Skip to main content

Kompozit Pazarı

tıklamalarda %341 dönüşümlerde %2.89 artış yaşadı.

Genel Bakış

Kompozit Pazarı A.Ş.; 2020 yılında kurulan, polimer kompozit sanayine yönelik, reçine ve elyaf hammaddeleri, yardımcı kimyasallar, makinalar, el aletleri konularında geniş bir ürün gamına sahip olarak hizmet veren bir e-ticaret sitesidir. Polimer kompozit konusuna hobiden sanayiye tüm kişi ve firmalara, kaliteleri kanıtlanmış üreticilerin ürünlerini en uygun ve düşük fiyat ile sunmak üzere kurulmuştur.

Üreticilerin ihtiyaçları kadar ürün almasını sağlayan marka, ihtiyaç sahiplerine, küçük bir miktardan palet bazında alım imkanı tanımaktadır. Polimer kompozit sektörüne gönül vermiş küçük ölçekli atölyelerin, kendi imkanları çerçevesinde tam kullanacakları miktar kadar alım yapmalarını sağlamaktadır. Fikirlerini ürüne dönüştürmek isteyen ancak ürüne ulaşması zor olan Türkiye’nin en uzak bölgesine kadar hizmet veren bir firma olma hedefindedir.

“Markalarımız, profesyonel dijital ajans desteğine ihtiyaç duyduğunda, birçok ajans ile yaptığımız mülakatlar sonrasında Cremicro ile çalışmaya karar vermiştik. Aradan 2,5 yıl geçti ve ilk kararımızın doğrulunu sürekli hissederek, yeni projeler üzerine hizmet almaya devam etmekteyiz.

Çok dinamik bir ekip ile çalışıyorsunuz. Ortak zeminlerde buluşarak seri hamleler ile hızlı sonuçlar alıyoruz. Etkin iletişim araçlarını kullanarak, proaktif şekilde sürekli erişilebilir olmalarının farkı ortaya çıkıyor. Teknik konularda yetkinler, böylece problemler ile karşılaştığımızda detayına inerek çözüm getirebilmekteyiz. Kreatif çalışmalarımızda ise markalarımızın özüne paralel yaklaşımları ile markanın ruhunu yansıtacak görsel medyalar üretebiliyoruz.”

Markanın Sorunları

Marka, bizimle ilk tanıştığında site trafiğini ve e-ticaret satışlarını artırmaya çalışıyordu. Yaptığımız site denetimi ile bunun SEO çalışmalarının eksikliğinden kaynaklandığını gördük. Sitenin sorunları şunları içeriyordu:

 • 404 veren sayfalar
 • Optimize edilmemiş başlıklar, H1’ler ve meta açıklamalar
 • Optimize edilmemiş resimler
 • Kategori sayfalarındaki içerik eksikliği

Ekibimiz aşağıdakileri yapmak için çalışmalara başladı:

 • Site içi SEO optimizasyonu
 • Toxic backlink analizi
 • Görsel optimizasyonu
 • SEO uyumlu blog içerikleri
 • SEO uyumlu kategori içerikleri
Kompozit Pazarı
Kompozit Pazarı

Çalışmalarımız Ekim 2021 tarihinde başladı. 1 yıl sonra Kompozit Pazarı tıklamalarda %341 ve gösterimlerde %669 artış yaşadı.

Çözüm 01: Site Analizi

Bir site analizi yaptık ve aşağıda yer alan hatalar için çalışmalarımıza başladık:

 • Yinelenen içerik
 • Meta descriptionı olmayan sayfalar
 • JavaScript sorunları
 • Kırık linkler
 • Cannibalization sorunu
 • 404 hataları
Site Audit

Çözüm 02: Rakip Analizi

Ekibimiz web sitesindeki değişiklikleri yaparken markanın doğrudan rakiplerini de izliyordu. Özellikle aşağıdaki metrikleri takip ettiler:

 • Tahmini aylık trafik
 • Trafik kaynakları
 • En iyi anahtar kelimeler

Kompozit Pazarı’nın rakiplerinin çoğu marka bilinirliği yüksek firmalardı. Ekibimiz, domain analizi yaparak rakiplerin trafiklerinin ne kadarının markalı ve markasız olduğunu değerlendirdi. Daha sonra markasız trafiği yüksek olan rakiplere odaklandı.

Ardından rakiplerin en iyi performans gösteren sayfalarını ve sıralandıkları anahtar kelimeleri inceledi. Bu sayede Kompozit Pazarı’nın mutlaka ele alması gerektiği konular ortaya çıktı ve takip edilecek anahtar kelimeler için bir yol haritası çizildi.

Kompozit Pazarı
Kompozit Pazarı

Çözüm 03: Position Tracking

Ayrıca ekibimiz Kompozit Pazarı’nın anahtar kelime performansını günlük olarak izledi.

Kategori ve ürün içeriklerinin organik trafiğinin artmasını sağlamak için sayfa sıralamalarını da takip etti. Bu sayede sıralama artışı yaşamayan bir sözcük tespit edildiğinde sayfa özelinde iyileştirmeler yapıldı.

Kompozit Pazarı

Çözüm 04: Toxic Backlink Engelleme

Son olarak ekibimiz, siteye verilen backlinkleri analiz etti ve toxic olarak görülen backlinkleri engelledi. Bu sayede sitenin spam skoru düşürüldü.

Kompozit Pazarı

Sonuçlar

Kurucumuz Haydar Özkömürcü süreçle ilgili şunları söyledi: “Semrush sayesinde geliştirdiğimiz SEO stratejileriyle Kompozit Pazarı için büyük bir başarıya imza attık. SEO uzmanlarımız ile markanın yönetici ortağı Oktay Turan arasındaki koordinasyon oldukça iyiydi.”

Haziran 2021’de başlayan çalışmalarımızdan bu yana Kompozit Pazarı için 50’den fazla kategori içeriği ve 15’ten fazla blog yayınladı. Ayrıca altyapı kaynaklı birçok hatanın düzeltilmesinde sorun yaşanmasına rağmen altyapı sağlayıcısı ile sürekli iletişim kurarak birçok teknik sorunu giderdik.

Yalnızca bir yıl süren yoğun içerik çalışmalarının ardından Ekim 2022 itibarıyla Kompozit Pazarı giderek artan bir büyüme görmeye başladı:

9.94

görünürlük artışı

2.89

dönüşüm oranı artışı

93

satış artışı

1.188

gelir artışı

Başarının Arkasındaki Ekip

Kompozit Pazarı

Orkun Köksalan

SEO Uzmanı

Kompozit Pazarı

Selen Çetin

SEO Uzmanı

Kompozit Pazarı

Nil Ohri

SEO Uzmanı

Kompozit Pazarı

Zeynep Aydın

İçerik Uzmanı

Kompozit Pazarı

Zehra Duygu Asarlı

İçerik Yazarı

Kompozit Pazarı

Nur Yılmaz

İçerik Yazarı

Sizinle de Başarıya İmza Atalım


  Close Menu
  Skip to content