Skip to main content

Bu içerikte en çok kullanılan sosyal medya hesaplarının arama motoruna etkisinin ne olduğunu, sosyal medya seo çalışmalarında görsel ve içeriğin nasıl hazırlanması gerektiğini yani kısaca sosyal medya SEO anlatacağız. Hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Herkesin bildiği üzere arama sonuçlarını direkt veya endirekt şekilde etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu faktörler içerisinde en bilinenleri bağlantı sayısı ve bağlantının kalitesi, içerik yapısı, URL yapısı, hazırlanan içeriğin güncelliği, içerikte geçen anahtar kelimeler, başlık etiketi ve sosyal medya gibi faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Facebook, Twitter, Google+ gibi sosyal platformlar üzerinde yapılan yorumlar, paylaşımlar, beğenmeler arama motoru sonuçlarına endirekt olarak etki ediyor.

Sosyal medya ve seo

Sosyal medya ve seo

Sosyal Medya SEO Sayfa Yapısı Nasıl Oluşturulmalı?

İlk olarak yapmanız gereken şey web sitenize sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını ikonlara eklemelisiniz. Sonrasında sitenizde bulunan logonuzu sosyal medya hesabınızın profil fotoğrafına yerleştirmelisiniz. Şunu unutmamalısınız ki sosyal medya hesaplarınızda profil fotoğrafınızın logonuzu içeriyor olması imajınız ve kurumsal görünümüz için oldukça önemlidir. Ardından her sosyal medya hesabının kapak boyutuna göre boyutlandırmaları ayarlayıp sloganınızı oraya yazabilirsiniz. Profil bilgileri içerisinde doldurmanızı istenen bilgilerin doldurulması çok önemlidir. Özellikle internet siteniz, adresiniz, telefon numaranız gibi bilgileri mutlaka doldurmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya ve SEO

Hazırladığınız içerikleri sosyal medyada paylaşarak yeni müşteriler ve ziyaretçiler edinebilirsiniz fakat burada üzerinde durmanız gereken konu sitenize gelen ziyaretçileri web sitenize sadık hale getirmektir. Sosyal medya SEO çerçevesinde yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • Sosyal medya mecralarında oluşturmuş olduğunuz kullanıcı adlarınızın sitenizin ismiyle aynı olmasına özen göstermelisiniz.
 • Sosyal medya mecralarında en yaygın olarak yapılan yanlış bu mecraların backlink kanalı olarak kullanılmasıdır. Sosyal medya SEO çalışmalarınızda birincil amacınız sayfalarınızı ve hazırladığınız içerikleri hızlı bir şekilde indexletebilmek olmalıdır. Yüksek değerlere sahip olan sosyal medya mecralarında sayamayacığımızdan fazla URL bulunmakta ve bu nedenle backlinkin değeri de düşmektedir.
 • Etkinliğinizi artırmak için gruplara katılmalı ve bu gruplarda düzenli olarak paylaşımlar yapmalısınız. Şunu bilmelisiniz ki içeriğiniz yayılmadan istediğiniz faydayı hiçbir zaman için alamazsınız.
 • Hazırladığınız içeriklerdeki başlıkları dikkat çekici olacak şekilde hazırlamalısınız. Kullanıcıları hazırlanan içeriği tıklamaya heveslendiren başlıklar tercih etmelisiniz.
 • Kampanyalarınızı ve duyurularınızı sosyal medya mecralarından yapmalı ve bu mecralardaki etkinliğinizi artırmalısınız.

Sosyal Medya SEO Çalışmalarında Nasıl Strateji İzlenmeli?

Sosyal medya SEO çalışmalarında öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta paylaşım sayısı ve zamanıdır. Konuyu sayı ile ifade etmek gerekirse maksimum 5 minimum 1 post ile ilerlemeniz gerekmektedir. Özellikle kurumsal olan hesaplar günlük olarak, hedef kitleyi direkt olarak ilgilendiren paylaşımlarla kendilerini göstermeli ve hedefledikleri kişilerle bağlarını koparmamalıdır. Bunun dışında da ara ara olmak üzere hedef kitlenin dikkatini çekecek kısa bilgilerle internet sitenize bağlantı vererek trafik oluşturulmalıdır.

SEO ve Sosyal Medya Çalışmaları İçin Görsel ve İçerik Nasıl Hazırlanmalı?

SEO ve sosyal medya çalışmalarında paylaşımlar mutlaka ama mutlaka görsel ile birlikte kullanıcıların karşısına sunulmalıdır. Hazırlanan görsel kısa ve net şekilde anlatılmak istenen mesaj verilmeli detaylı bilgi içerikte aktarılmalıdır. Paylaşımın stratejisine göre dikkat uyandıran veya eğlence içeren bir metin yazılmalıdır. Genelde eğlenceli olan ya da dikkat çeken içerikler daha fazla etkileşim elde etmektedir. Kesinlikle yapılmaması gereken şey ise görselde ve içerikte aynı metnin yazılmamasıdır.

Sosyal Medya SEO Görsel ve İçerik Çalışmaları Nasıl Yapılmalı?

Yapılan içerik çalışmaları mutlaka görsel ile birlikte olmalıdır. Görselde kısa ve net bir şekilde verilmek istenen mesaj verilmeli, detaylar içerik kısmında yazılmalıdır. Yapılan paylaşımın strateji ne ise ona göre eğlenceli ya da dikkat çeken içerik yazılmalıdır. Çünkü sosyal medya içerisinde eğlenceli ve dikkat çeken içerikler daha çok etkileşim elde etmektedir. Bir başka dikkat edilmesi gereken konuda görsel ve içerikte aynı şeylerin yazılmaması gerektiğidir. Ayrıca hazırlanan görsel içerisinde logonun bulunduğu bir bant ya da bir imzaya yer verilmelidir. Bu imajı ve kurumsallığı etkileyen bir başka önemli bir kıstastır.

Twitter ve SEO

Twitter yine herkesin bildiği üzere en çok sayıda kullanıcı bulunan ve en aktif kullanıcının yer aldığı bir mikroblog hizmetidir. Bu platformdaki önemli detaylardan birisi beğeni veya RT sayısı gibi sinyallerin arama motoru tarafında fark ediliyor olmasıdır. Google’ın yönergesi doğrultusunda şunu söyleyebiliriz; sürekli olarak paylaşılan bağlantılara Google değer verir. Ek olarak Google, bağlantılara tweet’i atan kişiye göre de değişen bir ağırlık da verir. Yani şöyle açıklayalım; 1000’in üzerinde takipçisi olan kişinin paylaştığı bağlantı ile 100’den az takipçisi olan kişinin paylaştığı linke aynı vermez. Google’a göre 1000’in üzerinde takipçisi olan kişi daha değerli gözüküyor.

SEO Ajansı seçiminizde Sosyal SEO’ya hakimiyet önemli bir kıstas olmalı!

Google+ ve SEO

Google+, Google’ın oluşturmuş olduğu bir sosyal medya mecrasıdır. Tabii Google tarafından oluşturulmuş olması ciddi öneme sahiptir. O nedenle sitenizi optimize ediyormuş gibi bu hesabı da optimize etmeniz gerekmektedir. Şöyle örnekleyeyim bu platformda hakkında kısmınızı yazarken olabildiğince detaylı olarak kendinden bahsetmeniz ve işinizi anlatmanız gerekmektedir. Yani her yazdığınız metinde sizinle alakalı anahtar kelimelere yer vermeli ve ayrıca web sitenize yönlendiren bir link de koymalısınız. Ayrıca burada çevrenizde bulunan kişi sayısı da oldukça önem taşıyor. Çevrenizde bulunan kişi sayısı arttıkça sizin güvenilirliğiniz daha da artmış oluyor. Tabii ki bunu yapabilmeniz için de diğer mecralarda olduğu gibi burada da zaman en önemli etkendir.

LinkedIn ve SEO

LinkedIn’de aslında yine aynı şekilde Google+ gibi güvenilirliğinize katkı sağlayan bir sosyal medya platformudur. Sahip olduğunuz bağlantı sayısı ve sık sık paylaşım yapıyor olmanız ciddi önem taşır. Bu mecrada da yine aynı şekilde sizinle bağlantılı olan anahtar kelimeleri kullanarak kendinizi anlatmanız gerekmektedir. Bir web sitesinin optimizasyon çalışmalarında içerik ne kadar değerliyse LinkedIn’de de sık sık içerik paylaşmak o kadar değerlidir.

Facebook ve SEO

Şimdi aslında en önemli mecraya geldik diyebilirim. Hepinizin bildiği gibi Facebook oldukça popüler bir sosyal medya platformu. Kullanıcıların vermiş oldukları feedbackler (yorum, paylaşım, beğenme) arama motorları için bir sinyal niteliği taşımakta. Facebook dijital pazarlama çalışmalarında büyük bir paya sahip olduğu için, ister Facebook üzerinden verilen reklamlar olsun ister bilinirlik artırmak adına yapılan paylaşımlar olsun Facebook aracılığıyla büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşabiliyorsunuz. Facebook, bir taraftan marka farkındalığı ve kullanıcı kitlesini artıran bir ağ iken diğer taraftan da hem farklı işletmelerin müşterilerini buluşturan hem de sizinle kendi müşterileriniz arasında bağ kuran bir mecradır.

Sosyal Medya SEO Uygulanması Gereken Genel Kurallar Nelerdir?

Sosyal medya ve SEO çalışmalarında uygulanması gereken kurallar şunlardır;

Facebook

 • Her gün mutlaka 1 tane paylaşım yapılmalıdır.
 • Hazırlanan tüm içeriklerde görsel kalitesine önem verilmelidir.
 • Hesap yönetimi günlük bir şekilde yapılmalı, yorum ve analizlere düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.
 • Hesap markaya uygun bir şekilde optimize edilmeli ve web siteye yönlendiren link çalışması haftada bir kez yapılmalıdır.
 • Topluluk yönetimi çalışmalarına önem verilmeli, gruplara üye olunmalı ve orada paylaşımlar yapılmalıdır.

Twitter

 • SEO çalışması bakımından en önemli mecra Twitter’dır diyebiliriz. Google sıralama algoritması yaptığı açıklamada Twitter’ın önemine değinmiştir.
 • Etkileşim odaklı çalışmalar yapmak firmanızın sosyal medyadan elde ettiği trafiği artırır.
 • Facebook’da kulllanılan görsel çalışmaları Twitter’da işe yaramamaktadır. Bu doğrultuya göre ilerlenmelidir.
 • Twitter içerik akışının su gibi aktığı bir mecradır. Bu nedenle gündeme uygun içeriklerin hazırlanması markanız için faydalı olacaktır.
 • Hastag kullanımı bu mecrada oldukça önemlidir.

LinkedIn

 • Kurumsal iletişim açısından çok büyük önem taşıyan LinkedIn, firmanızın hedef kitlenize ulaşma konusunda köprü görevi görür.
 • LinkedIn’de sayfa içerikleri ve görseller eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Web siteye yönlendiren link çalışması haftada bir kez yapılmalıdır.
 • Gruplara üye olunmalı ve orada içerik pazarlama çalışmaları yapılmalıdır.

Google+

 • Bu mecrada günlük içerikler yerine haftalık bülten ve tanıtım içerikleri hazırlanmalıdır.
 • İşletmeniz için duyuru alanı görevi gören Google+, SEO çalışmalarına ciddi katkı sağlamaktadır.
 • Mecranın içerisinde bulunan topluluklar sayesinde yaptığınız paylaşımlar yüksek oranda görünürlük elde eder.
 • Sitesine trafik yönlendirmeye çalışanların bu mecradan içerik pazarlama yöntemlerini kullanarak faydalanmaya çalışması gerekmektedir.

Youtube

 • Youtube dijital içerik platformları arasında bulunan en büyük oyunculardan birisidir. Bu platformda Vlog çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.
 • Markanıza uygun olan videoların paylaşımı, bilgilendirme içerikleri veya popüler kültüre uygun olan video içeriklerin paylaşılması marka bilinirliğinize katkı sağlamaktadır.
 • Bu platformda title ve description’a oldukça önem vermeniz gerekmektedir. Kullanıcılar Youtube içerisinde arama yaptıktan sonra videonuzun başlığına bakmaktadırlar. Bu nedenle yazdığınız başlığın videonuzu tam olarak anlatıyor olması gerekmektedir. Ayrıca karakter sınırlaması nedeniyle başlığı yazamadığınız bilgileri açıklama kısmına yazmanız gerekir.
 • Bir başka önem vermeniz gereken detay ise optimizasyon kısmıdır. Kanal açıklama bölümünü iyi bir şekilde doldurmanız ve sosyal medya bağlantılarınızı mutlaka hakkında kısmında belirtmeniz gerekmektedir.

Instagram

 • Görsel içeriklerin etkileşim oranlarının yüksek olduğunu unutmamalıyız. Instagram gibi görsel temeli ele alan mecralarda markanızı temsil eden görsel içeriklerin paylaşılıyor olması bilinirliğinizi artıracaktır.
 • Web sitenize yönlendiren linkler, paylaşımlarınızın değerini yükseltecektir.
Gülce Genç

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım ön lisans ve Anadolu Üniversitesi Reklamcılık bölümü lisans mezunu. 2021 yılından beri Cremicro Growth Hacking Ajansı'nda Büyüme Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Google Ads ve Google Analytics sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply