Skip to main content

Son güncelleme 10 ay önce Haydar Özkömürcü tarafından gerçekleştirildi.

Günümüzün pazarlama dünyasında sosyal medya analizi en önemli konulardan birisini teşkil etmektedir. Bu yazımızda sizler için en iyi sosyal medya analitik araçlarını içeren bir liste hazırladık. Listemizde yer alan sosyal medya analitik araçları sayesinde sosyal medya analizi konusunda daha başarılı çalışmalar yürütebileceksiniz. Sosyal Medya Monitoring konusunda sizlere yardımcı olabilecek en etkili sosyal medya analitik araçlarını açıklamadan önce sosyal medya analizi konusunda biraz daha detaylı bilgi sahibi olalım.

Sosyal Medya Analizi Nedir?

Sosyal medya analizi nedir? Sosyal medya analizi, kurumların veya işletmelerin sosyal medya platformlarındaki varlıklarını inceleyip iyileştirmeyi amaçlayan çalışmalara verilen isimdir. Bu çalışmalar, işletmelerin veya markaların sosyal medya varlıklarını daha etkin bir hale getirme konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Sosyal ağlarınızda gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin tamamına dair ölçümleri göreceğiniz ve bu ölçümlerle KPI’larınızı karşılaştırıp sonuç değerlendirmeleri yapma eylemini sosyal medya analizi olarak tanımlamak mümkün.

Sosyal Medya Analizi Ne İşe Yarar?

Sosyal medya analizi sayesinde markaların sosyal ağlardaki tüm faaliyetleri incelenir. Bu faaliyetlerin, markanın sosyal medya pazarlama hedefleri doğrultusunda ne kadar etkili veya eksik oldukları saptanarak iyileştirme çalışmalarına yön verilmesi amaçlanmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya analizi konusunda hem işletmelerin hem de markaların en iyi yardımcıları sosyal medya analitik araçlarıdır. Öyleyse şimdi sosyal medya analizinin faydalarını sıraladıktan hemen sonra ise sizlere bu konuda yardımcı olabilecek en iyi sosyal medya analitik araçlarını da sıralamaya başlayalım.

  • Sosyal medya analizi sayesinde işletmeler ve kurumlar için hedef kitleyi daha net bir şekilde anlayabilmek mümkün hale gelir.
  • Bu analizler neticesinde markanız için en uygun sosyal ağların hangileri olduğunu çok daha isabetli bir şekilde tespit edebilirsiniz.
  • Markanıza ait sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde analiz ederek daha doğru bir içerik planlaması hazırlayabilirsiniz.
  • Sosyal medya analizi yalnızca kendi markanızın sosyal medya hesaplarına odaklanmak anlamına gelmez. Bu çalışmalar aynı zamanda rakiplerinize ait sosyal medya hesaplarını da analiz edebilmenize olanak sağlar.
  • Sosyal medya kanallarınızı etkili bir şekilde analiz ederek sosyal medya stratejinizdeki hataları ve eksiklikleri fark edip düzeltme imkanına kavuşursunuz.
  • Bu çalışmaların en büyük faydası sosyal medya kampanyalarınızın performansını ölçme konusunda ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Medya Analitik Araçları (Sosyal Medya Analizi) Nelerdir?

Sprout Social

Sprout Social, önemli sosyal medya analitik araçlarından birisi olmasına rağmen aynı zamanda etkili bir sosyal medya yönetimi aracıdır. Araç özellikle Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn platformlarına yoğunlaşmış bir sosyal medya aracıdır. Sprout Social sayesinde markanızın tüm bu sosyal medya kanallarındaki performansını tek bir platform üzerinden en iyi şekilde ölçebilir ve analiz edebilirsiniz. Aracın en kuvvetli yönü ise anahtar kelime bazlı analizler yapabilme yeteneği olarak öne çıkmakta.

Snaplytics

Synaplytics aracı son dönemlerde oldukça hızlı bir yükseliş gösteren Snapchat platformuna yönelik özel olarak geliştirilmiş sosyal medya analitik araçlarından birisidir. Bu araç sayesinde Z kuşağının en benimsediği sosyal ağların başında gelen Snapchat platformunun pazarlama faaliyetleri bakımından analiz edilmesi oldukça kolay bir hale geliyor. Snapchat platformu, pazarlama faaliyetlerinde kullanılmak üzere yerleşik bir analiz aracına sahip değil. Snaplytics de bu önemli boşluğu oldukça iyi bir şekilde doldurmayı başarıyor. Synalaptics aracının en belirgin özelliklerinden birisi de Snapchat platformunun yanı sıra Instagram hikayeleri için sağlamış olduğu analizlerdir.

Iconosquare

Listemizin bu basamağında yer alan Iconosquare aracı Instagram üzerine yoğunlaşan sosyal medya analitik araçlarından birisidir. Bu aracı diğer Instagram analitik araçları arasında öne çıkaran en önemli özelliği yalnızca hikayelerde değil akışta yer alan gönderiler için de analizler sunuyor olmasıdır. Bu sebeple Instagram platformunda pazarlama çalışmalarına ağırlık veren her markanın Iconosquare aracını kullanması oldukça faydalı olacaktır.

Google Analytics

Google Analytics, adından da anlaşılacağı üzere Google’ın sunmuş olduğu en etkili analiz araçlarından birisidir. Bu araç yalnızca sosyal medya platformlarını analiz etmeye yaramaz. Aynı zamanda hemen hemen her web siteyi de etkili bir şekilde analiz edebilir. Google Analytics sayesinde sosyal medya kanallarında yer alan profil sayfalarınıza ait her türlü veriyi isabetli bir şekilde ölçümleyebileceksiniz. Araç, web sayfalarının trafiğini ölçme konusunda da oldukça etkilidir. Üstelik Google Analytics tamamen ücretsiz bir analiz aracı olarak kullanıcılar tarafından çok büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Buzzsumo

Bu araç listemizde yer alan diğer sosyal medya analitik araçlarından biraz daha farklı özelliklere sahiptir. Buzzsumo’nun sahip olduğu farklılığı en iyi şekilde öne çıkartan özelliği ise yalnızca markanıza ait sosyal medya hesaplarının performansını doğrudan ölçmüyor olmasıdır. Buzzsumo, bunun yerine markanıza ait web sitesinde yer alan içeriklerin performansını doğrudan sosyal ağlarda ölçme konusunda uzmanlaşmış bir araçtır. Yani markanıza ait bloglarda yayınlanan içeriklerin sosyal medya platformlarındaki performansını en iyi şekilde ölçmek istiyorsanız Buzzsumo tam da aradığınız sosyal medya analitik aracı.

İlgili Makale: Sosyal Medya Ölçümleme Araçları – Bilmeniz Gerekenler

Google Alerts

Listemizin altıncı basamağında yer alan Google Alerts aracı da yine Google tarafından geliştirilen ve tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulan sosyal medya analitik araçlarından birisidir. Bu aracın en öne çıkan özelliği belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler, markalar, ürünler veya hizmetlerle ilgili popüler olan konuları tamamen kendi başına araştırıp filtreleyerek sizlere sunmasıdır. Google Alerts aracını bahsetmiş olduğumuz konular hakkında size özel en uygun haberleri filtreleyerek bir rapor haline getiren bir sosyal medya aracı olarak düşünebilirsiniz. Özellikle de tamamen ücretsiz olması sebebiyle kullanılmasında hiçbir zarar bulunmayan bu araç sosyal medya pazarlama stratejileriniz için çok daha parlak fikirler üretebilmenize yardımcı olacaktır. Haydi öyleyse şimdi listemizin diğer önemli sosyal medya analitik araçları ile yazımıza devam edelim.

Socialbakers

Araç tamamen pazarlamaya yönelik geliştirilmiş bir yazılama sahip etkili bir sosyal medya analiz platformu sağlamaktadır. Socialbakers aracının en fazla öne çıkan özelliği yapay zeka teknolojisi ile destekleniyor olmasıdır. Socialbakers, aslında global ölçekte oldukça tanınan büyük bir yazılım şirketidir. Araç, yapay zeka destekli güçlü yazılımı sayesinde sektör ayırt etmeksizin hemen hemen her türlü sosyal medya platformunu etkili bir şekilde analiz edebilmektedir. Socialbakers aynı zamanda analitik yorumlama, içerik performansı, sosyal medya dinleme ve etkili rakip analizleri de sağlama konusunda uzmandır. Socialbakers’ın tamamen ücretsiz ve ücretli olmak üzere iki farklı sürümü de bulunmaktadır.

Bonus: Sensekit

En etkili sosyal medya analitik araçlarını tanıttığımız bu listemizde sizlere bonus mahiyetinde bir araç daha tanıtarak ufak bir sürpriz yapmak istedik. Sensekit, yalnızca sosyal dinlemeye yönelik bir araç olmaktan çok daha fazlasına sahiptir. Sensekit, çevrimiçi ortamlarda barındırılan her türlü veriyi sizin için izler, toplar, filtreler ve analiz eder. Ardından da bu verilerle ilgili anlamlı iç görüler oluşturarak raporlar halinde sizlere sunar. On seneyi aşkın bir süredir piyasada yer alan Sensekit, dinamik bir yeni nesil Sosyal Medya Takip Aracı olarak listemizin bonus bölümünde paylaşılmaya hak kazanıyor.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.