Skip to main content

Son güncelleme 6 ay önce Selen Çetin tarafından gerçekleştirildi.

Twitter, web sitesi trafiğini artırmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için harika bir pazarlama kanalıdır. Aslında Twitter kullanıcılarının %63’ü küçük işletmeleri takip ediyor. Dolayısıyla da şirketlerin Twitter reklam verme yoluyla platformdan gerçek bir büyüme görmeleri şaşırtıcı değildir.

Twitter reklam verme, belirli hedeflere ayrılmış bireysel tweet’leri veya tüm kampanyaları tanıtmanıza olanak tanır. İşletmeler, uygulama yüklemeleri, video görüntülemeleri ve web sitesi dönüşümleri dahil olmak üzere sekiz farklı hedef arasından seçim yapabilir ve oluşturdukları her reklam kampanyası için kitle hedefleme ölçütleri belirleyebilir.

Twitter’da erişiminizi genişletmek ve takipçi listenizi büyütmek için organik çabalarınızı Twitter’ın doğrudan platformda oluşturduğu ücretli promosyon fırsatlarıyla tamamlamayı düşünün. Twitter reklam verme seçeneğini kullanmak, tweet’lerinizi henüz sizi takip etmeyen kitlelerin önüne çıkarmanın kolay bir yoludur. Bu, özellikle işletmeniz için yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için kullanışlıdır. Bunu en doğru şekilde yapabilmek adına profesyonel bir stratejik kurgu ile çalışmalarınızı sürdürmeniz noktasında bir Reklam Ajansı desteği almanız, yerinde bir karar olacaktır.

Twitter Reklam Türleri Nelerdir?

Twitter, her gün aktif 300 milyondan fazla kullanıcı ve 500 milyondan fazla tweet söz konusu olan popüler bir platformdur. Reklamcılık açısından burası henüz çok yeni bir alandır ve pazarlamacılara sunulan reklam ürünleri türleri sizin alışık olduğunuzdan çok farklıdır.

Twitter reklamcılığına başlamak istiyorsanız veya Twitter’da reklamların nasıl çalıştığını daha iyi anlamak istiyorsanız bu kılavuz sizi doğru yönlendirecektir. Twitter’da bulunan reklam türleri şunlardır:

 • Sponsorlu Tweetler
 • Sponsorlu Hesaplar
 • Sponsorlu Trendler
 • Sponsorlu Anlar (Moments)
 • Otomatik Reklamlar

Sponsorlu Tweetler

Sponsorlu Tweetler, normal Tweetlere çok benzer. Farklı olan, bir reklam verenin içeriği Twitter’da o reklam vereni henüz takip etmeyen kişilere göstermek için ödeme yapmasıdır. Sıradan Tweetler gibi beğenilebilir, retweetlenebilir ve yorum yapılabilir. Ancak reklam olarak etiketlenirler. Bu açıdan sol alt köşede her zaman ‘Sponsorlu’ ibaresi yer alır. Sponsorlu Tweetler ayrıca video içerebilir ve kullanıcıların zaman çizelgelerinde otomatik olarak oynatılır. Video 60 saniyeden kısaysa döngüye girer.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Sponsorlu Tweetler, Twitter’da açıklanması en basit reklam biçimi olabilir. Bu reklam formatı, kendi tweet’lerinizi büyütmenize olanak tanıyarak çok daha geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Twitter’a göre şirketler, organik (ücretsiz) içerikle takipçi kitlesinin yaklaşık yüzde 30’una ulaşmayı bekleyebilirler. Takipçilerinizin Twitter’da ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak erişiminiz daha yüksek veya önemli ölçüde düşük olabilir. Sponsorlu Tweetler, takipçilerinizin diğer yüzde 70’ine sürekli olarak ulaşmanızı sağlayabilir. Kendi takipçilerinize ek olarak; şirketiniz ve içeriğinizle ilgilenebilecek ancak hali hazırda Twitter hesabınızı takip etmeyen diğer Twitter kullanıcılarını yani aslında potansiyel müşterilerinizi hedefleyebilirsiniz.

Sponsorlu hesaplarda da olduğu gibi tweet’lerinizi tanıtmak, Twitter içerik pazarlama çabalarınızın performansını artırabilir, daha uygun maliyetli hale getirebilir, katılımı artırabilir ve daha hızlı büyüme sağlayabilir.

Sponsorlu Hesaplar

Bu reklam biçimi, Twitter’da yeni olan veya hedef kitlesini büyütmek isteyen şirketler için idealdir. Reklamınız, Twitter web sitesi ve uygulamalarının ana sayfa zaman çizelgesi ve ‘kimi takip etmeli’ bölümleri aracılığıyla kullanıcılara twitter kanalınızı önerir.

Organik olarak takip edilen bir sosyal medya oluşturmak, zaman ve emek açısından yavaş ve pahalı olabilir. Organik çabalarınızı, tanıtılan hesaplar gibi ücretli çözümlerle desteklemek, kitlenizi büyütmeyi önemli ölçüde hızlandırabilir.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Sponsorlu hesaplar, hesabınızın tamamını tanıtan ücretli reklamlardır. İşletmenizi takip etmeyen kullanıcılar, hesabınızı öne çıkaran bir tweet ile karşılaşırlar. Dolayısıyla da yeni takipçiler kazanmanız ve marka bilinirliğinizi artırma süreciniz hızlanır.

Yürüttüğünüz kampanya bazında işletmenizle ilgilenebilecek kişilere ulaşmak için belirli bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Bu reklamlar ana sayfadaki takip edilecekler bölümünde ve arama sonuçlarında görünecektir. Sponsorlu tweet’lere benzer şekilde tanıtılan hesaplar bir teklif verme sistemi üzerinde çalışır. Teklif tutarını, her yeni takipçi için ne kadar ödemek istediğinize göre belirlersiniz.

Sponsorlu Trendler

Twitter’da trend olmak, ister gerçek kanalınız isterse bir marka hashtag’i olsun, herhangi bir şirket için büyük bir başarıdır. Sponsorlu trendler, Twitter’daki prestijli trend öğeleri listesine kendi hashtag’inizi eklemenize olanak tanır.

Tweet’leriniz veya hashtag’leriniz için bir etkileşim elde etmek, özellikle önemli gelişmelerin bile çevrimiçi ortamda ne kadar hızlı eskidiğini göz önünde bulundurduğumuzda son derece zor olabilir. Dolayısıyla trendleri kullanmak, büyük pazarlama kampanyalarını ve girişimlerini başlatmak için idealdir.

Twitter haber kaynağınıza gittiğinizde sol tarafta “sizin için trendler” yazan bir seçenek görürsünüz. Bu bölümde şu anda Twitter’da trend olan hashtag’ler ve konular yer almaktadır. Bunların çoğu ilgi alanlarınıza, takip ettiğiniz hesaplara ve elbette bulunduğunuz lokasyona bağlıdır. Burada kendi trendinizi tanıtmak, çok sayıda insanı aynı anda tweet atmaya, paylaşmaya ve hashtag’inizi kullanmaya teşvik etmenin efektif bir yoludur.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Sponsorlu trendler, trendler listesinin en üstünde görünür. Ücretli içeriği belirtmek için ‘Sponsorlu’ ibaresiyle etiketlenirler. Diğer reklam biçimleri gibi sponsorlu trendler listesinde yer almak için bir teklif vermelisiniz. Bu da oldukça maliyetli olabilmektedir. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere; sponsorlu trendler ile diğer reklam biçimleri arasındaki en büyük fark, maliyettir.

Sponsorlu Anlar (Moments)

Twitter Reklam Verme RehberiYalnızca 280 karakterin ötesinde bir hikaye anlatmak istiyorsanız “sponsorlu anlar” doğru bir tercih olabilir. Bu, tweet’inizi kullanıcı için biraz daha ilgi çekici hale getirir.

Otomatik Reklamlar

Twitter reklamcılığında yeniyseniz ne kadar harcamanız gerektiğinden emin değilseniz veya sınırlı zamanı olan çok küçük bir ekibiniz varsa Twitter Tanıtım Modunu denemeyi düşünebilirsiniz. Twitter Tanıtım Modu, tweetlerinizi ve markanızın profilini otomatik olarak tanıtır.

Twitter Reklam Verme RehberiTwitter, “Tanıtım Modu”nu her zaman açık bir reklam çeşidi olarak adlandırır. Temel olarak; markanızın her gün oluşturduğu ilk 10 Tweet, bir Tanıtılan Tweetler kampanyasına eklenir ve seçtiğiniz hedef kitle hedeflenir. Twitter Tanıtım Modu ayrıca bir Tanıtılan Hesap kampanyası yürütür. Bu özelliği, Twitter reklamlarınız için size yardımcı olan tarafın yine Twitter olarak düşünün. Markanızın yeni, bireysel reklam kampanyaları oluşturmak için çaba göstermesi gerekmez. Aylık 99 $ sabit bir ücrete mal olur ve ortalama olarak tweetleriniz 30.000 kişiye daha ulaşır.

Twitter Reklam Verme Adımları

Facebook reklamları oluşturma konusunda bilginiz varsa bir Twitter reklam kampanyası başlatmakta sorun yaşamazsınız. İlk defa Twitter reklam verme işlemini yapacaksanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Twitter Reklam Hesabını Kurun

Daha önce hiç Twitter reklamı kullanmadıysanız ilk olarak bir hesap oluşturmanız gerekir. Twitter hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise ads.twitter.com adresine gitmelisiniz. Ardından ülke ve saat dilimini girdikten sonra onay butonuna tıklayın.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Reklam Hedefinizi Seçin

Twitter reklam kampanyaları belirli iş hedeflerine dayalıdır. Bu nedenle öncelikle Twitter reklamları ile ne elde etmek istediğinize karar vermelisiniz. Seçtiğiniz kampanya hedefleri, ödeyeceğiniz etkileşim ve eylem türünü belirleyecektir. Dolayısıyla devam etmeden önce, söz konusu Twitter reklam kampanyası için sağlam sosyal medya ve daha spesifik hedefleriniz olduğundan emin olmalısınız. Bunu yapmak için aşağıdaki hedefler arasından seçim yapmayı düşünmelisiniz.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Farkındalık

 • Erişim: Çoğu insanın sponsorlu tweet’lerinizi görmesini istiyorsanız her 1000 gösterim için ödeme yapmanız gerekir.
 • Yayın için Video Görüntülemeleri (Preroll): Bir Twitter premium içerik ortağından gelen bir videonun başına kısa bir video reklam yerleştirmek isterseniz tüm video görüntüleme için ödeme yaparsınız.

Niyet

 • Takipçiler: Twitter kitlenizi büyütmek istiyorsanız her yeni takipçi için ödeme yapmalısınız. Ancak retweet ve beğeni gibi diğer etkileşimler ücretsizdir.
 • Tweet Etkileşimi: Öne çıkan tweet’lerle etkileşimi en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Tüm etkileşim türleri için (retweetler, yanıtlar vb.), her kullanıcıyla yalnızca ilk etkileşim için ödeme yaparsınız.
 • Web Sitesi Tıklamaları veya Dönüşümler: Kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini ve harekete geçmesini istiyorsanız her tıklama için ödeme yaparsınız.
 • Uygulama Yüklemesi: Kullanıcının uygulamanızı yüklemesini isterseniz uygulamanın her kurulumu için ödeme yaparsınız.
 • Öne Çıkan Video Görüntülemeleri: Başkalarının videolarınızı ve GIF’lerinizi görmesini istiyorsanız tüm video görüntüleme için ödeme yaparsınız.

Dönüşüm

 • Uygulamayla Yeniden Etkileşim: Uygulamaya zaten sahip olan kişilerin uygulamayı açıp kullanmasını istiyorsanız uygulamaya yapılan her tıklama için ödeme yaparsınız.

Twitter Reklam Yöneticisi’ni açtığınızda ilk gördüğünüz Twitter kampanya seçimidir. Kampanyanızda ulaşmak istediğiniz hedefi tıklayın. Kampanya oluşturma sayfası görüntülenir. Burada kampanyanın adını, ödeme yöntemini, bütçesini ve kampanyanın başlama saatini girebilirsiniz.

Bu ekranda belirlenen bütçe, kampanyanın tamamı için bir gün veya her ikisi için ödeyeceğiniz toplam tutardır. Daha sonraki bir adımda belirli bir teklif belirleyeceksiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra ‘İleri’ butonuna tıklamanız yeterlidir.

Reklam Grubunuzu ve Teklifinizi Ayarlayın

Bu sizi bir reklam grubu oluşturabileceğiniz bir sayfaya götürecektir. Reklam grubu, kampanyanın bir alt kategorisidir. İlk Twitter reklam kampanyanız için muhtemelen tek bir reklam grubuna bağlı kalmak iyi bir fikirdir. Ancak Twitter reklamlarının farkına vardıkça kampanyalarınızı farklı kitleleri hedeflemek, farklı reklam öğeleri kullanmak ve farklı bütçeleri ve zamanlamaları test etmek için bölebilirsiniz.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Bu sayfada, her etkileşim (etkileşim, video görüntüleme vb.) için ödenecek tutarı seçin. Otomatik teklif vermeyi seçerseniz Twitter bütçenize göre en düşük fiyatlarla en iyi sonuçları almak için tekliflerinizi otomatik olarak ayarlar. Bu, yeni Twitter reklam verenlerinin başlamak için kullanabileceği en iyi özelliklerden biridir.

 • Otomatik Teklif Verme: Bu teklif verme, bir izleyici reklam içeriğine her dahil olduğunda Twitter’ın en uygun maliyetli tutarı belirlemesine olanak tanır. Twitter’ın sunduğu maliyet, reklam grubunuzun bütçesine ve hedef kitle parametrelerine bağlıdır.
 • Maksimum teklifler: Bu tür bir teklif, kitlenizin reklam içeriğinize dahil olmaları durumunda ne kadar ödeyeceği konusunda size tam kontrol sağlar.
 • Hedef Teklif: Bu teklif türü, hedef kitleniz reklam içeriğinizi her kullandığında Twitter’ın reklam grubunuzun bütçesinden ayıracağı tutarı belirlemenize olanak tanır. Belirlenen miktar, hedef kitleniz için her bir reklam yerleşiminin ortalama günlük maliyetini yansıtır.

Teklif tutarını kendiniz görmek istiyorsanız arayüz, diğerlerinin ödediklerine göre önerilen teklifleri görüntüleyecektir. Seçildikten sonra “İleri” butonuna tıklamanız gerekir.

Hedef Kitlenizi Seçin

Twitter, reklamlarınız için doğru hedef kitleyi seçmenize ve bütçenizi en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak çeşitli hedefleme seçenekleri sunar. Hedef kitlenizi cinsiyet, yaş, konum, dil ve teknolojiye göre tanımlayarak demografiyi hedefleyebilirsiniz. Coğrafi hedefleme, bir metropol alanı veya posta kodu kadar spesifik veya bir bütün olarak ülke kadar geniş olabilir. Teknoloji bileşenleri, cihaza, operatöre veya işletim sistemi sürümüne göre hedefleme yapmanızı sağlar.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Kitle özellikleri bölümü; etkinlik, ilgi alanları ve davranışlar gibi belirli kullanıcı özelliklerini ve ayrıca kullanıcıların tweetlediği belirli anahtar kelimeleri ve TV şovlarını hedeflemenize olanak tanır. Bu açıdan Twitter arayüzü, kampanyanıza hedefleme seçenekleri ekledikçe değişen tahmini bir hedef kitle boyutu sağlar.  Ayrıca kişi listenizi (e-posta listesi gibi) yükleyebilir veya takipçi kitlenize benzer kişileri hedefleyebilirsiniz. Seçiminizden memnun olduğunuzda sadece “İleri” butonuna tıklamanız yeterlidir.

Reklam Yerleşimini Seçin

Twitter Reklam Verme Rehberi

Twitter, vurgulamayı seçebileceğiniz son tweet’lerin bir listesini görüntüler. Dilerseniz reklamınız için özel olarak yeni bir tweet oluşturabilirsiniz. Ekranın sağ tarafında reklamların yerleşimini seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra “İleri” butonuna tıklamanız gerekir.

Reklam Kampanyanızı Başlatın

Son olarak belirlediğiniz tüm seçenekleri gözden geçirin ve reklamınızı başlatmak için “Kampanya Başlat” seçeneğini tıklayın. Alternatif olarak; hızlı promosyon yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu özelliği, tanıtımını yapmak istediğiniz tweeti zaten biliyorsanız ve gelişmiş hedefleme seçeneklerini kullanmak istemiyorsanız kullanabilirsiniz. Bu alternatif ile yalnızca iki tıklama sonucunda bir Twitter reklamı oluşturmuş olursunuz.

Twitter Reklam Verme İpuçları

Twitter Reklam Verme İPuÇLarı

Twitter reklam verme İpuçları

Öne çıkan tweet’ler, Twitter’ın ilgi alanlarına ve konumlarına göre görüntüleyenlere hizmet veren ücretli reklamlardır. Her reklam bir tweet’i destekler. Her reklam için hedef kitleyi özelleştirebilirsiniz. Tweet’lerinizi tanıtarak, kritik içeriğinizi çok çeşitli kitlelere tanıtabilir ve onları iş fırsatları yaratan açılış sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Bu aşamada Twitter reklam verme ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

Markanızı ve İşinizi Netleştirin

Twitter reklamlarınızı gören kişilerin işletmenizin ne olduğunu zaten bildiğini varsaymak yanlış olur. Bu yüzden benzersiz satış noktanızı vurgulamak için tweetlerinizin resimlerini veya kopyalarını kullanabilirsiniz. Bu nedenle tweet’i gören kullanıcının tıklamak, takip etmek veya başka bir şekilde tweet’e dahil olmak için belirli bir nedeni vardır. Twitter kullanıcıları genellikle hızlı bir gezinti halindedir. Dolayısıyla bu hıza uyum sağlamanız ve akılda kalmanız gerektiğinden 280 karakterin tamamını kullanmak, çoğu zaman iyi bir fikir değildir.

Eğer bir link eklerseniz bağlantının neyi işaret ettiğini bilmeniz gerekir. Örneğin; makaleler, ürün sayfaları, indirmeler vb. için bir hedef olabilir. Bu, link verdiğiniz belirli makaleyle ilgilenmeyen kişilerin tıklamaları için ödeme yapma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Kullanıcılar ayrıca sizi takip edip etmemeye karar vermeden önce profilinize inceleyebileceğinden Twitter biyografinizin ve profil sayfanızın düzgün çalıştığından da emin olmanız gerekir. Tweetlerinizin profil sayfanızın ve açılış sayfalarınızın tümüyle tutarlı marka kişiliğinizi yansıttığından emin olmanız gerekir.

Kısa ve ilgi çekici metinler yazın

Twitter kullanıcıları hızla bir tweetten diğerine geçer. Bu yüzden uzun metinlerden uzak durmalı, kısa ve öz tweetler ile ilgi çekmelisiniz. 280 karakter sınırınızın olması, elbette ki tüm bu alanı kullanmanız gerektiği anlamına gelmez.

Marka kişiliğinize uyuyorsa ve aşırıya kaçmıyorsanız dikkat çekmek için birkaç emoji kullanmayı düşünebilirsiniz. Metinleriniz, kullanıcıları meşgul edecek kadar kısa olmalı ancak anlamsız ve akılda kalıcı olmayacak nitelikte de olmamalıdır.

CTA (harekete geçirici mesaj) ekleyin

Tüm iyi reklam anahtarları harekete geçirici mesajlardan oluşur. Bu açıdan Twitter reklamının durumu çok farklı değildir. Bu aşamada kullanıcının ne yapacağını tamamen bildirdiğinden emin olmalısınız. Bu yüzden ‘Bizi takip edin’ ‘Şimdi kaydolun’ ya da ‘Daha fazla bilgi edinin’ gibi kısa CTA’ları deneyebilirsiniz.

Harekete geçirici mesajlarınız (CTA), reklamınızın en güçlü unsurlarıdır. Reklamınızı görüntüleyen ve gördüklerini beğenen insanlar olacaktır. İşin zor yanı, bundan sonra nasıl devam edeceklerine karar verdikleri aşamadır. CTA’lar, hedef kitlenizi bir sonraki adıma yönlendirir. Onlara nasıl ilerleyeceklerini ve reklamınız üzerinde nasıl hareket edebileceklerini söyler. CTA’nızın güçlü ve uygulanabilir olması önemlidir. ‘Bugün kaydolun’ demek yerine ‘Ücretsiz rehberinizi almak için bugün kaydolun!’ diyebilirsiniz. Bu, kitleniz için daha güçlü ve caziptir. Kaydolmayı seçtiklerinde tam olarak elde edeceklerini bilirler. Bir CTA, işletmenizin olası satışları yakalama şansıdır. Onları bir sonraki adıma hızlıca yönlendirebilirsiniz ve hedefinize ulaşmak için doğru aksiyonu almış olursunuz.

Satış yapıyorsanız indirimler için yüzdelik dilim kullanın

Twitter Reklam Verme Rehberi

Twitter’ın kendi araştırması, insanların belirli bir dolar tasarrufundan bahseden bir reklam yerine yüzde indirimden bahseden bir reklamı tıklama olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Bu yüzden özellikle satış söz konusu olduğunda indirimler için yüzdelik dilimleri kullanmak efektif olacaktır.

Yüksek çözünürlüklü medyalar paylaşın

Twitter görsel bir ortamdır. Bu, içeriğiniz kadar görselinize de fazlaca özen (ve bütçe) ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Yalnızca hazır fotoğraflara veya şablonlara güvenmemelisiniz. Bunun yerine insanların başka hiçbir yerde bulamayacağı göz alıcı görseller oluşturmak için özel fotoğraflar veya illüstrasyonlar kullanabilirsiniz. Bu özelliklere sahip kaliteli içerikler, daima yüksek etkileşim sağlar. İnsanların Twitter ana sayfada hızla sürdürdükleri gezintiyi durdurmasını ve reklamınızla etkileşim kurması, önemli bir başarı elde ettiğiniz anlamına gelir. Özetle; ürün ve/veya hizmetinizin kalitesi hakkında konuşturacak ve potansiyel müşterileriniz ile etkileşimi sağlayacak yüksek kaliteli görseller kullandığınızdan emin olmalısınız.

Twitter Reklam Verme Rehberi

Bulanık veya pikselli fotoğraflar hiçbir zaman verimli sonuç getirmez. Ne söylediğiniz, elbette önemlidir ancak kullanıcıyı yakaladığınız ve dikkatini çektiğiniz nokta, görseldir.

Görselleriniz açısından en iyi sonuçları elde etmek için Twitter reklam resminizin boyutunu doğru ayarlamalısınız. Stok görsel elde edebileceğiniz web siteleri (ücretli ve ücretsiz) reklamlarınızda kullanacağınız kaliteli görseller için iyi kaynaklar olabilir. Ancak orijinal görseller kullanmak, daima daha verimlidir.

Eğer bir ürün satıyorsanız ürün görselini tek başına kullanmak yerine ürünü kullanmaktan kazanç sağlayan kişileri gösteren fotoğraflar kullanın veya ürünün kullanışlılığı açıkça gösterin. Bir reklamı başarılı kılmanın ve elbette sunduğunuz ürün ve/veya hizmetin karşılığını nasıl sağladığınızı gösterebilmenin yolu  reklam görselini en iyi haline getirmektir.

Markanız için büyüleyici bir hikaye anlatmak için video reklamlarda iyi bir seçenektir. Böyle bir durumda video içerisinde görsel kullanımı söz konusu ise yine tasarım açısından dikkat çekici ve hedef kitlenizi içine alacak netlikte tercihler yapmalısınız. Bu bağlamda profesyonel olarak ilerlemek adına bir video ajansı ile çalışmayı da değerlendirebilirsiniz.

Trendlerden faydalanın

Twitter Reklam Verme RehberiBüyük olaylar ve gündem konuları insanları Twitter’a çeker. Bu yüzden Twitter reklam verme sürecinizde trendlerden yararlanabilirsiniz. #DünyaKediGünü’nden şampiyonluk maçlarına ve ünlülerin düğünlerine kadar bundan haftalar hatta aylar sonra hangi konuların trend olacağını ön görmek için takvimden yararlanabilirsiniz. Bu size doğru konuları özenle seçme ve büyük gün geldiğinde diğerlerinin önüne geçmek için daha iyi konumlandırılacak yüksek kaliteli Tweetler oluşturma fırsatı verir.

Analizlere ve testlere sürekli devam edin

Bir reklam kampanyası yürüttüğünüzde reklamlarınızın etkili olduğundan emin olmak istersiniz. Sonuç getirmeyen reklamlar için zaman, para ve çaba harcamak istemezsiniz. İşletmeniz için etkili bir kampanya oluşturabilmeniz için reklamlarınızı test etmeniz önemlidir.

İki farklı reklamı test etmek ve kitlenizin nasıl tepki verdiğini görmek için A/B testi yapabilirsiniz. Bu size hedef kitleniz için daha etkili olan reklamlar hakkında bilgi verecektir. Reklamınızın etkili olduğunu düşünmenize rağmen farklı bir reklamın daha iyi sonuçlar verdiğini fark edebilirsiniz. Reklamlarınızı test ederek kampanyanız için en iyi Twitter reklamını ürettiğinizden emin olursunuz. Ayrıca Twitter reklam verme sürecinde bir Dijital Pazarlama Ajansı ile de çalışabilirsiniz. Bu sayede reklamlardan istediğiniz sonuçları elde etmek için profesyonel bir ekip ile doğru stratejik kurguyu oluşturabilirsiniz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.