Skip to main content

Pek çoğumuz instagram hikaye etkileşimleri nasıl izlenir, instagram hikaye analizi yaparken hangi metrikleri göz önünde bulundurmamız gerekir bilmiyoruz. Aslında sıklıkla kullandığımız Instagram’ın hikaye özelliği kullandığımız kadarıyla sınırlı değil ve markaların sosyal medya yönetimiyle ilgili önemli faydaları var. Sosyal Medya Ajansı, markaların dijital platformlarını yönetirken tıpkı instagram hikayeleri gibi herkesin aşina olmadığı noktaları tespit eder ve bunları en etkili şekilde yönetir. İşte profesyonel ajansların hikaye yönetiminde kullandığı 7 önemli metrik;

1. Instagram Hikayelerinizi Kaç Kişinin İzlediğini Öğrenin

İlk olarak instagram hikaye analizi için hikayenizi görüntüleyen kişilerin takipçilerinizin ne kadarını oluşturduğunu, hikayenizi izleyen kişilerin sayısını ve davranışlarını gözlemlemelisiniz. Eğer hikayelerinizin izlenmesi gönderilerinize ya da diğer hikayelerinize göre daha fazla ise doğru yaptığınız noktaları ya da değişikliklerinizi belirlemelisiniz. Bu aşamada instagram hikaye etkileşimleri doğru analiz edilmesi gereken verilerdir. Gelecek içerik planlamalarınızı bu analizler ışığında yapmalısınız. Etkileşim alan hikaye özellikleriniz neler ve kaç kişi etiketlerinizle etkileşim kuruyor gibi sorulara cevaplar bulmalısınız.

Instagram Hikayelerinizi Kaç Kişinin İzlediğini Öğrenin

Instagram Hikayelerinizi Kaç Kişinin İzlediğini Öğrenin

2. İlk Instagram Hikayesi Slaytından Sonra Kaç Kişinin Ayrıldığını Öğrenin

İkinci aşama olarak instagram hikaye analizi konusunda üstünde düşünülmesi gereken diğer değişkene bakalım: “Ayrılma” verisi. Hikayelerinizi takipçileriniz için oluşturuyor ve onlarla etkileşime girmek istiyorsunuz ancak hikayenizi izleyen takipçilerinizin bir kısmı hikayenizden ayrılıyor ve onu izlemiyor. O zaman hikaye serinizin faydasını görmeniz zor olacaktır. İstenilen önemli bir kitlenin ayrılma aşamasına gelmeden hikayelerinizi izlemesidir. Bu veriler size izleyenlerden daha büyük bir kısmın ayrılmayı tercih ettiğini gösteriyorsa kesinlikle hikaye kurgunuzu ve kullandığınız tasarım dilini değiştirmelisiniz. Eğer ayrılmadan izleyenler daha çok ama ayrılanlar da belirli bir kitleyi kapsıyorsa, onların dikkatini nasıl çekebileceğinizi, neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. Çünkü instagram hikaye etkileşimleri artmalı ve sayfanızın en önemli trafiği olan bu kanalı güçlendirmelisiniz.

3. Instagram Hikayenizin Ortasında Kaç Kişinin Ayrıldığını Öğrenin

Eğer seri halinde hikaye paylaşımı yapmayı tercih ediyorsanız analiz kısmında bir veri daha göreceksiniz, hikayelerin ortasında ayrılma. Yani izlerken son hikayeye ulaşmadan sayfanızın hikayesinden çıkan takipçileriniz. Bu veri belki de hikaye uzunluğunuzu revize etmenizi sağlayarak ortalarda çıkmaları azaltacaktır. Bunun için instagram hikaye analizi içerisinde ayrılma verilerine bakmanız yeterli. Göreceğiniz instagram hikaye etkileşimleri doğru yorumlanırsa kısa zamanda ciddi bir ivme ile yükselecek etkileşim trafiği sizi bekliyor demektir. Sosyal medya yönetimi insanları anlamak ve anladığını yorumlamak üzerine kuruludur. Hemen ayrılmaları önlemek ya da hikaye ortalarındaki çıkışları sonlandırmak için yeni yöntemler kazandırın sayfanıza. Daha eğlenceli ve fayda odaklı olmaya çalışarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

Instagram Hikayenizden Kaç Kişinin Çıktığını Keşfedin

Instagram Hikayenizden Kaç Kişinin Çıktığını Keşfedin

İlgili Makale: Instagram İşletme Hesabı Kullanma Kılavuzu

4. Instagram Hikayenizden Kaç Kişinin Çıktığını Keşfedin

Instagram yönetiminde, instagram hikaye analizi yaparak takipçilerinizin hikayelerinizden çıkış oranlarını takip etmeniz hikayenizin başarısı hakkında önemli ipuçları verir. Hikaye paylaşımları postlardan daha çok etkileşim alıyor olsa da çıkma oranları yüksek olduğu zaman istenilen etkiyi yaratmayacaktır. Yukarı kaydırma, izlemeden geçme veya çıkma oranlarının takibi bize yeni yollar keşfetmemiz ve yeni etkileşim dili yaratmamız için öneridir. Hikayelerinizin çıkma oranlarını değiştirmek için daha önce kullanmadığınız tasarım yöntemlerini kullanın. Böylece instagram hikaye etkileşimleri sağlamak için müzik, efekt, yazı, çıkartma gibi değişkenleri revize edebilirsiniz.

Instagram Hikayenizde İnsanların Kaç İşlem Yaptığını Görün

Instagram Hikayenizde İnsanların Kaç İşlem Yaptığını Görün

5. Instagram Hikayenizde İnsanların Kaç İşlem Yaptığını Görün

Hikaye yönetimi için instagram hikaye analizi yaparken bakmanız gereken yerlerden biri de yapılan işlemler. Yukarı kaydırmaların oranlarını, cevap verme sayılarını, çıkartma gönderme sayılarını takip edin. Yaptığınız paylaşıma göre çok kilit analizler çıkarabilirsiniz. Bir ürüne yönlendirme yapmak istiyor ama yukarı kaydırmaları az görüyorsanız belki de hareketli efektlerle kaydırmaya teşvik etme yöntemini kullanmanızın vakti gelmiştir. Tam tersi durumlar da olabilir. Çok fazla müzik ve efekt varsa yukarı kaydırma hareketlerini daha az görüyor olabilirsiniz. Bu tamamen takipçilerinizle markanızın arasında olan bir etkileşim. Başka içeriklerin ve hesapların verileri ile kıyaslamanızı tavsiye etmeyiz. Her markanın hedef kitlesi, tasarım dili, ürünü, sektörü farklıdır. Bu da beraberinde farklı verileri getirir. Ama her marka ve sektör için uygulanabilecek tavsiyelerde var elbet.

Yazımız boyunca herkese uyabilecek genel tavsiyelerden bahsettik. Şimdi bir tane de işlem analizleri tavsiyesinde bulunalım. Eğer hikayelerinize işlem yapan takipçileriniz düşük sayıda ise mini bir yarışma düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Kazanan kişiye bir indirim belki bir ürün gönderimi yapabilirsiniz. Hızlıca algılarına girip ödül için sizinle etkileşime geçtiklerini fark edeceksiniz. Seri halde yaptığınız etkileşim hikayeleri aynı zamanda takipçilerinizin sizinle etkileşime girmeleri için alışkanlık kazanmalarını da sağlayacaktır. Bunları anlamanın tek yolu instagram hikaye etkileşimleri için analiz yapmaya devam etmek.

instagram hikaye analizi

instagram hikaye analizi

6 ve # 7: Instagram Hikayenizde İnsanların Ne Sıklıkta Geri ve İleriye Dokunduğunu Öğrenin

Bir hikaye serisi yaptığınız zaman instagram hikaye etkileşimleri değerlendirmesi yaparken bakmanız gerekenlerden biri ileri ve geri hareketleridir. Bu sayede en çok geri gelmenin olduğu tasarımı ve konuyu keşfedebilirsiniz. İler-geri hareketlerinin instagram hikaye analizi için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Takipçilerinizin hangi olguya daha çok ilgi duyduğunu tam bu aşamada anlayabilirsiniz. Hikayelerinizin etkileşimlerini artırmak için tek düzelikten kaçınmalısınız. Daha önce yapmadığınız şeyleri yaparak onları ezberci algıdan kurtarmalısınız. Eğer sadece statik görseller paylaşıyorsanız hemen dinamiklere geçmelisiniz. İleri geri hareketlerinde geri gelmelerin çok olduğu bir paylaşımı şöyle de değerlendirebilirsiniz; belki anlatmak istediğiniz mesaj yeteri kadar net değil.

Hikayeleri yönetmek için iyi bir analiz gözlemcisi olmak gerekir. Çünkü instagram hikaye etkileşimleri yönlendirmeye ve satın almaya en yatkın alandır. Daha çok insana ulaşabilir ve daha çok veri toplanabilir. Takipçilerinizle etkileşim yaratabileceğiniz hikaye tasarımları yapın. Onlara sorular sorun, anketler düzenleyin, mini yarışmalar yapın. Bu sayede instagram hikaye etkileşimleri ciddi bir büyüme kazanacaktır. Ne kadar çok etkileşim elde ederseniz o kadar çok instagram hikaye analizi veriniz olur. Mutlaka düzenli olarak hikaye paylaşmaya ve yeni denemeler yapmaya devam edin. Son olarak hikaye tasarımı ve sosyal medya yönetimi için profesyonel destek almak isterseniz Sosyal Medya Ajansı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply