Skip to main content

Bu yazıda, Facebook pixel nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevaplarını sizin için derledik. Facebook piksel kodları ile etkili dönüşümler ve doğru analizler yapmanız mümkün. Bu alanda profesyonel bir Reklam Ajansı ile çalışarak işlerinizin kalitesini arttırabilirsiniz.

Facebook Pixel Nedir?

Kısaca Facebook pixel nedir sorusunu şu şekilde anlatabilirim, sitenizde gerçekleşen etkileşimleri takip eden bir kod parçacığıdır. Bu kod, Facebook tarafından oluşturulmuştur. Ayrıca, web sitenize gelen kullanıcıların alışveriş hareketlerini yani ,sepete ekleme, favorilere almak veya ürünü satın alma gibi işlemlerini takip eder. Bütün bu sonuçlar sayesinde, daha doğru hedeflemeler yapacağınız reklam çalışmaları yapabilirsiniz. Facebook piksel sayesinde erişmek isteyeceğiniz birçok veriye ulaşırsınız. Bu da size hem markanızı hem de kullanıcılarınızı daha yakından tanıma fırsatını verir. Piksel kodlarınızı mutlaka doğru analiz edin ve düzenli olarak kontrol edin. Bu verilen reklam işlemleriniz için de oldukça faydalı olacaktır.

Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel Nedir?

Facebook Pixel Kurulumu / Oluşturma

İlk etapta Facebook piksel için kendi Facebook hesabınıza giriş yapın. Ardından business.facebook.com adresine giriş yapın. Karşınıza Facebook reklam paneli çıkacak. Buradaki işletme ayarlarına tıklayın. Karşınıza çıkan sayfanın sol tarafındaki menüden Pixeller seçeneğine tıklayın ve ekle diyerek bir sonraki adıma geçin. Son adım, pixelinize bir isim verip yükleyeceğiniz sitenin bağlantısını girmek olacaktır. Bütün bunları tamamladıktan sonra “oluştur” diyerek işlemi tamamlamış olursunuz. Bu şekilde ilk Facebook piksel kodunuza sahip oldunuz.

Oluşturduğunuz Facebook pikselinizi sitenize nasıl eklersiniz?

Eğer bu konuda kafanız karışırsa Facebook pixel helper, size her tür konuda yardım etmeye hazırdır. Ancak biz yine de size detaylı bir şekilde piksel kodunuzu siteye nasıl yükleyeceğinizi anlatalım. Facebook bu konuda size üç farklı seçenek sunar. Bunlar, bir entegrasyon veya etiket yöneticisi kullanmak, manuel yüklemek ve talimatları bir e-posta geliştiriciye göndermek olarak üçe ayrılır. Biz kodu manuel olarak yükleme seçeneğini ele alalım. Bu seçeneği işaretlediğinizde karşınıza, yüklemeniz gereken kod çıkacaktır. Bu kodu kopyalayıp sitenizin header kısmına yapıştırın. Ardından kodu aldığını yere geri dönüp “ devam” deyin. Bu etapta isteğe bağlı “Olay Kurulumu Aracını” ek bir kodlamaya gerek kalmadan başlatabilirsiniz. Bu özellikle olay ve parametreleri takip edebilirsiniz. Bunun için olay yöneticisine gidin ve seçeneği başlatın. Bütün işlemler bitince bitti seçeneğini işaretleyerek işlemi tamamlayın.

Facebook Piksel kullanmanın avantajları neler?

Hızlıca Facebook pixel nedir ve nasıl kurulur sorusunu incelediğimize göre, sistemi biraz daha yakından inceleyelim. Birçok avantaja sahip olan Facebook piksel, sizin daha doğru analizler yapmanıza yardımcı olacaktır. Sağladığı geri dönüşüm takibi sayesinde sitenizde gerçekleşen eylemleri takip edebilirsiniz. Böylece kullanıcıları daha yakından anlama fırsatı elde etmiş olursunuz. Ayrıca retargeting, yani yeniden hedefleme yaparak etkileşimde bulunmamış kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Böylece, potansiyel kullanıcılarınız olan ancak sizden uzaklaşan kişileri, kazanma şansını elde etmiş olursunuz. Öte yandan Facebook piksel sayesinde satışlarınızın kendi sitenizden mi yoksa yerel dükkanınızdan mı yapıldığını analiz edebilirsiniz. Böylece yoğunlaşmanız gereken alanı tespit ederek doğru çalışmalar yapabilirsiniz. Pixel kodu sayesinde düzenli müşterilerinizi tespit ederek onlara özel kampanyalar yaratabilirsiniz. Son olarak doğru ve alakalı reklam çalışmaları için kodlardan faydalanabilirsiniz. Hedef kitlenizin eylemlerini analiz ederek reklamlarınızı nokta atışı olacak şekilde yaratabilirsiniz.

Facebook Piksel nasıl çalışıyor?

6 adımda çalışan Facebook piksel ile sitenizin takibini yapmak çok kolay. Sırayla bazı adımları takip eden piksel kodu, sitenizde doğru bir şekilde çalışmayı başarır. Bahsettiğim bu adımlar şu şekildedir:

  1. Pixel kodunun kurulumu
  2. Site ziyaretçilerinin verilerini toplar
  3. Verileri inceler
  4. Dönüşümleri analiz ederek hedef kitle oluşturur
  5. Toplanan veriler ışığında reklam bütçesi şekillenir
  6. Bütün çalışmaların sonunda reklam performansının dönüşüm oranları analiz eder

Facebook Piksel kullanım ipuçları

Bu konuda hakkında Facebook pixel helper üzerinden birçok yazıya ulaşabilirsiniz. Facebook piksel çalışması oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru bir çalışma yapabilmek adına bütün ipuçlarına sahip olmanızda fayda var. Gelin, piksel kodlarını daha doğru kullanabilmek için yapabileceğiniz taktiklere yakından bakalım.

Facebook Piksel kullanım ipuçları

Facebook Piksel kullanım ipuçları

Özel hedef kitleler (Custom Audiences) oluşturma

Özellikle Facebook pixel nedir konusunu iyice anladıysak, bazı kullanım ipuçlarını sıralamada fayda var. Öncelikle bu kod sayesinde daha detaylı kullanıcı analizleri yapabileceğimizi biliyoruz. Öte yandan, potansiyel kullanıcılarınıza daha kolay yoldan ulaşmanın yolunu bulmuş olursunuz. Bütün bu bilgileri, sitenizde oluşan hareketleri izleyerek toplarsınız. Son bir hafta içerisinde kaç kişinin, hangi sayfalara girdiğini görebilirsiniz. Ayrıca, hangi sayfanızın en yüksek ve düşük performansı çektiğini de öğrenebilirsiniz. Daha da detaya inecek olursak, bir kullanıcının hangi sayfada ne kadar kaldığını ve sayfayı ne kadar aşağıya doğru kaydırdığını da keşfedebilirsiniz. Bütün bu bilgiler sayesinde doğru hedeflemeler yaparak, alakalı reklamlar oluşturabilirsiniz. Böylece doğru reklam çalışmalarıyla hem zamandan hem de bütçeden tasarruf etmiş olursunuz.

Özel geri dönüşüm ayarları

Facebook piksel ile spesifik eylemler gerçekleştirmiş kullanıcılara özel hedeflemeler yapabilirsiniz. Örneğin sepete ürün eklemiş ancak satın almamış kullanıcıları piksel kod sayesinde keşfederek onlara özel yeniden pazarlama çalışması yapabilirsiniz. Ayrıca, ürünü istek listesine ekleyen, satın alan, ürünü arama çubuğunda aratan veya bültene abone olan her kullanıcıyı tespit edebilirsiniz. Bu sayede bir işlem başlatıp bitirmemiş kullanıcıları yeniden kazanmayı hedefleyebilirsiniz. Hatta düzenli müşterilerinizi ve takipçilerinizi özel tekliflerle kendinize daha fazla bağlayabilirsiniz. Bu tür çalışmalarla özel yeniden pazarlama metrikleri yaratabilirsiniz.

Standart ve özel eylemler

Facebook piksel ile hem standart hem de özel eylemler ile etkileşimleri takip edebilirsiniz. Standart eylemler, sitenizde gerçekleşebilecek her bir adımı kapsar. Örneğin, ürün detay sayfasına ziyaret etmek, ürün varyasyonları işaretlemek ( renk, beden vs. ), bültene abone olmak ve form doldurmak gibi işlemler. Özel eylemler ise, sitenizde bulunan belirli bir sayfa için geçerlidir. Mesela alışverişi tamamladıktan sonra müşterinin karşısına çıkan teşekkür sayfası gibi. Kısaca kullanıcının, sitenizde gerçekleştirdiği eylemin ardından karşısına çıkan bir sonraki sayfayı takip eder. Piksel kodlarının bunu takip edebilmesi için, özel sayfanın URL’si koda eklenmeli.

Facebook pixel nedir ve nasıl oluşturulur konusunu bütün detaylarıyla sizlere sunduk. Daha başarılı ve hızlı sonuçlar için alanında uzman bir Sosyal Medya Reklam Ajansı ile çalışmanızı öneririz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply