Skip to main content

E-ticaret pazarlama teknikleriyle adım adım sitenizin başarısını yükseltebileceksiniz. Detaylarıyla birlikte bilmeniz gereken tüm e-ticaret ipuçları burada. Başarılı ve hızlı satışlar yapan bir e-ticaret sitesi için mutlaka alanında profesyonel bir reklam ajansı  ile çalışmanızı öneririz.

Düşük Maliyetli E-ticaret Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama ve e-ticaret pazarlama teknikleri sandığınızdan daha düşük maliyetli olabilir. Rekabetin çok olduğu bir alanda, düşük maliyetli işler çıkartmak bazen gözünüzü korkutabilir. Ancak Google, organik aramalarda kullandığınız bütün yöntemleri, e-ticaret siteniz için de kullanmanıza izin verir. SEO yazıları, içerik yorumları ve içerik pazarlaması gibi çalışmalarla, başarılı e-ticaret pazarlama teknikleri oluşturabilirsiniz. Bunun için her zaman kullandığımız araçlardan faydalanmanız yeterli olacaktır.

1. Sitenizi Arama İçin Optimize Edin

İlk olarak dijital pazarlama ve e-ticaret sitelerinde en sık kullandığımız SEO aracına bakalım. Bildiğiniz üzere SEO sayesinde organik aramalarda ücretsiz bir şekilde üst sıralara çıkmamız mümkün. Bunun için yalnıza anahtar kelimeleri kullanmanız yeterli olacaktır. E-ticaret pazarlama teknikleri için de doğru SEO yazıları kullanarak sıfır maliyetle sitenizi görünür hale getirebilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin sıralamasına etki ederek onların gerilemesine sebep olabilirsiniz. Bu adımda, doğru ve alakalı anahtar kelimeler kullanmanız önemlidir. Google’da en sık aranan terimleri analiz edin. Ürününüz için kullanılan kelimelerin eş anlamlılarını da dikkat alın. Böylece arama sonuçlarında üst sıralara adım adım ulaşmış olursunuz.

2. Ürün Sayfalarına İncelemeleri Dahil Edin

E-ticaret pazarlama teknikleri arasında bir diğer strateji, ürün yorumlarıdır. Online alışveriş yapan insanların neredeyse hepsi, ürün yorumlarını okur ve dikkate alır. Sahte yorumlar almış veya hiç yorum almamış ürünlerin satılma oranı diğerlerinden daha düşüktür. Bu yorumlar, ürün ve markanız hakkında bilgi içerir ve güvenilir olup olmadığını gösterir. Öte yandan yorum kısmı, ürününüzün satılıp satılmadığını da göstermiş olur. Bütün bunlar sayesinde, potansiyel müşteriniz, sizin hakkınızda bir karar alır. Ya alışverişi tamamlayıp tekrar ziyaret edecek ya da güven kazanamadığından dolayı ilk ve son girişi olacaktır. Sonuç olarak, her ürün sayfasına mutlaka yorum kısmını ekleyin ve sahte yorumlardan kaçının.

3. İçerik Pazarlamasını Kullanın

Dijital pazarlama ve e-ticaret çalışmalarında, içerik pazarlama açısından kendinizi geliştirin. Bunun için sitenize bir blog sayfası ekleyebilirsiniz. Ekleyeceğiniz blog yazılarıyla kullanıcılara, ürünleriniz hakkında bolca bilgiler verebilirsiniz. Ayrıca, benzer konularda yazılar ekleyerek çemberi genişletebilirsiniz. Böylece, alanında bilgili ve gelişmiş bir görünüme sahip olursunuz. İçerik pazarlamasının bir diğer faydası, arama sonuçlarında sizi daha sık görülür kılabilmesidir. Şöyle ki, yazdığınız yazılarda bulunan anahtar kelimeler sayesinde arama sorgularına denk gelme olasılığınız artar. İnsanların en çok neler aradıklarına Google Trends üzerinden bakabilirsiniz. Bu bilgilerle, içeriğinizi alakalı anahtar kelimelerle oluşturur ve markanızı daha geniş kitlelere sunabilirsiniz. Elbette ki bu, sadece sitenizde yazacağınız blog yazılarıyla olmak zorunda değil. E-ticaret sitenizin dışında da oluşturacağınız içerikle insanları, sitenize çekmeyi deneyebilirsiniz. Onların giriş yapmasını veya bülteninize abone olmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasını Kullanın

İçerik Pazarlamasını Kullanın

4. Konuk Gönderisi

Benzer sitelerden backlink alarak, e-ticaret pazarlama teknikleri geliştirebilirsiniz. Alakalı ve kaliteli sitelerle anlaşarak, kendi e-ticaret sitenize link vermelerini sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken nokta, itibarınızı zedelemeyecek ve sizi güzel tanıtacak sitelerle çalışmak. Bu şekilde, potansiyel müşterilerinize ulaşmak için yeni kanallara sahip olursunuz.

İlgili Makale: Instagram Profil Ziyareti Nasıl Artırılır?

5. Sosyal Medya Pazarlamasına Önem Verin

Sosyal medya, Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında sizi destekleyen mecralardan oluşur. Burada markanıza oluşturacağınız kimlik sayesinde, bilinirliğinizi ve satış oranlarınızı arttırabilirsiniz. Özellikle, Instagram, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya uygulamaları sizi, potansiyel kullanıcılarınıza daha hızlı ulaştırabilir. Sosyal medyayı yalnızca bir pazarlama aracı olarak kullanmanıza gerek yok. Sayfalarınızı, müşterilerinizle iletişim kurabileceğiniz ve hatta onların fikirlerini alabileceğiniz bir yere çevirebilirsiniz. Her koşulda işinize yarayacak bu sosyal medya platformları, e-ticaret teknikleri açısından en güçlü silahınız olabilir.

İlgili Rehber: Sosyal Medya Pazarlaması Nedir? En Detaylı Rehber

6. Influencer’ların Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Günümüzün yeni reklam aracı olan influencer’lar, sizin için başarılı bir dijital pazarlama ve e-ticaret stratejisi olabilir. Markanızın tanıtımı için oldukça faydalı olacaktır. Influencer’ın bir ürün veya hizmeti sevenlerine göstermesi, tanıtılan marka için güven oluşturur. Öte yandan markaya, birçok potansiyel kullanıcıyla buluşma şansı verir. Bu tarz reklam çalışmaları için influencer’lar ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Karşılığında sizden belli bir miktar ücret ödemenizi veya ürün hediye etmenizi isteyebilirler. İlk etapta milyonlarca takipçisi olanlar yerine, daha az takipçiye sahip influencer’larla işbirliği yapmanızı öneririz. Eğer markanız yeni ise, bu durum sizin için daha kolay ve hızlı işleyecektir.

7. E-posta Pazarlamasına Başlayın

En bilindik e-ticaret pazarlama teknikleri arasında yer alan, e-posta pazarlamasında yer alın. Oluşturacağınız e-posta bülteni sayesinde potansiyel müşterilerinizi geri kazanabilir veya markanız hakkında tanıtımlar yapabilirsiniz. Ayrıca tasarımıyla dikkat çeken bir bülten oluşturursanız, e-postanın açılma olasılığını arttırmış olursunuz. Sizi spama düşürmeyecek içerikler oluşturmalısınız. Kullanıcıları sıkmayacak şekilde belirli aralıklarla bülten paylaşmayı deneyebilirsiniz. Net ve ilgi çekici bir bülten ile kullanıcılarınızın sitenize geri dönmesini ve hatta alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

8. Instagram Hesabınızı Alışverişe Uygun Hale Getirin

Instagram hesabınızda alışveriş özelliğini açarak, e-ticaret pazarlama teknikleri açısından markanızı daha üst bir sıraya yükseltebilirsiniz. Ürünlerinizi ilgi çekici içeriklerle sayfanızda paylaşarak satışlarını hızlandırabilirsiniz. Postlara ekleyeceğiniz etiket özelliği sayesinde, kullanıcılar, ürünleriniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilecek ve alışveriş işlemini hızla bitirebilecek. Öte yandan, böylesi bir çalışma, Instagram sayfanızı daha profesyonel gösterecektir.

PPC E-ticaret Pazarlama Stratejileri

PPC ( Pay Per Click) özelliği, dijital pazarlama ve e-ticaret reklam çalışmaları sırasında işinize yarayacak bir faktördür. Reklamlarımız için ayırmış olduğumuz bütçeyi en verimli şekilde kullanmak isteriz. Bu nedenle PPC, bütçemizin verimliliği için bir seçenek olabilir. Yalnızca tıklandığında ödeme yaparak, sadece alakalı kullanıcılar için harcama yapmış olursunuz. Öte yandan reklamın yalnızca gösterilmesi durumunda herhangi bir harcama yapılmaz. Bu da, reklamınızı gören ancak ilgilenmeyen kullanıcılar için ödeme yapmanızı gerektirmez.

İlgili Rehber: Google Reklam Verme Kılavuzu

PPC E-ticaret Pazarlama Stratejileri

PPC E-ticaret Pazarlama Stratejileri

9. Google AdWords

En kullanışlı e-ticaret pazarlama teknikleri arasında yer alan Google Adwords ile markanızı tanıtın. Burada kullanacağınız alakalı anahtar kelimeler sayesinde potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Öte yandan sitenizin arama sonuçlarındaki sıralamasını Google Adwords sayesinde yükseltebilirsiniz. Markanızla alakalı olan anahtar kelimeleri bulun ve doğru kitlelere reklam vermeye başlayın. Bu alanda yaptığınız çalışmalardan maksimum verim alabilmek için mutlaka profesyonel Google Reklam Ajansı ile çalışmalısınız.

10. Facebook ve Instagram Reklamları

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında, Facebook ve Instagram reklamlarından faydalanmanızı öneririz. Bu mecralarda vereceğiniz reklamlarla, potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Yapacağınız doğru hedeflemelerle markanızın bilinirliğini arttırabilirsiniz. Öte yandan, sayfanıza trafik çekerek satışlarınızı arttırabilirsiniz. Bu noktada kullanacağınız içerik oldukça önemlidir. Sattığınız ürün çok güzel ve kullanışlı olabilir ancak görsel açıdan eksikse satışlarınız olumsuz yönde etkilenebilir. Doğru içerik planlaması yaparak kullanıcıların dikkatini vereceğiniz reklamlarla çekmeye çalışın.

11. Sponsorlu Pinler

E-ticaret pazarlama teknikleri yalnızca Facebook veya Instagram için geçerli değildir. Pinterest üzerinden vereceğiniz reklamlarla da yeterince başarı sağlayabilirsiniz. Ürünlerinizin olduğu resimlere sponsorlu pinler ekleyerek yeni satış pazarlama stratejileri geliştirebilirsiniz. Bu pinler sayesinde potansiyel kullanıcılara ulaşabilirsiniz ve satış hızınızı da aynı oranda arttırabilirsiniz. Ancak tekrar dikkat etmeniz gereken nokta görsellerin kaliteli ve ilgi çekici olmasıdır.

12. Yeniden hedefleme

Yeniden pazarlama sıkça kullanılan bir dijital pazarlama ve e-ticaret tekniğidir. Potansiyel müşterilerinize tekrar ulaşarak onları geri kazanmanız için birebirdir. Ancak bu noktada olabildiğince ilgi çekici olmalısınız. Oluşturacağınız kampanya ve fırsat indirimlerle kullanıcıları kendinize hızla çekebilirsiniz. Böylece sitenize girmiş ama alışveriş yapmadan çıkmış kullanıcıları tekrar sepete ürün eklemesi için ikna etmiş olursunuz.

12. Yeniden hedefleme

12. Yeniden hedefleme

Yüksek Teknolojili E-ticaret Stratejileri

Teknolojiyi son noktasında kullanarak, dijital pazarlama ve e-ticaret alanında ön plana çıkabilirsiniz. Ortalama reklam bütçelerinden daha maliyetli olan bu araçlar sayesinde, marka kalitesi son derece artar. Öte yandan kullanıcılarınıza kaliteli bir hizmet sunar. Bütün bunlar sayesinde rakip markaların önüne geçebilirsiniz.

13. Push Bildirimleri İçeren Bir Uygulama Geliştirin

Web sitenizi bir uygulamayla taçlandırmak son derece başarılı e-ticaret pazarlama teknikleri arasında yer alır. Oluşturacağınız bu uygulama sayesinde kullanıcıların size daha rahat ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca push bildirimleriyle kendinizi belirli aralıklarla hatırlatabilirsiniz. Öte yandan kullanıcının sizinle düzenli bir temas halinde olmasını sağlayabilirsiniz. Müşterilerinize göre tasarlayacağınız, kullanıcı dostu bir uygulamayla satışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Özellikle mobil uygulaması olacağından tıklama olasılığı bilgisayar ortamından daha yüksek olacaktır.

14. Sanal Gerçeklik Teknolojilerini Hedefleyin

Dijital pazarlama ve e-ticaret alanında sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak kullanıcılarınıza benzersiz bir deneyim sunabilirsiniz. Örneğin kıyafet satıyorsunuz ve müşterilerinize kıyafeti almadan önce onlara yakışıp yakışmayacağını gösterecek bir sanal gerçeklik kullanabilirsiniz. Kullanıcının resmini isteyerek alacağı kıyafeti resme entegre edebilirsiniz. Böylece yüksek bir kullanıcı memnuniyeti elde edersiniz. Bu tarz uygulamalarla müşterilerinize daha kaliteli bir hizmet sunabilirsiniz.

Artık başarılı bir e-ticaret sitesinin nasıl kurulduğunu biliyorsunuz. Bütün incelikleriyle bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken her şeye ulaştınız. Geriye bir tek profesyonel ve deneyimli bir Dijital Pazarlama Ajansı ile çalışmak kalıyor.

Haydar Özkömürcü

Haydar Özkömürcü

Pazarlama Danışmanı, Growth Hacker Profesyonel kariyeri süresince dünya genelinde, General Electric, J&J, T. İş Bankası gibi 300’den fazla marka ile çalışmıştır. Sektörde aktif olarak çalışan 3000’den fazla öğrencisi bulunmakta. SEMrush Blog, Brandmap gibi sektörün öncü yayınlarında makaleler yazmakta olup, İnternet ve Teknoloji alanında Türkiye’nin en etkin kişisi seçilmiştir. Google Partneri Cremicro'nun kurucusudur. Google Ads, Semrush, Facebook Ads sertifikaları bulunmaktadır.

Leave a Reply