Skip to main content

Son güncelleme 2 ay önce tarafından gerçekleştirildi.

Marka yöneten ve markaya sahip olan herkes Facebook reklam nasıl verilir? Facebook sponsorlu reklam verme nasıl en etkili şekilde yapılır sorularına cevap arıyor. Bizde bu yazımızda Facebook reklam verme detaylarını en ince ayrıntısına kadar sizlerle paylaşıyoruz. En etkili şekilde Facebook reklamları yönetmek için mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu önemli öneriyi de belirttiğimize göre Facebook reklam verme detaylarına geçelim ve 10 maddelik listemizi yakından inceleyelim.

Facebook Reklam Kampanyası Oluşturma

Başarılı bir reklam kampanyası yönetebilmek için öncelikle reklam hedeflerinizi belirlemelisiniz. Pazarlama stratejileriniz ile uyuşan etkili bir Facebook reklam verme kanalı bulmak ve o kanal üzerinde periyodik çalışmalar gerçekleştirmeniz etkili olacaktır. Markanıza uygun hedefler belirlemeden önce Facebook sponsorlu reklam verme çalışmalarına göz atmalı en doğru reklam modelini keşfetmelisiniz. İlk önce Facebook reklam nasıl verilir sorusuna cevap bularak çalışmalara başlayın. Marka hesaplarınızın sponsorlu reklamlarını yönetmek için mutlaka Facebook Business Manager hesabınız olmalı. Daha sonra hedeflerinizi belirlemek için reklam modüllerini inceleyebilirsiniz. Facebook sponsorlu reklam verme seçenekleri aşağıdaki gibidir;

*Marka Bilinirliği Modeli
*Trafik Modeli
*Yeni Potansiyel Müşteriler
*Facebook Gönderi Erişimi
*Facebook Sayfa Etkileşimi
*Dönüşümler

Bu modüller içerisinde reklam modellerinizi geliştirebileceğiniz gibi aktif olarak birkaç faklı reklam modülü de çalışabilirsiniz. Ama önce detaylı olarak Facebook sponsorlu reklam verme nasıl yapılır ona bakalım;

Facebook Reklam Yöneticisini Açın

İlk önce markanızın sayfasından “Reklamları Yönet” sekmesine gelin. Bu buton sayesinde facebook reklam verme için gerekli olan “Facebook Business Manager” sayfasına yönleneceksiniz. Butonu bulmak için sağ üst köşeden açılır menüye tıklamanız yeterli.

Facebook Reklam YÖNeticisini AÇıN

Facebook reklam yöneticisini açın

Facebook Reklam Kampanyası Oluşturun!

Facebook reklam nasıl verilir kısmında 2. aşamamız reklam oluşturmak. Reklam yöneticiniz açıldıktan sonra “+” işareti ile desteklenen “Oluşturur” butonunu göreceksiniz. Bu buton ile Facebook sponsorlu reklam verme çalışmanızı başlatabilirsiniz. Eğer ilk reklamınız ise “Rehberli Oluşturma Akışını Seçin!” sekmesini kullanabilirsiniz.

Facebook Reklam Kampanyası OluşTurun

Facebook reklam kampanyası oluşturun

Facebook’ta Reklam Verme Amacını Seçin

Oluştur seçeceğinden sonra belirlemeniz gereken yeni konu ise reklam verme nedeniniz. Bu reklam modülleri içerisinde hangi seçeceğin sizin amacınıza uygun olduğunu seçeceğiniz adım. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bu seçimi reklam oluşturmaya başladıktan sonra değiştiremeyecek olmanız. 3 kategori içerisinde gruplanan bu amaç belirleme adımı “Bilinirlik, Değerlendirme ve Dönüşüm” başlıklarıyla karşınıza çıkacak.

Bilinirlik:
*Marka Bilinirliği Artırın
*Erişimizi artırın

Değerlendirme:
*Trafik
*Etkileşim
*Uygulama Yüklemeleri
*Video Görüntülemeleri
*Potansiyel Müşteri Bulma
*Mesajlar

Dönüşüm:
*Dönüşümler
*Katalog Satışları
*Mağaza Trafiği

Hedeflerinizi seçerken Facebook reklam verme amacınızı doğru olarak belirlediğinizden emin olun. Her kategorinin kendi içerisinde bir dinamiği var her biri diğerinden farklı özelliklere sahip.

Kampanya Bütçenizi Tanımlayın

Seçimlerinizi yaptıktan sonra Facebook reklam nasıl verilir sorusunun 4. aşama cevabına geçiyoruz. Bütçe Planlama! En önemli reklam adımlarından biri olan bu kısım için hedefleriniz ve süreniz önemli. Günlük ve toplam bütçe kullanımı şeklinde 2 farklı yöntem mevcut. Kısa sürede hızlı etki almak için agresif bütçeler, uzun süre yayımda kalmak için sakin bütçeler yönetin. Bu sayede hem verimli Facebook sponsorlu reklam verme çalışması yapabilir hem de bütçenizi doğru kullanabilirsiniz. Algoritma öğrenmesi için başlangıçları etkili bütçelerle yapmakta ajansların sıklıkla önerdiği bir diğer metottur.

Kampanya Teklif Stratejisi

Tekliflerinizi farklı değerler ile belirlemenizi sağlayacak bu alandan da destek alabilirsiniz. Facebook sponsorlu reklam verme çalışmalarına yönetimi algoritmaya bırakabilir ya da ona bazı değerler iletebilirsiniz. “En Düşük Ücret”, “En Yüksek Değer” ve “Teklif Sınırı” ayarları bütçenizi kontrol etmeniz için gerekli olan seçenekler.

Facebook Reklam Seti OluşTurun

Facebook reklam seti oluşturun

Reklam Seti Oluşturun

Facebook reklam verme çalışmasında önemli ayarları yapacağınız, hedef kitlenizi, reklam sürelerini, kampanya kurgularını oluşturacağınız alan. Bu alandan detaylara geçmeden önce mutlaka doğru ve anlaşılır isimler vermeye özen gösterin. “Kasım Kampanyası”, “Yeniden Pazarlama” gibi reklam seti hakkında size bilgi verecek ve raporlarınızda anlayabileceğiniz isimler belirleyin.

Hedef Kitlenizi Tanımlayın

Hedef kitle tüm reklam çalışmaları için uzun uzun üzerinde çalışılması gereken bir alan. Bazı etiketlemeler sizi yönlendirecek ve çalışmalarınıza detaylı hedef kitleler kazandırabileceksiniz. İşte bu alanda yapacağınız bazı seçimlerin isimleri:

* Yaş: Belirli bir yaş aralığı belirleyebilirsiniz.
* Konum: Bir ülke, şehir, posta kodu veya adresle başlayarak, km yarıçapına sahip belirli bir bölgeyi bulabilirsiniz.
* Cinsiyet: Cinsiyeti ürün veya hizmete göre bulabilirsiniz.
* Dil: Kullanıcının uygulama ve tarayıcıda kullandığı dili hedef olarak kullanabilirsiniz.
İlgi Alanları -Facebook reklamlarını kullanarak insanları ilgi alanlarına, ilgilendikleri sayfalara ve yakından ilgili konulara göre hedefleyebilirsiniz.
*Davranış: Satın alma davranışı ve kullanıcı niyeti ve cihaz kullanımı gibi özellikleri seçebilirsiniz. Örneğin, satın alma eğiliminde olan kişiler, sayfanızla veya gönderinizle etkileşime girebilecek kişiler.
Bağlantı: İlişkilerin birbiri ile deneyimini gösteren bağlantı ayarları.

Facebook Reklam AlanlarıNı SeÇIn

Facebook reklam alanlarını seçin

Reklam Alanlarını Seçin

Facebook reklam verme aşamasının “Reklam Alanları” seçimine geldik. Bu aşamada tasarımı hedef kitle ve pazarlama amacınıza hitap eden doğru alanlar seçmelisiniz. Tasarımlarınızı oluştururken de mutlaka bu reklam alalarının ölçülerini baz almalısınız. Eğer kare gibi genel bir görsel kullanacaksanız “otomatik reklam alanları” seçeceğini kullanabilirsiniz. Ancak bazı alanlarda gösterilmesini istiyorsanız “reklam alanlarını düzenle” seçeneği ile revize yapmanız mümkün.

İşte özelleştirilmiş çalışmalar için tüm ölçüler:

* Facebook Haber Kaynağı:* (1:1) 1080 x 1080 veya (4:5) 864 x 1080
* Facebook Marketplace:* (1:1) 1080 x 1080 veya (4:5) 864 x 1080
* Facebook Video Akışları:* (1:1) 1080 x 1080 veya (4:5) 864 x 1080
* Facebook Sağ Sütun:* (16:9) 1200 x 628 veya (1:1) 1200 x 1200

* Facebook Gruplar Akışı:* Kare (1:1) 1080 x 1080 veya Dikey (4:5) 864 x 1080
* Facebook Stories:* (9:16) 1080 x 1920
* Messenger Stories:* (9:16) 1080 x 1920
* Facebook Yayın içi Videolar:* (16:9) > 1920 x 1080 > (1:1) 1080 x 1080

* Facebook Arama Sonuçları:* (1:1) 1080 x 1080
* Messenger Gelen Kutusu:* (1:1) 1080 x 1080
* Messenger Sponsorlu Mesajlar:* (9:16) 628 x 1200 veya (16:9) 1200 x 628
* Facebook Hızlı Makaleler:* (9:16) 628 x 1200 veya (16:9) 1200 x 628

Instagram Reklam Görseli Boyutları

* Instagram Akışı:* (4:5) 864 x 1080 veya (1:1) 1080 x 1080
* Instagram Keşfet:* (4:5) 864 x 1080 veya (1:1) 1080 x 1080
* Instagram Stories:* (9:16) 1080 x 1920

Optimizasyon ve Harcama Kontrolleri

Facebook reklam nasıl verilir sorusuna detaylı cevaplar vermeye devam ediyoruz. İşte bu önemli detaylardan biri de harcama ve optimizasyon ayarları yapabileceğiniz bölüm. Burada 4 farklı sistemde kontrol yapabilirsiniz.

Yönlendirme Sayfası Görüntülemeleri,
Bağlantı Tıklamaları,
Gösterim,
Günlük Tekil Erişim gibi alanlarda bütçe ve yönetim optimizasyonu yapabilirsiniz.

Reklam Oluşturun

Tüm ayarları yaptığımıza ve detaylı bütçe – hedef kitle kurguladığımıza göre artık reklam oluşturabiliriz. Sırada Facebook reklam verme formatları seçmekte. 3 format içerisinde çalışmanıza en uygun olanı seçerek başlayabilirsiniz.

Dönen Format (kaydırmalı reklam modeli),
Tek Görsel veya Video,
Koleksiyon: Tam ekranda açılan mobil deneyim reklamıdır.

Reklam oluşturma aşamasında metin, açıklama, url yönlendirme, eylem çağrısı gibi önemli kısımları çalışın. Tebrikler, artık sona çok ulaştınız. Reklamınız yayımlanmak üzere!

Dönüşüm Takibi Ayarları ve Reklam Onaylama

Verilerinizi işleyecek piksellerin kurulu olduğundan emin olduktan sonra Facebook sponsorlu reklam verme çalışmanızı sonlandırın ve hızlıca reklamınızı yayıma alın. Kısa bir değerlendirmeden sonra reklamlarınız onaylanacak ve satış için hazırladığınız hedef kitlelerinize ulaşmaya başlayacaktır. Tüm bu süreçleri öğrenmek ve geliştirmek isteseniz bile mutlaka profesyonel bir Sosyal Medya Ajansı ve/veya Reklam Ajansı ile çalışarak etkili içerik yönetimi ve reklam programlamasından faydalanmalısınız!

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply