Skip to main content

Sosyal medya uzmanı, sosyal medya pazarlamasında uzmandır. Bu kişiler, sosyal medya kanalları aracılığıyla pazarlamanın temellerini iyi bilir ve farklı sosyal medya araçlarını ve analizlerini anlar. Bir sosyal medya uzmanı, sosyal medya kanalları aracılığıyla pazarlama hedeflerine nasıl ulaşılacağını ve müşterileri sosyal medyada ikna edebilecek harika bir mesajın nasıl yazılacağını iyi bilir. Ayrıca bir sosyal medya uzmanı, bir kitle büyütmek, marka bilinirliği oluşturmak ve nihayetinde satışları artırmak için Facebook, Twitter ve Instagram dahil olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında içerik oluşturmak ve yayınlamaktan sorumludur. Bu kişiler, ayrıca site ölçümlerini denetleyebilir, okuyucularla etkileşime girebilir ve yaratıcı tasarımdan sorumlu olabilir. Bir sosyal medya uzmanı, her sosyal kanal için hedeflenen kitleyi anlamalı, hedeflenen kitleye hitap eden ve her kanalın tipik etkileşimlerine özgü ikna edici içerik oluşturmalıdır. Aynı zamanda bu uzmanlar, strateji geliştirme, topluluk yönetimi, yaratıcı yönetmenlik, müşteri hizmetleri, metin yazarlığı ve verilerin analizinden sorumlu olabilir.

Sosyal medya, dijital pazarlamanın çok önemli bir parçasıdır çünkü marka farkındalığı yaratmak için dijital alanda bunu yapmanın en iyi aracıdır. Çünkü sosyal medya platformları gün geçtikçe daha fazla kitle tarafından ziyaret edilmektedir. Bu, markaların hedef müşterilerine ulaşması için sosyal medyanın giderek daha önemli hale geldiği anlamına gelir. Ayrıca bu aracı kullanma ihtiyacı arttıkça, bu işi yapmak için gereken sosyal medya pazarlama uzmanlarının sayısı da artar.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

“Sosyal medya uzmanı” günümüzde ilgisi olan olmayan herkesin sıklıkla duyduğu bir meslek haline geldi. Hepimizin şahit olduğu gibi dijital dünyanın hızlı akışına istinaden meslekler de sürekli olarak evrilmektedir. Bugün, büyük-küçük-orta ölçekli fark etmeksizin nasıl bir işletme ya da marka olursanız olun profesyonel bir sosyal medya yönetimi markanız için daima geliştirici olacaktır. Bazen sosyal medya yönetimi için bir uzmana ihtiyacınız olmadığını, bir gönderi bir hikaye paylaşmayı kendinizin de yapabileceğini düşünüyor olmanız çok normal. Ancak işler o kadar da kolay değil. Zaten o kadar kolay olsa sosyal medya uzmanlığı diye bir meslekte hayatımızın tam ortasında olur muydu? Hiç sanmıyoruz.

Sosyal medyanın ruhunu anlayarak bulunduğunuz sektörün dinamiklerine göre oluşturduğunuz dijital pazarlama stratejinize empoze etmek, elbette ki yapamayacağınız bir şey değildir ancak bunun için ciddi bir zaman ve emek yatırımı yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sizde markanızı günümüz dünyasının aktığı sosyal medya aracılığıyla daha görünür ve bilinir yapmak istiyorsanız bir Sosyal Medya Ajansı ile çalışabilirsiniz. Bu sayede hem sosyal medyanın hem alanınızın dinamiklerine göre oluşturulan profesyonel bir strateji ile sosyal medya yönetimi yolculuğunuzu başarı ile sürdürebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanları; marka bilinirliği ve görünürlüğünü artırmak amacıyla dijital pazarlama faaliyetlerini, geliştirdiği strateji doğrultusunda yürüten kişilerdir. Sosyal medya uzmanlığı, bir marka/şirket/işletmenin çeşitli sosyal medya platformları için yaratıcı ve ilgi çekici dijital içerik oluşturmaya odaklanmaktır. Ayrıca sosyal medya uzmanları, pazarlama stratejisi doğrultusunda atılan adımların sonuçları, getirileri, bütçenin etkin kullanımı vb. konularda raporlama yaparak sosyal medya yönetimini üstlendikleri markanın gidişatını daima takipte olurlar. Aksi giden durumlarda ya da beklenmeyen aksiyonlarda bir B planı oluşturarak stratejinin yönünü değiştirebilirler.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal medya uzmanları;

 • Birlikte çalıştığı markanın kimliği ile tutarlı olan sosyal medya içerik planları geliştirir.
 • Sosyal medya paylaşımlarını görsel ve metin içeriklerini oluşturur, düzenler ve zamanında yayına alır.
 • İçerikleri müşteri katılımını ve etkileşimi artırma ve sosyal medya kampanyalarını geliştirme amacıyla oluşturur.
 • Yüksek hacimli günlük sosyal medya yayınlarını yönetir.
 • Her türlü sorgu ve mesajı zamanında yanıtlama sorumluluğu ile tüm sosyal medya takipçileriyle iletişim kurar.
 • Influencer pazarlama stratejisini yönetir, geliştirir ve ilgili etkinliklerde bulunur.
 • Google Analytics, Hootsuite Pro ve Facebook Insights gibi analitik araçları, çalıştığı markanın sosyal medya performansını takip etmek ve değerlendirmek için kullanır.
 • Sosyal medya pazarlama çalışmalarının gidişatı açısından aylık raporlar oluşturur.
 • Sosyal medya stratejisinde en etkili sonuçları elde etmek adına stratejik öneriler ve yaratıcı fikirler sunar.
 • Sosyal medyanın dinamiklerine daima hakim olurlar. Güncel akışı ve yeni trendleri sürekli takip ederek stratejilerine, gerektiği noktada entegre ederler.

Tüm bu süreci profesyonel bir şekilde en iyi sosyal medya uzmanları ile yürütmek için bir Reklam Ajansı ile çalışabilirsiniz.

Bir Sosyal Medya Uzmanı Gün Boyunca Ne Yapar?

Bir Sosyal Medya Uzmanı Gün Boyunca Ne Yapar?

Bir Sosyal Medya Uzmanı Gün Boyunca Ne Yapar?

Bir sosyal medya uzmanı günlerini sosyal medya stratejisini planlamak ve yürütmek, çeşitli platformlarda içerik oluşturmak ve yayınlamak ve toplulukları ve izleyicileri ile etkileşim kurmak için harcarlar. Bu kişilerin her platformdaki metrikleri ve iç görüleri izleyip sonuçları ölçmesi gerekir. Bunu yapmalarındaki amaç, sosyal medya pazarlama yol haritasının tüm yönlerinden stratejik olarak yararlanmaktır. Bu sayede müşteri katılımı, web sitesi trafiği ve gelir elde edilebilir.

Sosyal medya uzmanı, her bir sosyal medya kanalının nasıl çalıştığı ve içeriğin bu kanallarla etkileşime girmesi için nasıl optimize edileceği konusunda sağlam bir anlayışa sahip olmalıdır. Marka adına ilgili sohbetlere katılmaktan ve mevcut ve potansiyel müşterilere destek sağlayarak ürünü öne çıkarmaktan sorumludurlar.

Sosyal Medya Uzmanının Rolü Nedir?

Sosyal medya uzmanı, bir markanın sosyal medya stratejisini planlar. Bu, kapsayıcı şirket hedeflerine uygun uyumlu bir plan oluşturmayı içerir. Bu hedeflere ulaşmak için taktikler geliştirmek ve bir markanın hedef kitlesine uyacak şekilde farklı sosyal medya kanallarını keşfetmek de bu kişilerin görevidir. Ayrıca sosyal medya uzmanları, stratejileri test ve optimize eder. Bu uzmanların rolü, strateji oluşturma, etkileşim kurma, oluşturma, zamanlama, dinleme, ölçme ve deneme olarak birkaç yönlüdür.

İlk olarak, belirli bir hedef (trafik veya kayıtlar gibi) belirlemeniz ve bu hedefe ulaşmak için sosyal medya taktiklerinizi uyumlu hale getirmeniz gerekir. Ardından kitlenizle sosyal medyada etkileşim kurmaya başlamalısınız. Bu aşamada bir marka sesi ve kitlenizde yankı uyandıran içerik oluşturmanız önemlidir. Her kanalın kendi optimizasyon algoritması ve taktikleri bulunur. Bu şekilde zamanlama, sosyal medya uzmanlarının yaptığı işin büyük bir parçasıdır. Sosyal medya uzmanları, içeriklerin düzenli olarak ve belirli kanallarda en uygun gün ve saatlerde paylaşılmasını sağlar.

Bu unsurlar belirlenirken bir sosyal medya uzmanının da her platformdaki metrikleri ve içvgörüleri izleyerek sonuçları ölçmesi gerekir. Hangi kanalların en etkili olduğunu ve hangi içeriğin en fazla etkileşimi sağladığını görmek gerekir. Bunun için ise bu sonuçları birleştirmeye yardımcı olan araçlar vardır. Bu verilerle, sosyal medya uzmanları yeni içerik deneyebilir ve yüksek performanslı gönderileri optimize edebilir.

Sosyal Medya Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Sosyal Medya Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Sosyal Medya Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Sosyal medya uzmanlarının en önemli sorumluluğu, kendi üretimi olan yaratıcı ve sade argümanlar ile markalara en iyi tanıtım ortamını sağlamaktır. Bir diğer temel sorumluluk ise iyi bir pazarlama stratejisi belirlemek ve bu stratejiyi kampanya gidişatlarına göre daima güncellemek ve geliştirmektir. Bu aşamada markaların mecraya göre hedef kitle değişimlerini daima gözetmelilerdir. Bunların dışında sosyal medya uzmanları, rakip markaların sosyal medya stratejilerini incelemeli ve analiz etmelilerdir. Bu analizlere göre kendi markalarını daha üstün kılacak hamleler yapmak, rekabet ortamında en yaratıcı içeriklerle rakiplerden sıyrılmak, mevcut ve potansiyel kitlenin ilgisini daima taze tutmakta kritik sorumluluklardır.

Sosyal Medya Uzmanının Hangi Becerileri Olması Gerekir?

 • Pazarlama, iletişim vb. ilgili alanlardan lisans derecesi,
 • Spesifik bir marka bünyesinde ya da bir ajansta sosyal medya deneyimini içeren içerik planlama ve yönetimi görevleri için 3 ya da daha fazla yıllık tecrübe,
 • Yazılı ve sözlü iyi derecede iletişim becerisine sahip olma,
 • Sosyal medyanın ruhuna ve dinamiklerine hakim olma,
 • Stratejik düşünürken yaratıcı içerik üretkenliğine sahip olma,
 • Gerekli analiz araçlarını kullanma deneyimi,
 • HTML ve CSS çalışma bilgisi,
 • Çoklu görev yürütme ve zaman yönetimi becerileri,
 • Aktif bir ortamda her an aksiyon almaya hazır bir şekilde çalışma alışkanlığı,
 • Her zaman öğrenmeye açık ve her an gelişen dijital dünyaya hakim olma gibi beceriler bir sosyal medya uzmanlarının sahip olması gereken ideal özelliklerdir.

Sosyal Medya Uzmanının Üstü Kimdir?

Sosyal medya uzmanlığının üstü, sosyal medya yöneticiliğidir. Sosyal medya yöneticisinin üstleri ise sırasıyla şöyledir; sosyal medya reklam hesap uzmanı, sosyal medya reklam hesap yöneticisi, sosyal medya strateji uzmanı ve sosyal medya koordinatörüdür.

Sosyal Medya Stratejisti ile Sosyal Medya Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Bir sosyal medya uzmanı, sosyal medya varlığına sahip olmanın günlük taktiksel kısmına odaklanır. Müşterilerinin tercih ettikleri sosyal medya platformlarında tutarlı bir şekilde görünmesini sağlamaktan ve gelen yorumlara, doğrudan mesajlara ve bahsetmelere yanıt vererek olumlu müşteri ilişkilerini sürdürmekten sorumludurlar. Bir sosyal medya uzmanı için tipik bir iş günü, içerik oluşturma, planlama, yayınlama ve topluluk yönetimi ile ilgili görevleri tamamlamayı içerir.

Bir sosyal medya stratejisti, günlük operasyonel görevlere daha az odaklanır ve daha çok büyük resme odaklanır. Sosyal medya stratejistleri, müşterilerinin hedeflerini içeriklerine bağlayan ayrıntılı bir plan geliştirmek için kapsamlı bir araştırma yaparlar. Sosyal medya stratejistleri, her bir platforma kasıtlı bir yaklaşım oluşturmak için sosyal medya pazarlamasının verilerine ve psikolojisine odaklanırlar. Günlük olarak hesapların içinde çalışan bir sosyal medya yöneticisinin aksine, bir sosyal medya stratejisti, analitiği gözden geçirmek ve içerik takvimi planlamak için müşterilerle görüşebilir.

Sosyal Medya Uzmanlarının Maaşı Nedir?

Sosyal medya uzmanlarının aldığı maaşlar, elbette ki ajanstan ajansa ya da markadan markaya büyük ölçüde değişiklikler gösterebilmekle birlikte aynı oranlarda da olabilmektedir. Burada vereceğimiz maaş bilgisi, genel bir ortalamaya ve ideale istinaden oluşturulmuştur.

 • Junior Sosyal Medya Uzmanı; 2750 TL ila 3000 TL
 • Sosyal Medya Hesap Uzmanı; 2750 TL ila 3500 TL
 • Sosyal Medya Editörü; 2750 TL ila 3500 TL
 • Sosyal Medya Uzmanı; 3500 TL ila 4000 TL
 • Sosyal Medya Yöneticisi; 4500 TL ila 8000 TL
 • Sosyal Medya Reklam Hesap Uzmanı; 3500 TL ila 4000 TL
 • Sosyal Medya Reklam Hesap Yöneticisi; 4500 TL ila 6000 TL
 • Sosyal Medya Strateji Uzmanı; 4500 TL ila 5000 TL
 • Sosyal Medya Koordinatörü; 8000 TL ila 15.000 TL

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Nispeten kısa bir zaman önceye kadar Sosyal Medya Yönetimi ya da Sosyal Medya Uzmanlığı adında üniversite bölümleri yoktu. Ancak önce iletişim fakültelerinin bazılarında alt alan olarak yer almaya ve yeni yeni de ayrı bir bölüm olarak açılmaya başladı. Örnek vermek gerekirse; Anadolu Üniversitesi’nde Sosyal Medya Yöneticiliği bölümü yer almaktadır. Günümüz dünyasında bu gelişimin hızlı bir ivme kazanacağı ve çoğu üniversitede bölümlerin açılmasının yanı sıra çeşitleneceğini de tahmin etmek zor değil. Dolayısıyla spesifik olarak Sosyal Medya Yöneticiliği ya da iletişim bölümü mezunu olmanız özellikle iletişim fakültesinde sosyal medya alt alanını okumuş olmanız sosyal medya uzmanlığı için iyi bir adımdır. Ancak söz konusu bölümlerden mezun olmuş olmak, maalesef ki yeterli değildir. İletişim bölümlerinin tümünde olduğu gibi bu alanda da kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, teknik yeterlilikleriniz, sosyal medyaya hakimiyetiniz oldukça önemli belirleyiciler olarak karşınıza çıkacaktır. Lisans derecesi dışında ise sosyal medya sertifika programları ve eğitimleri ile sosyal medya hakkında genel bilgi sahibi olmanızın yanı sıra sosyal medya uzmanı olma yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz. İyi bir sosyal medya uzmanı olmanın en önemli kıstası, deneyimdir. Sosyal medya alanında kazandığınız deneyim, stratejik ve yaratıcı becerilerinizi en iyi geliştirecek şeydir. Dolayısıyla iletişim mezunu olmanın ya da alacağınız birçok eğitimin önüne geçecek tek şey de iyi bir deneyim sahibi olmaktır. Sektörde iyi bir algı yaratan deneyim süresi de genel olarak 3 ve üstü yıldır.

Cremicro Sosyal Medya Hesaplarınız İçin Neler Yapar?

 

Cremicro Sosyal Medya Hesaplarınız İçin Neler Yapar?

Cremicro Sosyal Medya Hesaplarınız İçin Neler Yapar?

Sosyal medya yönetimi için Cremicro’yu tercih ettiğiniz zaman Cremicro sizin için;

 • Markanız için en iyi sosyal medya konumlanmasını sağlamak amacıyla detaylı rakip analizi yapar.
 • Sosyal medyanın ruhuna göre sektörel dinamiklere göre genel bir pazarlama strateji oluşturur, geliştirir ve daima günceller.
 • Özgün ve güncel içerik desteği sağlar.
 • Sosyal medya trendleri ile markanızı entegre ederek kampanya tasarımları yapar.
 • Görsel tasarım ve yaratıcı metin stratejileri geliştirir.
 • Hedef tanımlaması yapar ve hedefe dair çalışmalar yürütür.
 • Mevcut ve potansiyel kitleyi tanımlar.
 • Markanızın sosyal medyaya özgün tonunu oluşturur ve bütün bir kimlik oluşturur.

Bir Sosyal Medya Uzmanına İhtiyaç Duymanız İçin 17 Neden

Bir Sosyal Medya Uzmanına İhtiyaç Duymanız İçin 17 Neden

Bir Sosyal Medya Uzmanına İhtiyaç Duymanız İçin 17 Neden

Günümüzde sosyal medya birçok amaç için kullanılabilir. Sadece arkadaşlarla etkileşim kurmak, fotoğraf veya video paylaşmak için popüler olmakla kalmaz aynı zamanda marka ürün reklamları için de kullanılabilir. Günümüzde sosyal medya, en iyi reklam platformlarından biri olarak kabul edildiğinden, herhangi bir işletmenin başarısı için çok önemli bir araç olarak kabul edilmektedir.

Bu rekabetçi pazarlama dünyasında, işletmenizin sosyal medyada bir sayfası yoksa bu, rekabette bir yerlerde geride kaldığınız anlamına gelir. Ancak sadece sosyal medyada bir sayfanızın olması sizin için yeterli değildir. Sosyal medyanızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bir sosyal medya uzmanı ile çalışmayı düşünmelisiniz. Sosyal medya uzmanını işe almak; işinizi zirveye taşıma gücüne sahip, çok yönlü becerilere sahip birini işe aldığınız anlamına gelir.

 1. Satışlar / Leads

Marka bilinirliğinizi oluşturduğunuzda ve sosyal medyadaki katılımınızı artırdığınızda, sonunda satışlarınızda bir artış ve satış üretiminde bir artış göreceksiniz. Herhangi bir pazarlamanın nihai ruhu para kazanmaktır. Sosyal medya uzmanı, ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürme konusunda oldukça yeteneklidir. Daha iyi yönetim ve artan trafik ile sonunda satışlarda bir artış olacak ve ilk başta satışlar değilse, o zaman öncülük edecektir. Çünkü bir sosyal medya uzmanının en iyi yaptığı şey sosyal medya takipçilerini müşteriye dönüştürmektir.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?Herhangi bir dijital pazarlama stratejisinin nihai hedefi daha fazla para kazanmaktır. Sosyal medya uzmanı, takipçileri müşterilere dönüştürmekte oldukça yeteneklidir. Ürünlerini sosyal medyada pazarlayan şirketlerin %75’i 12 ay içinde satışlarında artış olduğunu bildirmiştir. Ayrıca, tüketicilerin %74’ü satın alma kararları vermek için sosyal medyayı kullandığını da unutmamak gerekir.

 1. Takip ve Ölçme

Sosyal medya reklam platformlarından herhangi birine baktıysanız, incelemeniz gereken çok fazla bilgi olduğunu görebilirsiniz. Gerekli beceriler olmadan, kampanyalarınızı etkileyecek değerli bilgileri kaçırabilirsiniz. Bir uzman ile çalışmak, sosyal medyada harcadığınız paraya ve zamana katma değer sağlar.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?Satışları elde etmeden önce, onları takip etmenin bir yoluna ihtiyacınız vardır. Bir sosyal medya uzmanı, bir Facebook pikseli, dönüşüm izleme kodları, yeniden pazarlama hedef kitleleri ve daha fazlasını oluşturmaya yardımcı olabilir. Bu, bir kitlenin ürün görüntüleme, yönlendirme, sepete ekleme, satış vb. konularda pazarlama hunisinde nasıl ilerlediğini belirlemeye yardımcı olacaktır.

 1. Timeline

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?Sosyal medya pazarlamasının arkasında göründüğünden daha fazla strateji vardır. Bir uzman, optimal katılımı sağlamak için belirli platformlarda belirli bilgileri ne zaman yayınlayacağını bilir. Müşterilerinizin önünde durmak, müşterilerinizin size ihtiyaç duymadan önce sizi görmelerini sağlamak önemlidir. Sık gönderiler, markanızın sizi zaten takip eden ve sizinle etkileşime geçen müşteriler kadar, sahnede yeni olanlar için de görünür kalmasına yardımcı olur. Sosyal medya hesaplarının her gün güncellenmesi gerekmez, ancak yalnızca birkaç gönderide değil, aynı zamanda genel içerikte de tutarlılık önemlidir. Bir uzman, içeriğin kalite, ses tonu ve yansıtılan genel marka imajı açısından tutarlı olmasını sağlayacaktır.

 1. Kaliteli İş

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?İşletmenizin sosyal medya profillerini ilgi çekici tutmak için birkaç temel görselden ve bazı Facebook reklamlarından daha fazlasına ihtiyacınız vardır. İyi içerik pazarlaması, kitlenizle alakalı ve ilgi çekici içerik yayınlamakla ilgilidir. Bu, genel gönderilerin ötesinde izleyici katılımını ve katılımını teşvik edecektir. Deneyimli bir kişi, iş hakkında deneyimsiz bir kişiden daha fazla şey bilir. Her sosyal medya uzmanı, reklam oluşturma, kampanyaları optimize etme ve çevrimiçi bir yarışma düzenleme konusunda deneyime sahiptir. Pazar deneyimlerine dayanarak, sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını size söylerler. Çok fazla deneyim gerektiren birçok şey olduğu ve sosyal medya uzmanları bu deneyimi size getirdiği için Google’da her zaman bir şeyler öğrenemezsiniz.

 1. Hayat Boyu Öğrenme

Sosyal medya her zaman değişiyor ve trendler her yerde ortaya çıkıyor, bu sizin asıl işiniz değilse yetişmek zor olabilir. Bu nedenle yalnızca işinizi güçlendirecek olan sosyal medyadaki becerilerini sürekli geliştireceklerinden, bu alana kendini adamış birisine sahip olmak çok önemlidir. Ortalama bir insan için en son sosyal medya trendlerini sürekli olarak takip etmek neredeyse imkansızdır. Ancak sosyal medya uzmanları, sürekli gelişen alana ayak uydurmak için gerekli olan yaşam boyu öğrenme sürecine alışkındır. Çoğu alan birkaç yılda bir değişir ancak sosyal medya platformları birkaç haftada bir değişir. Bu durumda ise bir sosyal medya uzmanı size yardımcı olur.

 1. Tanınırlık ve Güvenilirlik Oluşturma

Sosyal medya pazarlamasının ana hedefleri arasında markanızın imajını oluşturmak da yer alır. Bir sosyal medya uzmanı, markanızın fikir lideri olmasına ve olumlu bir itibar kazanmasına destek olur. Bu da gerçek dünya marka tanınırlığına geçebilir. Bu günde ve çağda, hiç kimse sosyal medya varlığı olmayan bir şirkete güvenmez. Güvenilir bir işletme yürütmek istiyorsanız, çekici bir sosyal medya varlığına ihtiyacınız vardır. Bu aşamada bir uzman bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, sosyal medya bir pazarlama aracıdır ve pazarlama, markanızı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, bir uzmanın becerileri aracılığıyla etkin bir şekilde kullanarak, satışları ve olası satışları artırırken, bilinirliği ve erişimi artırmaya yardımcı olmak için işletmenizin konumunu güçlendirebilirsiniz.

 1. Monitoring

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?Birçok pazarlamacı, ürünlerini pazarlamak için sosyal medya platformlarını kullanır ancak bir yerlerde hesaplarını düzenli olarak izleyemezler. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube gibi sosyal medya platformları, spam içerikli yorumları kaldırabilmeniz, sorulara yanıt verebilmeniz ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurabilmeniz için günlük olarak izlenmelidir. Bütün bunlar bir sosyal medya uzmanının görevidir.

 1. Uzun Vadeli Bir Kitle Büyütün

Sosyal medyada bir kitle büyütmek aylar ve yıllar alabilir, ancak bir sosyal medya uzmanı tutarsanız, kısa sürede yerleşik bir kitle oluşturmanıza kesinlikle yardımcı olabilir. Sayfanızda büyük bir takipçi kitlesi gördüğünüzde, sadece bir sosyal medya paylaşımı yaparak binlerce kişiye ücretsiz reklam verebilirsiniz. Pazarlama, tamamen anında tatmin olmakla ilgili değildir, ancak bazı anlık faydalar vardır. Yerleşik bir kitleyi büyütmek, uzun bir süre boyunca ve güçlü bir sosyal medya stratejisinin yardımıyla gerçekleşen bir durumdur. Büyük bir takipçi kitlesi oluşturduktan sonra, sadece bir sosyal medya gönderisi yaparak binlerce kişiye ücretsiz olarak reklam verebilirsini.

 1. Hedefleme

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?Bir sosyal medya uzmanı kimin hangi platformda ve ne zaman olduğunu bilir. Ayrıca sosyal medya kullanıcılarının ilgi alanları, satın alma alışkanlıkları ve daha fazlası hakkında zengin bilgiye sahiptirler. Tüm bu bilgilerle markanız için hedef kitle oluşturabilirler. Sosyal medya platformları tam olarak aradığınız hedef kitleye ulaşmanızı sağlar. Bu, reklamını yaptığınız kişilerin ürününüzle gerçekten ilgilenme olasılığı en yüksek kişiler olmasını sağlar. Bu aşamada sosyal medya uzmanı, markanın hedef kitlesinin, ağırlıklı olarak hangi platformda olduklarının, satın alma alışkanlıklarının, ilgi alanlarının ve daha fazlasının farkındadır. Bu bilgilerle markanızın hedef kitlesine hitap eden içerikleri rahatlıkla oluşturabilirler.

 1. Kriz Yönetimi

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Kötü bir çevrimiçi itibar veya iyi niyet, işletmenizi kökünden yok edebilir. Böyle bir durumda ise çalıştığınız sosyal medya uzmanı, şirketinizin karşılaştığı endişelere ve eleştirilere anında yanıt vermek için her zaman oradadır. Çünkü kötü yorumların veya incelemelerin şirketinizin itibarını sarsmasına asla izin vermediğinizden emin olmanız gerekir.

 1. Web Sitesi Trafiğini Artırır

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?İyi bir sosyal medya yönetimi ile ücretli ve organik çabalarınız, web sitenize gelen trafiği artırmaya yardımcı olacak bir stratejiye sahip olur. Herhangi bir işletmenin birincil amacı, küresel olarak tanınmaktır. Anında ün veya tanınma elde edemezsiniz ancak bir sosyal medya uzmanı tutarsanız 6 ay veya bir yıl içinde kesinlikle piyasada tanınırsınız. Uzmanlar, bir marka adı ve olumlu bir çevrimiçi itibar oluşturmanıza yardımcı olur. Sosyal medyada güçlü bir varlık oluşturmak ne zor ne de kolaydır. Sitenizde düzenli yayınlar veya içerik yayınlarsanız, sitenize kesinlikle maksimum trafik alabilirsiniz. Bu aşamada ise sosyal medya uzmanı, içerik ve reklam oluşturur ve ardından ziyaretçilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi sayfanıza yönlendirir.

 1. Etkileşimi Artırır

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?Sosyal medya platformu tamamen arkadaşlarınız, akranlarınız, akrabalarınız ve müşterilerinizle etkileşim kurmakla ilgilidir. Ancak takipçileriniz ve ziyaretçileriniz ile kaliteli ve zamanında etkileşim, onları potansiyel müşterilerinize dönüştürebilir ve bu müşteriler sürekli müşterilere dönüşebilir. Bu aşamada sosyal medya uzmanları, beğeniler, yorumlar ve paylaşımlar yoluyla katılımı teşvik etmede iyidir.

 1. Modernizasyon

Bir zamanlar markalar için TV, dergi, billboard ve radyo reklamları yeterliydi. Artık işletme sahipleri, şirketlerinin modern çağa ayak uydurabilmesi için sosyal medya pazarlama stratejilerini benimsemek zorundadır. Ne de olsa sosyal medyanın artık diğer reklam türlerinden daha verimli olduğu kanıtlanmıştır. Bu açıdan sosyal medya uzmanları, son trendlere ayak uydurarak modern bir yaklaşım benimsemenizi sağlar.

 1. Analitik İnceleme Yeteneği

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

TV reklamları gibi geleneksel reklamların müşterilerin geri bildirimlerini alması uzun zaman alır. Sosyal medyanın lansmanı ile anında müşteri geri bildirimi almak artık çok kolaydır. Sosyal medyada içerik yayınlayarak anında geri bildirim alabilirsiniz. Olumsuz geri bildirim alırsanız sosyal medya uzmanları bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Böylece endişelenmenize gerek kalmaz. Bir sosyal medya uzmanı size bu sonuçların ne anlama geldiğini ve sonuçlar istediğiniz gibi değilse stratejinizi nasıl değiştireceğinizi söyleyebilir. Çünkü potansiyel müşterileriniz satışa dönüşmüyorsa ya da öne çıkarılan gönderileriniz istediğiniz etkileşimi almıyorsa, bir sosyal medya uzmanı size ihtiyacınız olan sonuçları verir.

 1. #Hashtag’ler

Doğru gönderide doğru etiketi kullanmak, arama sonuçlarında görünerek arama kullanılabilirliğini artırabilir. Hashtag’ler, markanız için farkındalığı teşvik etmede büyük ölçüde çalışır. Bir sosyal medya uzmanı, hangi hashtag’in ne zaman kullanılacağı konusunda doğru bilgiye sahiptir. Doğru sosyal medya hashtag’leri, markanız için organik farkındalığı teşvik edebilir. Hashtag’ler, etkinliklerden fotoğraflar düzenlemek ve işletmelerin hedef kitlelerini bulmasına yardımcı olmak için de yararlıdır.

 1. Viral içerik üretimi

Viral sosyal medya içeriği, 21. yüzyıl için ağızdan ağza reklam gibidir. İnsanların %92’si markalar yerine bireylerin tavsiyelerine güvenir. Binlerce paylaşım ve retweet’in işletmeniz için neler yapabileceğini görmek için ise sosyal medya uzmanları ile çalışabilirsiniz.

 1. Ölçüm ve Raporlama

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

Bir sosyal medya uzmanı, sosyal medya verilerini doğru bir şekilde ölçmenize, izlemenize ve analiz etmenize yardımcı olabilir. Hangi veri noktalarının en değerli olduğunu bilen ve her ay uygun raporlar geliştirmesi gereken bir uzmana sahip olmaktır. Ayrıca sosyal medya uzmanları, pazarlama kampanyalarının nasıl ele alınacağını ve buna göre kayıtlar hazırlamasını da bilir. Analiz edilecek birçok unsur ve sosyal medyadan çekilebilecek veri noktaları vardır. Hangi veri noktalarının en değerli olduğunu bilen ve işletme için aylık raporlar hazırlayan bir uzmana sahip olmak çok önemlidir. Ayrıca uzmanlar, sosyal medya pazarlama kampanyasının olumlu mu yoksa olumsuz yönde mi ilerlediğini belirleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca önümüzdeki ay için nasıl oyun planı yapılacağı konusunda yardım sunabilir.

Sonuç olarak pazarlama işinizde sosyal medyayı kullanmak, size hedef kitleniz ve müşterileriniz hakkında birçok veri sağlayabilir. Bu veriler, hedef kitlenizi hedeflemenize yardımcı olabilir. Bu açıdan bir sosyal medya uzmanı, işletmenize avantaj sağlamak için bu bilgileri kendi verileriyle birleştirmenize yardımcı olur.

Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply