Skip to main content

Tüm detaylarıyla long tail keywords nedir konusunu sizler için derledik. Bu yazıda, uzun kuyruklu anahtar kelimeler hakkında bilmeniz gereken tüm bilgilere ulaşacaksınız. Ayrıca web sitenizde başarılı bir long tail keywords çalışması uygulayabilmek için mutlaka profesyonel bir SEO Ajansı ile çalışmanızı öneririz. 

Long Tail Keywords Nedir?

Kısaca long tail keywords, bir arama için birden fazla anahtar kelimenin kullanılmasıdır. Yani kısaca bu çalışma yönteminde, bir konu hakkında bir adet anahtar kelime kullanmak yerine, birden fazla kullanarak çemberi daraltırsınız. Long tail keywords SEO çalışmasını genelde, daha nokta atışı aramalar yapmak için kullanırız. Böylece aramak istediğiniz terimi daha spesifik bir şekilde arama çubuğuna yazarak, doğrudan ulaşırsınız. Örneğin, internette kırmızı bir ayakkabı aramak istiyorsunuz. Eğer direkt olarak “kırmızı ayakkabı” yazarsanız karşınıza binlerce alakalı veya alakasız sonuç çıkacaktır. Fakat long tail keywords kullanarak arama çubuğuna “kırmızı parlak şık ayakkabı” yazarsanız arama sonuçlarını filtrelemiş olursunuz. Bu çalışma aynı zamanda aramadaki rekabeti de düşürür. Rekabeti düşürürken de aynı anda etkileşim oranını yükseltir. Kısaca uzun kuyruklu anahtar kelimeler, aradığınız şeyi daha kolay bulmanıza yardımcı olan, başarılı bir SEO çalışmasıdır.

"<yoastmark

Neden Long Tail Keywords Olarak Adlandırılır?

Long tail keyword SEO çalışmasının Türkçe karşılığı, uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir. Bunun bu şekilde adlandırılmasının sebebi, yapılan aramaların uzun bir yapıya sahip olmasıdır. Yani iki kelimeden fazla anahtar kelime kullanarak, daha spesifik ve uzun bir arama yapılmasıdır. Yapılan birçok araştırmaya göre, uzun kuyruklu aramaların daha olumlu sonuçlar verdiğini biliyoruz. Kullanıcıların genellikle aradıkları şeyi birden fazla anahtar kelime yazarak bulduklarını tespit ettik. Böylece normal aramalara kıyasla, long tail keywords çalışmaları daha başarılı sonuçlar verir.

Long Tail Keywords’ler Nasıl Bulunur?

Birçok kaynaktan kolayca long tail keywords bulabilirsiniz. Bunların en başında Google’ın arama çubuğundaki öneriler gelir. Bu alanda bulacağınız uzun kuyruklu anahtar kelimeler genelde kullanıcıların yaptığı aramalardan oluşur. Arama çubuğuna yazmak istediğiniz terimi girin. Örneğin “kırmızı ayakkabı” ardından hemen altta sıralanan arama terimleri, sizin kullanabileceğiniz long tail keywords’ler olur. Bir diğer kaynak, Google’ın arama sonuçlarının en altında bulunan “ilgili aramalar” kısmıdır. Buradan da, yine kullanıcıların sıkça yaptığı alakalı ve uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşan örnekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, Google’ın anahtar kelime planlayıcısından da bu çalışmayı yapabilirsiniz. Aratmak istediğiniz kelimeleri girin ve ayarlardan birden fazla kelimeleri işaretleyin. Bu şekilde karşınıza arama hacmi yüksekten düşüğe doğru bütün uzun kuyruklu anahtar kelimeler sıralanacak. Google, bu konuda size en büyük yardımı sunan araçtır. Fakat bunun dışında kullanabileceğiniz farklı uygulamalar da mevcut. Bütün bu uygulamalar sayesinde, aynı şekilde long tail keyword çalışması yapabilirsiniz. Bu sırada dikkat etmeniz gereken nokta, aranma hacmi yüksek olan kelimeleri kullanmaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerinde aranma hacmini yüksek tutabilirsiniz. Böylece kullanıcılar sizi daha kolay bulur ve etkileşim sağlar.

"<yoastmark

Long Tail Keywords’ler SEO İçin Neden Önemlidir?

Long tail keywords SEO açısından oldukça önemlidir. Bunun sebebi, sitenizi daha kolay bir şekilde öne çıkartabiliyor olmasıdır. Yukarıda da belirttiğim gibi, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yapılan aramayı daha spesifik sonuçlarla karşınıza çıkartır. Böylece yüz binlerce sonuç ile uğraşmaktansa, direkt olarak en alakalı olan sonuçlara yönelirsiniz. SEO’daki en büyük avantajlarından biri de bu. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, rekabeti düşürür. Milyonlarca sonuç arasından sıyrılmanız oldukça zor. Fakat bu SEO çalışması sayesinde daha rahat ve kolay bir rekabet ile karşı karşıya geliriz. Ayrıca rekabet azaldıkça, alacağınız dönüşüm oranı artar. Bunun sebebi, arama yapan kullanıcıya tam olarak aradığı şeyi sunmanızdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerle yapılan aramalarda, kullanıcı nettir. Yalnızca detaylı bir şekilde arama yaptığı şeyi bulmak ister. Böylece, sizinle karşılaştığı an, size bir dönüşüm sağlar. Bu avantajlar sayesinde, sitenize başarılı bir SEO çalışması yapabilirsiniz.

"<yoastmark

Long Tail Keywords’ler Nasıl Kullanılır?

Genel olarak, long tail keywords kullanımı oldukça basittir. Önceden de anlattığım gibi kolayca size en uygun uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarını bulabilirsiniz. Fakat bundan önce, içeriğinizi doğru analiz etmelisiniz. Arama yapacak kullanıcıya ne sunduğunuzu doğru tarif edin. Bu noktada seçeceğiniz kelimeler, arama çubuğunda sizin için harekete geçecektir. Sonuç olarak, alakasız anahtar kelimeler kullanmaktan kaçının. İçeriğinizi doğru tarif ettikten sonra, ilgili anahtar kelimelerle rekabeti düşürün. Bunun için, anahtar kelimeleriyle yapılan en sık aramalara göz atın. Örneğin, “satılık ev” anahtar kelimelerini, arama çubuğuna yazın. Altta Google’ın sıraladığı öneriler sizin için birer örnek olur. Daha birçok yöntemle de uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarınızı oluşturabilirsiniz. Ardından, oluşturduğunuz kelime grubunu, SEO başlık ve açıklamasına yerleştirin. Ayrıca, sitenizdeki ilgili sayfaya da bu uzun kuyruklu anahtar kelime gruplarını yerleştirin. Böylece yapılan aramalarda, arama motorları sizi daha kolay hedefleyecek.

Artık long tail keywords SEO nedir ve nasıl çalıştığı konusunda bir fikir sahibisiniz. Bu SEO çalışmasının nasıl çalıştığını ve mantığını öğrendiniz. Artık geriye alanında uzman bir SEO Hizmeti ile çalışmak kalıyor.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply