konu başlıkları yer alacak;

 • Sosyal medya reklamlarının türleri
 • Facebook reklamları
 • Instagram reklamları
 • Twitter reklamları
 • Snapchat reklamları
 • LinkedIn reklamları
 • Pinterest reklamları
 • Youtube reklamları
 • Sosyal medya reklam maliyetleri

Bu çalışmaları gerçekleştirebilmeniz için bir sosyal medya ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Sosyal Medya Reklamlarının Türleri

Aslına bakılırsa büyük olan tüm sosyal medya mecraları reklam seçeneği sunmaktadır. Ama tabii ki bu bizim hepsini kullanacağımız anlamına gelmez. Reklam çalışmalarınız için hangi sosyal ağları kullanacağınızı düşünürken, hangi platformun organik olarak daha iyi performans gösterdiğine bakmanız sizin için faydalı olacaktır. Hazırladığınız içeriklerin organik olarak kullanıcıların karşısına çıktığı ağlar, ilk sırada yer almalıdır. Aynı zamanda hazırladığınız reklamları nereye yerleştireceğinize karar vermeden önce, hedef kitlenizin hangi sosyal medya mecralarında cirit attığını bilmek de sizin için önemlidir. Mesela Pinterest, erkek kullanıcıdan daha çok kadın kullanıcıyı içerisinde barındırır. Daha genç bir kitleyi hedeflemek istiyorsanız muhtelemelen Snapchat’a yoğunlaşmanızda fayda olacaktır.

Pew araştırma merkezinin yaptığı araştırmaya göre 2019’da sosyal ağları kullanan kişiler şu şekide;

Hangi sosyal ağı kimler kullanıyor?

Hangi sosyal ağı kimler kullanıyor?

Hangi sosyal ağda kimlerin daha çok yer aldığını öğrendiğinize göre artık sıra reklam türlerine bakmaya geldi.

1) Sosyal Medya Reklamcılığı (Facebook)

Facebook reklamları, üç farklı türden birine ulaşabilmeniz için tasarlanmıştır. Bu türler şu şekilde;

Bilinirlik: Marka bilinirliği oluşturun ve erişiminizi artırın.

Dikkat: Web sitenize trafik çekin, etkileşim artırın ve potansiyel müşterilerinizin sizinle iletişim kurmasını sağlayın.

Dönüşüm: Online dönüşümler elde edin.

Facebook demografik olarak hedefleme konusunda oldukça iyidir. Size hedefleme yaparken ayrıntılı seçenekler sunmaktadır.

Görsel Reklamları

Facebook’un görsel reklamları, 125 karakterlik metin, bir tane başlık ve bir de bağlantı seçenekleri sunar. Ek olarak da “şimdi alışveriş yap” veya “mesaj gönder” gibi call to action’lar da içerir. Facebook reklamlarını Facebook Business’da oluşturabilir ve hazırladığınız bir görseli öne çıkarabilirsiniz.

Görsel reklamlar

Görsel reklamlar

İpucu: Facebook görsel reklamları, yeni ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için gerçekten oldukça başarılı bir şekilde çalışır.

Video Reklamları

Facebook video reklam seçenekleri, mobilde tüketilmesi için hazırlanan kısa videolardan, masaüstünde tüketilmesi için hazırlanan 240 dakikalık videolara kadar değişiklik gösterir. Facebook video reklamları, bir TV reklam kampanyasıyla entegre bir şekilde çok verimli şekilde çalışabilir. TV çalışmaları pazarlama çalışmalarınız içerisinde yer almıyor olsa bile video reklamlar insanları etkilemek için müthiş bir yol olabilir.

video reklamları

video reklamları

İpucu: Kısa videolar daha yüksek tamamlanma oranına sahiptir. Fakat ikna edici bir mesajınız varsa videonuzun süresini biraz daha uzatabilirsiniz.

Story Reklamları

Hikayeye atılan görseller 6 saniye görüntülenirken videolar ise 15 saniye görüntülenir. Ayrıca story reklamları hakkında şunu söyleyebiliriz; kullanıcılar Facebook story reklamlarının hızlı ve kolay anlaşılır olmasını istediklerini söyledi. O yüzden bu reklam çalışmasında mutlaka işleri basit tutmalısınız.

Story reklamları

Story reklamları

Carousel reklamları, hazırladığınız çalışmaya en fazla 10 tane görsel veya video eklemenize olanak tanır. Carousel reklamları, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin farklı özelliklerini anlatabilmek ve adım adım süreci karşı tarafa aktarabilmek için kullanılır.

carousel reklamlar

carousel reklamlar

Slayt Gösterisi Reklamları

Slayt gösterisi reklamları, farklı farklı statik fotoğraflardan video oluşturulan reklam çeşididir. Video reklamları yapmaya henüz hazır değilseniz ve aynı zamanda düz fotoğraflar reklamlarının dışında bir şey yapmayı istiyorsanız slayt gösterisi sizin için harika bir seçim olabilir.

Easter gifts to dye for 🥚✨Shop now at HappySocks.com

Happy Socks paylaştı: 2 Nisan 2019 Salı

Koleksiyon Reklamları

Koleksiyon reklamları, ürünlerinizi direkt olarak Facebook akışında çıkmasını sağlar. Koleksiyon reklamları, kapak fotoğrafı ya da bir videonun haricinde kullanıcılara fiyatlandırma ve diğer ayrıntılarla ilgili bilgi sunar. Bu da kullanıcıların Facebook’dan ayrılmadan önce ürünleriniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasını sağlar.

İpucu: Koleksiyon reklamları genellikle seyahat ve perakende işletmeleri için başarılı bir şekilde çalışmaktadır.

Messenger Reklamları

Messenger reklamları, Messenger uygulamasının ana ekranında çıkan Facebook reklamlarıdır. Bu reklam türünü kullanıcıların Messenger’da işletmenizle bağlantı kurmaya teşvik etmek için kullanabilirsiniz. Bir Messenger reklamı mobilde şu şekilde gözükmektedir;

messenger reklamı

messenger reklamı

Lead Generation Reklamları

Lead generation reklamlarını lead generation ajansı ile çalışmanızı yapmanızı öneririz. Lead generation reklamlarını online satış huninizi oluşturmak için harika bir yoldur. Facebook lead generation reklamları, kullanıcıların doldurduğu formları kapsar.

2) Sosyal Medya Reklamcılığı (Instagram)

Facebook’un sahibi ile Instagram’ın sahibi aynı olmasından ötürü aynı kampanya hedeflerini destekliyor olması aslında hiç de şaşırtıcı bir durum değildir. Instagram’ın sunduğu kampanya hedefleri şu şekildedir;

 • Bilinirlik
 • Dikkat
 • Dönüşüm

Ayrıca Instagram reklam türleri Facebook reklam türlerinden dördünü de yansıtmaktadır. Bu reklam türleri şu şekilde;

 • Görsel
 • Video
 • at sırtında
 • Koleksiyon

Her bir reklam türünü akış veya story için oluşturabilme imkanınız bulunmaktadır.

Instagram Fotoğraf ve Video Reklamları

Instagram fotoğraf ve video reklamlarınız akışta olağan bir şekilde çıkar ve normal Instagram içeriğiymiş gibi kullanıcılarla buluşur. Tek farkı sol üst kısımda “sponsorlu” olarak çıkıyor olmasıdır. Ayrıca hazırladığınız reklam çalışmasına içeriğinize göre call to action ekleme şansınız da bulunmaktadır.

Instagram reklamları

Carousel reklamlarda, Instagram’da reklamı görüntüleyen kişiler resimlerin tamamına görebilmek için kaydırma şansına sahiptir.

İpucu: Carousel reklamlarında bulunan görsellerinizin benzer olduğundan ve ortak bir tema ile birlikte birbirine bağlı olduğundan emin olmalısınız.

Instagram Carousel Reklamları 2

Instagram Carousel Reklamları 2

Instagram Carousel Reklamları

Instagram Carousel Reklamları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instagram Koleksiyon Reklamları

Aynı Facebook reklamlarında olduğu gibi bir kapak resmi ve video haricinde kullanıcılara fiyatlandırma ve diğer ayrıntılarla ilgili bilgi sunar.

İpucu: Instagram koleksiyon reklamları başlık içermez, sadece 90 karaktere kadar metin yazmanıza müsaade eder.

Instagram Hikaye Reklamları

Instagram hikaye reklamlarında 120 saniyeye kadar video veya fotoğraf kullanabilirsiniz. Bu reklamlar insanların telefonunda tam ekran şeklinde gözükür.

Instagram Story Reklamları

Instagram Story Reklamları

3) Sosyal Medya Reklamcılığı (Twitter)

Twitter reklamları beş farklı hedefe yönelik reklam çalışmaları sunar. Bunlar şu şekilde;

 • Web sitesi tıklamaları: Web sitenizi ziyaret etmeye ve işlem yapmaya teşvik etme amaçlıdır.
 • Tweet etkileşimi: Tweetleri tanıtma amaçlıdır.
 • Takipçi: Twitter hesabınızı tanıtıp takipçi artırma amaçlıdır.
 • Bilinirlik: Tweetlerinizi geniş bir kitleye tanıtma amaçlıdır. Burada gösterim başı ödeme yapmanız talep edilir.
 • Uygulama yüklemeleri: Uygulama tanıtımı için tıklama başına ödeme yaparsınız.

Twitter, markaların reklam yapabilmesi adına 2 farklı yol sunmaktadır. Bu yollar şöyle;

 • Twitter promote: Sizin için tweet’inizi otomatik olarak tanıtır.
 • Twitter reklam kampanyaları: Pazarlama hedefinize göre kampanya oluşturmanıza müsaade eder.

Twitter Tanıtımı

Twitter promote ile Twitter öne çıkarmak istediğiniz tweetinizi hedeflediğiniz kitleye tanıtır. Ayrıca hesabınıza yeni takipçiler çekebilmek adına çalışır. Beş farklı ilgi alanını ve bulunduğunuz metropolü seçip gerisini Twitter’a bırakabilirsiniz.

Twitter Reklam Kampanyaları

Twitter reklam kampanyalarına ilk olarak işletmenize uygun olan hedefi seçerek başlarsınız. Sonrasında da tanıtmak için organik tweetlerinizi seçebilir veya reklama çıkması adına yeni tweetler oluşturup onları tanıtabilirsiniz.

İpucu: En iyi dönüşüm oranlarını ölçebilmek adına mobil ve masaüstü kullanıcıları için farklı farklı kampanyalar oluşturun. Ayrıca Twitter hazırladığınız reklamlarda “hastag” veya “@” kullanmamanızı önerir.

4) Sosyal Medya Reklamcılığı (Snapchat)

Snapchat reklamları 3 farklı hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu hedefler şu şekilde;

 • Bilinirlik: Markanızın daha bilinir olması için geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.
 • Dikkat: Web sitenize veya uygulamanıza trafik çekmenize yardımcı olur.
 • Dönüşüm: Web sitenizin dönüşümlerini artırmasına yardımcı olur.

Snapchat hedeflerinize ulaşabilmek için 4 farklı reklam çalışması sunar.

Snap Reklamları

Snap reklamlarda 10 saniyeye kadar resim ve video paylaşabilirsiniz. Buradaki alanda reklamlar tam ekran ve dikey bir şekildedir. Bu reklam türü, uygulama yüklemeleri, landing page, satış formu veya uzun olan videoların eklerini içerebilir.

Snap reklamları

Snap reklamları

Story Reklamları

Bu reklam türünde reklamlar kullanıcıların keşfetinde markalı bir kutucuk şeklinde sunulmaktadır.

snapchat story reklamları

snapchat story reklamları

Koleksiyon Reklamları

Koleksiyon reklamları bir reklamda dört farklı resim sergilemenize olanak sağlar. Her resim kendi URL’sine bağlanarak yayınlanır.

snapchat koleksiyon reklamları

snapchat koleksiyon reklamları

Filtreler

Snapchat filtreleri, kişilerin snaplerinin üzerine koyabileceği grafiklerdir. Snapchatter’lar her gün belki de onları yüz milyonlarca kez kullanıyorlar. Filtrenizi özelleştirebilirsiniz, özelleştirdiğiniz taktirde filtreniz konum, geri sayım ve zaman bilgilerini içerebilecektir.

Snapchat filtre

Snapchat filtre

5) Sosyal Medya Reklamcılığı (LinkedIn) 

LinkedIn reklamları 3 farklı hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu hedefler şu şekilde;

 • Bilinirlik: Markanızın daha bilinir olması için geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar.
 • Dikkat: Web sitenize veya uygulamanıza trafik çekmenize yardımcı olur.
 • Dönüşüm: Web sitenizin dönüşümlerini artırmasına yardımcı olur.

Sponsorlu İçerik

Sponsorlu içerik reklamları hem masaüstünde hem de mobil cihazların haber akışında yer alır. Hazırlanan içeriği daha geniş bir kitleye ulaştırmak için kullanılır.

İpucu: 150 karakterin altında bulunan başlıklar en iyi etkileşime sahiptir. Ayrıca LinkedIn 1200 x 627 görüntü boyutunu önermektedir.

Sponsorlu InMail

Sponsorlu InMail, e-posta pazarlamasına benzer. Farkı ise şudur; gönderdiğiniz mesajlar kullanıcılar aktifken onlara gönderilir. Yani mesaj gider gitmez kullanıcının karşısına çıkar.

İpucu: Gövde metni kısa olanlar (500 karakterin altı) daha fazla tıklama alır. Şu harekete geçirici mesajları InMail’de kullanabilirsiniz;

 • Deneyin
 • Bedava
 • Bugün
 • Tıklayın
 • Uygulayın

Metin Reklamlar

LinkedIn metin reklamları, LinkedIn’in haber akışının üstünde, sağında ve solunda çıkan reklamlardır. Bu reklamlar sadece masaüstünde görünmektedir. İsmi metin reklamlar olmasına rağmen bu reklamlar 50×50 piksel boyutunda görsel içerebilmektedir.

İpucu: Metin reklamlarda insan yüzü kullanmanız sizin için avantaj olacaktır.

6) Sosyal Medya Reklamcılığı (Pinterest) 

Pinterest reklamları 6 farklı hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu hedefler şu şekilde;

 • Marka bilinirliği oluşturma
 • Web sitenize trafik çekme
 • Drive uygulama yüklemeleri
 • Sadece belirli ürünlere trafik çekme
 • Web sitenizde olan belirli şeylere teşvik etme
 • Video gösterimlerini artırma

Pinterest Reklam Yöneticisi

Reklam yöneticisi aracılığıyla reklam stratejinizin ne olacağını, tıklama başına ve gösterim başına ödeme maliyetinizin ne olacağını belirleyebilirsiniz.

Tanıtım Butonu

Tanıtım butonunu kullanarak sadece birkaç tıklamayla Pin’inize reklam verebilirsiniz. Tanıtım butonu aracılığıyla oluşturulan bütün Pimler, her zaman için tıklama başına maliyet üzerinden hesaplanır.

7) Sosyal Medya Reklamcılığı (Youtube) 

Youtube reklamları 4 farklı hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bu hedefler şu şekilde;

 • Satışları artırma
 • Web sitesi trafiğini artırma
 • Ürün ya da marka bilinirliğini artırma
 • Marka bilinirliği oluşturma ve erişimi genişletme

Treuview Yayın İçi Reklamlar

Youtube reklam modelleri arasında belki de en çok tercih edilen reklamlardan bir tanesi de Treuview yayın içi reklamlarıdır. Bu reklamlar, Youtube’daki diğer videolardan önce, video esnasında ve video sonrasında otomatik olarak oynatılır. Kullanıcılara 5 saniye içerisinde reklamı atlayabilme seçeneği sunulur. Bu çalışmalar için önerilen video uzunluğu 30 saniye veya biraz daha altında olmasıdır. Fakat müthiş görsellere sahipseniz ve etkileyici bir hikayeniz bulunuyorsa süresi uzun olan videolar üzerinde de çalışabilirsiniz.

İpucu: Reklamı görüntüleyenlerin %70’i reklamı atlarlar. O yüzden mutlaka ilk 5 saniye içerisinde marka bilinci oluşturmak için çalışın.

Atlanamayan Youtube Reklamları

Bu reklamların uzunluğu maksimum 20 saniyedir ve atlanamayan reklamlardır.

İpucu: Reklamın atlanamıyor olması kullanıcıların bu reklamları izleyeceği anlamına gelmez. O yüzden hazırladığınız reklamda mesajınızın etkileyici olduğundan emin olmalısınız.

Bumper Reklamlar

Bumper reklamlar, 6 saniye uzunluğundadır. Youtube videolarının sonunda yer alırlar.

İpucu: Bumper reklamlarda ilk yapmanız gereken şey güçlü bir görselle başlamak olmalıdır. Sonrasında da mesaja sadık kalmalı ve call to action için yeterli zaman bırakmalısınız.

Sosyal Medya Reklam Maliyetleri

Sosyal medya mecralarında çoğu reklam açık artırma şeklinde satılır. Belirlediğiniz bir hedef için maksimum teklif ve günlük maksimum teklif bütçe belirlersiniz. Siz reklamınızı oluştururken reklam yöneticisinde bulunan arayüz size hedefleriniz doğrultusunda önerilen bir teklif sunar. Kampanya hedeflerinize bağlı olacak şekilde genellikle şu şekilde ödeme yaparsınız;

 • Tıklama başına maliyet (TBM)
 • Bin gösterim başına maliyet (BGBM)
 • Dönüşüm başına maliyet
 • Video görüntüleme başına maliyet

Hazırladığınız sosyal medya reklamlarında rakiplerinizin önüne geçmenizi etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler şu şekilde;

 • Reklamınızın kalitesi
 • Kampanya hedefiniz
 • Hangi tür kitleyi hedeflediğiniz
 • Hedeflediğiniz ülke
 • Yılın zamanı ve saati

Böylece sosyal medya reklamcılığı çalışması yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmış olduk. Cremicro Sosyal Medya Ajansı ile çalışarak sosyal medya reklamlarındaki efektifliğinizi artırabilirsiniz.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply