Skip to main content

YouTube platformunun tam anlamıyla bir para kazanma aracına dönüşmesiyle birlikte YouTube kanalı abone artırma da son derece önemli bir konu haline geldi. Bu sebeple YouTuberlar için abone kazanmak, artık tam anlamıyla hayati bir öneme sahip. Peki YouTube’da daha fazla abone edinmek neden bu kadar önemli bir konu? Videolarınızın sıkı birer izleyicileri olan YouTube aboneleri her şeyden önce organik erişiminizi artırmanıza ve yeni içerikler yayınladığınızda sabit bir görüntüleme akışı sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda YouTube’daki çalışmalarınızdan para kazanmak istiyorsanız YouTube kanalınızı büyüterek abonelik kilometre taşlarını bir bir aşmanız gerekecektir.

YouTube iş ortağı olmak ve reklam geliri almaya başlamak için başlangıçta en az 1.000 aboneye ihtiyacınız var. Konunun bu önemine istinaden yazımızda sizler için YouTube kanalı abone artırma yöntemlerini içeren detaylı bir rehber hazırladık. Rehberimizi sizlerle paylaşmadan önce ise YouTube kanalı abone artırma sürecinde sizlere destek olması için bir Sosyal Medya Ajansı ile iş birliği yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Haydi öyleyse şimdi sizleri daha fazla bekletmeden YouTube kanalı abone artırma konulu rehberimize giriş yapalım.

YouTube Kanalınızın Abone Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz?

YouTube Kanalınızın Abone Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz?

YouTube Kanalınızın Abone Sayısını Nasıl Artırabilirsiniz?

YouTube aylık yaklaşık iki milyar izleyiciye sahip devasa bir video platformudur. Bu sayının hem pazarlama faaliyetleri bakımından markalara hem de para kazanma bakımından YouTuberlara sağlayacağı katkıyı bir düşünün. Bu sayede YouTube kanalı takipçi artırma konusunun neden bu kadar önemli olduğunu daha net bir şekilde anlayacaksınız.

YouTube günümüzde tüm sektörlerin ve kullanıcıların farklı ilgi alanlarını hedeflemektedir. Bu sebeple son yıllarda YouTube bir hobiden çok bir iş fırsatı haline evirildi. Kanal sahipleri hobilerinden para kazanmaya başladılar. Bu sayede platform, iş arayan diğer insanları da cezbetti. Siz de bu insanlardan birisi olarak bir YouTube kanalına sahipseniz doğru teknikleri uygulayarak binlerce abone kazanabilirsiniz. YouTube kullanıcıları genel olarak aynı kanalı takip etmeyi sever. Çünkü içeriğinizden ve videolarınızdan memnunlarsa daha fazla alternatif aramayla zaman kaybetmelerine de gerek kalmayacaktır. Bu sayede izleyici kitleniz üzerinde zamanla güven oluşturur ve onları kalıcı izleyicileriniz haline getirebilirsiniz. Ancak ilgilerini kaybederseniz bu video evreninde kolayca yeni alternatifler bulabileceklerinden de emin olabilirsiniz. Bu aşamadan sonra onları bir daha asla geri kazanamayabilirsiniz. Bu nedenle izleyici sayınızı artırırken kalitenizi de korumanız bir o kadar önem arz eden bir konudur. YouTube kullanıcıları kalıcı izleyicileriniz haline geldiklerinde sizi sosyal çevrelerine de önerebilirler. Bunun için ise YouTube platformunda imajınızı ve isminizi korumanız son derece kritik bir öneme sahiptir.

Şirketler de işlerini büyütmek ve daha fazla müşteri kazanabilmek için YouTube kanalları açmakta. YouTube’un tüm bu imkanları ile sektörler ve kanallar arası rekabet de doğal olarak artış gösterdi. Artık kanal sahipleri daha fazla izleyici çekebilmek amacıyla kanallarını tanıtmak için yeni yöntemlere ihtiyaç duyuyor. Siz de YouTube kanalınızı tanıtarak daha fazla abone kazanmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemlere göz atmak isteyebilirsiniz.

Uzun Videolar Yayınlayın

Uzun Videolar Yayınlayın

Uzun Videolar Yayınlayın

YouTube kanalı abone artırma konusunda sizlere verebileceğimiz ilk tavsiye; daha uzun videolar hazırlamanız olacaktır. Aslında YouTube’da birçok içerik oluşturucunun da yanlış yaptığı en önemli noktalardan birisi burasıdır. 10 dakikadan daha kısa videolar yapmak YouTube kanalınızın büyümesine yardımcı olmayacaktır. Kaliteli fakat kısa videolar üreten YouTuberlar da videolarını neden kimsenin izlemediğini daima merak ediyor. Bu noktadaki gerçek şu ki YouTube algoritması arama sonuçları ve öne çıkarılan videolar için 10 dakikadan uzun içerikleri tercih ediyor. Bu yüzden kendi alanınızdaki diğer içerik oluşturucularla rekabet edebilmek istiyorsanız videolarınız en azından 10 dakikadan daha uzun olmalıdır. Bu aynı zamanda çok sayıda görüntüleme elde etmenize de yardımcı olacaktır.

YouTube içerik sağlayıcıları için YouTube Shorts adında bir özellik daha ekledi. Bu özellikle kısa videolarınızı tıpkı Instagram ya da Tiktok’taki gibi yayınlayabilirsiniz. Ancak asıl videolarınız daha uzun olmalı. YouTube Shorts kısa bilgilendirme videolarınız için kullanılabilecek bir özellik olarak değerlendirilebilir. Daha uzun videoların oluşturulmasının daha fazla zaman ve emek gerektirdiği düşünüldüğünde YouTube’un emek sarf edilen videoları öne çıkararak daha adaletli davranmayı amaçladığı da varsayılabilir. Sonuç olarak daha uzun videoların kısa videolardan daha sık öne çıktıkları bir açık bir gerçektir.

Bitiş Ekranınızda Başka Bir Videoyu Tanıtın

İzleyicileriniz kanalınızdan hoşlandıysa burada daha fazla video izleyerek vakit geçirmeye de eğilimli olacaklardır. Bu gibi durumlarda tek yapmanız gereken şey onları buna teşvik etmektir. Örnek vermek gerekirse ilgi çekici bir videonuzun sonunda konu ile alakalı olan başka bir videonuzu tanıtmak, videonuzu beğenen izleyicileri bu yeni videoyu da izlemeye teşvik edecektir. Videolar arası gezinme oranınız arttıkça YouTube sizi daha fazla önermeye başlayacaktır. Tek bir videonuzun çok izlenmesi değil, tüm kanaldaki videolarınızın izlenmesi YouTube için daha değerli bir ölçüt.

Marka Filigranı Kullanın

YouTube, içerik oluşturuculara tüm videolarına küçük bir marka filigranı koyabilme olanağını tanımaktadır. YouTube platformunda bir kanala sahip herkes kanallarının yönetici ayarlarında bahsetmiş olduğumuz bu filigran seçeneğini bulabilirler. Bu yolla içerik oluşturucuları kolayca videolarına filigran görevi görecek küçük bir amblem ekleyebilir. Videolarınıza ekleyeceğiniz bu marka filigranı her videonuzun sağ alt köşesinde görüntülenecektir. Birisi bu marka filigranına tıkladığında ise kırmızı renkte bir abone ol butonu belirecektir. Bu yolla da onları, kanalınıza abone olmaları için bu butona tıklamaya yönlendirebilirsiniz. Çok büyük abone artışları yaratmasa da marka filigranı kullanmak, marka bilinirliğinizi artırmanıza fayda sağlayacaktır.

Video Kalitesine Odaklanmayın

Video Kalitesine Odaklanın

Video Kalitesine Odaklanmayın

Daha fazla izleyiciye hitap etmek edebilmek için YouTube kanalınız profesyonel ve kaliteli görünmek zorunda değildir. YouTube için önemli olan videolarınızın gündeme dair ve belirli bir frekansta yayınlanabiliyor olmasıdır. Çoğu içerik üreticisi videosundaki ufak teknik detaylara gömülmekten yeni videolar yayınlayamaz duruma gelebiliyor. Unutmayın, insanlar içeriğinizi tüketiyor ve içeriğinizin kalitesini belirleyen şey kameranızın kaç megapiksellik gücünün olduğu değil. Ara Güler’in meşhur sözünü hatırlayalım; “En iyi makina en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktiloya sahip olan en iyi romanı yazardı.”

Videonuzun kalitesi ile ilgili ihtiyaçlarınızı minimum seviye ile sınırlandırmalısınız. Görüntünün net olması, sallanmaması, sesin anlaşılabilir bir netlikte olması ve iyi bir ışık ayarının olması şart. Işık ayarınızda sizi gölgeler içerisinde bırakmayacak, sesin kulaklıkla dinlendiğinde kulakları tırmalamayacak kadar olması bir YouTube kanalı için yeterlidir. Unutmayın, çektiğiniz video YouTube’da yayınlanacak, TV standartlarına uymanıza gerek yok.

Nasıl Youtuber Olabilirsiniz?

Her Yorumu Yanıtlayın

Başarılı bir YouTuber olmak istiyorsanız etkileşimin ne kadar değerli olduğunu kavramalısınız. Bunu sağlamak için de kitlenizle sürekli iletişim halinde olmaya çaba gösterin. Bu sayede izleyicileriniz, fikirlerinin sizin için önemli olduğunu düşünecektir. YouTube platformunda etkileşim için deneyebileceğiniz birkaç yol vardır. Bunlardan birisi ve en önemlisi hayranlarınızın yorumlarını videolarınızın altında yanıtlamak ve beğenmektir.

Videolarınıza gelen olumsuz yorumlara bile cevap vermeye çalışın. Çünkü bu her izleyicinizin fikirlerine önem verdiğinizi ve onlara saygı duyduğunuzu göstermek için harika bir yoldur. Yorumlarınızda sıklıkla sorulan sorular varsa kitlenizi bilgilendirmek için yanıt videoları bile hazırlayabilirsiniz. Takipçilerinizin merak ettiklerini öğrenmek ve onlara cevap vermek için Soru-Cevap videoları hazırlamayı da bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Bu yolla kitlenize ne kadar değerli olduklarını göstermekle birlikte onların fikirlerinden ilham alarak içeriklerinizi de geliştirebilirsiniz. Bu, her iki taraf için de olumlu sonuçlar sağlayacaktır. Unutmayın, YouTube tartışmalı içerikleri daha çok sever ve öne çıkarır. Videonuza aldığınız beğenmemeler bile videonuzun daha çok izlenmesini sağlar. Tabii markanızın itibarını da korumayı unutmayın.

SEO Uyumlu Etkileyici Bir Kanal Açıklaması Yazın

YouTube, içerik oluşturuculara video sıralaması konusunda yardımcı olmak için birkaç ücretsiz SEO aracı sağlar. Bu araçları YouTube kanalı abone artırma çalışmalarınız için verimli bir şekilde kullanmalısınız. İçerik oluşturucular yayınladıkları her video için bir açıklama ekleme ve etiketleme seçeneğine sahiptir. Açıklama ve etiketler YouTube’a göre videonun içeriğiyle ilgili olmalıdır. Peki YouTube bunu nasıl anlayabilir? Çünkü YouTube’un alaka düzeyini tespit etme algoritması mükemmel çalışmaktadır. Açıklamaların video ile alakasız olduklarına karar verilirse YouTube, içerik oluşturucuya bir uyarı ihtarı verir. Bu bağlamda video açıklamasına anahtar kelimeler eklemek için etiketlerde yer alan tam kelimeleri veya terimleri kullanabilirsiniz. Eğer hangi anahtar kelimeleri kullanacağınızdan emin değilseniz popüler anahtar kelimeleri keşfetmek için profesyonel bir YouTube anahtar kelime aracından da faydalanabilme seçeneğine sahipsiniz. Ancak çok fazla anahtar kelime eklemek ya da botları kandırmaya yönelik içerikler yazmak uzun vadede kanalınıza zarar verecektir.

YouTube Kanalınızın Otomatik Abone Olma Bağlantısını Kullanın

YouTube Kanalınızın Otomatik Abone Olma Bağlantısını Kullanın

YouTube Kanalınızın Otomatik Abone Olma Bağlantısını Kullanın

Otomatik abone olma bağlantısı, kanal bağlantılarının sonuna eklenen küçük bir koddur. Bu kod ile oluşturulan bağlantıya tıklayan YouTube kullanıcıları kanalınıza otomatik olarak abone olacaklardır. Bu kodlara aynı zamanda izleyicilere abone olma çağrısı yapabileceğiniz ufak mesajlar da ekleyebilirsiniz. Peki bunu nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Aslında bu son derece basit bir süreçtir. Bunun için kanal URL’nizin sonuna “?sub_confirmation=1” kodunu eklemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kanalınızda herhangi bir videoyu izleyen her YouTube kullanıcısını kanalınıza abone olmaları için cesaretlendirebilirsiniz.

Kaliteli Bir Kanal Simgesi Kullanın

Kanal simgeniz YouTube’da hemen hemen her yerde görünen yüzünüzdür. Aslında kanal simgenizi tüm kanalınız için özel bir küçük resim olarak ifade edebiliriz. Bu yüzden kanalınızı en iyi şekilde yansıtacak en doğru simgeyi kullanmak son derece kritik bir öneme sahiptir. Özellikle kişisel bir markaysanız yüksek çözünürlüklü bir vesikalık fotoğraf kullanmak son derece faydalı olabilir. Eğer kurumunuza ait bir YouTube kanalına sahipseniz de logonuzun platforma özel olarak tasarlanmış bir sürümünü kanal simgesi olarak kullanabilirsiniz.

İzlenme Süresini Optimize Edin

İzlenme Süresini Optimize Edin

İzlenme Süresini Optimize Edin

İzleme süresi de oldukça önemli YouTube SEO sıralama dinamiklerinden birisidir. Ancak izleme süreleri sadece YouTube SEO için önemli değildirler. YouTube yüksek izlenme sürelerine sahip videoları ana sayfasında daha fazla tanıtmaya eğilimli bir algoritma kullanmaktadır. Bu konuda bizzat YouTube’un kendi açıklaması bulunmaktadır. YouTube’un açıklamasına göre içeriğiniz insanları YouTube’da ne kadar uzun süre tutmayı başarabilirse o kadar çok öne çıkarılacaktır. Peki YouTube kanalı abone artırma çalışmalarınızda izlenme sürelerini nasıl en iyi şekilde optimize edebilirsiniz? Videolarınızı yayınladıktan sonra YouTube Analytics sekmesinden videonuzun hangi saniyesinden itibaren dikkatlerin azalmaya başladığını, hangi saniyeden sonra izlenmelerin kritik bir şekilde düştüğünü inceleyebilirsiniz. Bir kaç video analizinin sonunda ise videolarınızda yapmamanız gerekenlerin bir listesini edinmiş olacaksınız. İnsanların dikkatlerini sürekli diri tutmak adına videonuzun içine ek espriler, dikkat çekici argümanlar yerleştirmeniz gerekecek. Bununla birlikte videolarınızın toplam izlenme oranı da artacaktır.

Diğer Sosyal Medya Kanallarından Tanıtım Yapın

Diğer Sosyal Medya Kanallarından Tanıtım Yapın

Diğer Sosyal Medya Kanallarından Tanıtım Yapın

YouTube kanalı abone artırma konusunda bir diğer etkili yöntem de diğer sosyal medya platformlarının gücünden faydalanmaktır. Bu bağlamda içerik oluşturucular, videolarının potansiyel izleyicilerin dikkatini çekmesi için yalnızca YouTube trafiğine güvenmemelidirler. İçeriklerinizi kanallarınızda daha fazla görünür kılabilmek adına daha fazla çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Bu bağlamda sosyal medya, kanalınızın görünürlüğünü artırmanın başarılı bir yolunu sizlere sunmaktadır.

Bir video bittiğinde ve paylaşmaya hazır olduğunda YouTuberlar videoyu tüm sosyal medya hesaplarında da yayınlayabilir. Bunu yapmak arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan ve diğer tanıdıklarınızdan gelebilecek önemli ölçüde trafik sağlayacaktır. Bu kişilerin aynı zamanda videolarınızı kendi arkadaşları ve yakınlarıyla paylaşabileceklerini de bir düşünün. Bu yüzden YouTube kanalınızı tanıtmak için tüm kaynaklarınızı kullanmaktan çekinmeyin.

Her platformda hesabınızın farklı takipçileri olabilir. Bu nedenle YouTube’da aktif olduğunuzu onlara bildirmeniz ve düzenli olarak yeni içerikler paylaşmanız önemlidir. Peki YouTube kanalınızı diğer sosyal medya kanallarında tanıtırken kullanabileceğiniz yöntemler nelerdir? İlk olarak yeni videonuz için bir fragman hazırlayıp Instagram hikayelerinde veya gönderi olarak paylaşabilirsiniz. Videonuzun bağlantısını aynı zamanda Twitter ve Facebook profillerinizde de paylaşabilirsiniz. Bu platformlar insanların güncel bir şeyler aradıkları mecralardır. Discord veya benzeri bir platformda bir topluluğa üye iseniz videonuzun bağlantısını burada da mutlaka paylaşmayı ihmal etmeyin.

Konularınızı Bölerek Güçlü Oynatma Listeleri Oluşturun

Konularınızı Bölerek Güçlü Oynatma Listeleri Oluşturun

Konularınızı Bölerek Güçlü Oynatma Listeleri Oluşturun

Her ne kadar öyle gözükmese de oynatma listeleri oluşturmak kanalınızı tanıtmanın harika bir yoludur. Oynatma listeleri YouTube kanalı abone artırma çalışmalarınıza önemli ölçüde katkılar sağlayabilir. Oynatma listeleri oluşturmanın temelde iki avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan ilki YouTube’da bulunmayan bir özellikle ilgilidir. YouTube’da sıraya ekleme seçeneği bulunmamaktadır. Bunun için kullanıcılar bir video bittikten sonra yeni bir video bulmaya çalışmaktadırlar. Bu nedenle aynı temadaki videoları içeren bir oynatma listesi seçeneği sunulduğunda YouTube izleyicileri, yeni videolar aramak yerine genellikle oynatma listesindeki videoları izlemeye devam etmeyi tercih ediyorlar. Benzer videolarınızı içeren bir oynatma listesi oluşturduğunuzda izleyicilerinizin kanalınızı terk etmemelerini sağlarsınız. Bir oynatma listesi bulunmaması halinde ise izleyicileriniz öneriler kısmında diğer kanalların benzer içeriklerini göreceklerdir. Bu durum da izleyicilerinizin kanalınızdan ayrılmalarıyla sonuçlanacaktır.

YouTube Videolarını Blog Yazılarına Gömün

Blogunuz genellikle ihmal edilen büyük abone kaynaklarıdır. Neden mi? Çünkü birisi metin içeriğinizi okuyorsa bu açık bir şekilde içeriklerinizi beğendiği, yani abone olmaya hazır olduğu anlamına gelmektedir. Bu yüzden blog yazılarınıza da olabildiğince fazla sayıda YouTube videoları eklemeyi ihmal etmeyin. Bloglarınıza okuyucularınızın bir şeyler hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayabilmek adına videolarınızı yerleştirmek oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Her halükarda bu yerleştirmeler videolarınızı daha fazla insanın önüne çıkarma konusunda son derece etkili olacaktır. Çünkü bu yolla videolarınızı sadece rastgele insanlara göstermekle kalmıyorsunuz. Video içeriklerinizi yazılarınızı beğenerek okuyan, kanalınıza abone olma olasılığı yüksek kişilere göstermiş oluyorsunuz.

Videoları Güçlü Bir CTA ile Bitirin

Harekete geçirici mesaj stratejileri takipçilerinizi abone olmaya, beğenmeye, yorum yapmaya veya web sitenizi ziyaret ederek harekete geçmeye teşvik etmenize yardımcı olur. Videonuzun belirli kısımlarında bu tür teşvikler yapmak bazen insanlara biraz sıkıcı gelebilir. Bu nedenle harekete geçirici mesajlarınızı kısa ve net tutmak çok daha iyi bir seçenek olacaktır. Bunun için sadece birkaç cümle ile videonuzun başında veya sonunda kitlenizi harekete geçirerek mesajlarınızı paylaşmak en iyi seçenek olacaktır. Harekete geçirici mesajlarınızı videonuzun sonlarına bırakmak kimileri için en iyisidir. Çünkü izleyicileriniz videonuzun başında harekete geçerse videoyu izlemeden ayrılabilirler.

Aynı zamanda videonuzun açıklamasına de CTA ifadeleri ekleyin. Bu CTA ifadelerinde kitlenizden sosyal medya hesaplarınızı takip etmelerini, kanalınıza abone olmalarını ve ilgilerini çekebilecek diğer videolarınızı önermelerini isteyebilirsiniz. Videonuzun sonunda mutlaka bitiş kartlarından da faydalanın ve bu kartlara da CTA ifadeleri eklemeyi ihmal etmeyin. Bunlar abonelerinize yardımcı olacak güçlü görsel araçlar niteliğindedir.

Kanal Sayfanızı Optimize Edin

Birisi kanal sayfanıza ulaştığında yapabilecekleri iki şey vardır. Ya hemen ayrılırlar ya da daha çok videonuzu izlerler ve sonunda kanalınıza abone olurlar. Optimize edilmiş bir kanal sayfasının abone sayılarını en az iki kat artırabileceği önemli bir gerçektir. Bunun için ise kanal sayfanıza biraz zaman ve emek harcamanız gerekecektir. Öncelikle yeni bir kanal resmi tasarlaması için profesyonel bir tasarımcı tutarak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca bir sonraki adımda da YouTube kanalınızı en iyi içerikleriniz en üstte görünecek şekilde düzenlemelisiniz. Bu noktada kanal sayfanızı düzenlemenin mükemmel bir yöntemi olmadığını da hatırlatalım. Bunu kendi YouTube kanalınızdaki deneyim ve gözlemlerinize dayanarak gerçekleştirmelisiniz.

 

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.